Autor Wątek: Japoński program kosmiczny  (Przeczytany 201055 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5268
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Japoński program kosmiczny
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 20, 2011, 13:25 »

Powiem więcej - byłby one bezsensem, bo nie słyszałem o drogach na ISS ;D

No jak to, przecież mają drogę - kolejową  ;)
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Japoński program kosmiczny
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 20, 2011, 16:50 »

Powiem więcej - byłby one bezsensem, bo nie słyszałem o drogach na ISS ;D

No jak to, przecież mają drogę - kolejową  ;)

Oh.. touché! :D No to jakby nie patrzeć mają tam rzeczywiście nawet kilka stacji kolejowych :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8604
Odp: Japoński program kosmiczny
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 22, 2011, 17:36 »
Koła na ISS są raczej zbędne:P Ja bym wolał, żeby wysłali coś w rodzaju "Kino" (wilbiciele Stargate będą wiedzieć o co chodzi:). Swego czasu były prace nad czymś takim prowadzone w NASA ale jakoś to ugrzęzło i nie wiem czy wogóle jeszcze nad tym pracują. A to akurat wydaje się fajny pomysł na miare robotycznych zdolności japończyków;)

Ja pisząc o kołach miałem na myśli japońskiego robonautę na Księżycu a nie na ISS  ;)
Ja widziałem jedną, drogą do ISS - Drogę Mleczną - sięga ona z powierzchni Ziemi aż do nieba......  ;D

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Japoński program kosmiczny
« Odpowiedź #33 dnia: Kwiecień 24, 2011, 21:50 »
Nagła utrata satelity ALOS

"Japońska agencja kosmiczna JAXA poinformowała, że w piątek doszło do utraty zasilania przez satelitę Advanced Land Observing Satellite (ALOS), służącego do radarowej obserwacji Ziemi. Usterka wydaje się być podobna do tej jaka przytrafiła się satelicie ADEOS II, który stracił zasilanie w 2003 i nigdy nie nawiązano z nim łączności."

Więcej w artykule na kosmo: http://www.kosmonauta.net/index.php/Misje-bezzalogowe/Orbitalne/alos-utrata-zasilania.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Japoński program kosmiczny
« Odpowiedź #33 dnia: Kwiecień 24, 2011, 21:50 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Japoński program kosmiczny
« Odpowiedź #34 dnia: Sierpień 15, 2011, 18:06 »
Pojawiło się nieco więcej informacji o potencjalnych przyszłościowych modyfikacjach HTV. Do wersji powrotnej i załogowej. Załogowa ma pomieścić czterech śmiałków.

http://www.aviationweek.com/aw/generic/story_generic.jsp?channel=awst&id=news/awst/2011/08/08/AW_08_08_2011_p48-354264.xml&headline=Japan%20Charts%20Path%20For%20Manned%20Space%20Missions&prev=10

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Japoński program kosmiczny
« Odpowiedź #35 dnia: Sierpień 15, 2011, 18:23 »
Ale sprawy finansowania niestety nie poszły do przodu:

"Development is not yet funded, however, and the manned missions are even further from being approved by Japan’s Space Activities Committee, the body that decides which programs are worth pursuing. If the committee does not back the cargo capsule, then a Japanese manned space program will be harder and less probable."

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Japoński program kosmiczny
« Odpowiedź #36 dnia: Sierpień 15, 2011, 19:59 »
Zdecydowanie nie poszły a decyzja może być odłożona na kilka lat przynajmniej z uwagi na marcowe wydarzenia w Japonii.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Japoński program kosmiczny
« Odpowiedź #37 dnia: Listopad 29, 2011, 00:46 »
"Po pięciu latach pracy JAXA ogłosiła wyłączenie kosmicznego teleskopu podczerwonego Akari.

Japońska agencja kosmiczna ogłosiła w tym tygodniu, że po pięciu latach pracy wyłączyła teleskop Astro-F "Akari", pracujący w podczerwieni. Teleskop wykonywał przeglądy nieba w celu poszukiwania obłoków pyłowych, starych galaktyk, czy też asteroidów w Układzie Słonecznym."

Więcej w artykule: Japończycy wyłączyli teleskop Akari

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5268
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Japoński program kosmiczny
« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 13, 2012, 11:38 »
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Japoński program kosmiczny
« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 13, 2012, 23:12 »
Japonia została zaatakowana! :)

Ha! To może być coś więcej niż tylko wirus. Treść tego zdania:
Cytuj
On January 6, 2012, we found a trace that a different virus had gathered information from the computer.

...zdaje się to sugerować. Brzmi bardzo ciekawie!

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Japoński program kosmiczny
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 11, 2012, 02:14 »
Polecam jeszcze ciepły artykulik o planach Japończyków na 2012 :)

Prezydent JAXA o planach na 2012

"Budowa infrastruktury kryzysowej, silniejsze partnerstwo azjatyckie, lepsza proporcja pomiędzy badaniami a praktycznym zastosowaniem, misja japońskiego astronauty do ISS oraz najważniejsze - rozwój zgodny z potrzebami obywateli. Prezydent Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA), Keiji Tachikawa, przedstawia cele na 2012 rok."

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Japoński program kosmiczny
« Odpowiedź #41 dnia: Luty 11, 2012, 17:40 »
a w międzyczasie Japonia dalej marzy o własnym systemie załogowym. O ile rząd japoński zdecyduje się poprzeć rozwój takiego systemu to całość miałaby być rozłożona na kilka etapów:
- około 2017-2018 nastąpiłby test HTV-R, pojazdu bazującego na dzisiejszym HTV ale z możliwością powrotu na Ziemię z ładunki
- w dalszym etapie rozpoczęto by prace nad modyfikacją rakiety H-IIB tak aby była "human rated" lub stworzono by nową rakietę pod ten cel.
- opracowano by także system LAS
-około 2025-27 miałby się odbyć pierwszy lot załogowy

to wszystko oczywiście zakładając, że prace zaczęłyby się w tym roku i nie byłoby nieprzewidzianych opóźnień.

http://spaceflightnow.com/news/n1202/09jaxa/

trochę o tych oraz innych planach na przyszłość także tutaj:
http://www.nasaspaceflight.com/2012/02/jaxa-builds-past-future-exploration-success/


Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Japoński program kosmiczny
« Odpowiedź #42 dnia: Luty 17, 2012, 13:52 »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Japoński program kosmiczny
« Odpowiedź #43 dnia: Luty 17, 2012, 15:20 »
Całkiem dobrze wyglądają te plany. Należy więc bacznie obserwować prace nad wersją powrotną HTV.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Japoński program kosmiczny
« Odpowiedź #44 dnia: Czerwiec 01, 2012, 21:52 »
Myślę, że dość istotna wiadomość. Zawsze jeden gracz więcej! Ciekawe czy mają zamówienia na kolejne wyniesienia komercyjnych ładunków?

"17 maja o 18:39 CET wystartowała japońska rakieta nośna H-IIA z trzema satelitami: GCOM-1 "Shizuku", SDS-4, i KOMPSat-3.

Ten ostatni, to południowokoreański satelita obserwacji Ziemi i jednocześnie pierwszy ładunek wyniesiony przez Japonię na komercyjnych zasadach. Tym samym Japonia wkracza na rynek usług wynoszenia ładunków w Kosmos zdominowany przez europejską rakietę Ariane i rosyjskiego Protona. H-II startowała od 2001 roku 20 razy. Ostatnie sześć startów dotyczyło misji rządowych."

Źródło.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Japoński program kosmiczny
« Odpowiedź #44 dnia: Czerwiec 01, 2012, 21:52 »