Autor Wątek: Program COPERNICUS  (Przeczytany 30998 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24596
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Program COPERNICUS
« Odpowiedź #60 dnia: Lipiec 17, 2018, 01:22 »
Pierwsze dane z Sentinela-5P o stanie atmosfery już dostępne
13 lipca 2018

Po miesiącach testów sprawności urządzenia podano do wiadomości publicznej pierwsze dane o zanieczyszczeniu powietrza, pochodzące z satelity Copernicus Sentinel-5P. Te pierwsze mapy pokazują obecność gazów, które wpływają na jakość powietrza, takich jak tlenek węgla, dwutlenek azotu i ozon.

Wystrzelony 13 października 2017 r. Sentinel-5P jest pierwszym satelitą konstelacji Copernicus, dedykowanym monitorowaniu atmosfery.

Te pierwsze dane stanowią kolejny kamień milowy dla naszego programu Copernicus. Pokazują, w jaki sposób Sentinel-5P ma wprowadzić rzeczywistą zmianę w monitorowaniu jakości powietrza i podkreślać wkład Unii Europejskiej w walkę z globalnym problemem zanieczyszczenia powietrza.

                         Philippe Brunet, Komisja Europejska

Ponieważ słaba jakość powietrza wciąż przedwcześnie pochłania życie milionów ludzi każdego roku, ważniejsze niż kiedykolwiek jest znalezienie lepszych i dokładniejszych sposobów monitorowania powietrza, którym oddychamy.

Dzięki urządzeniu Tropomi - zaawansowanemu spektrometrowi do obrazowania wielospektralnego - Sentinel-5P może dostarczyć bardzo szczegółowe i dokładne dane o atmosferze. Spoglądanie na obszar o wymiarach 7 x 3,5 km pozwala wykryć zanieczyszczenie powietrza w poszczególnych miastach.

Wyższa rozdzielczość przestrzenna jest kluczem do tego, co sprawia, że​dane generowane przez Sentinel-5P są tak użyteczne. Tropomi ma również zdolność lokalizowania emitowanych zanieczyszczeń, skutecznie identyfikując punkty koncentracji zanieczyszczenia.

Wstępne dane uwidoczniły m. in. zanieczyszczenie powietrza emitowane przez duże miasta i zalegające nad szlakami statków.

Jestem dumny, że dysponujemy najnowocześniejszym przyrządem pomiarowym, który pozwala nam rejestrować wysokiej jakości dane na temat atmosfery na całym świecie i robić to dokładniej niż kiedykolwiek wcześniej.

                         Josef Aschbacher, dyrektor ds. Programów obserwacji Ziemi ESA

Po zakończeniu fazy rozruchu dane Copernicus Sentinel-5P są teraz dostępne dla wszystkich bezpłatnie.

Od decydentów i agencji ochrony środowiska do naukowców, użytkownicy mają dostęp do danych, które ostatecznie pomagają lepiej przewidywać i łagodzić problemy z jakością powietrza.

Copernicus Sentinel-5P wniesie również wkład w takie usługi, jak monitoring pyłu wulkanicznego dla bezpieczeństwa lotniczego i ostrzeżenia o wysokim poziomie promieniowania UV.

Źródło: ESA
https://www.space24.pl/pierwsze-dane-z-sentinela-5p-o-stanie-atmosfery-juz-dostepne
http://www.esa.int/Our_Activities/Observing_the_Earth/Copernicus/Sentinel-5P/Copernicus_Sentinel-5P_releases_first_data

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24596
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Program COPERNICUS
« Odpowiedź #61 dnia: Lipiec 17, 2018, 08:39 »
Konsorcjum czołowych światowych graczy zapewni Europie kompleksowe zobrazowania satelitarne na niespotykaną wcześniej skalę
16 lipca 2018

Komisja Europejska i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyznały konsorcjum firm pod przewodnictwem Grupy Airbus kontrakt na pokrycie całej powierzchni Europy zasięgiem wydajnych usług obrazowania satelitarnego wysokiej rozdzielczości. W skład konsorcjum wschodzą spółki Airbus Defence and Space, Planet, Deimos Imaging, IGN-France i space4environment. Kontrakt stanowi część realizowanego na potrzeby Unii Europejskiej programu obserwacji Ziemi „Copernicus” i przewiduje pokrycie jeszcze w 2018 roku sześciu milionów kilometrów kwadratowych 39 krajów świeżo pozyskanymi satelitarnymi obrazami optycznymi bardzo wysokiej rozdzielczości.

Specyfika zorientowanych na wyniki warunków zamówienia skłoniła europejskie firmy zajmujące się obserwacją naszego globu do połączenia sił i złożenia wspólnej, skoordynowanej oferty, w której każdy z oferentów mógł zaproponować najlepsze ze swoich usług. W przedstawionym rozwiązaniu członkowie koncernu sięgają po najnowsze rozwiązania techniczne dostępne w dziedzinie obrazowania satelitarnego i przetwarzania obrazu. Mają one umożliwić pozyskiwanie nowych danych na bezprecedensową skalę i z bezprecedensową prędkością. Dane te zasilą rozwiązania geoinformacyjne koordynowane przez Europejską Agencję ds. Środowiska (EEA), we współpracy z którą instytucje i rządy państw europejskich wdrażają swoje własne, krajowe programy ochrony środowiska i gospodarki przestrzennej.

Uzyskany przez nas kontrakt na tak wymagający program obrazowania satelitarnego to bezpośredni dowód zaufania, jakim ESA darzy Grupę Airbus i jej partnerów. Jesteśmy niezwykle dumni, mogąc kierować konsorcjum zrzeszającym tak niepowtarzalny zestaw atutów. Jestem pewien, że w rekordowo krótkim czasie wspólnie zapewnimy Europie pełne pokrycie usługami obrazowania satelitarnego.

                       François Lombard, szef pionu Intelligence Business w Airbus Defence and Space

Krótki czas rewizyty systemu obrazowania firmy Planet dostarczy danych z obszarów często pokrytych chmurami, np. Europy Północnej lub Alp, a satelity Deimos Imaging i Grupy Airbus skupią swoje działanie na Europie Południowej i Środkowej, gdzie gęsta zabudowa miast i przedmieść wymaga szczególnie wysokiej rozdzielczości. Dynamiczna strategia pozyskiwania obrazów i ich nadmiarowość wynikająca z pokrywania się zakresów usług różnych członków konsorcjum zagwarantuje mu pomyślne wywiązanie się z kontraktu. W celu sprostania wymogom Komisji Europejskiej i ESA dotyczącym dokładności geolokacyjnej prawidłowe obrazy, wolne od chmur i zamgleń, zostaną połączone z odpowiednim cyfrowym modelem wysokości terenu (DEM, Digital Elevation Model).

To ważne przedsięwzięcie dla spółki Planet, ponieważ skupia ono szereg dużych graczy sektora prywatnego i publicznego i pozwoli wykorzystać codziennie wykonywane przez nas zdjęcia z całego świata do osiągnięcia czegoś, co dotąd było ogromnie trudne do zrealizowania. W dziedzinie partnerstwa publiczno-prywatnego i wykorzystywaniu danych dla dobra ogółu społeczeństwa Europa jest daleko przed resztą świata. Jesteśmy dumni, mogąc w tym uczestniczyć.

                    Will Marshall, prezes i współzałożyciel Planet

„Uczestnictwo w tym projekcie jest dla nas ogromnie ekscytujące”, powiedział Fabrizio Pirondini, prezes Deimos Imaging. „Mamy na swoim koncie lata sukcesów w zaopatrywaniu publicznych instytucji europejskich w produkty i usługi satelitarne, takie jak ESA czy EMSA. Jest to jeden z największych kontraktów, jakie uzyskaliśmy od początku naszej działalności. Dowodzi to wartości naszych relacji z kontrahentami oraz naszej rosnącej roli kluczowego dostawcy obrazów i produktów geoinformacyjnych dla odbiorców na całym świecie.”

Gromadzone dane będą dostępne dla użytkowników instytucjonalnych, zarówno ogólnoeuropejskich, jak i krajowych. Posłużą m.in. do stworzenia aktualnych informacji o zagospodarowaniu terenu (np. lasach, obszarach miejskich, rzekach i jeziorach) w 39 krajach Europy.

https://www.space24.pl/konsorcjum-czolowych-swiatowych-graczy-zapewni-europie-kompleksowe-zobrazowania-satelitarne-na-niespotykana-wczesniej-skale

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24596
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Program COPERNICUS
« Odpowiedź #62 dnia: Lipiec 29, 2018, 07:13 »
Gorące i suche europejskie lato z orbity
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 28 LIPCA 2018

(...) Tegoroczne lato w Europie jest wyjątkowo suche i gorące. W wielu miejscach deszcz nie padał od ponad miesiąca. W kilku miejscach padły także rekordy temperatury. Przykładowo, w Szwecji jest to najgorętsze lato od przynajmniej 250 lat.

To długie gorące oraz suche lat przyniosło wyraźnie widoczne zmiany. Europa, zwykle w dużej części zielona z uwagi na wegetację, stała się bardziej brązowa. Pojawiło się także bardzo dużo pożarów, w szczególności w Szwecji i Grecji. Te wszystkie efekty gorącego lata są wyraźnie widoczne z orbity. (...)

https://kosmonauta.net/2018/07/gorace-i-suche-europejskie-lato-z-orbity/

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24596
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Program COPERNICUS
« Odpowiedź #63 dnia: Listopad 20, 2018, 18:01 »
Mapa pożarów w Kalifornii utworzona dzięki danym uzyskanym z satelitów Sentinel-1

Updated NASA Damage Map of Camp Fire from Space
Nov. 20, 2018


NASA's ARIA team produced this map of damage to Paradise, California, from the Camp Fire, the deadliest wildfire in the state's history. Credits: NASA/JPL-Caltech

As firefighters continue to battle the destructive Camp Fire in Northern California, the Advanced Rapid Imaging and Analysis (ARIA) team at NASA's Jet Propulsion Laboratory in Pasadena, California, has produced a new map showing damage as of Nov. 16.

The map was developed using synthetic aperture radar images from the Copernicus Sentinel-1 satellites operated by the European Space Agency. The map covers an area of 48 miles by 48 miles (78 by 77 kilometers), outlined in red on left. A closeup view of damage to the town of Paradise is inset on right, outlined in white. The color variation from yellow to red indicates increasingly more significant changes in the ground surface.

The ARIA team creates its maps by comparing before-and-after satellite images of the fire region to see the extent of change between the two images. For this map, they compared the data for the image to a Cal Fire map for preliminary validation.

Although the maps may be less reliable over vegetated terrain, like forests, they can help officials and first responders identify heavily damaged areas and allocate resources as needed.

Sentinel-1 data were accessed through the Copernicus Open Access Hub. The image contains modified Copernicus Sentinel data (2018), processed by ESA and analyzed by the NASA-JPL/Caltech ARIA team. This research was carried out at JPL and funded by NASA.

https://www.nasa.gov/feature/jpl/updated-nasa-damage-map-of-camp-fire-from-space
http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=244.msg124705#msg124705

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Program COPERNICUS
« Odpowiedź #63 dnia: Listopad 20, 2018, 18:01 »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24596
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Program COPERNICUS
« Odpowiedź #64 dnia: Styczeń 31, 2019, 02:15 »
Dodatkowe 96 milionów EUR dla programu Copernicus
BY MICHAŁ MOROZ ON 30 STYCZNIA 2019

(...) Przyznanie dodatkowych 96 milionów Euro dla programu Copernicus oznacza, że łączny budżet systemu na lata 2014-2021 wyniesie 3,24 miliarda Euro. Budżet zostanie przeznaczony na dalszy rozwój systemu, w tym budowę mającego dostarczać wysokiej jakości danych altymetrycznych Sentinela 6, jak również dalsze ulepszanie platform DIAS (Data and Information Access Service), na których udostępniane są zebrane dane. Jedno z konsorcjów DIAS ma spory polski udział – jest liderowane przez Creotech Instruments wraz z Cloud Ferro, Sinergise Ltd., Geomatis SAS, Outsourcing Partner oraz Wrocławskim Instytutem Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji.

(SpaceNews, ESA)
https://kosmonauta.net/2019/01/dodatkowe-96-milionow-eur-dla-programu-copernicus/
https://spacenews.com/copernicus-budget-gets-budget-boost-from-european-commission/
https://www.esa.int/Our_Activities/Observing_the_Earth/Copernicus/New_financial_resources_for_Copernicus_space_component

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24596
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Program COPERNICUS
« Odpowiedź #65 dnia: Maj 14, 2019, 08:51 »
Przygotowania do nowych misji obserwacji Ziemi
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 14 MAJA 2019

(...) Zanim jednak zostanie zbudowany satelita, następuje długa kampania badawczo-rozwojowa dla poszczególnych instrumentów pokładowych. Poniższe nagranie prezentuje testy radiometru mikrofalowego, który był niedawno testowany podczas lotów w Arktyce.


Testy nowego instrumentu dla przyszłych misji obserwacji Ziemi / Credits – European Space Agency, ESA
(...)
https://kosmonauta.net/2019/05/przygotowania-do-nowych-misji-obserwacji-ziemi/
« Ostatnia zmiana: Marzec 07, 2023, 22:24 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24596
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Program COPERNICUS
« Odpowiedź #66 dnia: Maj 20, 2019, 21:20 »
Radarowe obserwacje szlaków morskich
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 20 MAJA 2019


Ruch statków na kanale La Manche w ciągu 3 lat na podstawie danych z satelitów Sentinel-1 / Credits - ESA

(...) Dane satelitarne przynoszą dużą ilość danych, pozwalających na obserwacje ważnych akwenów.

Jednym z takich miejsc jest kanał La Manche, pomiędzy Wielką Brytanią a Francją. Jest to region przez który przepływa bardzo dużo statków. Choć ten region często jest przykryty chmurami, radarowe dane pozwalają na monitoring ruchu morskiego. Poniższe nagranie prezentuje wyniki obserwacji z danych satelitów Sentinel-1 konstelacji Copernicus.


Radarowe obserwacje kanału La Manche / Credits – European Space Agency, ESA
(...)
https://kosmonauta.net/2019/05/radarowe-obserwacje-szlakow-morskich/
https://m.esa.int/spaceinimages/Images/2019/04/English_Channel
« Ostatnia zmiana: Marzec 07, 2023, 22:25 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24596
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Program COPERNICUS
« Odpowiedź #67 dnia: Lipiec 14, 2019, 10:59 »
Polski system monitoringu satelitarnego stanie się częścią unijnego programu Copernicus
03.07.2019

Polski system monitoringu satelitarnego firmy Astri Polska stanie się częścią programu UE satelitarnych obserwacji Ziemi Copernicus; skorzystają z niego np. służby odpowiedzialne za zarządzanie kryzysowe - poinformowała we wtorek firma.

Program Obserwacji Ziemi Copernicus to inicjatywa realizowana przez Unię Europejską we współpracy z m.in.: Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i Europejską Agencją Środowiska (EEA). Jej głównym celem jest wypracowanie metod zdalnego monitorowania stanu środowiska.

"System opracowany przez Astri Polska to tzw. serwis geoinformacyjny, czyli automatyczna usługa dostarczająca użytkownikom określone produkty informacyjne na bazie np. przetworzonych zdjęć satelitarnych, z której użytkownik może korzystać z poziomu przeglądarki internetowej" - wskazuje Astri Polska we wtorkowym komunikacie. To pierwsze tego typu rozwiązanie opracowane dla programu Copernicus przez firmę z Polski - dodano.

"System zrealizujemy na zlecenie Europejskiej Agencji Środowiska i umożliwi monitorowanie pokrywy lodowej na wodach śródlądowych Europy w oparciu o dane programu Copernicus pozyskane przez satelitę optycznego Sentinel-2. Jest to szczególnie ważne pod kątem zapobiegania powodziom w okresie zimowym w Europie, których jednym z głównych przyczyn jest zalegający na wodach lód" - wyjaśnia PAP Beata Weintrit z Astri Polska. Dzięki wykorzystaniu danych satelitarnych, jak dodaje, służby i instytucje odpowiedzialne za gospodarkę wodną mogą dysponować informacją o stanie rzek i zbiorników wodnych dla dużego obszaru, w krótkim czasie po wykonaniu zdjęcia.

"Nasze algorytmy będą działać w pełni automatycznie, a przetworzenie danych odbywać się będzie w czasie zbliżonym do rzeczywistego" - czytamy w komunikacie. Monitoringiem mają być objęte wody śródlądowe znajdujące się w bazie Europejskiej Agencji Środowiska „EU-Hydro” - rzeki i kanały o szerokości powyżej 50 metrów i zbiorniki wodne o szerokości powyżej 100 metrów lub powierzchni powyżej 1 hektara.

"Usługa będzie darmowa i ogólnodostępna dla użytkowników na całym świecie. Nasz system ma być operacyjny do końca roku" - wskazała Weintrit.

Astri Polska specjalizuje się w projektowaniu i produkcji urządzeń wykorzystywanych w ramach europejskich programów kosmicznych oraz projektowaniu usług i aplikacji w oparciu o dane pochodzące z satelitów. Obecnie, jak podano, realizuje ok. 20 projektów związanych z rozwojem technologii kosmicznych i satelitarnych, zatrudniając 80 polskich inżynierów.

PAP - Nauka w Polsce, Magdalena Jarco
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C77756%2Cpolski-system-monitoringu-satelitarnego-stanie-sie-czescia-unijnego-programu
http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=1004.msg133783#msg133783

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24596
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Program COPERNICUS
« Odpowiedź #68 dnia: Wrzesień 07, 2019, 06:38 »
Nabór do Copernicus Accelerator
BY REDAKCJA ON 6 WRZEŚNIA 2019

Do 27 października trwa nabór do programu Copernicus Accelerator związanego z wykorzystaniem danych z europejskiego systemu Copernicus. (...)

https://kosmonauta.net/2019/09/nabor-do-copernicus-accelerator/

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24596
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Program COPERNICUS
« Odpowiedź #69 dnia: Wrzesień 18, 2019, 08:31 »
Radarowy obraz Baja California
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 18 WRZEŚNIA 2019

(...) Europejskie satelity Sentinel-1 wykonują radarowe obserwacje Ziemi na paśmie C z rozdzielczością rzędu 5, 20 lub 20×40 metrów. Tego typu obserwacje mogą być wykonywane bez względu na porę dnia czy nocy, obecność chmur czy opady. Z tego powodu dane radarowe są obecnie coraz powszechniej używane w monitorowaniu zmian na Ziemi.

Poniższe nagranie prezentuje opis regionu Baja California z danymi z satelitów Sentinel-1.


Region Baja California / Credits – European Space Agency, ESA
(...)
https://kosmonauta.net/2019/09/radarowy-obraz-baja-california/
« Ostatnia zmiana: Marzec 07, 2023, 22:26 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24596
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Program COPERNICUS
« Odpowiedź #70 dnia: Listopad 02, 2019, 23:16 »
Półwysep Koreański z orbity
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 2 LISTOPADA 2019

(...) Poniższe nagranie prezentuje Półwysep Koreański wykonany z ujęć satelitów Sentinel-3. Ten Półwysep, zajmowany przez dwa państwa, w dużej części jest pokryty lasami oraz górami. Jedynie około 20% powierzchni tego półwyspu jest odpowiednia dla potrzeb rolnictwa.




Półwysep Koreański z orbity / Credits – European Space Agency, ESA

(...)
(ESA)
https://kosmonauta.net/2019/11/polwysep-koreanski-z-orbity/

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24596
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Program COPERNICUS
« Odpowiedź #71 dnia: Grudzień 12, 2019, 13:59 »
Końcowe testy Sentinel-6A
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 11 GRUDNIA 2019

Satelita Sentinel-6A jest właśnie przygotowywany do końcowych testów. Start tego satelity jest zaplanowany na koniec 2020 roku. (...)


Końcowe testy Sentinela-6A / Credits – European Space Agency, ESA
(...)
https://kosmonauta.net/2019/12/koncowe-testy-sentinel-6a/

https://earth.esa.int/web/guest/news/-/article/sentinel-6-mission-ready-for-final-testing
« Ostatnia zmiana: Marzec 07, 2023, 22:26 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24596
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Program COPERNICUS
« Odpowiedź #72 dnia: Grudzień 19, 2019, 11:04 »
Bałtyk, Gotlandia i sinice okiem Sentinela 2
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 19 GRUDNIA 2019

(...) Wostatnich latach praktycznie w każdym sezonie letnim obserwujemy intensywny zakwit sinic na wodach Bałtyku. Satelitarne mapy rozkwitu sinic są istotne, ponieważ dostarczają informacji o zasięgu niebezpiecznych stref. Jednakże nie można skupić się wyłącznie na nich, ponieważ równie ważne są jakościowe badania terenowe, które pozwalają określić natężenie rozkwitu oraz gatunki cyjanobakterii tworzące przypowierzchniowe maty.

Poniższe nagranie prezentuje zakwit sinic na Bałtyku w okolicach Gotlandii. Zdjęcie zostało wykonane przez satelitę Sentinel 2 w dniu 20 lipca 2019.


Bałtyk, Gotlandia i sinice / Credits – European Space Agency, ESA
(...)
https://kosmonauta.net/2019/12/baltyk-gotlandia-i-sinice-okiem-sentinela-2/
« Ostatnia zmiana: Marzec 07, 2023, 22:27 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24596
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Program COPERNICUS
« Odpowiedź #73 dnia: Luty 14, 2020, 16:54 »
Górskie serce Boliwii
BY REDAKCJA ON 14 LUTEGO 2020

(...) Sucre, stolica regionu Chuquisaca, jest widoczna w lewym, górnym rogu zdjęcia w kolorze szarym. Miasto, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest położone na wysokości około 2800 metrów nad poziomem morza. Po lewej stronie Sucre widać krater Maragua – popularny cel wycieczek pieszych.


(...)
https://kosmonauta.net/2020/02/gorskie-serce-boliwii/
« Ostatnia zmiana: Marzec 07, 2023, 22:27 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24596
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Program COPERNICUS
« Odpowiedź #74 dnia: Marzec 29, 2020, 17:44 »
Copernicus potwierdza obniżenie poziomu NO2 w północnych Włoszech
19.03.2020 PAP - Nauka w Polsce

Od czasu blokady północnych Włoch związaną z chorobą COVID-19 znacznie poprawiła się jakość powietrza w tym rejonie. Poziom stężenia dwutlenku azotu zmniejsza się o 10 proc. tygodniowo od połowy lutego.

W obliczu światowego kryzysu wynikającego z rozprzestrzeniania się choroby COVID-19, poprawa jakości powietrza jest drugorzędnym tematem. Jednak programy monitorowania atmosfery i obserwacje satelitarne wskazują na nagłe zmiany poziomów aktywności gazów nad północnymi Włochami. Gęsta powłoka dwutlenku azotu (NO2) zmniejsza się stopniowo o około 10 proc. tygodniowo - od czterech do pięciu ostatnich tygodni.

KRÓTKOTRWAŁE ZANIECZYSZCZENIE

Wyemitowany dwutlenek azotu pozostaje w atmosferze krócej niż jeden dzień, zanim zostanie osadzony lub zareaguje z innymi gazami. Zanieczyszczenie pozostaje więc blisko miejsca, w którym zostało wyemitowane. Większość źródeł jego emisji jest generowana przez działania człowieka, takie jak ruch uliczny, produkcja energii, ogrzewanie domów i przemysł. Główne źródła tego zanieczyszczenia są różne i zależą od pory dnia, tygodnia, czy miesiąca. Emisja dwutlenku azotu zależy również od pogody, ponieważ zimne okresy powodują wzrost zapotrzebowania na ogrzewanie i energię.

Usługa monitorowania atmosfery Copernicus (CAMS), wdrożona przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych w imieniu Komisji Europejskiej, zapewnia codzienne analizy stężeń zanieczyszczeń powietrza. Dane są oparte na bezpośredniej obserwacji satelitów. Mogą służyć do ilościowej i szczegółowej analizy zmian tych stężeń. Ich przyczyn można upatrywać w podejmowanych na całym świecie działaniach dla ochrony przed COVID-19.

Regionalne analizy jakości powietrza CAMS przedstawiane są w formie godzinnych map siatkowych. Stanowią one wyniki połączenia obserwacji satelitarnych, powierzchniowych i modelowania numerycznego. W przekazanym komunikacie przedstawiono chwilowe stężenia powierzchniowe NO2 od 1 stycznia tego roku w punkcie obejmującym swoim zasięgiem Mediolan.

Jak informuje biuro prasowe programu Copernicus, przez pierwsze pięć tygodni roku nie odnotowano wyraźnego trendu zmian stężenia dwutlenku azotu, ale od szóstego tygodnia do chwili obecnej widać tendencję spadkową. Podobne spadki zanotowano w innych miastach w północnych Włoszech, takich jak Turyn i Bergamo. Z kolei na wschodzie tego kraju nastąpiła raczej skokowa zmiana.

"To, co zaobserwował satelita, jest proporcjonalne do pionowo zintegrowanej ilości zanieczyszczeń od poziomu ziemi do szczytu atmosfery. Różni się to znacznie od stężeń na powierzchni, a tym bardziej od emisji. Biorąc to pod uwagę, to dość niezwykłe, że można wykryć ten sygnał spadku poziomu aktywności. Ukazuje to zakres podjętych przez Włochy działań" – wyjaśnia Vincent-Henri Peuch, dyrektor Usługi Monitorowania Atmosfery Copernicus.

CAMS stale monitoruje jakość powietrza w Europie i na świecie. Dostarcza dane do większości wiodących w tym zakresie stron internetowych i aplikacji na smartfony, takich jak Windy, The Weather Channel, Breezometer czy Plume Labs. Animację ukazującą poziomy dwutlenku azotu można znaleźć tu:

Regionalne analizy jakości powietrza mają postać map siatkowych i są uzyskiwane dzięki łączeniu obserwacji satelitarnych, powierzchniowych i modelowania numerycznego, które odtwarza obowiązujące w atmosferze prawa fizyki i prawa chemiczne. Dane nie mogą jednak uwzględniać drobnej zmienności przestrzennej i lokalnych odziaływań, które występują w odległości od kilku do stu metrów w pobliżu źródła, takiego jak odcinek drogi o dużym natężeniu ruchu lub komin w elektrowni. Otwarte i darmowe analizy można uzyskać w CAMS Atmosphere Data Store - tutaj:
https://ads.atmosphere.copernicus.eu/

JAK SATELITY OBSERWUJĄ ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA

Należący do programu Komisji Europejskiej Copernicus satelita Sentinel-5 Precursor (S-5P) korzysta z przyrządu TROPOMI, który dysponuje niespotykaną rozdzielczością przestrzenną 3,5 km x 5 km. Pozwala to zobaczyć dokładne mapy wielu zanieczyszczeń powietrza, takich jak dwutlenek siarki.

Obserwacje satelitarne mają jednak pewne ograniczenia poziomu szczegółowości. Po pierwsze, dokonują pomiarów z satelitów na niskiej orbicie ziemskiej i zapewniają tylko jeden pomiar dziennie dla każdej lokalizacji na Ziemi. Po drugie, z uwagi na fizyczne cechy atmosfery, w przypadku zanieczyszczeń takich jak NO 2 , pomiary nie są możliwe lub ulegają znacznym uszkodzeniom w przypadku obecności chmur i drobnych cząstek zawieszonych w powietrzu (aerozoli). Oznacza to, że podczas zimy w Europie tylko około 25 proc. danych z obserwacji nadaje się do wykorzystania. Aby rozwiązać ten problem, obserwacje można uśredniać. Mimo ograniczeń naukowcom udało się wykryć tak wyraźny spadek aktywności zanieczyszczeń.

Każdy kraj w Europie dokonuje wysokiej jakości obserwacji powierzchniowych, które gromadzi Europejska Agencja Ochrony Środowiska. W ramach unijnego programu obserwacji Ziemi Copernicus ECMWF monitoruje atmosferę oraz zmiany klimatu. Wspiera również usługę zarządzania kryzysowego.

Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF) jest niezależną organizacją międzyrządową wspieraną przez 34 państwa. Jest zarówno instytutem badawczym, jak i całodobową jednostką operacyjną, opracowującą i rozpowszechniającą liczbowe prognozy pogody. Dane te są dostępne dla krajowych służb meteorologicznych w państwach członkowskich.

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81270%2Ccopernicus-potwierdza-obnizenie-poziomu-no2-w-polnocnych-wloszech.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Program COPERNICUS
« Odpowiedź #74 dnia: Marzec 29, 2020, 17:44 »