Autor Wątek: Starty rakiet (I kwartał 2009 roku)  (Przeczytany 11084 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Chorblenda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 40
  • Odlotowy dziubas!
Starty rakiet (I kwartał 2009 roku)
« dnia: Lipiec 13, 2010, 18:06 »
(napisano 29.12.2008 r.)

10 styczeń 2009r. – Start Terrier-Orion / SRP5(ISIS)

SRP5(ISIS - Ionospheric Sounding and Inertial Sensing) jest studenckim projektem badawczym będącym częścią programu edukacyjno-badawczego realizowanego przez Uniwersytet Alaska we współpracy z NASA oraz japońskimi uczelniami Tokai i Toyama.
Obecna misja jest już piątą w historii programu, który rozpoczęto realizować w roku 1991. Poprzednie to: SRP1, SRP2, SRP3 TR1, SRP3 TR2, SRP4.

Głównym celem SRP5 jest zbadanie gęstości plazmy i wykonanie pomiarów geomagnetycznych „regionu D” będącego najniższą częścią jonosfery.  Zmierzone zostanie także natężenie promieniowania ultrafioletowego.

Misja zrealizowana zostanie przy użyciu suborbitalnej rakiety Terrier-Orion, której start odbędzie się z należącego do Uniwersytetu Alaska poligonu badawczego Poker Flat leżącego nieopodal miasta Fairbanks.

Źródło:
http://spacegrant.alaska.edu/node/9
http://www.uaf.edu/asgp/asrp/srp5/ssrp5_main.htm


(uaktualnienie)

Start odbył się w wyznaczonym terminie. Misja zakończyła się sukcesem.




14 styczeń 2009r. – Start Delta IV-H / NRO L-26

NRO L-26 (Advanced Orion lub Intruder) jest geostacjonarnym satelitą wywiadowczym USA, który wchodzi w skład grupy mającej na celu zastąpienie na orbicie wysłużonej już serii satelitów Magnum/Orion.
Operatorem satelity jest Narodowe Biuro Rozpoznania (National Reconnaissance Office - NRO) będące częścią Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych.

Za przygotowania do startu i umieszczenie na docelowej orbicie ładunku odpowiedzialna jest firma United Launch Alliance.
Satelita wyniesiony zostanie przy użyciu rakiety Delta 4-Heavy, będącej największą spośród całej rodziny Delta 4.
Start nastąpi ze stanowiska LC-37B na przylądku Canaveral.

Fotki z przygotowań do startu:
Galeria 1      Galeria 2      Galeria 3     Galeria 4

Źródło:
http://space.skyrocket.de/index_frame.htm?http://space.skyrocket.de/doc_sdat/mentor.htm
http://www.spaceflightnow.com/delta/nrol26/081209delay.html
http://astro.zeto.czest.pl/plan.htm


(uaktualnienie)

Start rakiety Delta IV-H odbył się 18 stycznia 2008 r. o godz. 2:47 UTC. Satelita osiągnął wymaganą orbitę - misja zakończona została pełnym sukcesem.

« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2010, 20:30 wysłana przez Chorblenda »

Offline Chorblenda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 40
  • Odlotowy dziubas!
Odp: Starty rakiet (I kwartał 2009 roku)
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 13, 2010, 18:08 »
15 styczeń 2009r. – Start Black Brant IX / misja ACES-low (21.139)
15 styczeń 2009r. – Start Black Brant VB / misja ACES-high (36.242)

ACES (Auroral Current and Electrodynamics Structure) jest misją zaprojektowaną w celu zbadania struktur pól elektrycznych wewnątrz zorzy polarnej. W tym celu wystrzelone zostaną dwie rakiety  Black Brant, w których na wyposażeniu znajduje się między innymi magnetometr transduktorowy (flux-gate). Taki sam magnetometr znajduje się na pokładzie sondy kosmicznej Messenger.

Obie rakiety osiągną inne wysokości. Najpierw wystrzelona zostanie Black Brant VB (ACES-high), która wzniesie się na ok. 400 km. Następnie po kilku minutach wystrzelona zostanie Black Brant IX (ACES-low), która wzniesie się na ok. 130 km. Odstęp czasowy pomiędzy jednym i drugim startem pozwoli na to, aby obie rakiety mogły osiągnąć zaplanowaną wysokość w mniej więcej jednakowym czasie.

Obecna misja jest częścią projektu, którego celem jest stworzenie elektrodynamicznego modelu zorzy i zrozumienie powiązania z magnetosferą, jonosferą i termosferą.
Źródło:
http://sites.wff.nasa.gov/code810/files/Rocket_Report_4th_qt_2008.pdf


(uaktualnienie)

Misja zakończyła się sukcesem.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2010, 20:34 wysłana przez Chorblenda »

Offline Chorblenda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 40
  • Odlotowy dziubas!
Odp: Starty rakiet (I kwartał 2009 roku)
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 13, 2010, 18:26 »
(napisano 29.12.2008 r.)

NET 23 styczeń 2009r. – Start H-2A 202/GOSAT, SDS-1, SOHALA-1, Spirite SAT, Kagayaki, PRISM, STARS, KKS-1
Okno startowe: 4:54 - 5:16 CET
Transmisja ze startu na http://www.jaxa.jp/countdown/f15/live/index_e.html#web
Przekaz rozpocznie się 30 min przed startem.

“IBUKI” GOSAT (The Greenhouse Gases Observing Satellite) – jest pierwszym na świecie satelitą, którego zadaniem będzie obserwacja emisji gazów cieplarnianych, a dostarczone przez niego dane posłużą do opracowania obecnego stanu globalnego ocieplenia na Ziemi i lepszego przeciwdziałania temu zjawisku.

Projekt ten powstał przy współpracy Japońskiej Agencji Kosmicznej JAXA oraz placówki badawczej NIES (National Institute for  Environmental Studies) i Ministerstwa Środowiska MOE (Ministry of the Environment).


Praca satelity będzie polegała na zdobywaniu danych, poprzez zainstalowany na jego pokładzie czujnik emisji gazów cieplarnianych, z około 56 tys. punktów obserwacyjnych rozmieszczonych na powierzchni całego globu, które aktualizowane będą co trzy dni i dostarczane nieodpłatnie naukowcom.
Jedno okrążenie wokół Ziemi „IBUKI” będzie w stanie wykonać w około 100 min.

Poprzez zastosowanie satelity do obserwacji emisji gazów cieplarnianych znacznie wzrośnie precyzja otrzymywanych danych, które będzie można odczytać praktycznie z każdego zakątka świata. Jak do tej pory Światowa Organizacja Meteorologiczna WMO dysponuje o wiele mniejszą liczbą naziemnych punktów obserwacyjnych, które zaznaczone są na lewej mapce, na poniższym rysunku. Na prawej mapce widnieją punkty obserwacyjne, z których dane będzie zbierał „IBUKI” (GOSAT).

Źródło:
http://www.jaxa.jp/countdown/f15/overview/ibuki_e.html

SDS-1 (Small Demonstration Satellite) – jest to mały satelita demonstracyjny, będący pierwszym w rozpoczętym w roku 2006 programie SDS nadzorowanego przez JAXA, którego celem jest testowanie nowych technologii i systemów satelitarnych.
SDS-1 waży ok. 100 kg, a jego wymiary to ok. 70x70x60 cm.


Misja obejmuje przetestowanie następujących technologii:
*MTP (Multi-mode integrated Transponder)
*SWIM (SpaceWire demonstration Module)
*AMI (Advanced Micro processing In-orbit experiment equipment)
*TFC (Thin Film Solar Cell)
*Small satellite bus technology experiment.

Źródło:
http://www.jaxa.jp/pr/brochure/pdf/04/sat26.pdf


SOHALA-1 (Space Oriented Higashiosaka Leading Association) – jest małym satelitą demonstracyjnym o masie 50 kg i wymiarach 50x50x50 cm. Projekt ten wywodzi się z inicjatywy kilku japońskich uniwersytetów oraz średnich i małych przedsiębiorstw, które połączyły się w organizację o nazwie SOHALA wspieraną przez JAXA, która traktuje owe przedsięwzięcie jako próbę zastosowania małych technologii satelitarnych w przemyśle, przyczyniając się do jego rozwoju.


Misja zaplanowana jest na okres 6 miesięcy. W tym czasie przetestowanych zostanie osiem technologii, w tym nowy miniaturowy odbiornik GPS opracowany przez JAXA.
Źródło:
http://god.tksc.jaxa.jp/sohla/sohla.html


Spirite SAT – jest obserwacyjnym satelitą Ziemii zaprojektowany i zbudowany przez japoński Uniwersytet Tohoku. Celem misji jest monitorowanie "krasnoludków/duszków", które pojawiają się w górnych warstwach atmosfery podczas wyładowań atmosferycznych.
Masa satelity to ok. 50 kg.


Źródło:
http://space.skyrocket.de/index_frame.htm?http://space.skyrocket.de/doc_sdat/spritesat.htm


Kagayaki (SORUNSAT-1) - jest małym demonstracyjnym satelitą zaprojektowanym przez korporację SORUN we współpracy z Uniwersytetem Tokai oraz spółką WEL RESEARCH.
Korporacja SORUN zainicjowała program pomocy rodzinom dzieci nieuleczalnie chorych i niepełnosprawnych o nazwie ”Sorun Kids”. Stąd też zrodził się pomysł na stworzenie satelity niosącego w przestrzeń kosmiczną nie tylko nowe technologie, ale także marzenia dzieci pełne nadziei i blasku.
Kagayaki z japońskiego oznacza blask i nadzieję.


Masa satelity to 28 kg, wymiary wynoszą 31x31x35 cm. Na wyposażeniu satelity znajduje się oprzyrządowanie pozwalające śledzić „kosmicznye śmieci”, a także obserwować zorzę polarną.
Zastosowano stabilizację położenia satelity metodą gradientu pola grawitacyjnego poprzez zainstalowanie na wysięgniku sześcianu o długości boku 30 cm i odpowiednio określonej masie.
Po rozłożeniu wysięgnika zwiększy się całkowita długość Kagayaki do 3m.

Źródło:
http://pdf.aiaa.org/preview/CDReadyMSPOPS08_1436/PV2008_3380.pdf

Offline Chorblenda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 40
  • Odlotowy dziubas!
Odp: Starty rakiet (I kwartał 2009 roku)
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 13, 2010, 18:30 »
PRISM (Pico-satellite for Remote-sensing and Innovative Space Missions) – jest to mały satelita demonstracyjny zaprojektowany i zbudowany przez Uniwersytet w Tokio. Jego wymiary to 19x19x30 cm, a masa wynosi 8 kg.
Głównym celem PRISM jest dostarczanie obrazów z obserwacji powierzchni Ziemi w świetle widzialnym w rozdzielczości do 10m.


Na pokładzie satelity zainstalowano jeden odbiornik do otrzymywania poleceń z Ziemi i trzy nadajniki, z których jeden wykorzystywany będzie do przesyłania, do stacji naziemnej informacji o stanie technicznym satelity kodem Morse’a, drugi posłuży do przesyłania wykonanych obrazów do stacji naziemnej, a trzeci będzie w stanie przesyłać zarówno informacje o stanie technicznym satelity, jak i wykonane obrazy powierzchni Ziemi.

Źródło:
http://www.space.t.u-tokyo.ac.jp/prism/about-e.html


STARS (The Space Tethered Autonomous Robotic Satellite)
– jest to projekt opracowany przez japoński Uniwersytet Kagawa, który składa się z dwóch satelitów – córki i matki połączonych ze sobą za pomocą nylonowej linki.


Jest to pewnego rodzaju eksperyment, gdzie satelita córka jest uwiązanym "robotem kosmicznym", którego należy rozlokować na orbicie poprzez rozwinięcie linki z satelity matka, a następnie zwinąć ją bezpiecznie wraz z robotem. W satelicie córka linka przymocowana jest do specjalnego ramienia, którego położenie jest kontrolowane przez odpowiedni naciąg linki.


W satelicie córka umieszczona jest także kamera, której zadaniem będzie wykonanie zdjęć satelity matka w momencie rozciągnięcia linki na dopuszczalną długość. Po zakończeniu eksperymentu obrazy te zostaną przesłane do stacji naziemnej.

Komunikacja pomiędzy jednym i drugim satelitą odbywać będzie się poprzez Bluetooth.

A) Parametry fizyczne satelity matka:
    *masa: 4.0 kg,
    *wymiary: 16x16x30 cm (nie wliczając anteny i paneli słonecznych)
B) Parametry fizyczne satelity córka:
    *masa: 3.0 kg,
    *wymiary: 16x16x12 cm (nie wliczając anteny, paneli słonecznych oraz ramienia, do którego przymocowana jest linka)

Źródło:
http://robotics.estec.esa.int/i-SAIRAS/isairas2008/Proceedings/POSTER%20SESSION/m003-Nohmi.pdf

KKS-1 – jest to mały demonstracyjny satelita wykonany przez Tokyo Metropolitan College of Industrial Technology.


Celem misji jest przeprowadzenie testów  micro-thrusterów, a także przeprowadzenie podstawowych testów 3-osiowego systemu kontroli położenia satelity oraz wykonanie obrazów powierzchni Ziemi przy użyciu kamery.
Satelita stanowi sześcian o długości boku 15 cm i masie ok. 3 kg.   

Źródło:
http://space.skyrocket.de/index_frame.htm?http://space.skyrocket.de/doc_sdat/kks-1.htm

Całość załadunku wyniesiona zostanie przy pomocy rakiety H2A 202 na orbitę słoneczno-synchroniczną o parametrach 667x683 km i inklinacji 98,0°


"IBUKI" GOSAT umieszczony zostanie w ładowni rakiety ponad zestawem małych satelitów demonstracyjnych rozmieszczonych wg poniższego schematu:

Start nastąpi ze stanowiska startowego Yoshinobu w Tanegashima.


Źródło:
http://www.jaxa.jp/countdown/f15/overview/h2a_e.html
http://astro.zeto.czest.pl/plan.htm


(uaktualnienie)

Start rakiety nośnej H-2A 202 odbył się zgodnie z planem, 23 stycznia 2009 r. o godz. 4:54 CET. Misja zakończona sukcesem.

« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2010, 20:47 wysłana przez Chorblenda »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starty rakiet (I kwartał 2009 roku)
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 13, 2010, 18:30 »

Offline Chorblenda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 40
  • Odlotowy dziubas!
Odp: Starty rakiet (I kwartał 2009 roku)
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 13, 2010, 18:34 »
(napisano 16.01.2009 r.)

20 styczeń 2009 r. - start suborbitalnej rakiety S-310-39

Delta – 2 jest kolejnym projektem badawczym realizowanym przez japoński Uniwersytet Nagoya w oparciu o zakończony sukcesem w roku 2004 program Delta.


Obecnym celem misji jest zbadanie własności dynamicznych i energetycznych atmosfery w niższych warstwach termosfery oraz skoncentrowanie się na strukturze lokalnie występujących wiatrów, które prawdopodobnie mają jakiś związek z występowaniem zórz polarnych.

W tym celu wystrzelona zostanie suborbitalna rakieta S-310-39, która wzbije się na wysokość ok. 140-150 km. Start nastąpi ze stanowiska w ośrodku startów rakiet na wyspie Andoya usytuowanej na północy Norwegii.

Na wyposażeniu rakiety znajduje się TMA (trimethylaluminium – trójmetylek glinu), który zostanie rozproszony na odpowiedniej wysokości wzdłuż trajektorii lotu. Dzięki temu powstanie jasna chmura na niebie, która będzie obserwowana przez naziemne kamery rozmieszczone w trzech różnych miejscach. Pozwoli to na zaobserwowanie trudnych do zbadania wiatrów wiejących w kierunku zarówno poziomym, jak i pionowym.

Do badań wykorzystany zostanie także norweski radar EISCAT, magnetometr, a także należący do ESA satelita Envisat, który powszechnie stosowany jest do badania atmosfery, oceanów, a także powierzchni lądów, który w tym projekcie posłuży do pomiaru temperatury kinetycznej termosfery do wysokości  170 km oraz stężenia tlenków azotu na wysokości 100-170 km.

Start, uzależniony od odpowiednio korzystnych warunków atmosferycznych, może odbyć się w dniach od 14-28 stycznia.

Źródło:
http://www.stelab.nagoya-u.ac.jp/~kuri/DELTA/objectives.html


(uaktualnienie)

Start rakiety suborbitalnej S-310-39 nastąpił 26 stycznia 2009 r. o godz. 00:15 UTC. Misja zakończona sukcesem.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2010, 20:50 wysłana przez Chorblenda »

Offline Chorblenda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 40
  • Odlotowy dziubas!
Odp: Starty rakiet (I kwartał 2009 roku)
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 13, 2010, 18:53 »
(napisano 27.01.2009 r.)

29.01.2009r. – start rakiety Cyklon-3 / Koronas-Foton

KORONAS (Kompleksowe Orbitalne Obserwatorium Aktywności Słońca)
– Rosyjski program kosmiczny we współpracy międzynarodowej z Gruzją, Polską, Niemcami, Ukrainą, Francją oraz Wielką Brytanią, którego celem jest wystrzelenie  na orbitę okołoziemską trzech satelitów przeznaczonych do badania Słońca.
 
Do tej pory na orbicie znalazły się:
•   KORONAS-I – wystrzelony 2.03. 1994r.
•   KORONAS-F (AUOS-SM-KF) – wystrzelony 31.07.2001r.

Obecnie trwają przygotowania do wyniesienia satelity o nazwie KORONAS-FOTON, którego podstawowym zadaniem będzie prześledzenie i zbadanie obszarów koncentracji energii i jej przemiany w energię przyspieszenia cząstek podczas rozbłysków słonecznych, a także zbadanie mechanizmu przyspieszeń i propagacji oraz oddziaływania wysokoenergetycznych cząstek w słonecznej atmosferze.

Badaniu poddane zostaną także korelacje fizyczno – chemiczne pomiędzy aktywnością na Słońcu a procesami zachodzącymi w atmosferze Ziemi.

Satelita wyniesiony zostanie na orbitę o parametrach 500x500 km, inklinacji 82,5° przy pomocy rakiety nośnej Cyklon-3 ze stanowiska startowego w Plesiecku.
Z niepotwierdzonych informacji wiem, że ma to być ostatni lot tej rakiety w jej karierze  Huh

Start ma nastąpić o godz. 14:30 CET.
Całkowita masa startowa satelity wynosi 1900 kg, natomiast masa łączna aparatury naukowej wynosi 540 kg.
Cele misji:

Fizyka Słońca:
• określenie funkcji dystrybucji przyspieszenia elektronów, protonów i nukleonów oraz ich dynamiki,
• badania dotyczące zmian funkcji dystrybucji cząstek wysokoenergetycznych,
• zbadanie różnic w przyspieszeniach elektronów i protonów,
• zbadanie efektów po wydostaniu się promieniowania gamma z wysokoenergetycznych obszarów,
• określenie mechanizmów i warunków dotyczących przyspieszeń elektronów i protonów w różnych fazach rozbłysków słonecznych, a także określenie parametrów rozszerzania się obszarów  przyspieszanych cząstek,
• Określenie składu pierwiastkowego regionów promieniowania gamma poprzez spektrometr gamma oraz przechwycenie niskoenergetycznych neutronów w atmosferze Słońca,
• określenie wysokości wytwarzania promieniowania wtórnego poprzez obserwacje osłabienia torów deuteronów z rozbłysków słonecznych,
• określenie widma energetycznego przyspieszonych protonów i nukleonów oraz jego dynamiki na podstawie analizy linii widma promieniowania gamma,
• przebadanie zjawiska tworzenia się lekkich pierwiastków ( Li, Be, D, 3He) podczas rozbłysków słonecznych,
• badanie zależności fizycznych pomiędzy Ziemią i Słońcem,
• monitorowanie pochłaniania przez górne warstwy atmosfery skrajnego nadfioletu emitowanego przez Słońce,

Astrofizyka:
• badania twardego promieniowania rentgenowskiego oraz promieniowania gamma rozbłysków gamma,
• badanie promieniowania rentgenowskiego z jasnych źródeł wzdłuż płaszczyzny ekliptyki,

Na wyposażeniu Koronas – Foton znajdują się:
• wysokoenergetyczny spektroskop NATALYA-2M badający wysokoenergetyczne promieniowanie słoneczne,
•  RT-2 – teleskop niskoenergetycznego promieniowania gamma, który posłuży do zbadania szybkich zmienności rentgenowskich w rozbłyskach słonecznych,
• PENGUIN-M – polarymetr twardego promieniowania rentgenowskiego, który posłuży do badań nad widmem promieniowania X oraz gamma rozbłysków słonecznych oraz polaryzacji liniowej,
• KONUS-RF – spektrometr promieniowania X oraz gamma, który posłuży do analizy obu rodzajów promieniowania elektromagnetycznego, a także będzie badał kosmiczne rozbłyski gamma,
• BRM – spektrometr promieniowania X, który posłuży do badań nad twardym promieniowaniem rentgenowskim rozbłysków słonecznych,
• PHOKA – wielokanałowy spektrometr promieniowania ultrafioletowego badające jego widmo przemierzające próżnie oraz docierające do górnych warstw atmosfery,
• TENIS – teleskop-spektrometr do obrazowania słonecznej spektroskopii w zakresie promieniowania X, który posłuży do badań nad przestrzenną strukturą i dynamiką aktywnych formacji w koronie słonecznej w miękkim promieniowaniu rentgenowskim.
W tym urządzeniu znajdzie się także polski wkład pod postacią fotometru SphinX-F, który umożliwi pomiary strumieni promieniowania Słońca w zakresie miękkim rentgenowskim, skonstruowany we wrocławskim Zakładzie Fizyki Słońca Centrum Badań Kosmicznych PAN,
• ELECTRON-M-PESCA – analizator cząstek naładowanych, który posłuży do badań nad energetycznymi słonecznymi cząstkami oraz nad promieniowaniem kosmicznym,
• STEP-F – satelitarny teleskop elektronów i protonów – urządzenie, które posłuży do badań nad dynamiką pasów radiacyjnych Ziemi podczas aktywności słonecznej i magnetosferycznej,
• SM-8M – magnetometr, który posłuży do określenia orientacji osi satelity względem pola magnetycznego ziemi,
• SSRNI – system rejestracji i gromadzenia danych na pokładzie satelity,
• BUS-FM – zapewnia kontrolę i komunikację z satelitą

Jeśli gdzieś się machnąłem to mnie poprawcie, za dużo tutaj tych wszystkich różnych różności, można się zakręcić  Tongue

Źródło:
http://iaf.mephi.ru/coronos-photon_main_e.htm
http://www2.cbk.waw.pl/index.php?id=37&backPID=36&begin_at=4&pS=1143842400&pL=2591999&arc=1&tt_news=41
http://astro.zeto.czest.pl/plan.htm



Start nastąpił 30 stycznia 2009 r. o godz. 13:30 UTC. Misja zakończona sukcesem.

« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2010, 20:53 wysłana przez Chorblenda »

Offline Chorblenda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 40
  • Odlotowy dziubas!
Odp: Starty rakiet (I kwartał 2009 roku)
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 13, 2010, 19:00 »
(napisano 27.01.2009 r.)

04.02.2009r. - stat rakiety Delta II / NOAA-N'


Trwają przygotowania NASA do wystrzelenia rakiety Delta II wraz z satelitą meteorologicznym NOAA-N Prime. Wg wstępnych przewidywań start ma nastąpić 4 lutego z wyrzutni SLC-2 w bazie Vandenberg w Kalifornii w okienku startowym trwającym od 23:22 do 23:32 czasu środkowoeuropejskiego.

4 listopada 2008r. przetransportowano satelitę w ładowni wojskowego samolotu transportowego C-5A na lotnisko bazy sił powietrznych w Vandenberg, po czym umieszczono go w Hazardous Processing Facility. 15 stycznia przewieziono satelitę na stanowisko startowe, gdzie zintegrowano go z rakietą. 22 stycznia zakończono z powodzeniem testy powiązane z integracją NOAA-N Prime z Delta II. Obecnie trwa sprawdzanie łączności z satelitą oraz systemów telemetrii. Na 27 stycznia zaplanowano instalację owiewek ładowni, które chronią satelitę podczas startu przed uszkodzeniem oraz nadają aerodynamiczny kształt rakiecie. Napełnienie drugiego stopnia Delta II paliwem hipergolicznym jest zaplanowane na 31 stycznia.

NOAA-N Prime jest najnowszym satelitą zbudowanym przez Lockheed Martin Space Systems Company dla Narodowej Administracji Oceanu i Atmosfery USA (NOAA), którego zadaniem będzie monitorowanie ziemskiej atmosfery poprzez obrazowanie i pomiary: promieniowania Ziemi, warstwy ozonowej, powierzchniowej temperatury mórz, rozchodzenia się aerozoli a także tworzenie pionowych profili temperatury oraz profili wodnych w troposferze oraz stratosferze.

Satelita będzie także uczestniczył w pomiarach strumieni protonów i elektronów na wysokości, na której będzie przebywał  oraz weźmie udział w Satelitarnym Systemie Poszukiwania i Ratownictwa - SARSAT.

NOAA-N Prime wyniesiony zostanie na orbitę bliską polarnej o parametrach 870x870 km, inklinacji 98,73°. Jedno okrążenie satelity wokół Ziemi wyniesie 102,14 min.
Po osiągnięciu wymaganego położenia na orbicie nazwa satelity NOAA-N Prime przemianowana zostanie na NOAA 19.

Na wyposażeniu NOAA-N Prime znajdują się:
    * Advanced Very High Resolution Radiometr (AVHRR/3) - jest to sześciokanałowy radiometr służący do rejestracji promieniowania elektromagnetycznego w zakresie widzialnym oraz podczerwonym. Instrument ten będzie mierzył odbitą energię słoneczną oraz wypromieniowaną energię cieplną z lądów, mórz, chmur i pośrednio z atmosfery,

    * High Resolution Infrared Radiation Sounder (HIRS/4) - jest to wysokiej rozdzielczości sonda podczerwieni, gdzie wraz z AMSU-A będą wykorzystywane do pomiarów temperatury w celu stworzenia pionowych profili temperatury od powierzchni ziemi do wysokości ok. 40 km,

    * Advanced Microwave Sounding Unit - A (AMSU-A) - urządzenie posłuży do pomiarów promieniowania w zakresie mikrofalowym, które wraz z HIRS/4 posłużą do pomiarów globalnej temperatury w celu stworzenia pionowych profili temperatury oraz wilgotności powietrza,

    *  Microwave Humidity Sounder (MHS) - jest to mikrofalowa sonda wilgotności, która także weźmie udział w tworzeniu profili wilgotności powietrza, a jej bezpośrednim celem będzie pomiar zawartości wody w stanie ciekłym, jaka gromadzi się w chmurach,

    * Solar Backscatter Ultraviolet Spectral Radiometer (SBUV/2) - jest to radiometr pracujący w zakresie ultrafioletu badający napromieniowanie słoneczne i promieniowanie Ziemi, który pozwala określić:
          o całkowitą koncentrację ozonu w stratosferze z dokładnością do 1%,
          o pionowy rozkład ozonu z dokładnością do 5%,
          o długoterminowe napromieniowanie słoneczne w zakresie długości fali 160-400 nm,
          o fotochemiczne procesy w warstwie ozonowej.

    * Space Environment Monitor (SEM-2) - jest to urządzenie mające na celu dostarczanie pomiarów określających intensywność promieniowania pasów radiacyjnych Ziemi oraz pomiary strumieni cząstek naładowanych na wysokości orbity, na której przebywać będzie satelita,

    * Advanced Data Collection System (ADCS) - jest to system zbierania danych, który polega na gromadzeniu danych (z boji oceanicznych, pływaków podpowierzchniowych oraz stacji meteorologicznych) takich jak: ciśnienie atmosferyczne, temperatura powierzchni wody, zasolenie mórz i oceanów, powierzchniowe i podpowierzchniowe prądy morskie, poziomy mórz i rzek, pozycje statków, a następnie przekazaniu ich do stacji naziemnej, gdzie podlegają analizie,

    * Search And Rescue Instruments (SAR) - składa się z dwóch urządzeń służących do odbieranie i przetwarzania sygnałów alarmowych, do których należą Search and Rescue Repeater (SARR) oraz Search and Rescue Processor (SARP-3). SARR wysyła sygnały alarmowe na częstotliwości 1544 MHz do stacji naziemnej zwanej jako Local User Terminal (LUT). Jednak komunikacja ta może się odbyć tylko wtedy, gdy satelita jest widoczny ze stacji naziemnej. SARP wykrywa sygnały alarmowe  nadawane z powierzchni ziemi i wysyła je poprzez nadajnik SARR. Podczas, gdy satelita nie jest widoczny ze stacji naziemnej SARP gromadzi wszelkie wiadomości alarmowe do czasu ponownego kontaktu ze stacją LUT. Po odebraniu sygnału LUT lokalizuje źródło, z którego nadano wiadomość, z dokładnością ok. 4 km poprzez analizę efektu Dopplera wywołanego ruchem satelitów względem źródła sygnałów. Następnie informacja przesyłana jest do odpowiedniego centrum kontroli misji, gdzie po dalszym przetworzeniu, wiadomość jest wysyłana do odpowiedniego ośrodka koordynacji ratunkowej, które podejmuje akcję poszukiwawczo - ratowniczą na zlokalizowanym obszarze,

    * Digital Data Recorder (DDR) - jest urządzeniem rejestrującym oraz służącym do przechowywania zgromadzonych danych.

Źródło:
http://www.nasa.gov/mission_pages/NOAA-N-Prime/main/index.html
http://www.osd.noaa.gov/POES/noaa_n_prime.htm
http://www.kosmonauta.net/index.php/Misje-bezzalogowe/Orbitalne/przygotowania-do-startu-delta-ii-z-satelit-noaa-n.html


(uaktualnienie)

Start rakiety nośnej Delta-2 wraz z satelitą NOAA-N' nastąpił 6 lutego 2009 r. o godz. 10:22 UTC. Misja zakończona sukcesem.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2010, 20:58 wysłana przez Chorblenda »

Offline Chorblenda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 40
  • Odlotowy dziubas!
Odp: Starty rakiet (I kwartał 2009 roku)
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 13, 2010, 21:53 »
(napisano 03.02.2009 r. )

Arianespace prowadzi przygotowania do pierwszego startu rakiety Ariane 5 w obecnym roku, który ma nastąpić 12 lutego o godz. 23:09 CET
Ładunek stanowią dwa satelity telekomunikacyjne: HOT BIRD 10 i NSS-9  oraz dwa francuskie małe satelity wczesnego ostrzegania Spirale 1 oraz Spirale 2.

NSS-9 zaprojektowany i zbudowany został przez Orbital Sciences Corporation dla jednego z największych na świecie operatorów sieci satelitarnych SES.
Wyposażony jest w 44 aktywne transpondery pasama C.


Satelita zapewni trzy tzw. wiązki:
-globalną zapewniającą pełen odbiór  z obszarów Ziemi, z których możliwa jest widoczność satelity na pozycji jego stacjonowania - 183°E,
-wshodnią zapewniającą częściowy odbiór na obszarze USA, Hawajów i Polinezji,
- zachodnią zapewniającą częściowy odbiór na obszarze Australii, Indonezji, Filipin, Japonii, Chin, Korei oraz wysp na Pacyfiku.

Masa startowa satelity wynosi 2230 kg. Żywotność NSS-9 na orbicie zaplanowana jest na min. 15 lat.
NSS-9 przybył do portu lotniczego Rochambeau w Kajenna 16 stycznia, po czym przewieziony został drogą lądową do europejskiego centrum kosmicznego w Kourou.


HOT BIRD 10
zaprojektowany i zbudowany został przez EADS Astrium dla europejskiego operatora sieci satelitarnych Eutelsat. Budowa satelity oparta na platformie Eurostar 3000 jest identyczna, jak HOT BIRD 9, który wyniesiony został na orbitę 20 grudnia 2008r.


HOT BIRD 10 wyposażony jest w 64 wysokiej mocy transpondery pasma Ku. Żywotność satelity zaplanowano na 15 lat.
Satelita osiądzie na pozycji 13°E, która pozwala na pokrycie sygnałem obszaru Europy, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.
HOT BIRD 10 przybył  do ośrodka Arianespace w Gujanie Francuskiej 8 stycznia

Spirale 1 oraz Spirale 2 są to francuskie mikro-satelity należące do systemu wczesnego ostrzegania, których zadaniem będzie wykonywanie obrazów w podczerwieni w celu wykrywania rakiet balistycznych tuż po starcie. Głównym wykonawcą jest EADS Astrium.


Każdy z satelitów waży 120 kg. Obecna misja Spirale jest misją demonstracyjną, której celem jest stworzenie podwalin pod kosmiczny system wczesnego ostrzegania.

Przebieg przygotowań do startu:
26 stycznia odbył się rollout Ariane 5 z Launcher Integration Building, w którym skompletowano i połączono wszystkie człony rakiety, poza segmentem ładowni, do Final Assembly Building, w celu zainstalowania ładunku na szczycie rakiety.

28 stycznia zainstalowano do HOT BIRD 10 adapter, dzięki któremu będzie możliwa integracja ładunku z rakietą Ariane 5


30 stycznia HOT BIRD 10 umieszczono w cylindrycznej konstrukcji SYLDA, która umożliwi zainstalowanie NSS-9 ponad HOT BIRD 10.


Źródło:
Arianespace, EADS Astrium


(uaktualnienie)

Start nastąpił zgodnie z przewidywanym planem, o godz. 23:09 czasu polskiego. Oba satelity osiągnęły wymaganą orbitę - misja zakończona sukcesem.

« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2010, 21:00 wysłana przez Chorblenda »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Starty rakiet (I kwartał 2009 roku)
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 14, 2010, 01:44 »
3 lutego w 2009 roku dowiedzieliśmy się iż Iran wystrzelił swojego pierwszego satelitę.

Pierwszy satelita (Omid - "nadzieja") należący do Iranu został wystrzelony wczoraj (2. lutego) wieczorem między godziną 19:30, a 19:40 CET. Ładunek wyniosła rakieta Safir, oparta na konstrukcji pocisku SCUD.

Iranian Space Agency (ISA) - (Irańska Agencja Kosmiczna) podała do wiadomości mediom, iż wystrzeliła własnego satelitę w 30 rocznicę Rewolucji Irańskiej. Tym samy państwo to dołączyło do listy krajów posiadających własne tego typu urządzenia na orbicie.

Start nastąpił z nieznanego dotąd miejsca. Wiadome jest, iż na orbicie znajdują się dwa obiekty o różnych parametrach orbity. Pierwszy (prawdopodobnie Omid) znajduje się na orbicie o parametrach 245x378 km, inklinacja 55.51 stopni, drugi (górny stopień rakiety Safir) na orbicie o parametrach 245x439km, inklinacja 55.6 stopni.

Źródło: kosmonauta.net

Ciekawy artykuł:
http://www.presstv.ir/detail.aspx?id=84486&sectionid=351020101

Wcześniejsze źródła wspominały o możliwym starcie dopiero w marcu 2009 roku.

W marcu bieżącego roku ma dojść do wystrzelenia pierwszego satelity  zbudowanego całkowicie przez Iran, nazywanego Omid, co po persku znaczy  'nadzieja'. Do wystrzelenia zostanie najprawdopodobniej użyta rakieta  Safir, zdolna do wynoszenia niewielkich ładunków na niskie orbity  okołoziemskie, oparta na konstrukcji pocisku SCUD.

Źródło: kosmonauta.net
« Ostatnia zmiana: Lipiec 14, 2010, 03:30 wysłana przez Matias »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starty rakiet (I kwartał 2009 roku)
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 14, 2010, 01:44 »