Ankieta

Czy gdybyś miał możliwość zdecydowałbyś się na misję na Marsa w jedną stronę?

Zdecydowanie TAK!
25 (20.7%)
W innej sytuacji prywatnej tak
29 (24%)
Raczej nie
26 (21.5%)
Zdecydowanie NIE!
41 (33.9%)

Głosów w sumie: 103

Autor Wątek: Załogowa wyprawa na Marsa  (Przeczytany 311365 razy)

0 użytkowników i 5 Gości przegląda ten wątek.

Offline MaDeR Levap

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 147
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Załogowa wyprawa na Marsa
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 13, 2012, 00:01 »
Widzę że od czasu, jak go ostatni raz czytałem, stał się jeszcze większym bajkopisarzem niż wcześniej...

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Załogowa wyprawa na Marsa
« Odpowiedź #31 dnia: Czerwiec 01, 2012, 19:55 »
Ciekawą informację znalazłem chociaż nie wiem na ile jest wiarygodna.

Kolonia na Marsie do 2023 roku
http://www.geekweek.pl/kolonia-na-marsie-do-2023-roku/361388/

Holenderska firma Mars One ogłosiła właśnie, że planuje do 2023 roku założenie kolonii na Marsie. Wszystko ma się odbyć przy pomocy komercyjnych przedsięwzięć takich jak SpaceX, a pieniądze mają pochodzić także z tego, że życie kolonistów będzie transmitowane w telewizji jako reality show.
Cały projekt został pomyślany w taki sposób, aby wszystko było jak najprostsze. Największym ułatwieniem ma być to, że cała załoga przeniesie się na Marsa już na stałe – do końca swojego życia.


Zasadniczo pomysł mi się podoba tylko bardzo wątpię czy zbiorą tyle funduszy i czy ktokolwiek zgodzi się tam zostać do końca życia  ;D


Offline sarna

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 97
  • N2O4 i UDMH! ;)
Odp: Załogowa wyprawa na Marsa
« Odpowiedź #32 dnia: Czerwiec 01, 2012, 19:57 »
czy ktokolwiek zgodzi się tam zostać do końca życia  ;D

Uwierz - są tacy wariaci ;D

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Załogowa wyprawa na Marsa
« Odpowiedź #33 dnia: Czerwiec 01, 2012, 20:00 »
czy ktokolwiek zgodzi się tam zostać do końca życia  ;D

Uwierz - są tacy wariaci ;D

Gdzie się mam podpisać?:P

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Załogowa wyprawa na Marsa
« Odpowiedź #33 dnia: Czerwiec 01, 2012, 20:00 »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Załogowa wyprawa na Marsa
« Odpowiedź #34 dnia: Czerwiec 01, 2012, 20:42 »
No, trochę ironicznie, jeśli to holenderska firma, i zabrane zostaną odpowiednie ilości Marysi, no to będziemy mieli całkiem uhahaną populację kolonistów na Marsie :P

Mnóstwo pytań się ciśnie do głowy, kilka z nich:
- czy będzie tam statek powrotny, którym będzie można zawsze powrócić na Ziemię w razie dużych problemów?
- jak długo takie reality show może przyciągać uwagę? czy początkowo - jak mówią w nagraniu - widzów nie znudzi monotonia wieloletnich przygotowań do lotu w jedną stroną na Marsa? na ile będzie to wyreżyserowane? wielu ludzi nie przekona realizm, o ile taki będzie miał być zachowany
- statki na tym filmiku stylizowane są na Red Dragony chyba od SpaceX ;) czy do 2020 roku takowe zostaną zbudowane? To będzie raptem 3-4 lata po tym jak wejdą załogowe Dragony do lotów na niskie orbity ziemskie. Sam Elon mówił, że Mars będzie osiągalny przez nich dopiero za około 20 lat (o ile dobrze pamiętam z jakiegoś wystąpienia)
- z czego oni tam zamierzają żyć? sama ganja nie wystarczy :D mogliby wpierw zrobić takie reality show w pozorowanych warunkach na pustyni (ala eksperymenty Mars Society), aby sprawdzić czy szklarnie starczą...

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Załogowa wyprawa na Marsa
« Odpowiedź #35 dnia: Czerwiec 01, 2012, 20:51 »
- jak długo takie reality show może przyciągać uwagę?
Ja myślę, że promieniowanie może skutecznie ukrócić program na tyle, że jeszcze nie zdąży się znudzić widzom :P. Być może będą nawet kolejne serie :P.

Offline Stazx

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 130
  • Arkady Darell
Odp: Załogowa wyprawa na Marsa
« Odpowiedź #36 dnia: Czerwiec 02, 2012, 01:09 »
Sam Elon mówił, że Mars będzie osiągalny przez nich dopiero za około 20 lat (o ile dobrze pamiętam z jakiegoś wystąpienia)

Z kolei ja słyszałem że mają koncepcję wysłania Dragona na Marsa już w 2018 roku, oczywiście bez ludzi na pokładzie.

Pomysł z dożywotnim pobytem na Marsie nie jest nowy i moim zdaniem właśnie w takiej formie będą powstawać pierwsze stałe bazy. Ale teraz jest jeszcze za wcześnie, za dużo niewiadomych, z których chyba najważniejsze wymienił Matias.

A kwestia żarcia nie jest krytyczną, raz na dwa lata mogą na tę kolonię wysłać po dwa statki wyładowane po brzegi zapasami. Z pewnością próbowali by coś hodować, ciekaw jestem czy udałoby im się przystosować Marsjański grunt do uprawy jakichkolwiek roślin z Ziemi.


Gdyby coś takiego się udało - super, w bardzo szybkim tempie zebralibyśmy (jako ludzkość) masę doświadczenia w tego typu przedsięwzięciach. Ale nie sądzę, chyba za mało jeszcze wiemy.

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: Załogowa wyprawa na Marsa
« Odpowiedź #37 dnia: Czerwiec 02, 2012, 10:15 »
Cytuj
czy ktokolwiek zgodzi się tam zostać do końca życia  ;D
Myślę, że wiele osób zgodziłoby się na lot w jedną stronę na Marsa np. JA!
Myślę również że znacząco przy spieszyłoby to proces osadnictwa. Podejrzewam, że jeśli zorganizować lot w obie strony to po pierwszej wyprawie byłoby kilka lat przerwy.
Pomysły z lotem w tylko jedną stronę były już rzucane przez inżynierów i nie wydaje mi się, żeby było w tym coś złego czy niemoralnego, najlepszym przykładem może być kolonizacja Ameryki, kiedy ludzie wyjeżdżali z Europy i wiedzieli, że powrotu już nie będzie i nigdy nie zobaczą się z bliskimi i nie wrócą w rodzinne strony. W tamtych czasach mieli nawet i gorzej, ponieważ tracili wszelki kontakt z rodzina.


Cytuj
Sam Elon mówił, że Mars będzie osiągalny przez nich dopiero za około 20 lat (o ile dobrze pamiętam z jakiegoś wystąpienia)
Co do lotu SpaceX na Marsa, to z tego co pamiętam Elon mówił, że w optymistycznym wariancie byłby w stanie zrealizować taki lot w ciągu dekady!
 
Cytuj
A kwestia żarcia nie jest krytyczną, raz na dwa lata mogą na tę kolonię wysłać po dwa statki wyładowane po brzegi zapasami. Z pewnością próbowali by coś hodować, ciekaw jestem czy udałoby im się przystosować Marsjański grunt do uprawy jakichkolwiek roślin z Ziemi.
Gleba Marsjańska jest równie dobra a może nawet i lepsza od Ziemskiej do uprawy roślin. Wystarczy zerknąć na analizy wykonane przez sondy Viking czy Phoenix które to potwierdzają.

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 02, 2012, 10:40 wysłana przez magiczny »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Załogowa wyprawa na Marsa
« Odpowiedź #38 dnia: Czerwiec 02, 2012, 10:28 »
Ochotnicy, którzy polecieliby bezpowrotnie na Marsa mogliby liczyć, że za ileś lat komunikacja dwustronna z tą planetą na tyle się rozwinie, że powrót jednak będzie możliwy.

Przed lotami Apollo wielu ochotników deklarowało się na lot bez powrotu na Księżyc. Było gorzej, bo z perspektywą przeżycia tylko do wyczerpania zapasów tlenu i jedzenia. Ale wtedy Księżyc przyciągał powszechną uwagę, a dla sławy niektórzy zrobią wszystko...

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Załogowa wyprawa na Marsa
« Odpowiedź #39 dnia: Czerwiec 02, 2012, 10:30 »
Ciekawe jak takie coś jest oceniane przez specjalistów od planetary protection, mówimy o posłaniu wielu bomb biologicznych, których nie sposób wysterylizować w odróżnieniu od kół czy łap lądowników...

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Załogowa wyprawa na Marsa
« Odpowiedź #40 dnia: Czerwiec 02, 2012, 10:38 »
Gleba Marsjańska jest równie dobra a może nawet i lepsza od Ziemskiej do uprawy roślin. Wystarczy zerknąć na analizy wykonane przez sondy Viking czy Phoenix które to potwierdzają.

Skąd masz takie informacje? Skoro na Marsie nie ma i nie było życia (a przynajmniej rozwiniętego), to skąd w marsjańskiej glebie substancje potrzebne do rozwoju roślin? Wymagałaby chyba sporego nawożenia - z Ziemi. Z czasem pewnie można by kompostować miejscowe odpady.

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: Załogowa wyprawa na Marsa
« Odpowiedź #41 dnia: Czerwiec 02, 2012, 10:44 »


Skąd masz takie informacje? Skoro na Marsie nie ma i nie było życia (a przynajmniej rozwiniętego), to skąd w marsjańskiej glebie substancje potrzebne do rozwoju roślin? Wymagałaby chyba sporego nawożenia - z Ziemi. Z czasem pewnie można by kompostować miejscowe odpady.

Na temat wyników analiz dokonanych prze Vikinga, czytałem w książce Roberta Zubrina "Czas Marsa".
Na temat wyników analiz sondy Phoenix, przeczytane gdzieś w necie, teraz ciężko mi powiedzieć gdzie dokładnie.


Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Załogowa wyprawa na Marsa
« Odpowiedź #42 dnia: Czerwiec 02, 2012, 10:52 »
Na Wiki (http://en.wikipedia.org/wiki/Colonization_of_Mars) znalazłem tyle: "Assuming that life doesn't exist on Mars, the soil is going to be very poor for growing plants, so manure and other fertilizers will be valued highly in any Martian civilization until the planet changes enough chemically to support growing vegetation on its own." Odwołanie do pozycji: Lovelock, James and Allaby, Michael, "The Greening of Mars" 1984.

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: Załogowa wyprawa na Marsa
« Odpowiedź #43 dnia: Czerwiec 02, 2012, 11:03 »
Tu masz źródło z 84 roku, natomiast "Czas Marsa" był napisany w 96, być może przez ten czas coś się zmieniło, napłynęły nowe informacje, nowe analizy itd.
Do książki Zubrina zerknę i upewnię się jak będę w domu, mimo że przeczytałem ta książkę kilka razy mogłem coś źle zapamiętać.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Załogowa wyprawa na Marsa
« Odpowiedź #44 dnia: Czerwiec 02, 2012, 11:10 »
Pomysł z dożywotnim pobytem na Marsie nie jest nowy i moim zdaniem właśnie w takiej formie będą powstawać pierwsze stałe bazy.

IMO wyprawa w jedną stronę jest nieporozumieniem. Długotrwałe utrzymanie człowieka przy życiu na Marsie wymagałoby dosyłania mu przez dekady sporych zapasów albo też wiązałoby się ze stworzeniem lokalnej infrastruktury zaspokajającej podstawowe potrzeby (na energię, tlen, wodę, żywność). W pierwszym przypadku, zamiast zapasów, alternatywnie można by dostarczyć paliwo na powrót załogi, w drugim - wyprodukować je na miejscu. Innymi słowy, jeżeli jesteśmy w stanie utrzymać żywych ludzi na Marsie, to możemy też ich sprowadzić z powrotem na Ziemię.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Załogowa wyprawa na Marsa
« Odpowiedź #44 dnia: Czerwiec 02, 2012, 11:10 »