Autor Wątek: Współpraca polsko-ukraińska  (Przeczytany 17855 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 15, 2016, 19:12 »
Toz mowie, ze nie maja budzetu z powodow politycznych;-) Z powazaniem
                                                                                                 Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 15, 2016, 19:19 »
Toz mowie, ze nie maja budzetu z powodow politycznych;-) Z powazaniem
                                                                                                 Adam Przybyla

To już chyba było mówione, ale powtórzę:
To jest na razie burza mózgów, więc na rozmowę o budżetach za wcześnie.

LooZ^

  • Gość
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 15, 2016, 19:28 »
Ja mam wrażenie że perspektywa kolegi N1 i Krzyśka jest tutaj zbyt hm... naukowa? Rząd jest jaki jest (kompletnie nie oceniając, to pewne stwierdzenie faktu) i planuje wpompować 1 bilion (!) zł w m.in. "duże przemysły innowacyjne" i taka decyzja czy np idziemy w polsko-ukraiński system rakietowy (jakby to nie brzmiało) zapadnie w gabinecie politycznym i to najwyższego szczebla. Taką decyzję podejmie w skrócie Kaczyński, Szydło albo Morawiecki. Po prostu pewnego dnia może przyjść Pan z "walizką pieniędzy" i powiedzieć waszym znajomym, że mają rakietę do zbudowania. I tyle.

Nie mówię, że mi się to podoba, ani nie chcę burzy politycznej tutaj rozpętywać, ale to że TERAZ nie ma planów, albo TERAZ wasi znajomi czegoś nie chcą i nie planują, albo na coś TERAZ nie ma pieniędzy to w dzisiejszych realiach politycznych nie oznacza nic.

Polecam, trochę info o tzw. Planie Morawieckiego, który w ciągu 25 lat ma "re industrializować Polskę".

http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/rzad-czeka-na-plan-morawieckiego,619325.html

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 15, 2016, 19:34 »
Rząd jest jaki jest (kompletnie nie oceniając, to pewne stwierdzenie faktu) i planuje wpompować 1 bilion (!) zł w m.in. "duże przemysły innowacyjne"

Ciekawe czy są kraje, które mają takie budżety.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 15, 2016, 19:34 »

LooZ^

  • Gość
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 15, 2016, 19:39 »
Mowa oczywiście o perspektywie naprawdę długoletniej. Po więcej odsyłam do przecieków z tegoż "Planu Morawieckiego".

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 15, 2016, 19:51 »
Mowa oczywiście o perspektywie naprawdę długoletniej. Po więcej odsyłam do przecieków z tegoż "Planu Morawieckiego".

To i tak to daje 40 mld. rocznie... więc są kraje, które taki budżet mają, ale patrząc na obecną dziurę budżetową, mam wątpliwość, że Polska do nich dołączy.

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 15, 2016, 21:13 »
Hehe... Chyba raczej chodzi o Macierewicza :). Bo to MON podejmie ewentualną decyzję o budowie rakiet. Bardzo chciałbym, żeby był to Morawiecki. Bo on przynajmniej postawiłby na polski przemysł. MON wypełnia WZTT (Wstępne Założenia Taktyczno Techniczne) i ich rozwój przemysłu nic nie obchodzi. Niestety pieniędzy nie powinno się dodrukowywać. A budżet na tę chwilę na 2016 jest zamknięty... A przyszłoroczny nie został jeszcze opracowany...

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 15, 2016, 21:21 »
Hehe... Chyba raczej chodzi o Macierewicza :). Bo to MON podejmie ewentualną decyzję o budowie rakiet. Bardzo chciałbym, żeby był to Morawiecki. Bo on przynajmniej postawiłby na polski przemysł. MON wypełnia WZTT (Wstępne Założenia Taktyczno Techniczne) i ich rozwój przemysłu nic nie obchodzi.

I tak powinno być... nie powinno się powierzać bezpieczeństwa narodowego i życia żołnierzy sprzętom, których przeważającąprzygniatającą zaletą jest to, że są polskie.
« Ostatnia zmiana: Luty 15, 2016, 21:28 wysłana przez jsc »

LooZ^

  • Gość
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 15, 2016, 21:28 »
R1 : Ja tylko wskazuję na to, że jeśli taka decyzja zostanie podjęta to podejmie ją kilka osób z najwyższych władz Państwa. A "wyczarować" gdzieś kilkadziesiąt mln zł na początek prac to nie jest problem, czy to z jakiegoś NCBiR czy innych cudów-nie-widów.

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #39 dnia: Luty 15, 2016, 21:36 »
Tylko że jsc jeśli wolny naród niczego nie produkuje to naród ten nie istnieje. Taka kamieni kupa. W związku z tym nie ma za bardzo czego bronić.

LooZ^ w NCBiR definiuje się wieloletnie programy badawcze. Jeden z nich rzeczywiście będzie dotyczył kosmosu. I ruszy jeszcze w tym roku. Ale nie będzie miał związku z rakietami. To niestety są dość długofalowe plany. Ten o którym mówię został zapoczątkowany w 2012 roku.

LooZ^

  • Gość
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 15, 2016, 21:45 »
Jasne, coś tam się orientuje :) Nie ma co roztrząsać bez nowych informacji.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #41 dnia: Luty 15, 2016, 22:59 »
http://www.space24.pl/307716,instytut-lotnictwa-proponuje-budowe-polsko-ukrainskiej-rakiety-nosnej

Nowiny bez niespodzianek: odbyły się rozmowy na temat wspólnego skontruowania rakiety nośnej przeznaczonej do wynoszenia niewielkich satelitów (do 250kg).

Fajny pomysł  8)

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #42 dnia: Luty 16, 2016, 00:15 »
Czy nasz kraj naprawdę nie ma potencjału, żeby zbudować coś takiego samodzielnie? :(

Pytanko jest jeszcze, skąd miałoby to startować?
« Ostatnia zmiana: Luty 16, 2016, 00:37 wysłana przez magiczny »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #43 dnia: Luty 16, 2016, 00:22 »
Czy nasz kraja naprawdę nie ma potencjału, żeby zbudować coś takiego samodzielnie? :(

Pytanko jest jeszcze, skąd miałoby to startować?

A po co robić wszystko od zera skoro można skorzystać z doświadczenia innych a potem to doskonalić?  :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 16, 2016, 01:28 »
A po co robić wszystko od zera skoro można skorzystać z doświadczenia innych a potem to doskonalić?  :)

Odpowiem częściowo i w dość ogólnym skrócie: niektóre polskie środowiska wyrażają obawę, że nie ma sensu bazowania na technologii rodem z lat 70. XX wieku. Niektórzy uważają, że jest to dość ryzykowny zabieg, który odessie kasę na inne, bardziej potrzebne kosmiczne projekty.

Mam nadzieję, że jakieś oficjalne stanowiska zostaną niebawem zaprezentowane.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 16, 2016, 01:28 »