Autor Wątek: ArduSat - CubeSat finansowany w formie crowd funding  (Przeczytany 26213 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
ArduSat - CubeSat finansowany w formie crowd funding
« dnia: Czerwiec 23, 2012, 16:11 »
Właśnie pojawiły się informacje o projekcie ArduSat - CubeSata, który jest finansowany w formie crowd funding. W tej formie każdy zainteresowany może wesprzeć swoim datkiem daną inicjatywę w zamian za jakieś frykasy.

Finansowanie już się udało, co oznacza, że dojdzie do budowy i wystrzelenia tego CubeSata. Na pokładzie znajdzie się ponad 25 sensorów, w tym 3 kamerki. Finansowanie trwa do 15 lipca i do tego czasu można się jeszcze składać.

Za 325 dolarów można dostać 3 dni operacji tym satelitą. Za 500 - cały tydzień. Jak uważacie? Może warto by spróbować? W ten sposób ekipa naszego forum by mogła zaprojektować czynności na 3 dni operacji satelitarnych (np. fotka gdy satelita przechodzi nad Europą) i to wykonać? :)

Dodatkowe informacje:
http://www.kickstarter.com/projects/575960623/ardusat-your-arduino-experiment-in-space

oraz

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: ArduSat - CubeSat finansowany w formie crowd funding
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 23, 2012, 17:49 »
Pomysł bardzo fajny:) ja chętnie bym się dorzucił o ile uda nam się na tyle chętnych osób znaleźć żeby "cegiełka" była w moich możliwościach finansowych.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ArduSat - CubeSat finansowany w formie crowd funding
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 23, 2012, 23:21 »
Sądzę, że nawet 10-15 osób z forum sprowadzi koszty "na głowę" do bardzo niskiego poziomu... :)

velo

  • Gość
Odp: ArduSat - CubeSat finansowany w formie crowd funding
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 24, 2012, 02:25 »
Świetny pomysl, chetnie sie dorzuce :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ArduSat - CubeSat finansowany w formie crowd funding
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 24, 2012, 02:25 »

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: ArduSat - CubeSat finansowany w formie crowd funding
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 24, 2012, 09:37 »
Hm... nie chcę być malkontentem, ale nasuwaja mi się dwa pytania:
- Czy twórcy ArduSata już kiedyś coś podobnego robili, czy to ich pierwszy cubesat?
- Czy będzie możliwość sensownej komunikacji z ArduSatem? Sami widzimy po PW-Sacie jak i innych podobnych, że czas przelotu jest bardzo krótki i wysłanie polecenia "wysuń żagiel" urósł do rangi niemal lotu na księżyc, przy czym nasi mają jeszcze stosunkowo najmniej problemów z swoim pudełkiem.

No ale gdyby się im udało to mogła by być fajna zabawa :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ArduSat - CubeSat finansowany w formie crowd funding
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 24, 2012, 10:51 »
Z tego co się orientuję, to mają w zespole osoby, które przy czymś wcześniejszym pracowały. Poza tym część sprzętu będzie pochodziła od dostawców komponentów CubeSatowych.

Dziś dostałem od nich maila, z nowymi planami prac. Przewidują dwa testy - balonowy oraz na pokładzie rakiety sondującej. Testy mają odbyć się we wrześniu i październiku tego roku.

Offline CoB

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 131
    • Ardis
Odp: ArduSat - CubeSat finansowany w formie crowd funding
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 24, 2012, 12:23 »
Ja też bym dorzucił swoje trzy grosze ;) Bo to naprawdę super sprawa!

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: ArduSat - CubeSat finansowany w formie crowd funding
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 24, 2012, 12:37 »
Rzeczywiście bardzo ciekawe :). Jestem za!

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: ArduSat - CubeSat finansowany w formie crowd funding
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 26, 2012, 11:49 »
No a ja już nie zdążyłem odpisać przed awarią.
Faktycznie, wygląda na to że komputerki mają odpowiednie do tego zadania. Jedyne co nadal mnie męczy to zasilanie.
Trzy kamerki dość sporo prądu wcinają, a na pokładzie mamy zasilanie znane bodajże z PW-Sata, które na zbyt długą prace nie pozwala.
Albo twórcy zastosują rzadkie wysyłanie danych i popracują nad oszczędzaniem energii albo będzie się ciężko z nim dogadać.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ArduSat - CubeSat finansowany w formie crowd funding
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 26, 2012, 11:59 »
Małe dodatkowe wyjaśnienie - jak byśmy mogli to zrealizować.

ArduSat jest satelitą budowanym przez ludzi z pewnym wcześniejszym doświadczeniem przy CubeSatach. Niektórzy z nich pracują aktualnie  w wielkich firmach z przemysłu. Są to więc osoby które wiedzą co robią.

AruSat jest także najtańszym (i chyba pierwszym takim) dostępem do operacji satelitarnych, jakie kiedykolwiek były szeroko dostępne i "każdy" może w nich wziąć udział. Warto to wykorzystać. 

3 dni operacji satelitarny to nie jest "wieczność". Grupa ludzi z naszego forum bez problemu będzie mogła "na luzie" sobie zaprojektować operacje na ten czas, bez ryzyka utraty pracy czy zarywania nocek. :) Jednocześnie możemy wspólnie zrobić coś ciekawego i bardzo unikalnego w naszej krajowej skali.

325 usd to około 1100 zł w tej chwili. "Zrzutka" 10-20 osób oznacza koszt jednostkowy rzędu kilkudziesięciu złotych, co jest naprawdę niewielką wartością jak na operacje satelitarne. Następna najtańsza możliwość to pewnie minimum kilka tysięcy dolarów za godzinę operacji.

Zrobilibyśmy to pewnie w takiej formie:

1.zawiązujemy zespół
2.dziobiemy się przez dokumentację, szukamy ciekawego eksperymentu (np. obserwacje zorzy polarnej z orbity)
3.zaczynamy planowanie naszych trzech dni operacji i aktywnie komunikujemy się z zespołem konstruktorów
4.dokładne planowanie, wyznaczenie terminu operacji, produkowanie i testowanie instrukcji
5.wykonanie operacji.

W sumie - zabawy na kilka miesięcy na zespół ludzi. :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ArduSat - CubeSat finansowany w formie crowd funding
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 26, 2012, 12:03 »
No a ja już nie zdążyłem odpisać przed awarią.
Faktycznie, wygląda na to że komputerki mają odpowiednie do tego zadania. Jedyne co nadal mnie męczy to zasilanie.
Trzy kamerki dość sporo prądu wcinają, a na pokładzie mamy zasilanie znane bodajże z PW-Sata, które na zbyt długą prace nie pozwala.
Albo twórcy zastosują rzadkie wysyłanie danych i popracują nad oszczędzaniem energii albo będzie się ciężko z nim dogadać.

To chyba nie będzie w 100% to samo co w przypadku PW-Sata, bardziej system o podobnych możliwościach. Kamerki na jedną fotkę chyba nie zjedzą tyle, co otwarcie ogona PW-Sata, gdzie operacje "wysokoprądowe" zajmują kilka czy kilkanaście sekund. Ale rzeczywiście - fotek nie będzie kilkanaście tysięcy, raczej kilka wykonanych w odpowiednim momencie. Moim zdaniem to nawet ciekawsze bo trzeba będzie ustalić kiedy i jak działać. :)

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: ArduSat - CubeSat finansowany w formie crowd funding
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 26, 2012, 13:55 »
Widzę, że ludzie bardzo chętnie wsparli ten projekt. Ich celem było zdobycie 35000 $ wsparcia, a teraz mają już dużo więcej. Nawet ustalili kolejny cel :).

Offline ViktoR

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 64
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: ArduSat - CubeSat finansowany w formie crowd funding
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 26, 2012, 14:12 »
Widzę, że ludzie bardzo chętnie wsparli ten projekt. Ich celem było zdobycie 35000 $ wsparcia, a teraz mają już dużo więcej. Nawet ustalili kolejny cel :).

"UPDATE: New target is a double sized ArduSat with better camera and sensors for $ 75,000 or even two singles sized ArduSats for Satellite-to-Satellite communication experiments. So join us now!"

"The current cameras were picked based on a tradeoff between weight, power, and volume for the 1U version. Now that we've hurdled the minimum goal to finance the bare essentials of the bus. we can start working towards launching a double-sized 2U version of the satellite, which would relaxes those constraints enough to let us put in a better camera (and other better sensors too!).
In the next few days I can release an update with the specs for an upgraded 2U design, so you can check out exactly what we're working towards."



Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: ArduSat - CubeSat finansowany w formie crowd funding
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 26, 2012, 16:12 »
To chyba nie będzie w 100% to samo co w przypadku PW-Sata, bardziej system o podobnych możliwościach. Kamerki na jedną fotkę chyba nie zjedzą tyle, co otwarcie ogona PW-Sata, gdzie operacje "wysokoprądowe" zajmują kilka czy kilkanaście sekund. Ale rzeczywiście - fotek nie będzie kilkanaście tysięcy, raczej kilka wykonanych w odpowiednim momencie. Moim zdaniem to nawet ciekawsze bo trzeba będzie ustalić kiedy i jak działać. :)

"Zasilacz" wygląda na niemal identyczny z tym z PW-Sata. No ale nie będę się upierać bo jak jednego tak drugiego dokładnie nie widziałem, tylko zdjęcia na necie.

To otwarcie ogona nie jest takie dramatyczne prądowo. Sam zauważ że nasze odcinanie linki w balonie to były 1-3 sek na jednym paluszku. Tyle co nic.
Moim zdaniem, z tego co słuchałem w prezentacji, wynika że "wynajmujący" piszą sobie sami soft, testują na naziemnym modelu, potem ci od ArduSata jeszcze raz sami testuja i dopiero wysyłaja do satelitki. I tu znów przyczepię się do tego czy są w stanie w ciągu minuty wysłać bezbłędnie kilkanaście kilobajtów softu.
No ale załóżmy że tak. Zadanie iście ambitne i ciekawe. Bo wynajmując czas na satce, powinniśmy dostać pełną dokumentację elektroniki i sami napisać własny soft. Przy okazji możemy zobaczyć jak to zrobili.
Ciekawe czy oni też będą pisać soft tym co nie są aż tak biegli w tych sprawach.
No i wymaga czasu od zaangażowanych.
Zaczyna mi się podobać ;) Jakby co to możecie mnie też uwzględnić w planach składkowych. ;)

Edit:
Znalazłem odpowiedź na męczące mnie pytanie:
"NanoSatisfi will communicate with the satellite using GENSO, a worldwide network of amateur radio stations. GENSO will allow the team to talk to the satellite almost anywhere it is in orbit."

http://www.extremetech.com/extreme/131396-arduino-based-ardusat-will-run-your-code-in-space
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 26, 2012, 16:48 wysłana przez skrzyp »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ArduSat - CubeSat finansowany w formie crowd funding
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 27, 2012, 21:36 »
Wysłałem dwa dni temu maila do ekipy od ArduSata, ale jeszcze odp. nie dostałem. Głównie pytałem o zestaw sensorów. Mam nadzieję niebawem dostać.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ArduSat - CubeSat finansowany w formie crowd funding
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 27, 2012, 21:36 »