Autor Wątek: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)  (Przeczytany 176901 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Scorus

  • Gość
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #405 dnia: Lipiec 03, 2011, 00:08 »
Kiedy się go możemy spodziewać na orbicie w drodze do ISS? To jest ten element, który miał być dostarczony jakoś w 2013-2014? A miejsce przeznaczenia to chyba nadir port na module Zwiezda.

Ponoć w 2013r. Miejscem montażu ma być moduł Nauka. Ale ta część ISS po odłączeniu ma stanowić nową stację OPSEK. Więc myślę, że zaczną to realizować pod koniec okresu eksploatacji ISS.

Kiedyś na starym forum zamieściłem opis ogólnej historii ISS i zmian w konfiguracji po 1997r. Może zamieścić to ponownie w wersji uzupełnionej i uaktualnionej?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 03, 2011, 00:16 wysłana przez Scorus »

Offline sebastiansz

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 141
  • ...
    • Wiadomości o lotach kosmicznych
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #406 dnia: Lipiec 03, 2011, 01:45 »
Witam,

Warto odnotować, że ISS lata coraz wyżej. W tej chwili na wysokości ok. 388 km, czyli na przełomie miesięcy podleciał do góry o jakieś prawie 7 km.

  wyraźnie widać, że kiedy w połowie czerwca ISS znajdowała się przez krótki czas bez kolejnej korekty wysokości, spadek wysokości w czasie był znacznie mniejszy (krzywa bardziej równoległa do poziomej osi rysunku).

być może jest to spowodowane zbliżającym się solar maximum... a z nim idący większy opór aerodynamiczny... ?
http://kosmicznewiadomosci.wordpress.com/ - loty kosmiczne, astronautyka.

''That may have been one small step for Neil, but it's a heck of a big leap for me." Bruce McCandless II

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #407 dnia: Lipiec 03, 2011, 11:46 »
być może jest to spowodowane zbliżającym się solar maximum... a z nim idący większy opór aerodynamiczny... ?

To może być moim zdaniem tylko jeden z powodów - raczej zanim by doszło do maksimum słonecznego, to stacja zdążyła by już zejść z orbity. Głównym bardziej jest raczej kończący się program STS i chęć ograniczenia ilości manewrów potrzebnych do utrzymania ISS na orbicie. 

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #408 dnia: Lipiec 03, 2011, 16:08 »
być może jest to spowodowane zbliżającym się solar maximum... a z nim idący większy opór aerodynamiczny... ?

To może być moim zdaniem tylko jeden z powodów - raczej zanim by doszło do maksimum słonecznego, to stacja zdążyła by już zejść z orbity. Głównym bardziej jest raczej kończący się program STS i chęć ograniczenia ilości manewrów potrzebnych do utrzymania ISS na orbicie.

Między innymi, pisaliśmy już tutaj o tym. W czasie rozbudowy Stacji i transportu ciężkich elementów (po 20 ton) przez wahadłowce, dobrze było mieć ISS niżej na orbicie. Oczywiście chodziło o oszczędność paliwa i możliwości wyniesienia określonych ładunków przez promy na orbitę. Dodatkowo wpływ atmosfery na tej niższej orbicie powodował, że bodajże na rok (a może mniej to było, nie pamiętam już...) kilka tysięcy kilogramów paliwa szło na korekty (podwyższanie) opadającej ISS.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #408 dnia: Lipiec 03, 2011, 16:08 »

Offline Hermes

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 203
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #409 dnia: Lipiec 03, 2011, 18:53 »
Witam,

Witam,
  wyraźnie widać, że kiedy w połowie czerwca ISS znajdowała się przez krótki czas bez kolejnej korekty wysokości, spadek wysokości w czasie był znacznie mniejszy (krzywa bardziej równoległa do poziomej osi rysunku).

być może jest to spowodowane zbliżającym się solar maximum... a z nim idący większy opór aerodynamiczny... ?

  na odwrót !!

  Wyraźnie napisałem, że po podniesieniu orbity, ISS wolniej traci wysokość - zaznaczyłem to na poniższym rysunku:

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #410 dnia: Lipiec 09, 2011, 10:56 »
Ponieważ trwa misja STS-135, to pozwolę sobie zamknąć ten wątek na kilkanaście dni. W załączniku - widok z 9 lipca z godziny 10:52 CEST - ISS nad Morzem Śródziemnym. :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #411 dnia: Lipiec 19, 2011, 19:59 »
Odblokowujem ten wątek. :) Chyba przez kilka najbliższych lat nie będziemy musieli blokować wątku o ISS by wiadomo było w którym miejscu komentować jakąś misję... ;)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #412 dnia: Lipiec 20, 2011, 20:39 »
Ponoć w 2013r. Miejscem montażu ma być moduł Nauka. Ale ta część ISS po odłączeniu ma stanowić nową stację OPSEK. Więc myślę, że zaczną to realizować pod koniec okresu eksploatacji ISS.

Hmm To Rosjanie po zakończeniu międzynarodowej eksploatacji ISS chcą swą część stacjo oddzielić i zrobić z niej swoja nową/starą stacje? Ja myślałem, że OPSEK będzie budowany od nowa? I jeśli dobrze pamiętam ma służyć do lotów BEO, czy tak?

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #413 dnia: Lipiec 27, 2011, 18:43 »
Dziś na naszej od 20:00 leci konferencja prasowa następnej załogi Sojuza TMA-22.
Dokładna informacja jest tutaj.
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline Andrew

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 781
  • Czy to może być aż tak trudne?
    • Astronomia24.com
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #414 dnia: Lipiec 27, 2011, 20:59 »
http://www.sfora.pl/Tak-skonczy-Miedzynarodowa-Stacja-Kosmiczna-a34451

Cytuj
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) po zakończeniu swojej pracy ok. 2020 roku zostanie zatopiona w oceanie – donosi France24

bubel ?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #415 dnia: Lipiec 27, 2011, 21:37 »
Andrew - co w takim razie się stanie z ISS? Mniejsza o dobór słów - chodzi o samą ideę.

Offline Andrew

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 781
  • Czy to może być aż tak trudne?
    • Astronomia24.com
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #416 dnia: Lipiec 27, 2011, 22:29 »
Chodzi mi o rok 2020 a nie o to że spadnie do oceanu : )

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #417 dnia: Lipiec 27, 2011, 23:38 »
Zapis całej konferencji załogi Sojuza TMA-22 jest dostępny tutaj!

Zwrócono szczególną uwagę, że będzie to pierwsza załoga ISS po zakończeniu programu wahadłowca :(
« Ostatnia zmiana: Lipiec 28, 2011, 23:54 wysłana przez Radek68 »
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline sebastiansz

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 141
  • ...
    • Wiadomości o lotach kosmicznych
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #418 dnia: Lipiec 28, 2011, 10:48 »
http://www.space.com/12452-international-space-station-ocean-grave-russia-nasa.html

"The partnership is currently working to certify on-orbit elements through 2028. We will continue the technical evaluation and discussions with our international partners." - NASA spokesman Kelly Humphries told SPACE.com in an email interview.

2028? czemu nie :)
http://kosmicznewiadomosci.wordpress.com/ - loty kosmiczne, astronautyka.

''That may have been one small step for Neil, but it's a heck of a big leap for me." Bruce McCandless II

Offline Trafiony

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 360
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #419 dnia: Lipiec 28, 2011, 11:13 »
Bardzo dziwny ten pomysł zatopienia ISS już w 2020 roku. Skoro Hubbla mogli wielokrotnie reperować pracując dziesiątki godzin otwartej przestrzeni, to stacji nie mogą? Większość prac byłaby przecież wewnątrz stacji. Zdaje się że agencje rządowe, we wszystkich krajach podobne, myślą jak tu podoić nowej kasy z budżetu. Bo przecież trzeba będzie zbudować nową stację.
Chyba że koncepcja Bigelow okaże się na tyle nowatorska, tania i wygodna, że ISS przestanie być potrzebna. Tylko na razie nie wiemy jak koncepcje Bigelow się sprawdzi.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #419 dnia: Lipiec 28, 2011, 11:13 »