Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1347545 razy)

0 użytkowników i 7 Gości przegląda ten wątek.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1185 dnia: Maj 05, 2013, 18:42 »
Natomiast jeśli uda im się dotrzeć nad wodę w całości i w odpowiedniej pozycji, to będzie wiadomo, że całość zamysłu jest na 100% wykonalna i "reusability" stanie się kwestią czasu :)

Zgadza się, jeśli pierwszy stopień znajdzie się nad wodą mniej więcej w zaplanowanym miejscu, w odpowiedniej pozycji i z odpowiednią prędkością - będzie to wielki sukces SpaceX.

Jeśli idzie o lądowanie na ziemi, podczas konferencji prasowej w marcu Musk zapowiedział, że "The landing will be the start of a series of flight tests that could  culminate with an attempted propulsive landing of a first stage back at its launch site in the middle of 2014". Czyli za rok z niewielkim okładem - jak dobrze pójdzie.

Źródło: http://www.parabolicarc.com/2013/03/28/musk-spacex-to-attempt-falcon-9-first-stage-water-landing/

Offline Radical_Ignorant

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 8
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1186 dnia: Maj 05, 2013, 22:17 »
Gdyby to było oświadczenie NASA można by być pewnym, że za rok oznacza: "najwcześniej za dekadę" :p Ale w przypadku SpaceX - kto wie, może jeszcze za naszego życia będzie nas stać żeby choć raz spojrzeć na Ziemię z góry :-)

Offline Stazx

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 130
  • Arkady Darell
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1187 dnia: Maj 06, 2013, 00:06 »
Szczerze mówiąc jestem bardzo podjarany tymi planami SpaceX, bo brzmi to naprawdę świetnie. Jeśli im się uda otrzymać rakietę wielorazowego użytku, to myślę że można liczyć może nawet na dwu albo i trzykrotne zbicie ceny... 10 ton na orbitę za 15 mln euro...

Wszystko też wskazuje na to że koniec końców górą będzie Lem i jego wizja podboju kosmosu. Może by tak znaleźć jakiegoś pilota Pirxa jeszcze :p

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1188 dnia: Maj 06, 2013, 00:18 »
Może by tak znaleźć jakiegoś pilota Pirxa jeszcze :p

Mam skrytą nadzieję, że Pirx już czyta to forum. :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1188 dnia: Maj 06, 2013, 00:18 »

Offline Radical_Ignorant

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 8
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1189 dnia: Maj 08, 2013, 22:33 »
Musk twierdzi, że cena zmniejszy się około 100 razy, ale to chyba jakiś daleki cel. Mam nadzieję, że odzyskiwanie pierwszego stopnia obniży cenę do jakiś 2k USD za kilogram, czyli magicznej granicy 1k USD/funt. Obecna cena to 4100 USD/kg.
http://nextbigfuture.com/2013/03/upgraded-spacex-falcon-911-will-launch.html
(Swoją drogą Falcon Heavy ma mieć podobną efektywność, ale odzyskanie środkowego stopnia będzie trudniejsze, niż w przypadku zwykłego Falcona i pewnie przyjdzie nam na to poczekać znacznie dłużej).
Aczkolwiek wydaje mi się, że wcześniej gdzieś czytałem, na innej stronie, tę samą cyfrę ale nie za kg, tylko za funt.
Dużo zależy od tego, jak "reusable" są Falcony (ile pracy wymaga przygotowanie ich do kolejnego lotu, jak skomplikowana jest procedura przeglądu po locie itd). O SS mówi się, że były nie "reusable", tylko "rebuildable" :p
Tak swoją drogą wie ktoś jaką część kosztów stanowi nie rakieta, ale kontrola misji, planowanie etc?

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6527
  • Realista do bólu;-)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1190 dnia: Maj 08, 2013, 23:22 »
Musk twierdzi, że cena zmniejszy się około 100 razy, ale to chyba jakiś daleki cel. Mam nadzieję, że odzyskiwanie pierwszego stopnia obniży cenę do jakiś 2k USD za kilogram, czyli magicznej granicy 1k USD/funt. Obecna cena to 4100 USD/kg.
http://nextbigfuture.com/2013/03/upgraded-spacex-falcon-911-will-launch.html
(Swoją drogą Falcon Heavy ma mieć podobną efektywność, ale odzyskanie środkowego stopnia będzie trudniejsze, niż w przypadku zwykłego Falcona i pewnie przyjdzie nam na to poczekać znacznie dłużej).
Aczkolwiek wydaje mi się, że wcześniej gdzieś czytałem, na innej stronie, tę samą cyfrę ale nie za kg, tylko za funt.
Dużo zależy od tego, jak "reusable" są Falcony (ile pracy wymaga przygotowanie ich do kolejnego lotu, jak skomplikowana jest procedura przeglądu po locie itd). O SS mówi się, że były nie "reusable", tylko "rebuildable" :p
Tak swoją drogą wie ktoś jaką część kosztów stanowi nie rakieta, ale kontrola misji, planowanie etc?
            ... w przypadku startow satelitow telekomunikacyjnych, waznym skladnikiem ceny jest tez ubezpieczenie calosci, o ile dobrze pamietam wynoszace nawet do 40%. (do weryfikacji). Z powazaniem
                                                                                                                    Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1191 dnia: Maj 14, 2013, 22:36 »
Nie do końca o SpaceX, ale o firmie w której się zakochał nasz forumowy kolega ;) Otóż po bardzo dobrych wynikach finansowych firma Tesla Motors, ceny akcji poszybowały w górę i firma warta jest obecnie 10 miliardów dolarów. To więcej niż Fiat ;)

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6527
  • Realista do bólu;-)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1192 dnia: Maj 15, 2013, 07:39 »
Nie do końca o SpaceX, ale o firmie w której się zakochał nasz forumowy kolega ;) Otóż po bardzo dobrych wynikach finansowych firma Tesla Motors, ceny akcji poszybowały w górę i firma warta jest obecnie 10 miliardów dolarów. To więcej niż Fiat ;)
             ... dosc ciekawa sprawa w nawiazaniu: http://yro.slashdot.org/story/13/05/14/149227/n-carolina-may-ban-tesla-sales-to-prevent-unfair-competition
bije sie w piersi, off topic, ale IMHO sukces SpaceX jest w jakis sposob powiazany z tym co sie dzieje w Tesla Motors i pokazuje opor jakis pojawia sie gdy proboje sie zrobic cos nowego i tanszego wchodzac w parade poprzednim dostawcom. Z powazaniem
                                                                                                                                                                                                                Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1193 dnia: Maj 18, 2013, 18:39 »
Jeśli chcecie, to o Tesla Motors możemy założyć oddzielny wątek. :)

Tymczasem SpaceX przetestował nową osłonę aerodynamiczną. Dużą - 5,2 m średnicy.


Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1194 dnia: Maj 18, 2013, 19:22 »
hm... jest tu jakaś mała nieścisłość. Na stronie SpaceX, jest rysunek osłony aerodynamicznej z podanymi wymiarami, 5,2m na 13,9m.
Natomiast według opisu w filmie osłona ma 5,2m na 13,1m.

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1195 dnia: Maj 19, 2013, 00:54 »
Tak się zastanawiam co SpaceX chce transportować w takich dużych osłonach - duże dmuchane moduły Bigelowa może ?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1196 dnia: Maj 19, 2013, 11:16 »
Tak się zastanawiam co SpaceX chce transportować w takich dużych osłonach - duże dmuchane moduły Bigelowa może ?

Bardziej strzelam, że duże komsaty i wszystkie satelity o bardziej "rozłożonej" konstrukcji. Ale duże moduły także by były możliwe - wbrew pozorom te 5 metrów średnicy, to nie tak dużo.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6527
  • Realista do bólu;-)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1197 dnia: Maj 19, 2013, 11:27 »
Tak się zastanawiam co SpaceX chce transportować w takich dużych osłonach - duże dmuchane moduły Bigelowa może ?

Bardziej strzelam, że duże komsaty i wszystkie satelity o bardziej "rozłożonej" konstrukcji. Ale duże moduły także by były możliwe - wbrew pozorom te 5 metrów średnicy, to nie tak dużo.
             ... Dream Chaser  sie nie zmiesci, ale juz X-37 i owszem;-) Z powazaniem
                                                                                                       Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Maj 20, 2013, 09:34 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline jaro738

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • You're GO for TLI
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1198 dnia: Maj 20, 2013, 09:29 »
a to nie jest już czasem osłoną dla falcona heavy? to by zwiekszalo możliwości zastosowania

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1199 dnia: Maj 20, 2013, 11:57 »
a to nie jest już czasem osłoną dla falcona heavy? to by zwiekszalo możliwości zastosowania

Dokładnie tak. :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #1199 dnia: Maj 20, 2013, 11:57 »