Autor Wątek: Wojskowe technologie rakietowe  (Przeczytany 8041 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline misiekuba

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 29
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Odp: ILR-33 „Bursztyn"
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 22, 2018, 12:03 »
Przyznam szczerze Juram, że gdy zobaczyłem iż, ktoś odpisał w tym wątku, to miałem nadzieję, że może ktoś wie gdzie można przeczytać artykuł "Development of the ILR-33 “AMBER” sounding rocket for microgravity experimentation", albo chciał podjąć jakąś konstruktywną wymianę zdań. Ale niestety widzę, że Ty jedynie powtarzasz moje postulaty sprzed kilku dni.

A swoją drogą, czy jest na tym forum już wątek militarno-kosmiczny? Jeśli nie, to może warto byłoby taki założyć. ;)


Kanarkusmaximusie, czy możesz utworzyć dwa wątki o rakietach militarnych? Jeden dotyczący Polski, drugi reszty świata? Albo chociaż jeden, omawiający wszystkie rakiety, efektory etc.

BTW, właściwa forma odmiany to Kanarkusmaximusie czy Kanarkusie Maximusie? ;)

Z racji iż, brak mi interakcji z innymi forumowiczami, pozwolę sobie chwilowo napisać ostatni post, który będzie - ku zgrozie części użytkowników forum ;) - ponownie wykraczał poza temat Bursztyna. 

Otóż, jeśli macie w jakikolwiek kontakt z ludźmi lub instytucjami, które mają potencjał do tworzenia technologii podwójnego zastosowania, to uczulcie ich, aby zainteresowali się tym tematem. Co roku olbrzymie pieniądze z naszym podatków, zamiast być wydatkowane na rozwój technologii, przepadają bezpowrotnie lądując z powrotem w budżecie centralnym.

Oto dowód: "(...) Zgodnie z wymaganiami określonymi w art.7 ust. 3b ustawy „o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych RP” udział wydatków przeznaczonych na badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie obronności państwa w stosunku do łącznych wydatkach na obronność, musi wynosić nie mniej niż 2,5%. Spełnienie tego wymogu w 2019 roku będzie „kosztowało” 1,119 mld PLN. Na kwotę tę składają się wydatki zapisane w części 28 budżetu „Nauka”, w rozdziale 75221 „Projekty badawcze i celowe w dziedzinie obronności” (dotacje na 200,0 mln PLN) oraz wydatki zapisane w części 29 budżetu „Obrona narodowa” w rozdziale 75280 „Działalność badawczo-rozwojowa” (wydatki majątkowe na 809,0 mln PLN i wydatki bieżące na 109,8 mln PLN). Podsumowując, w stosunku do 2018 roku planuje się wzrost wydatków na badania naukowe i prace rozwojowe o 88,5 mln PLN (8,6%). To tylko teoretycznie pozytywna informacja, bowiem wykonanie środków na ten cel latach 2016-2017 było na wyjątkowo niskim poziomie. W 2016 roku wyniosło 67,3%, a w 2017 roku jedynie 38,7%. Pokazuje to jednoznacznie, że ustanowiony w ustawie „o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych RP” poziom minimalnych nakładów na realizację prac badawczo-rozwojowych jest całkowicie oderwany od realiów w tym zakresie. Wydaje się wysoko prawdopodobne, że również w latach 2018-2019 wykonanie budżetu w ramach rozdziału 75280 będzie znacznie poniżej planów. (...)"
Cytat pochodzi z artykułu: http://dziennikzbrojny.pl/artykuly/art,2,4,10973,armie-swiata,wojsko-polskie,wstepny-projekt-budzetu-mon-na-2019-rok

W samym tylko segmencie rakietowym jest przecież wiele obszarów do penetracji. Tak jak pisałem wcześniej, rakiety o wymiarach zbliżonych do Bursztyna, znajdują zastosowanie tak w segmencie obrony powietrznej, jak i artylerii rakietowej. Podobne zastosowanie mogłyby mieć technologie opracowane przy okazji SF200 i SF1000.

Kolejny obszar to ASOP, czyli Aktywne Systemy Obrony Pojazdów.
http://www.obrum.gliwice.pl/upload/downloads/spg/112/02_Dabrowski%20Komanski.pdf
http://www.obrum.gliwice.pl/upload/downloads/spg/112/03_Dabrowski%20Komanski.pdf

Nasi nawet zajęli się opracowywaniem krajowego rozwiązania tego typu: http://militarium.net/polski-zintegrowany-automatyczny-system-obrony-pojazdu-koncepcja-aktywnej-obrony-wozow-bojowych/
Przy czym, wyznaczający w tej dziedzinie trendy przemysł amerykański, rozszerzył ASOP, również na obszar obrony powietrznej pojazdów krótkiego zasięgu: https://www.defence24.pl/eurosatory-2018-nowe-rakiety-koncernu-lockheed-martin-rozwiazanie-dla-narwi

Rakieta klasy MHKT, powinna być całkowicie w zasięgu naszego przemysłu i naszych instytutów. Szczególnie, że w Polsce opracowuje się na potrzeby wojska - prawdopodobnie do podobnych zastosowań - również radar szumowy, który najpewniej mógłby współdziałać z tego typu rakietami.

A jak już jesteśmy przy Amerykanach. Opracowują oni obecnie również technologię, umożliwiającą wykorzystanie haubic samobieżnych kalibru 155mm jako broni na potrzeby obrony powietrznej:
https://www.businessinsider.com/pentagon-soon-test-next-generation-supersonic-projectile-2018-2?IR=T
https://breakingdefense.com/2018/01/86000-5600-mph-hyper-velocity-missile-defense/
http://www.nationaldefensemagazine.org/articles/2018/1/26/sco-developing-affordable-flexible-missile-defense-weapon-system

Dlaczego to jest ważne? Bo haubica samobieżna kalibru 155mm o kryptonimie Krab, to wielka chluba i duma naszego przemysłu. A kolejna haubica tego kalibru, o kryptonimie Kryl jest obecnie przez naszą zbrojeniówkę dopracowywana. Co więcej kaliber ten jest podstawowym kalibrem w NATO, więc opracowanie podobnego rozwiązania, do tego nad którym pracują obecnie Amerykanie, miałoby nie tylko wielki potencjał innowacyjny, ale i eksportowy. (Kto wie, może bazą do opracowania tego typu rozwiązania jest pocisk podobny do tego: http://www.leonardocompany.com/documents/63265270/66960114/body_VULCANO_155MM_2013_1.pdf , ale to tak na marginesie.)

Jeśli ktoś nie widzi podwójnego zastosowania w tego typu rozwiązaniach to przypominam ten oto artykuł: https://www.space24.pl/haubica-wystrzeli-polsko-ukrainska-rakiete-sondujaca

W razie pilnego kontaktu lub gdybyście wiedzieli coś o artykule "Development of the ILR-33 “AMBER”...", zapraszam na prv.

I zupełnie na koniec, dla ciekawskich. Krótki filmik o tym, jak wygląda system Obrony Powietrznej klasy Narew/Wisła, oparty o rakiety zbliżone do Bursztyna:  

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Odp: ILR-33 „Bursztyn"
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 22, 2018, 15:10 »
Miśku Kubo, ja też niemerytorycznie. Mam dostęp do niektórych czasopism Elseviera, sprawdzę w poniedziałek, czy do tego też. Jeśli tak, to wyślę Ci e-mailem. Ale zwyczajowym sposobem jest poproszenie któregoś z autorów np. poprzez Research Gate, zob.: https://www.researchgate.net/publication/321290924_Development_of_the_ILR-33_AMBER_sounding_rocket_for_microgravity_experimentation. Szkoda że nie napisałeś, o jakie pismo chodzi.

Co do braku interakcji, przypuszczam że mało kto na tym Forum interesuje się artylerią rakietową, a nawet jeśli, to nie na tyle by móc podjąć z Tobą merytoryczną dyskusję. Długość postów też nie ułatwia... :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Odp: ILR-33 „Bursztyn"
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 22, 2018, 21:14 »
Uważam, że warto wydzielić najnowsze posty do nowego wątku. Proponuję wstawić go do działu Technologie.
Tytuł wątku - może "Technologie rakietowych pocisków artyleryjskich"? Jak uważacie?

Offline misiekuba

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 29
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Odp: ILR-33 „Bursztyn"
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 23, 2018, 22:15 »
Hej!

@JSz, wielkie dzięki. :) A co do ResearchGate, to jak już wspominałem, za jego pośrednictwem starałem się dostać dostęp do artykułu o postępach przy SF200 i SF1000, ale bez efektów. Dlatego, najpewniej za wcześnie, uznałem że ta funkcja to "podpucha". ;)

@Kanarkusmaximus a może Wojskowe technologie rakietowe? Wtedy nie zamykamy się tylko na artylerii. W przeciwnym razie, byłby potrzebny kolejny wątek dla rakiet obrony powietrznej i jeszcze jeden dla pocisków manewrujących. A pewnie i rakiety hipersoniczne zasługiwałyby na osobny wątek. ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Odp: ILR-33 „Bursztyn"
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 23, 2018, 22:15 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Wojskowe technologie rakietowe
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 24, 2018, 10:36 »
Przeniosłem ostatnie posty do nowego działu! Dzięki Miśku-Kubo za sugestię tytułu!

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Odp: ILR-33 „Bursztyn"
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 24, 2018, 13:20 »
@JSz, wielkie dzięki. :) A co do ResearchGate, to jak już wspominałem, za jego pośrednictwem starałem się dostać dostęp do artykułu o postępach przy SF200 i SF1000, ale bez efektów. Dlatego, najpewniej za wcześnie, uznałem że ta funkcja to "podpucha". ;)

Mam ten artykuł, ściągnąłem przy okazji kilka innych o podobnej tematyce. Podaj mi na PW adres, na które mogę Ci je przesłać.

A na Research Gate wszystko finalnie zależy od autora: czy zagląda w ogóle na swój profil, i czy w ogóle chce mu się udostępniać.

Offline misiekuba

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 29
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Wojskowe technologie rakietowe
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 18, 2020, 08:04 »
Cześć!

Pojawił się nowy Katalog Innowacje-Wdrożenia-Bezpieczeństwo-Obronność, wydanie 2020.

http://portal-mundurowy.pl/images/wydawnictwa/Katalog_2020.pdf

Myślę, że przedstawicieli tego forum mogą zainteresować co najmniej dwie pozycje, tj. satelita na stronie 41 (pdf strona 43) oraz silniki ze strony 42 (pdf strona 44). Oczywiście warto przewertować ten katalog choć pobieżnie także na innych stronach. Dzięki temu będziecie mogli dowiedzieć się, że np. polska firma Digital Core Design procesor kryptologiczny, który może oprzeć się komputerom kwantowym. :)

A wracając do technologii rakietowych. Czy ktoś mógłby pokusić się o ocenę tego silnika ze strony 42? Jak podane osiągi i ciężar tego silnika, pozycjonują go wedle innych rozwiązań dostępnych na rynku?

Offline 0x3ffe

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 308
  • Rzeczpospolita Marsjańska
    • Moja gra mobilna - testujcie
Odp: Wojskowe technologie rakietowe
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 20, 2020, 21:36 »
Średnica i waga wygląda jak by go mieli szykować pod pociski dla MLRS/HIMARS pod płaszczykiem pomocniczego silnika na paliwo stałe...

Jak dla mnie słuszna koncepcja tyle, że jakoś tak podskórnie czuję, że MON nie będzie zainteresowany rozwojem krajowego pocisku i jak kasa na badania się skończy to projekt zostanie skasowany...
Moc obliczeniowa dwóch Commodore 64 wystarcza do lądowania na księżycu!

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Wojskowe technologie rakietowe
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 20, 2020, 21:36 »