Autor Wątek: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)  (Przeczytany 208879 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #585 dnia: Marzec 29, 2019, 19:22 »
Tutaj jest źródło: https://space.stackexchange.com/questions/26155/what-is-falcon-heavys-payload-capacity-to-trans-lunar-injection. To wyliczenie oparte na założeniu, że FH może wysłać w kierunku Marsa 17 ton.


Wydaje mi się że tutaj Tantal pomylił wyliczenia, i te 21 ton, to nie jest na powierzchnię, tylko w kierunku Księżyca, natomiast jeśli chodzi o powierzchnie, to już jest o wiele mniej, bo z tego co kojarzę, to Saturn V, mógł wysłać w kierunku Księżyca około 50 ton, a na powierzchnie mogło dotrzeć, 10 może 13 ton, więc tutaj FH, z 21 ton, zejdzie na gdzieś koło 5 ton, a może i nawet mniej.

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #586 dnia: Marzec 29, 2019, 20:51 »
Robku, nikt nie mówił, że to jest masa na powierzchnię Księżyca. I dla SLS, i dla FH, a nawet dla Saturna 5 podaje się masy dla TLI (Trans Lunar Injection) czyli tylko w kierunku Księżyca. Później trzeba wyhamować i wejść na właściwą orbitę, lądować z orbity lub bezpośrednio i tego nie realizuje przecież rakieta nośna.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24490
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #587 dnia: Czerwiec 15, 2019, 19:48 »
Księżyc czy Mars? Trump zmienia zdanie?
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 15 CZERWCA 2019

(...) Przede wszystkim Donald Trump skrytykował ilość funduszy, jakie USA wydaje na NASA – w tej kwestii pojawiło się pewne zaskoczenie, gdyż wcześniej zdawało się, że Biały Dom akceptuje zwiększone wydatki na tę agencję kosmiczną. Możliwe, że Donald Trump zakwestionował wydanie dodatkowych funduszy tylko na program Artemis, czyli powrotu na Księżyc – tutaj może domagać się innej dystrybucji wydatków.

Najciekawsza część tego tweetu to “including Mars (of which the Moon is a part)”, która wywołała falę komentarzy a nawet żartów. Oczywiście, można zakładać, że ta część to skrót myślowy i dotyczy faktu, że program Artemis nie powinien jedynie składać się z części księżycowej, jednak może to także być zrozumiane zupełnie inaczej. Niewątpliwie NASA będzie musiała wyjaśnić wkrótce zamiary Białego Domu. (...)

https://kosmonauta.net/2019/06/ksiezyc-czy-mars-trump-zmienia-zdanie/
https://spacenews.com/trumps-most-unhelpful-moon-tweet/
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 19, 2019, 09:50 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24490
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #588 dnia: Lipiec 14, 2019, 10:59 »
Specjalista: wsparcie polityczne i finansowe - główne wyzwania dla planów załogowego lotu na Księżyc
09.07.2019 aktualizacja 12.07.2019 ©

Największym wyzwaniem dla planów NASA wysłania załogowego lotu na Księżyc będzie otrzymanie dostatecznego wsparcia politycznego i - co za tym idzie – finansowego, ocenił w rozmowie z PAP dr Kris Zacny, który współpracuje z tą amerykańską agencją.

20 lipca przypada pięćdziesiąta rocznica pierwszego załogowego lądowania na Księżycu. Kiedy amerykański astronauta Neil Armstrong zszedł po drabince i postawił stopę na pokrytym pyłem Srebrnym Globie wypowiedział słynne słowa: “To jest mały krok człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”. W związku z rocznicą PAP rozmawia z ekspertami na tematy związane z eksploracją Księżyca.

Zgodnie z planem ogłoszonym przez administrację prezydenta USA Donalda Trumpa w marcu br., NASA ma wysłać astronautów na południowy biegun Księżyca już w 2024 r. w ramach programu Artemida - następcy Apollo.

Amerykańska agencja kosmiczna podkreśla, że nie chodzi o jednorazowe wydarzenie - do 2028 r. na Księżycu ma powstać stała baza.

"Największym wyzwaniem dla programu Artemida będzie otrzymanie dostatecznego wsparcia politycznego, a co za tym finansowego od decydentów - prezydenta i Kongresu USA" - powiedział PAP wicedyrektor w Honeybee Robotics, dr Kris Zacny. Ta amerykańska firma od lat współpracuje z NASA przy różnych projektach. Specjalizuje się w zaawansowanych systemach robotycznych, wykorzystywanych np. w sondach wysyłanych na Marsa.

Zdaniem dr. Zacnego nie należy martwić się o aspekty technologiczne, bo nie trzeba wymyślać wszystkich rozwiązań od samego początku - ścieżka została przetarta przez inżynierów w NASA 50 lat temu, kiedy w ramach misji Apollo 11 przeprowadzono pierwsze lądowanie na Księżycu.

"Od tamtej pory poszliśmy do przodu w zasadzie we wszystkich aspektach lotów kosmicznych - silniki rakietowe są bardziej wydajne i niezawodne, w naszych smartfonach mamy większą moc obliczeniową niż miał komputer używany przez misje Apollo" – podkreśla dr Zacny. Dodaje, że dziś wiadomo o wiele więcej niż kilkadziesiąt lat temu o samej powierzchni Księżyca. Postały bardzo dokładne mapy. Znany jest również skład księżycowej powierzchni, dzięki próbkom sprowadzonym na Ziemię w czasie misji Apollo. W sumie w czasie 6 lądowań pobrano blisko 400 kg skał księżycowych.

Według szacunków w program Apollo zaangażowanych było ok. 400 tys. osób. Wśród nich byli reprezentanci licznych firm (podwykonawcy NASA), jak również uniwersytetów.

"NASA zatrudnia 17 tys. osób i tylko część z nich będzie zaangażowana w projekt Artemida. Agencja zatrudni podwykonawców, których zadaniem będzie budowa różnych systemów i podsystemów. Ale z pewnością liczba osób zaangażowanych w ponowne lądowanie na Księżycu będzie zdecydowanie mniejsza" – szacuje dr Zacny.

Zwraca uwagę, że w czasie trwania programu Apollo cała NASA była skupiona na jednym zadaniu - lądowaniu człowieka na Księżycu. Dziś jest zupełnie inaczej. Agencja składa się z kilku wydziałów, które podejmują się różnego rodzaju projekty związane z eksploracją kosmosu.

Według obliczeń autorów podcastu BBC na temat programu Apollo (pt. "13 minutes to the Moon") średnia wieku osób pracujących w kontroli lotów w Houston wynosiła zaledwie 27 lat. Wynikało to z faktu, że inżynieria rakietowa i komputerowa była młodą dziedziną, dlatego błyskawicznie kształcono nową kadrę.

"Obecnie oczywiście więcej starszych osób ma doświadczenie w dziedzinie eksploracji kosmosu. Dlatego średnia wieku inżynierów misji Artemida będzie wyższa, ale ekipa będzie mieszana - będzie w niej również miejsce dla młodych inżynierów" - uważa dr Zacny.

Polska może się zaangażować w projekt Artemida, dzięki członkostwu w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), która współpracuje z NASA. "ESA już zobowiązała się do współuczestnictwa w budowie stacji kosmicznej GATEWAY (orbitera Księżyca – przyp. PAP), która będzie wspierać program Artemida. Jestem przekonany, że byłyby też inne możliwości dla ESA lub Polski, jeśli te chciałyby się zaangażować" – dodaje amerykański specjalista.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C77821%2Cspecjalista-wsparcie-polityczne-i-finansowe-glowne-wyzwania-dla-planow

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #588 dnia: Lipiec 14, 2019, 10:59 »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24490
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #589 dnia: Lipiec 14, 2019, 13:40 »
Czy Donald Trump będzie zapamiętany przez historię jako ten, który zrobił duży krok w kierunku powrotu ludzi na Księżyc ?




Kosmiczne akcenty w uroczystym przemówieniu prezydenta Trumpa
9 lipca 2019


Fot. Biały Dom via Facebook [whitehouse.gov]

Dla Amerykanów nie ma rzeczy niemożliwych. Dokładnie 50 lat temu, dokładnie w tym miesiącu, świat podziwiał moment, w którym astronauci misji Apollo 11 przeprowadzili z płomiennym zaangażowaniem i stalowym opanowaniem misję zakończoną zatknięciem naszej wspaniałej amerykańskiej flagi na powierzchni Księżyca.

      Prezydent USA, Donald Trump - w trakcie okolicznościowego przemówienia wygłoszonego 4 lipca 2019 roku

Gene, chcę żebyś wiedział, że wrócimy na Księżyc już bardzo niebawem, a wkrótce potem, pewnego dnia, zatkniemy amerykańską flagę na Marsie.

       Prezydent USA, Donald Trump - w trakcie okolicznościowego przemówienia wygłoszonego 4 lipca 2019 roku        (wypowiedź skierowana do Eugene'a Kranza, zasiadającego w czasach programu Apollo na stanowisku dyrektora kontroli lotów NASA)
https://www.space24.pl/polityka-kosmiczna/kosmiczne-akcenty-w-uroczystym-przemowieniu-prezydenta-trumpa

'Great country!' Trump flaunts US military might at jingoistic jamboree
David Smith in Washington Fri 5 Jul 2019 10.07 BST

(...) The president sailed close to one of his campaign lines when he claimed, “our nation is stronger than it ever was before”, but otherwise swerved past party politics for once. “For Americans, nothing is impossible,” he said, reciting a litany of American accomplishments over its history, including the moon landing 50 years ago, and promised “very soon, we will plant the American flag on Mars.” (...)
https://www.theguardian.com/us-news/2019/jul/05/donald-trumps-july-4th-jamboree-symbolic-jingoistic-and-untraditional

The real reason why the left was against Donald Trump's July 4 speech
Gary Varvel  Opinion contributor Published 1:42 PM EDT Jul 7, 2019
https://eu.usatoday.com/story/opinion/2019/07/05/donald-trumps-patriotic-4th-july-speech-military-legends-tradition-column/1654859001/

https://popculture.com/trending/2019/07/04/president-trump-promise-plant-american-flag-mars-moon-stirs-social-media-reactions/

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24490
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #590 dnia: Lipiec 31, 2019, 23:23 »
Lądowanie ludzi na Księżycu już w 2024 może okazać się wyzwaniem ponad miarę politycznego realizmu.

Key House appropriator still skeptical of NASA’s lunar plans
by Jeff Foust — July 24, 2019


A week after he met with NASA Administrator Jim Bridenstine (left), Rep. José Serrano (D-N.Y.), chairman of the appropriations subcommittee that funds NASA, said he wasn't convinced of the need to spend up to $20 billion accelerating a human return to the moon. Credit: Twitter @JimBridenstine

(...) “While I support a continued human presence in space, I remain concerned about the estimated cost — in excess of $20 billion over the next few years — to unnecessarily speed up by just four years the schedule for returning American astronauts to the moon,” he said in his opening remarks. “Arbitrarily changing this schedule will have grave consequences for other vital programs across the science fields and other programs across the government.” (...)

https://spacenews.com/key-house-appropriator-still-skeptical-of-nasas-lunar-plans/

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24490
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #591 dnia: Październik 01, 2019, 12:00 »
Budżet NASA na 2020 rok
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 30 WRZEŚNIA 2019

(...) Ostatecznie, 24 września amerykański Senat (izba wyższa Kongresu) zaproponował wartość 22,75 miliarda USD na budżet NASA na rok fiskalny 2020. Jest to 1,25 miliarda USD więcej niż w obecnym roku fiskalnym, ale też mniej niż NASA proponowała. Przede wszystkim NASA proponowała około 1 miliard USD na prace nad lądownikiem księżycowym, zaś ustawa proponuje wartość ok 0,75 miliarda USD.

Senat sprzeciwia się propozycji Białego Domu by “skasować” programy edukacyjne NASA. Tej kontrowersyjnej decyzji administracji Prezydenta USA sprzeciwiało się wielu polityków. (...)

https://kosmonauta.net/2019/09/budzet-nasa-na-2020-rok/
https://spacenews.com/senate-appropriators-advance-bill-funding-nasa-despite-uncertainties-about-artemis-costs/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #592 dnia: Listopad 01, 2019, 13:35 »
Orientuje się ktoś jaka jest sytuacja z budżetem USA w tej chwili? Z tego co kumam, to budżet nie został jeszcze uchwalony. Kilka składowych (niektóre agencje) dostały część budżetu, w tym NASA, ale nie jest to całość deklarowanej kasy.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #593 dnia: Luty 11, 2020, 14:01 »
Jest! Nowa propozycja budżetu NASA z Białego Domu. Proponuje się znaczne podniesienie budżetu, do ponad 25 mld usd. A to na Artemis oraz Księżyc do Marsa. :)

Wincyj na:
https://kosmonauta.net/2020/02/propozycja-budzetu-nasa-na-2021-rok/

A w załączniku porównanie budżetów.

Moim zdaniem mega pozytywna wiadomość!

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24490
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #594 dnia: Maj 24, 2020, 21:58 »
Meandry załogowego programu kosmicznego Stanów Zjednoczonych
BY JAN SZTURC ON 24 MAJA 2020


Rys. 2. Udział budżetu amerykańskiej agencji kosmicznej NASA w całym federalnym budżecie USA. / Credits – Jan Szturc
https://kosmonauta.net/2020/05/meandry-zalogowego-programu-kosmicznego-stanow-zjednoczonych/

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24490
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #595 dnia: Maj 24, 2020, 21:59 »
NASA jako agencja federalna ma budżet zależny od decyzji politycznych.
Czy konsekwencje związane z  problemem koronawirusa przeorzą budżet federalny ?

Cytuj
Zatem wiele przemawia za tym, że takiej stagnacji w amerykańskiej astronautyce załogowej, jaką widzieliśmy w ostatnim dziesięcioleciu, co najmniej w najbliższej dekadzie nie będzie.

Tak było w 2015 roku
https://www.nationalpriorities.org/budget-basics/federal-budget-101/spending/
« Ostatnia zmiana: Maj 25, 2020, 00:52 wysłana przez Orionid »

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2267
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #596 dnia: Czerwiec 02, 2020, 21:05 »
2020 to w USA rok wyborczy. Walczący o reelekcję prezydent Donald Trump zmierzy się najprawdopodobniej z Joe Bidenem, byłym wiceprezydentem z kadencji Barracka Obamy. Co to oznacza/może oznaczać dla Programu Artemis? W sumie mówi się o porozumieniu obu partii dla nowej strategii - tj. na Marsa przez Księżyc, przy wsparciu komercyjnych dostawców transportu na powierzchnię naszego naturalnego satelity. Poprzednik Trumpa mimo skasowania Programu Constellation zachował jednak Oriona i zainicjował SLS. Niemniej natknąłem się na to:

https://thehill.com/opinion/technology/499419-what-does-joe-biden-believe-about-nasa-space-exploration-and-commercial

Oby - w przypadku zwycięstwa Bidena - nie było skupienia się na (proszę mi wybaczyć) nudnych misjach "do planety Ziemia"...

GG 8698011

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #597 dnia: Czerwiec 02, 2020, 21:58 »
Tyle kasy poszło na SLS i Oriona i tak po prostu Biden to wszystko skasuje ustępując miejsca Chińczykom w wyprawach BEO?  Poza tym nawet Obamie nie udało się skasować Oriona i rakiety do lotów BEO. Mam nadzieję że nie uda się to też ewentualnie prezydentowi Bidenowi.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #598 dnia: Czerwiec 02, 2020, 22:35 »
Poprzednik Trumpa mimo skasowania Programu Constellation zachował jednak Oriona i zainicjował SLS.

Oj oj, nie róbmy aż tak wielkich skrótów. Obama nie chciał od razu rakiety, był to Kongres, który chciał rakietę od 2017. Czyli propozycja była ze strony Kongresu - stąd też żartobliwe "Senate Launch System".
Pamiętajmy też, że Obama dostał od poprzedniej administracji program Constellation w złym stanie, więc zlecił weryfikację przebiegu tego projektu oraz możliwych alternatyw. Tak się narodziła Komisja Augustine i jej nieco odważniejsze propozycje by szerzej korzystać z komercyjnych dostawców - choć w 2009 roku żaden jeszcze nie potrafił zademonstrować podstawowych kwestii!

Po tym była kwestia komercyjnych lotów - zarówno zaopatrzeniowych, które się rozpoczęły w 2012 roku (Dragon C2+) a - ostatecznie - i załogowych. Tak więc historia jest bardziej złożona.

Z nasawatch jest link do takiego oświadczenia:
http://spaceref.com/news/viewpr.html?pid=55758
...które przynajmniej częściowo kontrastuje z tym podlinkowanym z thehill. Raczej nie spodziewałbym się "zatrzymania" Artemis, możliwe, że nawet byłaby propozycja poszerzenia działań przez międzynarodowych partnerów. A to byłby fajne moim zdaniem. 

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #599 dnia: Wrzesień 03, 2020, 23:14 »
O ile się orientuję, to chyba w USA jeszcze się nie dogadali w sprawie budżetu. Ale zgodzili się, że nie będzie też zamknięcia rządu.
Ciekawe, czy uda się im dogadać na czas. Jeśli nie, to takie agencje jak NASA cierpią z tego powodu.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #599 dnia: Wrzesień 03, 2020, 23:14 »