Autor Wątek: Turystyka kosmiczna  (Przeczytany 108038 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #150 dnia: Listopad 06, 2011, 20:15 »
Przede wszystkim musi mieć mnóstwo pieniędzy, które nie zwrócą się przez dobrych kilka lat. Pomysł z przedsprzedażą biletów chyba już nie chwyci, inni wpadli na to wcześniej...
Człowiek jest wprawdzie z branży, ale o funduszach jakimi dysponuje, nie słychać.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #151 dnia: Listopad 06, 2011, 23:25 »
Moim zdaniem przedsprzedaż wciąż ma szanse powodzenia, ale okres pomiędzy sprzedażą biletu a lotem musi być krótszy.

A to oznacza, że dopiero gdy pojazd będzie testowany (a na yt będzie można zobaczyć filmiki z testów), to można rozpocząć przedsprzedaż.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #152 dnia: Grudzień 18, 2011, 13:27 »
Dziewięć miesięcy temu umieściłem w tym wątku tabelkę z linkami do prywatnych przedsiębiorstw astronautycznych. Głównie dla swojej wygody. W międzyczasie jednak zdezaktualizowała się ona dość znacznie, zmieniały się adresy. Przede wszystkim usunąłem te firmy, które ewidentnie nic na tym polu nie zdziałają, a dołożyłem tylko jedną nową.

Producenci              PFA   www   Opis
----------------------------------------------------------------------------------------------
ARCA Space              link  link  samolot, rakieta Haas-2, lądownik księżycowy (Rumunia)
Armadillo Aerospace     link  link  statek suborbitalny pionowego startu i lądowania
Bigelow Aerospace       link  link  komercyjne stacje orbitalne
Blue Origin             link  link  statek suborbitalny pionowego startu i lądowania
Boeing Company                link  statek CST-100: obsługa stacji Bigelowa, loty komercyjne
Copenhagen Suborbitals  link  link  rakieta Heat: załogowy lot suborbitalny (Dania)
Dassault Aviation             link  samolot rakietowy K-1000 (Francja)
EADS Astrium                  link  suborbitalny samolot rakietowy
Excalibur Almaz         link  link  statek załogowy Ałmaz na bazie TKS
Galactic Suite Design         link  stacja orbitalna oparta na Columbusie i ATV (Hiszpania)
Lockheed Martin               link  kapsuła Orion budowana dla NASA
Masten Space Systems    link  link  statek suborbitalny pionowego startu i lądowania
Orbital Sciences        link  link  rakieta Taurus 2, statek Cygnus: loty dostawcze na ISS
Orbital Technologies    link  link  komercyjna stacja kosmiczna (Rosja)
Paragon SDC                   link  systemy podtrzymywania życia
Scaled Composites             link  konstrukcja samolotów WhitheKnightTwo i SpaceShipTwo
Sierra Nevada Corpor.   link  link  mini-wahadłowiec Dream Chaser
SpaceX                  link  link  rakieta nośna Falcon 9 i kapsuła Dragon (zaopatrzenie ISS)
The Spaceship Company         link  budowa samolotów suborbitalnych WK2/SS2 dla Virgin Galactic
Stratolaunch Systems          link  konsorcjum P. Allena, SpaceX, Scaled Composites i Dynetics
United Launch Alliance        link  producent rakiet Atlas i Delta
XCOR Aerospace          link  link  suborbitalny samolot rakietowy Lynx

Operatorzy              PFA   www   Opis
----------------------------------------------------------------------------------------------
Space Adventures              link  organizacja turystyki kosmicznej
Virgin Galactic         link  link  organizacja lotów suborbitalnych SpaceShipTwo

Organizacje             PFA   www   Opis
----------------------------------------------------------------------------------------------
100 Year Starship       link  link  program wypracowania koncepcji kolonizacji innych planet
Commercial Spaceflight Feder. link  Stowarzyszenie Komercyjnych Lotów Kosmicznych
New Space Magazine            link  kwartalnik
X PRIZE Foundation            link  organizator konkursów kosmicznych

Kosmodromy              PFA   www   Opis
----------------------------------------------------------------------------------------------
Space Florida                 link
Spaceport America             link  kosmodrom dla prywatnych firm (Virgin Galactic)
Spaceport Indiana             link
Spaceport Scotland            link  kosmodrom dla prywatnych firm (Virgin Galactic)
Spaceport Sweden              link  kosmodrom dla prywatnych firm (Virgin Galactic)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #153 dnia: Maj 01, 2012, 21:41 »
Powstał kilka dni temu twór nazwany Suborbital Coalition: http://suborbitalcoalition.org/. Należą do "koalicji" instytucje pracujące nad pojazdami suborbitalnymi, ale także naukowe, edukacyjne i in. Z producentów znaleźli się tu właściwie wszyscy: Armadillo, Blue Origin, Masten, Virgin Galactic (o ile to producent) i XCOR. Cele są raczej promocyjne: "Suborbital spaceflight will bring unique opportunities for students to fly their experiments into space, inspiring an entire generation of innovators for years to come."

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #153 dnia: Maj 01, 2012, 21:41 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #154 dnia: Maj 01, 2012, 22:11 »
Cele są raczej promocyjne: "Suborbital spaceflight will bring unique opportunities for students to fly their experiments into space, inspiring an entire generation of innovators for years to come."

A może promocyjno - edukacyjne? ;)

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #155 dnia: Czerwiec 14, 2012, 23:33 »
Całą dyskusję o załogowej wyprawie na Marsa przeniosłem do wątku o... załogowej wyprawie na Marsa, w dziale Mars. :)
http://www.astronautyka.org/index.php/topic,642.msg41046.html#msg41046
The Dark Side of the Moon

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #156 dnia: Sierpień 02, 2012, 15:58 »
Kilka dni temu ukazał się bardzo interesujący raport "Suborbital Reusable Vehicles: A 10-Year Forecast of Market Demand" opracowany na zlecenia FAA i Space Florida: http://www.faa.gov/about/office_org/headquarters_offices/ast/media/Suborbital_Reusable_Vehicles_Report_Full.pdf.

Mnóstwo intersujących zestawień, analiz i prognoz. Jako ciekawostkę, która rzuciła mi się w oczy, podam tylko liczbę rezerwacji, jakie zostały dokonane w poszczególnych firmach oferujących zaniedługo loty suborbitalne:

- Armadillo Aerospace: 200
- Virgin Galactic: 500
- XCOR: 175.

Ceny tych trzech ofert wynoszą odpowiednio: 102, 200 i 95 k$ za miejsce, a będą one zabierało odpowiednio po 2, 6 i 1 pasażerze (nie licząc załogi). No i oczywiście, wszyscy niezmiennie planują pierwsze starty komercyjne za dwa lata...

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #157 dnia: Sierpień 02, 2012, 23:19 »
Bardzo ciekawy dokument!

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #158 dnia: Październik 08, 2015, 18:58 »
Baaardzo zaniedbany wątek! Ale też kilka lat temu spodziewaliśmy się, że w 2015 r. już od dawna będziemy robić sobie wycieczki przynajmniej na suborbitę. Niestety nic z tego.

A odświeżam wątek, bo ukazał się niedawno w "Acta Astronautica" artykuł, wprawdzie chińskiego autora", ale świetnie podsumowujący historię i aktualny stan turystki kosmicznej:
- Yi-Wei Chang, 2015, The first decade of commercial space tourism, Acta Astronautica, 108, 79-91.
Abstract: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0094576514005013.

Ponieważ artykuł jest odpłatny nie mogę go wkleić jako załącznik, ale mogę zainteresowanym wysłać e-mailem na priva.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #159 dnia: Listopad 08, 2015, 22:36 »
W 2011 r. pisaliśmy w tym wątku dość dużo o firmie SpaceOps (http://www.spaceoperationsinc.com), która chciała zrekonstruować Gemini i latać nim w kosmos. Statek zwałby się Eclipse.

Wydawało się, że sprawa dawno umarła śmiercią naturalną, jak wiele podobnych, a tu przypadkiem znalazłem ich na Kickstarterze (https://www.kickstarter.com/projects/spaceopsinc/eclipse-2-seat-orbital-spacecraft-first-step-simul?ref=category). Pod koniec ubiegłego roku zbierali na symulator Eclipse. Bez powodzenia - zebrali ciut ponad 1,5 tys. USD. Z ciekawości zajrzałem jeszcze na ich Twittera. Ostatni wspis z czerwca tego roku, więc nie tak stary. Treść:

Cytuj
Space Operations Inc ‏@SpaceOperations 28.06
SpaceX Falcon 9 AND ULA Atlas 5 are both under consideration as launch vehicles for the 2-seat ECLIPSE; Let's GO !

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #160 dnia: Listopad 08, 2015, 23:08 »
Miałem ich przez chwilę na fejsbuczku. Strasznie dziwnie brzmiały ich posty i generalnie uważam, że jeśli ktoś proponował takie rozwiązanie "o niskich kosztach i bez ryzyka technologicznego" - a nikt tego w USA przez lata nie podchwycił, to znaczy, że jednak coś nie tak z tą ekipą...

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #161 dnia: Listopad 09, 2015, 16:10 »
Oczywiście, że nic z tego nie będzie. Przytoczyłem to jako ciekawostkę, a deklaracja o rozważaniu Falcona i Atlasa brzmi wręcz humorystycznie. Tyle tylko, że z tego co wiem o tej ekipie, to nie są to naciągacze, ale prawdziwi zapaleńcy pracujący niegdyś w dziedzinie astro.

Przy okazji przejrzałem pobieżnie nasze posty sprzed kilku lat - jak wiele się zmieniło! Teraz już wszyscy wiedzą, że wysłanie ludzi w kosmos, choćby na 100 km, to olbrzymie wyzwanie i niezwykle kosztowne. Z tamtych szumnych zapowiedzi nie zostało prawie nic, a obecnie brzmią one podobnie jak naiwne bajania z lat 60. ubiegłego wieku o podróżach kosmicznych w 2000 roku...

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #162 dnia: Listopad 10, 2015, 09:21 »
Przy czym 100 km to zobaczymy pewnie nie wcześniej niż w drugiej połowie przyszłej dekady. Najpierw 60-80 km...

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #163 dnia: Kwiecień 08, 2018, 19:28 »
Ciekawa sprawa się ostatnio pojawiła. Firma Orion Span ogłosiła, że do 2022 roku "postawi" na orbicie mały hotel.

Zbierają już rezerwacje (wymagana przedpłata 80 k USD) na 12 dniowy lot/pobyt w tym hotelu. Całkowity koszt lotu ma być od 9,5 miliona USD. Na opublikowanych grafikach jest kapsuła CST-100. Ciekawe, czy mają już jakiś kontrakt z Boeingiem?

http://www.parabolicarc.com/2018/04/07/orion-span-announces-plan-space-hotel
https://www.orionspan.com/

Offline Rakietowy Bogdan

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 343
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #164 dnia: Kwiecień 08, 2018, 21:25 »
Zapewne kilkoro frajerów wpłaci, a 'firma' gdzieś się rozpłynie. Toż zapowiedzi Bigelowa mającego realny hardware do którego weszli ludzie na orbicie należy traktować z przymrużeniem oka jako deklaracje tworzenia ewentualnego następcy ISS za państwową forsę. Co dopiero firmę która wyskakuje z renderkami i mówi: już za cztery lata, daj 80 tysięcy.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #164 dnia: Kwiecień 08, 2018, 21:25 »