Autor Wątek: ATV-2 Jan Kepler  (Przeczytany 68746 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: ATV-2 Jan Kepler
« Odpowiedź #180 dnia: Luty 16, 2011, 23:09 »
Główny silnik wyłączony.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: ATV-2 Jan Kepler
« Odpowiedź #181 dnia: Luty 16, 2011, 23:09 »
Mamy 2 garbik, dużo płytszy i mniejszy, ale jednak!

Haa. śledzę wskazanie wartości wysokości i ta się nie zmienia, także to raczej nie taki garbik :)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: ATV-2 Jan Kepler
« Odpowiedź #182 dnia: Luty 16, 2011, 23:11 »
Pomysły z jak najszybszym opuszczeniem atmosfery, zamianą energii potencjalnej w kinetyczną czy brakiem możliwości wcześniejszego przechylenia rakiety lub występowaniem "abort modes" (chyba tak się to nazywało) w lotach STS pamiętam, ale nie przypominam sobie jakiegoś jednego wniosku z tego wszystkiego.

Waldek przytoczył cytat, który pokrywa się z odpowiedzią, jakiej udzielił mi kiedyś dawno dawno temu Jorge z nsf. To zamiana tych energii w głównej mierze.

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: ATV-2 Jan Kepler
« Odpowiedź #183 dnia: Luty 16, 2011, 23:12 »
Coast będzie trwał 42 minuty, a następny burn 30 sekund.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ATV-2 Jan Kepler
« Odpowiedź #183 dnia: Luty 16, 2011, 23:12 »

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: ATV-2 Jan Kepler
« Odpowiedź #184 dnia: Luty 16, 2011, 23:12 »
Mamy 2 garbik, dużo płytszy i mniejszy, ale jednak!

Haa. śledzę wskazanie wartości wysokości i ta się nie zmienia, także to raczej nie taki garbik :)

Haa. Też śledzę i wskazanie wysokoścji jednak się zmieniało W DÓŁ. Bardzo niewiele, ale jednak! Jak będą jakieś powtórki, czy może na YT to zwróć na to uwagę.
The Dark Side of the Moon

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: ATV-2 Jan Kepler
« Odpowiedź #185 dnia: Luty 16, 2011, 23:14 »
Mamy 2 garbik, dużo płytszy i mniejszy, ale jednak!

Haa. śledzę wskazanie wartości wysokości i ta się nie zmienia, także to raczej nie taki garbik :)

Haa. Też śledzę i wskazanie wysokoścji jednak się zmieniało W DÓŁ. Bardzo niewiele, ale jednak! Jak będą jakieś powtórki, czy może na YT to zwróć na to uwagę.

Widziałem, że szło w wartościach dziesiętnych w dół. Do ciekawego wniosku doszli na nsf - silnik górnego stopnia pracował cały czas tylko po to, aby utrzymać wysokość hee (chociaż pewnie mechanika orbitalna inaczej to tłumaczy). W każdym razie silnik działał, a wysokość oscylowała wokół 145 km ;)

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: ATV-2 Jan Kepler
« Odpowiedź #186 dnia: Luty 16, 2011, 23:15 »
Tzn. ja mniej więcej wiem o co chodzi, ale nie wiem czy wszyscy by się ze mną zgodzili ;D Generalnie jak najszybsze opuszczenie gęstych warstw atmosfery..
Tak warto do tego wrócić w innym wątku :)

"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: ATV-2 Jan Kepler
« Odpowiedź #187 dnia: Luty 16, 2011, 23:16 »
Przed chwilą tłumaczyli dlaczego przez moment dane o wysokości i prędkości nie będą się zmieniać. Ktoś może przybliżyć bo nie zrozumiałem :)? Chodzi o to, że ATV znajduje się nad państwami, które nie mają jakiś stacji zajmujących się telemetrią?

Offline KP

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 760
  • Ale to wszystko ciekawe
Odp: ATV-2 Jan Kepler
« Odpowiedź #188 dnia: Luty 16, 2011, 23:17 »
Dyskusja o garbiku była na starym forum w dziale  "Kompendium wiedzy o wahadłowcach NASA".

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: ATV-2 Jan Kepler
« Odpowiedź #189 dnia: Luty 16, 2011, 23:18 »
Mamy 2 garbik, dużo płytszy i mniejszy, ale jednak!

Haa. śledzę wskazanie wartości wysokości i ta się nie zmienia, także to raczej nie taki garbik :)

Haa. Też śledzę i wskazanie wysokoścji jednak się zmieniało W DÓŁ. Bardzo niewiele, ale jednak! Jak będą jakieś powtórki, czy może na YT to zwróć na to uwagę.

Widziałem, że szło w wartościach dziesiętnych w dół. Do ciekawego wniosku doszli na nsf - silnik górnego stopnia pracował cały czas tylko po to, aby utrzymać wysokość hee (chociaż pewnie mechanika orbitalna inaczej to tłumaczy). W każdym razie silnik działał, a wysokość oscylowała wokół 145 km ;)

Silnik pracował cały czas, bo rakieta nabierała nie wysokości, a prędkości. Leciała poziomo (cokolwiek to znaczy nad powierzchnią kuli :D ) a nie w górę.
The Dark Side of the Moon

Offline KP

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 760
  • Ale to wszystko ciekawe
Odp: ATV-2 Jan Kepler
« Odpowiedź #190 dnia: Luty 16, 2011, 23:18 »
Przed chwilą tłumaczyli dlaczego przez moment dane o wysokości i prędkości nie będą się zmieniać. Ktoś może przybliżyć bo nie zrozumiałem :)? Chodzi o to, że ATV znajduje się nad państwami, które nie mają jakiś stacji zajmujących się telemetrią?

A telemetria nie leci przez satelity?  :D

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: ATV-2 Jan Kepler
« Odpowiedź #191 dnia: Luty 16, 2011, 23:19 »
Przed chwilą tłumaczyli dlaczego przez moment dane o wysokości i prędkości nie będą się zmieniać. Ktoś może przybliżyć bo nie zrozumiałem :)? Chodzi o to, że ATV znajduje się nad państwami, które nie mają jakiś stacji zajmujących się telemetrią?

Tak, mamy LOS (Lost of Signal). Z ATV-2 nie ma jeszcze kontaktu, bo ponoć nie jest jeszcze aktywny (dlatego nie może być nawiązany kontakt z TDRSS).

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: ATV-2 Jan Kepler
« Odpowiedź #192 dnia: Luty 16, 2011, 23:20 »
Mamy 2 garbik, dużo płytszy i mniejszy, ale jednak!

Haa. śledzę wskazanie wartości wysokości i ta się nie zmienia, także to raczej nie taki garbik :)

Haa. Też śledzę i wskazanie wysokoścji jednak się zmieniało W DÓŁ. Bardzo niewiele, ale jednak! Jak będą jakieś powtórki, czy może na YT to zwróć na to uwagę.

Widziałem, że szło w wartościach dziesiętnych w dół. Do ciekawego wniosku doszli na nsf - silnik górnego stopnia pracował cały czas tylko po to, aby utrzymać wysokość hee (chociaż pewnie mechanika orbitalna inaczej to tłumaczy). W każdym razie silnik działał, a wysokość oscylowała wokół 145 km ;)

Silnik pracował cały czas, bo rakieta nabierała nie wysokości, a prędkości. Leciała poziomo (cokolwiek to znaczy nad powierzchnią kuli :D ) a nie w górę.

Hmm.. no tak, myślałem nad tym, ale ta prędkość już wtedy wynosiła około 7 km/s. Rzeczywiście mało wydajny ten silnik :)

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: ATV-2 Jan Kepler
« Odpowiedź #193 dnia: Luty 16, 2011, 23:21 »
Czyżby czekał nas trzeci garbik??? :)

The Dark Side of the Moon

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: ATV-2 Jan Kepler
« Odpowiedź #194 dnia: Luty 16, 2011, 23:21 »
Mówią o tym jak Kelly z resztą oglądali start z góry, ciekawe jak to wygląda.. mogliby zdjęcia porobić :P

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ATV-2 Jan Kepler
« Odpowiedź #194 dnia: Luty 16, 2011, 23:21 »