Autor Wątek: Mars Pathfinder  (Przeczytany 52616 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Mars Pathfinder
« dnia: Lipiec 13, 2010, 20:18 »
Pierwotna data publikacji - 03/06/2007


Mars Pathfinder

Celami misji było:

- Demonstracja możliwości dostarczenia lądownika i łazika na powierzchnię Marsa.
- Badania geologiczne i geochemiczne w różnych miejscach lądowania.
- Zmierzenie właściowości magnetycznych powierzchni.
- Stacja meteorologiczna.
- Inne, jak np cykanie fotek, badanie rotacji planety, wzajemne obserwacje lądownika i łazika, komunikacja pomiędzy nimi a Ziemią itp.


Misja najbardziej znana jest ze swego małego łazika Sojourner, który przejechał około 100 metrów w czasie swego 'życia', przesłał 550 zdjęć oraz dokonał analizy chemicznej 16 miejsc w strefie lądowania.
 
Misja była pierwszą z całego najazdu obcych (czyli Ziemian) na Marsa. Od czasów sondy Mars Pathfinder coraz to nowsze misje lądują lub wchodzą na orbitę, badając Czerwoną Planetę. (Niektóre oczywiście zostały w międzyczasie anulowane, a inne, czyli np Mars Polar Lander się bezczelnie rozbiły bez słowa wyjaśnienia).  Od tej misji, a także od meteorytu ALH 84001 nastąpiła swoista rewolucja w naukach związanych z Marsem - od astrobiologii po planetologię.

Zatem, można powiedzieć, bez cienia przesady, że w zasadzie od tej misji się to zaczęło. Smiley Dzięki temu, pewnego dnia, taki sobie Bartolo albo inny Maquis, czy Mardo wylądują na i powiedzą dats łan smol step for e men - łan dżajant lip for menkajnd*!

http://marsprogram.jpl.nasa.gov/MPF/ - oficjalna strona Mars Pathfinder, niestety od dłuższego czasu nie aktualizowana (zupełnie nie wiem dlaczego  ;) )...
http://marsprogram.jpl.nasa.gov/MPF/rovercom/images/ap15-soj.jpg - porównanie wielkości dwóch łazików.
http://www.strykfoto.org/pathfinder.html - Fan Site Wink misji.
http://en.wikipedia.org/wiki/Mars_Pathfinder - of korz Wikipedia

* Łan dżajant lip for łumenkajnd of korz również!

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 05, 2011, 14:13 »
Jakoś nikt nie zauważył, że wczoraj minęła 14 rocznica lądowania Pathfindera na Marsie..... ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 05, 2011, 15:12 »
Dobrze, że przynajmniej ta rocznica - jak "kilka" poprzednich - było świetowanych także na Marsie. :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 05, 2011, 15:13 »
Dobrze, że przynajmniej ta rocznica - jak "kilka" poprzednich - było świetowanych także na Marsie. :)
Hmm A o szczegóły poprosić można?  :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 05, 2011, 15:13 »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 05, 2011, 19:40 »
Dobrze, że przynajmniej ta rocznica - jak "kilka" poprzednich - było świetowanych także na Marsie. :)
Hmm A o szczegóły poprosić można?  :)

Spirit chociażby ;), a na orbicie też strzeliły korki (oby nie te w obwodach, tfu tfu!)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 12, 2011, 16:17 »
Spirit chociażby ;), a na orbicie też strzeliły korki (oby nie te w obwodach, tfu tfu!)

Aha i to dlatego tak zaczęła mu nawalać technika?  ;)  ;D Z tego świętowania.
A na poważne, to imieniem MPF nazwali jakiś krater odwiedzany przez Spirita czy co?

Offline BRANCEK1

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 11
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 17, 2012, 16:57 »
Ciekawostka związana z tematem, otóż łazikiem zdalnie z Ziemi kierował fizycznie Brian K. Cooper (JPL), a więc mamy pierwszego marsjańskiego kierowcę - tylko czy z papierami ...  ;)
W załączeniu stosowna fotka przez niego sygnowana.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 04, 2012, 07:32 »
Dziś mija 15 lat od lądowania Pathfindera na Marsie! Jak ten czas szybko leci  ::)
A my tymczasem czekamy na lądowanie Curiosity w kraterze Gale  :)

Offline jaro738

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • You're GO for TLI
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 04, 2012, 10:53 »
pamietam ;p. Mialem 6 lat i chciałem oglądać relację w tvp1, której gościem był Armstrong, ale lądowanie było jakoś późno w nocy, chyba koło drugiej i mama mi nie pozwoliła. Później powiedziała,  że nic ciekawego nie było, pokazywali tylko zdjęcia z AS-11 i wywiad z Armstrongiem. W tym miesiącu przyszła pora nadrobić tą przegapił transmisję dzięki lądowaniu MSL ;P

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 04, 2012, 11:33 »
pamietam ;p. Mialem 6 lat i chciałem oglądać relację w tvp1, której gościem był Armstrong, ale lądowanie było jakoś późno w nocy, chyba koło drugiej i mama mi nie pozwoliła. Później powiedziała,  że nic ciekawego nie było, pokazywali tylko zdjęcia z AS-11 i wywiad z Armstrongiem. W tym miesiącu przyszła pora nadrobić tą przegapił transmisję dzięki lądowaniu MSL ;P

Po pierwsze lądowanie nie było późno w nocy. Odbyło się przed 19.00 naszego czasu. Ale transmisje w TVP odbywały się w ciągu nocy a zdjęcia przysłano już po północy  8)
Po drugie nie było w programie ,,Marsjańska Noc z Jedynką" Armstronga lecz był Charls Duke, jeden z astronautów z Apolla 16.
Szkoda, że mama nie pozwoliła Ci oglądać, bo fajne programy wówczas były  8) Tak czy inaczej za miesiąc kolejne lądowanie, oby tylko udane było  ::)
A jeszcze wracając do Pathfindera to przez cały tydzień TVP 1 puszczała krótkie niusy o wynikach badań Marsa. Nie wiem już czy były tylko w ciągu tygodnia czy przez cały miesiąc? A dziś co mamy w TVP  :P To i już starej poczciwej TP Sa już nawet nie ma  :P

Offline jaro738

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • You're GO for TLI
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 04, 2012, 12:38 »
no widocznie dla małego jarka to tylko armstrong był na księżycu :p ważne że tego już nie można przegapić.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 04, 2012, 15:41 »
W tym miesiącu przyszła pora nadrobić tą przegapił transmisję dzięki lądowaniu MSL ;P

A gdzie Ty byłeś w 1999, 2004 i 2008 roku?  ;) Z 1999 lądowanie było nieudane, ale w pozostałych były udane imprezy (z wyjątkiem lądowania Beagle 2 w święta Bożego Narodzenia 2003).

Offline jaro738

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • You're GO for TLI
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 04, 2012, 21:29 »
nie interesowałem się aż tak tym. jak mówiłeś TVP trabila o tym lądowaniu i dlatego to przykulo uwagę małego chłopca. Zainteresowanie astronautów wróciło tak na większą skalę z półtora roku temu. Ale to już off top

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 04, 2012, 23:22 »
nie interesowałem się aż tak tym. jak mówiłeś TVP trabila o tym lądowaniu i dlatego to przykulo uwagę małego chłopca. Zainteresowanie astronautów wróciło tak na większą skalę z półtora roku temu. Ale to już off top

Wiele ludzi właśnie pamięta lądowanie Mars Pathfinder z uwagi na całkiem dobrą relację TV. Później już tak nie było - aż do lądowania sondy Huygens, kiedy to (pamiętam!) przerwali film o Jamesie Bondzie (ten kiczowaty o wahadłowcu) żeby nadać specjalny niułs z Tytana. :)

Niemniej jednak wiele osób pamięta właśnie Mars Pathfinder i czasem są zaskoczeni, że potem były kolejne misje i kolejne łaziki. I że wielka kolubryna jest teraz w drodze na Marsa. :)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 05, 2012, 17:21 »
Ja niestety nie kojarzę tej relacji w tv sprzed 15 lat (z lądowania na Tytania już tak). Ciekawe czy TVP coś puści w czasie lądowania MSL-a. Chociaż domyślam się, że dedykowane kanały informacyjne zaproszą standardowych gości (dyrka CBKu, może kogoś z MSP :) ) i będzie maglowanie tematu.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 05, 2012, 17:21 »