Autor Wątek: Copenhagen Suborbitals  (Przeczytany 85592 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ansmann

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 83
Odp: Copenhagen Suborbitals
« Odpowiedź #45 dnia: Czerwiec 04, 2011, 20:17 »
Na spadochronach wodowała kapsuła MSC (The Micro Spacecraft) o nazwie Tycho Brahe-1.
Nie wiem jaki był zakładany pułap, ale te "skromne" 2,8 km może tłumaczyć poniższy wpis na FB:
Cytuj
the launch was incredible.. hit the sound barrier after 13 seconds.. Had to abort the engine soon after due to the trajectory anomaly


Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Copenhagen Suborbitals
« Odpowiedź #46 dnia: Czerwiec 04, 2011, 23:07 »
2,8 km.

Widziałem jeszcze jedno źródło mówiące 3 km (ale to pewnie zaokrąglenie)

Na Kosmonaucie.net napisałeś, że HEAT-1X osiągnął planowaną wysokość. Czy CS rzeczywiście planowali taką wysokość? Mam na myśli plany sprzed startu, nie po ;).

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Copenhagen Suborbitals
« Odpowiedź #47 dnia: Czerwiec 05, 2011, 01:06 »
2,8 km.

Widziałem jeszcze jedno źródło mówiące 3 km (ale to pewnie zaokrąglenie)

Na Kosmonaucie.net napisałeś, że HEAT-1X osiągnął planowaną wysokość. Czy CS rzeczywiście planowali taką wysokość? Mam na myśli plany sprzed startu, nie po ;).

Skoro był abort to chyba nie. Co do stabilności lotu to chyba nie było różowe, chociaż się na tym perfekt nie znam :) Rakieta nie leciała stabilnie po starcie, lecz w pewien sposób (niekontrolowanie) zmieniała kierunek poruszania się...

Czy tam był układ sterowania ciągiem (ewentualnie ruchome lotki)?

Offline Trafiony

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 360
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Copenhagen Suborbitals
« Odpowiedź #48 dnia: Czerwiec 05, 2011, 11:14 »
2,8 km.

Widziałem jeszcze jedno źródło mówiące 3 km (ale to pewnie zaokrąglenie)

Na Kosmonaucie.net napisałeś, że HEAT-1X osiągnął planowaną wysokość. Czy CS rzeczywiście planowali taką wysokość? Mam na myśli plany sprzed startu, nie po ;).

Skoro był abort to chyba nie. Co do stabilności lotu to chyba nie było różowe, chociaż się na tym perfekt nie znam :) Rakieta nie leciała stabilnie po starcie, lecz w pewien sposób (niekontrolowanie) zmieniała kierunek poruszania się...

Czy tam był układ sterowania ciągiem (ewentualnie ruchome lotki)?

Intuicja mówi mi że nie, bo to już wyższa szkoła jazdy i sporo kosztuje. A oni to chyba w jakimś kabaretowym budżecie się poruszali. Ale fajni są!

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Copenhagen Suborbitals
« Odpowiedź #48 dnia: Czerwiec 05, 2011, 11:14 »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Copenhagen Suborbitals
« Odpowiedź #49 dnia: Czerwiec 05, 2011, 16:05 »
2,8 km.

Widziałem jeszcze jedno źródło mówiące 3 km (ale to pewnie zaokrąglenie)

Na Kosmonaucie.net napisałeś, że HEAT-1X osiągnął planowaną wysokość. Czy CS rzeczywiście planowali taką wysokość? Mam na myśli plany sprzed startu, nie po ;).

Skoro był abort to chyba nie. Co do stabilności lotu to chyba nie było różowe, chociaż się na tym perfekt nie znam :) Rakieta nie leciała stabilnie po starcie, lecz w pewien sposób (niekontrolowanie) zmieniała kierunek poruszania się...

Czy tam był układ sterowania ciągiem (ewentualnie ruchome lotki)?

Intuicja mówi mi że nie, bo to już wyższa szkoła jazdy i sporo kosztuje. A oni to chyba w jakimś kabaretowym budżecie się poruszali. Ale fajni są!

Pewnie, że fajni ;) Ciekawe co będzie ich następnym celem (i kiedy)?

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Copenhagen Suborbitals
« Odpowiedź #50 dnia: Czerwiec 05, 2011, 17:05 »
Rzeczywiście nieco powiewało tą rakietką, a spadochrony wyglądały jak wkurzona meduza.. Jeszcze ten abort, o którym wspomniał ansmann.
Czy na pewno był to "udany lot" :)?

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Copenhagen Suborbitals
« Odpowiedź #51 dnia: Czerwiec 05, 2011, 18:39 »
Rzeczywiście nieco powiewało tą rakietką, a spadochrony wyglądały jak wkurzona meduza.. Jeszcze ten abort, o którym wspomniał ansmann.
Czy na pewno był to "udany lot" :)?

Jestem ciekaw jak się zachowała konstrukcja rakiety po przekroczeniu bariery dźwięku. To jest jeden z kroków milowych...

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3831
Odp: Copenhagen Suborbitals
« Odpowiedź #52 dnia: Czerwiec 09, 2011, 08:39 »
- Co do trajektorii lotu - wyraźnie było widać brak jej stabilności, rakieta wyraźnie nie dawała sobie z nią rady
- Platforma - nie mogą startować ze stałego gruntu? Ta platforma zbyt mocno buja się na lewo i prawo, przypominając mocno zachowanie boi nawigacyjnej.
- Pułap - słabiutki, ale spowodowany właśnie tą pokręconą trajektorią już na starcie.
Swoją drogą gratulacje, bo suckes połowiczny na pewno osiągnięty, a przecież to wszystko spawane i programowane w garażu...
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Copenhagen Suborbitals
« Odpowiedź #53 dnia: Czerwiec 09, 2011, 12:53 »
Swoją drogą gratulacje, bo suckes połowiczny na pewno osiągnięty, a przecież to wszystko spawane i programowane w garażu...

Wszystko to prawda, należy pogratulować. Ale jak sobie pomyślę, że ono chcą się tym wystrzelić...

Offline sarna

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 97
  • N2O4 i UDMH! ;)
Odp: Copenhagen Suborbitals
« Odpowiedź #54 dnia: Czerwiec 09, 2011, 14:06 »
Strzelanie z barki to IMO głupota. Nic dziwnego że rakieta zboczyła z kursu. Wiadomo coś na temat kierowania rakietą? sterowanie wektorem ciągu to to raczej nie jest..

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23220
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Copenhagen Suborbitals
« Odpowiedź #55 dnia: Czerwiec 09, 2011, 17:33 »
Nie uważałbym czegoś od razu "za głupotę". Start z wody jest prostszy pod względem prawnym i organizacyjnym w tak zagęszczonym kontynencie, jakim jest Europa. Czy ekipa z Duńczyków miała koniecznie się wybierać daleko poza nasz kontynent, by przetestować swój (amatorski!) pomysł?

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2267
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Copenhagen Suborbitals
« Odpowiedź #56 dnia: Czerwiec 09, 2011, 18:37 »
Łatwo jest krytykować... Ważne, że Duńczycy w ogóle próbują, że coś robią. I że nie jest to jednorazowy strzał - mają konkretną wizję, którą zapewne będą stopniowo realizować. 3mam kciuki za "suborbitalnymi" :)
GG 8698011

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2641
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Copenhagen Suborbitals
« Odpowiedź #57 dnia: Czerwiec 09, 2011, 20:50 »
Kiedyś bardzo kibicowałem temu projektowi, teraz zdecydowanie mniej, ale cieszę się nawet z połowicznego sukcesu. Coś sobie budują, mają jakieś hobby, nawet w Polsce o tym piszą... ;)
Nie uważam tego za w pełni realną rakietę wynoszącą człowieka (bo nie "człowieków" przecież) w kosmos, ale inicjatywa naprawdę warta uwagi. :)
The Dark Side of the Moon

Offline sarna

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 97
  • N2O4 i UDMH! ;)
Odp: Copenhagen Suborbitals
« Odpowiedź #58 dnia: Czerwiec 09, 2011, 21:19 »
Ja też trzymam kciuki, ale nie wierzę po prostu że start z kołyszącej się barki może sie udać.. Nie w tak amatorskim wykonaniu.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3831
Odp: Copenhagen Suborbitals
« Odpowiedź #59 dnia: Czerwiec 11, 2011, 02:08 »
Oczywiste jest, że tym czymś nie wyniosą żadnego ładunku na orbitę a tym bardziej człowieka :) Dlatego nazwa Suborbitals jest jak najbardziej trafna, a na obecnym etapie powiedziałbym nawet nieco złośliwie - very suborbitals ;) Natomiast sama inicjatywa godan pochwalenia, bo wniesie sporo danych dla innych amatorskich ekip.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Copenhagen Suborbitals
« Odpowiedź #59 dnia: Czerwiec 11, 2011, 02:08 »