Autor Wątek: Dawn  (Przeczytany 221383 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jarek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 268
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Dawn
« Odpowiedź #285 dnia: Lipiec 20, 2014, 12:44 »
Pytanie czy mimo awarii drugiego z kół jest szansa, że po zakończeniu badań Ceres sonda poleci w kierunku Pallas w ramach misji rozszerzonej.
Mrzonki z definicji. Sprawdź, jak wygląda orbita Pallas względem  Westy i Ceres. Mam na myśli przede wszystkim ogromną różnicę w inklinacji. 34.8st. (P) kontra  10.6st. (C) i 7.1st. (W). Już samo wysłanie z Ziemi dedykowanej misji do Pallas tylko z tego tytułu (duża zmiana inklinacji orbity heliocentrycznej) byłoby b. ambitnym przedsięwzięciem jeśli chodzi o wydajność napędu, a Ty tego wymagasz od sondy, która i tak w ramach podstawowej misji musi wykonać wiele manewrów deltav aby kolejno wchodzić na orbity 2 różnych ciał niebieskich na 2 odległych od Ziemi orbitach. Ze względów technicznych nikt tego na pewno nie planował i nie zamierza.
Pozdrawiam
-J.
P.S. Chyba, że mówimy o przelocie z dużą prędkością względną, ale i tak wątpię by rezerwy manewrowe misji (w sensie deltav) umożliwiały spotkanie z Pallas...

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Dawn
« Odpowiedź #286 dnia: Lipiec 20, 2014, 12:49 »
To może jeszcze taki dodatek: Dawn w ogóle by pewnie nie była w stanie dotrzeć do Pallas, nawet jeśli byłby to jedyny cel tej misji:
Cytuj
Pallas is highly inclined to the ecliptic plane. A lot of energy is needed to climb out of the ecliptic plane especially as far out of the plane as Pallas is. I DID try to design a mission to reach Pallas and it was impossible with the Dawn spacecraft even if we went nowhere else than Pallas.

Pochodzi to z tej strony:
http://dawn.jpl.nasa.gov/mission/faqs.asp

A zatem oficjalnej strony misji.

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Dawn
« Odpowiedź #287 dnia: Lipiec 20, 2014, 13:51 »
Co do Pallas, a czy nie dałoby się wykorzystać asysty z Marsem? Voyagery nieźle zmieniły inklinacje dzięki asystom właśnie.
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Scorus

  • Gość
Odp: Dawn
« Odpowiedź #288 dnia: Lipiec 20, 2014, 14:30 »
To może jeszcze taki dodatek: Dawn w ogóle by pewnie nie była w stanie dotrzeć do Pallas, nawet jeśli byłby to jedyny cel tej misji:
Cytuj
Pallas is highly inclined to the ecliptic plane. A lot of energy is needed to climb out of the ecliptic plane especially as far out of the plane as Pallas is. I DID try to design a mission to reach Pallas and it was impossible with the Dawn spacecraft even if we went nowhere else than Pallas.

Pochodzi to z tej strony:
http://dawn.jpl.nasa.gov/mission/faqs.asp

A zatem oficjalnej strony misji.

Na Unmanned pisali już od tym z 5 lat temu. Informację o Pallas można tak naprawdę prześledzić do jakiegoś starego wpisu na NASASPACEFLIGHT i tyle. Już od dawna klepią o tym tylko na naszym forum i nigdzie indziej.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Dawn
« Odpowiedź #288 dnia: Lipiec 20, 2014, 14:30 »

Offline Jarek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 268
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Dawn
« Odpowiedź #289 dnia: Lipiec 20, 2014, 14:37 »
Przepraszam za złośliwość, ale zanim ktoś wytworzy posta, niech przez sekundę pomyśli, czy to co chce napisać, ma w ogóle sens, nawet jako pytanie. Inaczej będziemy toczyć dyskusje, czy 2x2=4 albo czy Ziemia jest płaska. W jaki sposób miałby Dawn korzystać z manewru Mars Gravity Assist, skoro od dawna znajduje się daleko poza orbitą tej planety!?
 Chyba, że pogrzex miał na myśli poboczny temat wątku, tzn. hipotetyczną bezpośrednią misję Ziemia - Pallas. To już zupełnie inna sprawa. Aczkolwiek nie wiem, czy taki manewr byłby wystarczający, ze względu na małą masę użytej planety. Tu potrzebna jest znajomość twardych danych, a nie jestem kompetentny. Warto jednak zauważyć, że do manewrów tego typu z naprawdę dużym deltav używano Jowisza, np. w misji Ulisses, skierowanej ku biegunowym obszarom Słońca. Zmiana inklinacji o ok. 90st. By osiągnąć ten cel, trzeba było paradoksalnie wysłać sondę niejako "w przeciwną stronę", ku planetom zewnętrznym.
Pozdrawiam
-J.

Scorus

  • Gość
Odp: Dawn
« Odpowiedź #290 dnia: Lipiec 20, 2014, 14:48 »
I jedna najbardziej oczywista rzecz w temacie misji rozszeżonej. Na LAMO w czasie misji podstawowej będzie można zobrazować (za pomocą FC i VIR) tylko niewielki procent powierzchni. GRAND dostarcza najlepszych danych podczas rozbłysków słonecznych. Ceres może być unikalnym obiektem w skali Układu Słonecznego, a już nic nigdy na nią nie poleci. Tak więc po co opuszczać jej orbitę skoro można kontynuować zupełnie niepowtarzalne badania.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Dawn
« Odpowiedź #291 dnia: Lipiec 20, 2014, 16:32 »
I jedna najbardziej oczywista rzecz w temacie misji rozszeżonej. Na LAMO w czasie misji podstawowej będzie można zobrazować (za pomocą FC i VIR) tylko niewielki procent powierzchni. GRAND dostarcza najlepszych danych podczas rozbłysków słonecznych. Ceres może być unikalnym obiektem w skali Układu Słonecznego, a już nic nigdy na nią nie poleci. Tak więc po co opuszczać jej orbitę skoro można kontynuować zupełnie niepowtarzalne badania.

Scorus nigdy nie pisz nigdy. Fakt, że na Ceres szybko nic nie poleci. Ale nie znaczy to że nie stanie się to np. za ileś tam lat  ;)

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Dawn
« Odpowiedź #292 dnia: Lipiec 20, 2014, 16:53 »
Chyba, że pogrzex miał na myśli poboczny temat wątku, tzn. hipotetyczną bezpośrednią misję Ziemia - Pallas.

A czy to nie oczywiste?
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2263
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Dawn
« Odpowiedź #293 dnia: Wrzesień 20, 2014, 15:47 »
Opóźni się przylot sondy do Ceres. Na orbitę tej planety karłowatej Dawn miała wejść 25 marca przyszłego roku, ale oberwała dawką promieniowania i w dniu 11 września weszła w tryb "safe mode". Nowy termin przybycia to kwiecień 2015.

http://www.spaceflightnow.com/news/n1409/18dawn/#.VB2EoVfeiPY
GG 8698011

Scorus

  • Gość
Odp: Dawn
« Odpowiedź #294 dnia: Wrzesień 20, 2014, 17:45 »
Zawsze był podawany okres marzec - kwiecień 2015, bo plan użytkowania napędu jonowego nie jest z góry ustalony na okres całej misji. Jest dostosowany zgodnie z aktualną sytuacją.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Dawn
« Odpowiedź #295 dnia: Listopad 17, 2014, 23:15 »
Geologiczna mapa Westy już w sieci:



http://www.jpl.nasa.gov/spaceimages/details.php?id=pia18788

Nie ma to jak nasza NASA  :)

Offline KEP

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 206
Odp: Dawn
« Odpowiedź #296 dnia: Listopad 18, 2014, 13:59 »
Piękna sprawa.
Nie mogę się doczekać, kiedy będzie taka mapa Ceres.
Nie wierz w cuda, polegaj na nich.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Dawn
« Odpowiedź #297 dnia: Listopad 18, 2014, 14:15 »
Piękna sprawa.
Nie mogę się doczekać, kiedy będzie taka mapa Ceres.

He he ja to się mogę doczekać dobrych zdjęć Ceres. Czy będą na niej ślady aktywności geologicznej jak na Europie czy Enceladusie, czy też jest martwym globem, z racji odległości od jakichkolwiek wielkich ciał niebieskich oraz swej małej (jak na planetopodobne obiekty) wielkości, co spowodowało szybkie wystygnięcie jej wnętrza.

Offline Wuzetek

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 238
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Dawn
« Odpowiedź #298 dnia: Listopad 18, 2014, 15:29 »
Wyprawa do Ceres jest niemal równie fascynująca, co na Plutona, 2015 będzie fantastycznym rokiem jeśli chodzi o planety karłowate! Myślę, że raczej nie ma wątpliwości co do charakteru Ceres - spodziewam się martwej powierzchni, mocno zrytej w epoce wielkiego bombardowania... Ale czy będzie podobna raczej do pokrytych warstwą regolitu, pozbawionych atmosfery obiektów wewnętrznych, czy może do lodowych księżyców planet zewnętrznych? Czy są tam rowy tektoniczne podobne do tych na Weście albo inne interesujące struktury geologiczne? Może ślady aktywności wulkanicznej? Na ile w ogóle podobna jest do Westy, a na ile od niej różna...

Offline KEP

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 206
Odp: Dawn
« Odpowiedź #299 dnia: Listopad 19, 2014, 12:33 »
Dla mnie największą zagadką jest woda. Jej rozmieszczenie i ilość.  Myślę, że to klucz do przyszłej ( odległej ) eksploracji tego obiektu. Liczę, że Dawn odpowie na to i wiele innych pytań.
Nie wierz w cuda, polegaj na nich.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Dawn
« Odpowiedź #299 dnia: Listopad 19, 2014, 12:33 »