Autor Wątek: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2013)  (Przeczytany 7196 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2013)
« dnia: Marzec 31, 2013, 23:11 »
Witamy w drugim kwartale 2013 roku! Ten wątek będzie służyć rozmowom o nowych planetach pozasłonecznych odkrytych pomiędzy kwietniem a końcem czerwca 2013.

W ostatnich czasach nie ma aktualizacji Encyklopedii Pozasłonecznych Układów Planetarnych (EPE), więc możemy mieć duże problemy z ustalaniem, co jest nowym obiektem, a co nie (lub tylko kandydatem).

Poprzednie wątki można znaleźć o tutaj:
- IV kwartał 2012
- IV kwartał 2012
- III kwartał 2012
- II kwartał 2012
- I kwartał 2012
- IV kwartał 2011
- III kwartał 2011
- II kwartał 2011
- I kwartał 2011
- IV kwartał 2010
- III kwartał 2010

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2013)
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 18, 2013, 21:17 »
Śliczności! Odkryto trzy małe egzoplanety krążące w ekosferach dwóch gwiazd: Kepler-69 i Kepler-62.

Najmniejsza z nich jest 40% większa od Ziemi - jest to najmniejsza znana i potwierdzona planeta pozasłoneczna krążąca w ekosferze swej gwiazdy. Dwie pozostałe natomiast to raczej super-Ziemie i na dodatek krążące blisko wewnętrznej krawędzi ekosfery - może tam być niezły efekt cieplarniany.

Mor ditejls: http://kepler.nasa.gov/news/nasakeplernews/index.cfm?FuseAction=ShowNews&NewsID=243

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2013)
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 19, 2013, 20:35 »

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2267
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2013)
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 26, 2013, 09:09 »
22 lata świetlne od nas leży układ GJ 667C, w którym odkryto trzy egzoplanety leżące w ekosferze gwiazdy:

http://www.washington.edu/news/2013/06/25/astronomers-find-three-super-earths-in-nearby-stars-habitable-zone/

Sam układ liczy co najmniej sześć planet.
GG 8698011

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2013)
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 26, 2013, 09:09 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2013)
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 26, 2013, 14:16 »
To jest naprawdę duże i świetne odkrycie! Najbardziej stosowny link do tej informacji:
http://phl.upr.edu/press-releases/anearbystarwiththreepotentiallyhabitableworlds
Plus dwie grafiki ukazujące układ Gliese 667C.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2013)
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 26, 2013, 15:30 »
Rany - ile obiektów w ekosferze! :) To chyba rekord? Ciężko ukryć tutaj optymizm. Wydaje mi się, że ten układ może być jednym z pierwszych (z uwagi na odległość - to naprawdę blisko!), które kiedyś w przyszłości spenetrujemy. Spora szansa znaleźć coś ciekawego na chociaż jednej z krążących tam planet.

Na Kosmonaucie też już pojawił się artykuł na ten temat :)

Ktoś może mi wyjaśnić (może nawet sam autor? ;) ) znaczenie tego fragmentu?

"Z kolei Gliese 667C e może bardziej przypominać chłodnego Marsa niż oceaniczny świat, choć jest możliwy silny efekt cieplarniany na tej egzoplanecie. Niemniej jednak, wydaje się, że warunki na Gliese 667C e są mniej sprzyjające do powstania i utrzymania życia."

Dlaczego zakładamy, że warunki sprzyjające powstaniu i utrzymaniu życia na Gliese 667C e będą mniej korzystne od tych występujących na składniku "c" (podaję jako przykład)? Przecież krąży w ekosferze, a analogia do Marsa chyba mało trafna, skoro nie znajduje się na krawędzi tej strefy (jak Mars w naszym Układzie Słonecznym).

Ciasny układzik tak w ogóle :) Jeszcze ten niepotwierdzony składnik "h" się tam w środku obija o strefę...

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2013)
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 26, 2013, 15:58 »
Też muszę przyznać, że te grafiki pokazujące Gliese 667C e mogą być nieco niesprawiedliwe - szczególnie, że raczej możemy się na tej egzoplanecie spodziewać grubej atmosfery.

Z kolei Gliese 667C c krąży blisko "konserwatywnej" krawędzi ekosfery, czyli może tam być naprawdę gorąco - a jakakolwiek gruba atmosfera może to jeszcze potęgować - choć może tam być też i sporo chmur=wyższe albedo. :P

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2013)
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 26, 2013, 17:25 »
Znalazłem tu jeszcze taki rysunek poglądowy na ten temat:
http://www.rmf24.pl/nauka/news-trzy-nowe-planety-gotowe-do-zamieszkania,nId,986292


Schemat strefy zamieszkiwalnej wokół Gliese 667C

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2013)
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 26, 2013, 19:11 »
Generalnie wszystko jest możliwe ;)

Ale zgadzacie się ze mną, że to jeden z najbliższych ciekawych układów do eksploracji? ;) Trzeba pomyśleć nad misją bezzałogową..

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2013)
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 26, 2013, 19:35 »
Generalnie wszystko jest możliwe ;)

Ale zgadzacie się ze mną, że to jeden z najbliższych ciekawych układów do eksploracji? ;) Trzeba pomyśleć nad misją bezzałogową..
Oczywiście że tak  8) Jak tylko NASA skonstruuje ten napęd WARP to od razu organizujemy tę misję i jeszcze do kilku innych pobliskich układów  :D

velo

  • Gość
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2013)
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 26, 2013, 23:28 »
W takiej scenerii to można serial sci-fi kręcić :D

Offline KonradL

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 627
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2013)
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 26, 2013, 23:55 »
O moj ulubiony watek ozyl - i to w jakim stylu. Duzo, blisko, obiecujaco... czego chciec wiecej.

W ogole to straszny pech z Marsem i Wenus... ale bysmy mieli motywacje do rozwoju gdyby z chwila wynalezienia teleskopu okazalo sie, ze nasi najblizsi sasiedzi sa rowniez niebiesko-zieloni. No coz... moze ci tam 22 lata swietlne dalej mieli wiecej szczescia :)

Offline WojtasP

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 52
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2013)
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 27, 2013, 16:40 »

W ogole to straszny pech z Marsem i Wenus... ale bysmy mieli motywacje do rozwoju gdyby z chwila wynalezienia teleskopu okazalo sie, ze nasi najblizsi sasiedzi sa rowniez niebiesko-zieloni. No coz... moze ci tam 22 lata swietlne dalej mieli wiecej szczescia :)

Jesli odkryjemy, ze na jednej z tych planet sa warunki podobne do ziemskich(ciekla woda, temp. itp.) to moze taka motywacja o ktorej piszesz bedzie:)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2013)
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 27, 2013, 16:41 »

W ogole to straszny pech z Marsem i Wenus... ale bysmy mieli motywacje do rozwoju gdyby z chwila wynalezienia teleskopu okazalo sie, ze nasi najblizsi sasiedzi sa rowniez niebiesko-zieloni. No coz... moze ci tam 22 lata swietlne dalej mieli wiecej szczescia :)

Jesli odkryjemy, ze na jednej z tych planet sa warunki podobne do ziemskich(ciekla woda, temp. itp.) to moze taka motywacja o ktorej piszesz bedzie:)

Wydaje mi się że z całą pewnością ciśnienie atmosferyczne będzie się znacząco różnić od tego na Ziemi - to moim zdaniem jest bardziej pewne od innych szacunków. :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Nowe planety pozasłoneczne (II kwartał 2013)
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 27, 2013, 16:41 »