Polskie Forum Astronautyczne

Astronautyka => Księżyc => Wątek zaczęty przez: adam001d w Lipiec 13, 2010, 19:09

Tytuł: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: adam001d w Lipiec 13, 2010, 19:09
oczątek misji Apollo 8 zaczął się jeszcze przed misją Apollo 7, którego zadaniem było przetestowanie pojazdu - w tym potężnego silnika, który miałby zostać wykorzystany do 'pchnięcia' przyszłych misji na tory prowadzące na Księżyc. Niedługo po lądowaniu NASA publicznie ogłosiła, iż następna planowana misja - Apollo 8 - powtórzy lot Apollo 7, lub wykona lot na Księżyc, pozostanie na jego orbicie i powróci na Ziemię. Choć w praktyce decyzja została nieoficjalnie podjęta już 17-go sierpnia, to z podaniem celu do publicznej wiadomości zdecydowano się poczekać na rezultaty lotu A-7.

Jednak ostateczna decyzja o locie zapadła dopiero 12-go listopada - miesiąc po powrocie A-7.



Co ciekawe, misja trafiła na czas, kiedy sowieci wystrzelili dwie misje do Księżyca - Sonda-5 i Sonda-6. Pierwsza misja jest o tyle ciekawa, iż lądownik po powrocie na Ziemię wodował w oceanie indyjskim i jest to jedyny znany mi przypadek, gdy kapsuła radziecka planowo lądowała w ten sposób. Sonda-6 natomiast dla wykorzystała inny sposób lądowania. Wpierw wytracała prędkość przez hamowanie aerodynamiczne, odbijała się od atmosfery, po czym ponownie w nią wchodziła tym razem wykorzystując małe powierzchnie aerodynamiczne do stabilizacji lotu, po czym lądowała na lądzie. Również w tym czasie wystrzelono Soyuza-2 i Soyuza-3. Były to ich pierwsze loty po katastrofie Soyuza-1 w której zginął Komarow. Prawdopodobnie te wydarzenia wpłynęły na decyzję o locie do Księżyca.

Załogę Apollo 8 stanowili: Frank Borman, James Lovell oraz William Anders.



Co ciekawe, w przypadku tej misji NASA bardzo dbała o sprawdzanie zdrowia astronautów, aby nie powtórzyły się problemy Apolla-7, co jednak nie do końca się udało, ale o tym później.

Rozpatrywano kilka terminów odpowiednich dla misji Apollo 8 - początkowo zakładano czas pomiędzy 1-szym a 20-tym grudnia, jednak uwzględniono też styczniowe daty startów. Założenia takie umożliwiały przesunięcie startu w razie problemów technicznych. Jednak najlepszą datą dla misji były dni pomiędzy 20-tym a 26-tym grudnia. Samo KSC w sierpniu stwierdziło, że będzie gotowe na 6-go grudnia.

Rakieta nośna Saturn V wystartowała 21 Grudnia 1968 roku o godzinie 07:51 (EST).
(http://img127.imageshack.us/img127/5476/apollo8launchfi7.jpg)

Oczywiście misja nie mogła zabrać ze sobą lądownika księżycowego, który w tym czasie nie był jeszcze gotowy. Nie można było jednak wystrzelić rakiety bez dodatkowej masy - rakieta o  mniejszej masie byłaby trudna do kontrolowania w locie. Zdecydowano się więc zamiast LMa umieścić w rakiecie LTA-B - czyli masę z grubsza odpowiadającą lądownikowi. Co prawda były też pomysły by użyć makiety LMa, lub nawet lądownika w stadium rozwojowym w jakim się znajdował, jednak koniec końców zdecydowano się na LTA-B.

Po starcie, pojazd razem z S-IVB, który był trzecim stopniem rakiety Saturn V, bez żadnych problemów osiągnął orbitę parkingową na wysokości około 187 km. Po przetestowaniu układów wydano komendę TLI i uruchomiono silniki S-IVB , po czym Apollo-8 skierował się na Księżyc. Po raz pierwszy w historii, ludzie opuszczali orbitę Ziemi i rozpoczynali podróż do innego ciała niebieskiego. S-IVB działał przez 5 minut i 9 sekund po czym został wyłączony. Po 3 godzinach i 20 minutach od wystrzelenia odrzucono zbędny już stopień, po czym wykonano manewr umożliwiający odsunięcie się pojazdu od chmury szczątków powstałych po odłączeniu. Po 11-tu godzinach wykonano pierwszy z dwóch zaplanowanych manewrów korekcyjnych, po 61 godzinach kolejny. W czasie lotu załoga była zajęta sprawdzaniem systemów statku, wystąpiła w dwóch przekazach telewizyjnych oraz zajęła się obserwacjami nawigacyjnymi.

W 69 godzinie lotu po raz piąty uruchomiono główny silnik, któremu tym razem pozwolono pracować przez 4 minuty i 15 sekund. Dzięki temu manewrowi pojazd wszedł na orbitę eliptyczną z peryselenium na wysokości 111.2 km od powierzchni i aposelenium na wysokości 310.6 km. Tę orbitę później ustabilizowano na wysokości około 111 km. Apollo 8 dotarł do celu.

Pojazd pozostawał na orbicie wokółksiężycowej przez 20 godzin i 11 minut. W tym czasie astronauci wykonywali zdjęcia powierzchni, dokonywali oceny możliwych miejsc lądowania dla kolejnych misji już wyposażonych w lądownik oraz przygotowywali się do lotu powrotnego na Ziemię. Była to najcięższa część wyprawy, ponieważ załoga była zmuszona do ciągłej pracy przez prawie dobę.

Czwartego dnia wyprawy, 24 grudnia, załoga podczas swojej transmisji telewizyjnej odczytała pierwsze 10 wersów z księgi genesis, po czym życzyła wszystkim ludziom na dobrej, starej Ziemi wszystkiego najlepszego.

Tego samego dnia ponownie uruchomiono silnik zamontowany na SM i Apollo 8 rozpoczął podróż powrotną. Podczas lotu powrotnego załoga również uczestniczyła w transmisjach telewizyjnych.


Samo wejście w atmosferę i lądowanie przebiegło bez problemów, choć wydobycie załogi wstrzymano o 50 minut do czasu wzejścia Słońca. Astronautów przewieziono helikopterem na pokład lotniskowca Yorktown.

Garść ciekawostek
-----------------------

Podczas lotu Frank Borman miał przykry wypadek spowodowany najprawdopodobniej zażyciem środka nasennego 'Seconal' na który reagował alergicznie. Prawdopodobnie nałożyło się to na efekty powiązane z brakiem grawitacji (tzw. choroba kosmiczna). Borman wymiotował, z czym system ledwo sobie poradził. Jednak już następnego dnia wszyscy czuli się lepiej.

Załoga narzekała też na opary z silikonowych olejków używanych w związkach do uszczelniania połączeń między oknami. Podczas misji jedynie okna przeznaczone do dokowania pozostały czyste.

Również obiektyw tele nie chciał działać i załoga nie przesłała zdjęć Ziemi widzianej przez główne okno pojazdu. Zamiast tego użyto jedynie obiektywu szerokokątnego, na którym Ziemia wyglądała jedynie jako biała kula - do tego rozmyta przez wspomniane problemy z oknem. Kolejnego dnia ponowiono jednak próby i tym razem poszło lepiej.

Podczas 7 orbity załoga była tak zmęczona, że zaprzestała obserwacji powierzchni Księżyca.

Przeciążenia podczas lądowania osiągnęły 7g.

Podczas wodowania kapsuła obróciła się do góry nogami i pozostała w takiej pozycji do czasu nadmuchania kołnierzy pływalnościowych. Do tego czasu stracono sygnał wizualny z lampy stroboskopowej umieszczonej na szczycie kapsuły (lądowanie odbyło się 50 minut przed świtem).

Samo miejsce wodowania było położone zaledwie 4km od okrętu, co spowodowało zarekomendowanie w przyszłych misjach oddalenie statku ratowniczego o 8 do 16 km od miejsca planowanego wodowania.

Po podjęciu z wody Borman natychmiast się ogolił (jeszcze w śmigłowcu).

Przed decyzją o locie wokółksiężycowym pojawiały się przecieki o możliwych cięciach finansowych w projekcie Apollo i locie Apollo 8 na rakiecie Saturn IB.
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: Air Q w Grudzień 20, 2013, 16:55
Mija 45 rocznica misji Apollo-8. Z tej okazji powstała wizualizacja pokazująca jak wykonano zdjęcia wschodu Ziemi. Warto zobaczyć:
http://www.youtube.com/watch?v=dE-vOscpiNc
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: magiczny w Grudzień 20, 2013, 19:16
Jeśli nikt się nie obrazi to wrzucę tutaj ten filmik. Start Apollo 8 przedstawiony w epicki sposób.

http://www.youtube.com/watch?v=y-cv_JJOxGI

Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Styczeń 23, 2018, 02:16
Zbiórka funduszy na dokończenie filmu dokumentalnego o wyprawie Apollo 8 trwa.

'First to the Moon' film seeks crowd funds for Apollo 8 50th anniversary release

(http://www.collectspace.com/images/news-011718a.jpg)
Director Paul Hildebrandt's film, "First to the Moon: The Journey of Apollo 8," marks the mission's 50th anniversary. (First to the Moon)

January 17, 2018 — A feature-length documentary about the first humans to fly to the moon needs the public's help if it is to be ready in time for the mission's 50th anniversary in December. (...)

http://www.collectspace.com/news/news-011718a-apollo-8-first-moon-film.html

https://www.youtube.com/watch?v=Ti7xbebAzkg
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: juram w Styczeń 23, 2018, 09:00
Zapowiada się ciekawy film o pierwszej wyprawie ludzi do Księżyca, którą pamiętam z ówczesnych mediów. Miałem wtedy 17 lat i bardzo emocjonowałem się tym lotem. Ekscytujące dni wypełniało poszukiwanie każdej informacji na temat lotu Apollo 8 - czy to w prasie codziennej, w radio i w tv. Po zakończeniu lotu, czekałem na zdjęcia z wyprawy, szczególnie mnie interesowały fotografie Księżyca a najbardziej te w kolorze. Najlepszym źródłem tych materiałów był znany i rozchwytywany miesięcznik "Ameryka", który na owe czasy był luksusowym medium. Nawet farba drukarska pachniała w szczególny acz przyjemny sposób. Ech, jak to dawno było.

Ci trzej staruszkowie trzymają się nieźle -  F. Borman i J. Lovell w marcu dobiegną 90-tki, B. Anders nieco młodszy - ma 84 lata. No to czekamy do grudnia na 50-tą rocznicę.
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Styczeń 23, 2018, 09:15
Zapowiada się ciekawy film o pierwszej wyprawie ludzi do Księżyca, którą pamiętam z ówczesnych mediów. Miałem wtedy 17 lat i bardzo emocjonowałem się tym lotem. Ekscytujące dni wypełniało poszukiwanie każdej informacji na temat lotu Apollo 8 - czy to w prasie codziennej, w radio i w tv. Po zakończeniu lotu, czekałem na zdjęcia z wyprawy, szczególnie mnie interesowały fotografie Księżyca a najbardziej te w kolorze. Najlepszym źródłem tych materiałów był znany i rozchwytywany miesięcznik "Ameryka", który na owe czasy był luksusowym medium. Nawet farba drukarska pachniała w szczególny acz przyjemny sposób. Ech, jak to dawno było.

Ci trzej staruszkowie trzymają się nieźle -  F. Borman i J. Lovell w marcu dobiegną 90-tki, B. Anders nieco młodszy - ma 84 lata. No to czekamy do grudnia na 50-tą rocznicę.

Zazdroszczę takich wspomnień i przeżyć. Czy w naszej polskiej telewizji np. w Dzienniku Telewizyjnym były pokazywane fragmenty transmisji z orbitowania wokół Księżyca oraz Bożonarodzeniowe życzenia od załogi statku kosmicznego?
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: juram w Styczeń 23, 2018, 13:10
Miałem szczęście urodzić się u zarania "ery kosmicznej", która działa się na moich oczach. Nie wszystko zapamiętałem a i żyło się wtedy niełatwo. Na głowie szkoła, domowe obowiązki, itp Wspomnienia tamtych pionierskich wydarzeń pozostały, ale często wybiórcze, bo np. Lot Sputnika-2 z Łajką to mgliste wspomnienie 6-latka. Nie pamiętam lotu Gagarina, lecz dobrze mi utkwił w pamięci lot statku Woschod-1 - 2 a już program Gemini, to była jazda, non-stop. Ciągle o tych lotach pisali w gazetach, bo jak wiadomo, program realizowany był dynamicznie, z dużą częstotliwością startów.

Wracam do Apollo 8. Bezpośrednich przekazów z tej pionierskiej misji raczej nie było, natomiast relacje i jakieś podsumowania w "dzienniku telewizyjnym" były, lecz to było zbyt dawno bym miał pamiętać szczegóły.
Lot Apollo 8 przyczynił się do poszerzenia wiedzy o Księżycu i lotach kosmicznych w społeczeństwie, o tym dużo się pisało, mówiło i słuchało w radio i tv. Niewątpliwie sukces tego lotu spowodował, że w 1969r mogliśmy juz na żywo obserwować bezpośrednie przekazy z wyprawy Apollo 11. Nieżyjący już, mój starszy kolega "Hermes" mógł by opowiedzieć znacznie więcej. Szkoda, ze go nie ma.
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: nata100 w Styczeń 31, 2018, 08:37
To musiało być niesamowite przeżycie dla osób, które dorastały wtedy. Ja dopiero teraz zaczynam się tym interesować i zastanawiam się jaki wpływ wywarłoby na mnie, gdybym wtedy była dzieckiem, niesamowite!
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: juram w Styczeń 31, 2018, 13:32
Co mnie pasjonowało od najmłodszych lat, interesuje mnie do dziś, czego dowodem jest moja skromna obecność na Tym Forum. Życzę wielu wspaniałych i niezapomnianych przeżyć astronautycznych. :)
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: velo w Marzec 27, 2018, 21:46
Za parabolicarc przesyłam pozdrowienia urodzinowe dla Bormana i Lovella, co obchodzili w ostatnich dniach 90 urodziny :)
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Lipiec 22, 2018, 06:49
Czasem warto spojrzeć na naszą egzystencję z perspektywy Wszechświata - rozmowa z astronautą Apollo 13
12 mar 2017 Dave Mosher , BusinessInsider.com

(https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/Oagk9kqTURBXy9mZDExYmRmOTQwOTJkNDQxZTRkZGM2ZmUxM2I5YmFiMC5qcGVnkpUCzQMgAMPDlQIAzQMgw8OBoTEC)
Foto: Craig Barritt / Stringer / Getty Images
 
Wygląda na to, że znów złapaliśmy kosmiczną gorączkę. 27 lutego Elon Musk ogłosił, że jego firma – SpaceX – zamierza wysłać w kosmos dwóch turystów, którzy dotrą w okolice Księżyca. Ma to nastąpić w 2018 roku. A "Washington Post" ujawnił niedawno, że Jeff Bezos, założyciel Amazona i jego firma Blue Origin, lobbują w Waszyngtonie na rzecz stworzenia do 2020 roku kolonii na Księżycu.

Ale kosmiczne projekty nie rodzą się tylko w biurach technologicznych tuzów. Kilka dni temu amerykański Kongres zaakceptował potężny budżet dla NASA – agencja nie miała do dyspozycji takich pieniędzy od 7 lat. Zakłada on, że Amerykanie powrócą na Księżyc – jeszcze przed 2021 rokiem.

Business Insider postanowił porozmawiać z astronautą Jimem Lovellem, który był na Księżycu dwukrotnie. Po raz pierwszy z misją Apollo 8 i ponownie z Apollo 13, która mogła zakończyć się katastrofą.

Coś więcej niż lot w kosmos

Gdy Apollo 8 został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną 21 grudnia 1968 roku, był to – jak mówi Lovell - przedziwny czas w historii naszej planety.

- Trwała wojna w Wietnamie, którą krytykowano. Była szczególnie niepopularna wśród młodych ludzi – mówi Lovell. – Dochodziło do zamieszek. W tamtym okresie miały też miejsce dwa zabójstwa prominentnych ludzi, sytuacja w kraju była więc naprawdę zła – opowiada astronauta.

Pomimo tego, NASA starała się zrealizować cel, wyznaczony przez prezydenta Johna F. Kennedy'ego, by do końca dekady wysłać ludzi na Księżyc.  - I to się udało. Udało nam się osiągnąć coś, co zostało zaakceptowane przez niemal każdy organ w tym kraju – podkreśla Lovell.

Wkrótce Lovell i dwaj pozostali członkowie załogi - Frank Borman i Bill Anders, zorientowali się, że misja, w której uczestniczą, to coś więcej niż tylko lot w kosmos.

- Przywieźliśmy ze sobą zdjęcie Ziemi wykonane z odległości 384 000 km. Gdy widzisz ją pomiędzy Słońcem i Księżycem, nabywasz zupełnie innej perspektywy, zaczynasz uświadamiać sobie, jak mała jest to planeta, a jak wiele znaczy – mówi Lovell.

– Gdy przyłożyłem swój kciuk do okna, mogłem ją całkowicie nim zasłonić. I wtedy dotarło do mnie, że za tym moim kciukiem ukrywa się Ziemia z około 6 miliardami ludzi i wszyscy oni starają się tam przeżyć - dodaje Lovell.

To uczucie zostało w nim na długo i zaczęło kiełkować, gdy wrócił do domu.

- Warto pomyśleć o naszej egzystencji z perspektywy Wszechświata. Ludzie często mówią: Mam nadzieję, że gdy umrę, pójdę do nieba. Ale tak naprawdę, gdy się nad tym zastanowić, to idziemy do nieba, już w momencie narodzin – mówi Lovell.

I tłumaczy, że dryfujemy sobie na całkiem przyjemnym ciele niebieskim, które jest częścią nieskończonego Wszechświata.

– "Przybywasz" na planetę, która ma właściwą masę, grawitację, wodę i atmosferę – to, co jest niezbędne do życia. Przybywasz na planetę, która okrąża gwiazdę we właściwej odległości, nie za daleko – wtedy byłoby za zimno i niezbyt blisko, bo byłoby za gorąco. To idealna odległość, żeby chłonąć energię z gwiazdy, która pozwala na powstanie życia.  Bóg dał nam scenę, gdy tak popatrzeć na to, gdzie jesteśmy w odniesieniu do Księżyca - scenę, na której gramy. Ale to, jak ta nasza "sztuka" się zakończy, to już zależy tylko od nas.

https://businessinsider.com.pl/technologie/nauka/james-lovell-astronauta-apollo-13-rozmowa/mr1hxdz
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: Radek68 w Lipiec 28, 2018, 11:55
Business Insider postanowił porozmawiać z astronautą Jimem Lovellem, który był na Księżycu dwukrotnie.

No to ja też byłym na Księżycu. ;) I Wy też.
On trochę bliżej.


Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Październik 06, 2018, 23:03
Dwa kratery ze słynnego zdjęcia zyskały oficjalne nazwy

Lunar craters named in honour of Apollo 8
5 October 2018

(https://www.iau.org/static/archives/images/screen/iau1811a.jpg)

The Working Group for Planetary System Nomenclature of the International Astronomical Union has today officially approved the naming of two craters on the Moon to commemorate the 50th anniversary of the Apollo 8 mission. The names are Anders’ Earthrise and 8 Homeward.

The newly named craters are visible in the foreground of the iconic Earthrise colour photograph taken by astronaut William Anders. It depicts the moment that our shiny blue Earth came back into view as the spacecraft emerged out of the dark from behind the grey and barren Moon. This is arguably the most famous picture taken by Apollo 8. It became iconic and has been credited with starting the environmental movement. (...)
https://www.iau.org/news/pressreleases/detail/iau1811/

Lunar craters named for 50th anniversary of Apollo 8 'Earthrise'

October 5, 2018 — Two lunar craters visible in an astronaut's photo of Earth rising above the moon have been named in honor of the 50th anniversary of the historic mission that captured that now iconic view. (...)

"Anders' Earthrise," which previously was designated "Pasteur T" for the large impact crater in which it is located, is 25 miles in diameter (40 kilometers). It is clearly visible in the foreground of Anders' Earthrise photograph, hence its newly-assigned name.

"8 Homeward" is smaller in size, about 8 miles across (12.5 km), and is seen on the moon's horizon in the "Earthrise" photo. Originally designated "Ganskiy M," "8 Homeward" is intended to represent the safe return of the Apollo 8 astronauts. (...)
http://www.collectspace.com//news/news-100518a-apollo8-earthrise-moon-craters.html

Księżycowe kratery nazwane na część misji Apollo 8
09.10.2018

Dwa kratery na powierzchni Srebrnego Globu zyskały nazwy związane z misją, której w grudniu przypadnie 50. rocznica. Nowo nazwane obiekty widać na prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnym zdjęciu Księżyca, jakie kiedykolwiek powstało.

Na słynnej fotografii "Earthrise" (wschód Ziemi) wykonanym przez Williama Andersa widać powierzchnię Księżyca na tle wschodzącej nad jego horyzontem planety.

To prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalne zdjęcie Księżyca w historii. Niektórzy uważają nawet, że powstanie tej fotografii stało się inspiracją do rozwoju ruchów walczących o ochronę środowiska naturalnego.

Widoczna na niej Ziemia ukazała się załodze misji Apollo 8, kiedy statek wyłonił się z drugiej, tzw. ciemnej strony satelity.

Ponieważ Księżyc jest zawsze zwrócony w kierunku planety tą samą stroną, nie widać z jego powierzchni typowych zachodów ani wschodów Ziemi.

Na zdjęciu widoczne są m.in. dwa kratery, które dotąd miały jedynie oznaczenia literowe.

Teraz jeden z nich, widoczny na bliższym planie, zyskał nazwę Ander`s Earthrise czyli Wschód Ziemi Andersa. Drugi - widoczny w pobliżu horyzontu – 8 homeward, co można przetłumaczyć jako 8 w kierunku domu.

Więcej informacji:
https://www.iau.org/news/pressreleases/detail/iau1811/
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C31319%2Cksiezycowe-kratery-nazwane-na-czesc-misji-apollo-8.html
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: Ergosum w Październik 07, 2018, 12:09
Jako laik zastanawiam się, czy były rozważane inne profile lotów Apolla np. bez uzyskiwania II prędkości kosmicznej, przez wprowadzenie statku na silnie ekscentryczną orbitę wokółziemską tak, aby został przechwycony przez grawitację Księżyca. Prowadziło by to do zmniejszenia masy paliwa, ale przedłużyłoby lot i zwiększyło potrzebną ilość tlenu, wody i prowiantu. Dodatkowo dłuższa ekspozycja astronautów na promieniowanie kosmiczne też byłaby nie bez znaczenia.
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: juram w Październik 07, 2018, 13:30
Żaden statek Apollo podróżujący do Księżyca nie osiągał II prędkości kosmicznej (11.2 km/s), lecz prędkość nieco mniejszą. Wszystkie statki Apollo wprowadzano na wydłużone okołoziemskie orbity eliptyczne.
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: Ergosum w Październik 07, 2018, 14:19
Dzięki juram za wyjaśnienie. Przyznaje, że to dla mnie pewne zaskoczenie. Dotychczas byłem przekonany, że Apollo uzyskiwał w locie do Księżyca prędkość ucieczki.
Utwierdzały mnie w tym różne popularne źródła. Przykładowo w polskiej  Wikipedia w haśle o profilu lotu Apolla: https://pl.wikipedia.org/wiki/Profil_misji_Apollo  napisano wprost o nadaniu pojazdowi II prędkości kosmicznej. Co prawda podana wielkość - 38 880 km/godz jest mniejsza niż 11,19 km/s, ale osiągano ją w odległości >300 km od powierzchni Ziemi
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: juram w Październik 07, 2018, 19:40
Pewne źródło danych: http://georgetyson.com/files/apollostatistics.pdf (http://georgetyson.com/files/apollostatistics.pdf)

Tabela:
(https://naforum.zapodaj.net/images/7e18a1b2e696.png)
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: mss w Październik 07, 2018, 21:46
https://twitter.com/HistAstro/status/1049005534786068483

Załoga Apollo 8 w dniu 06.10.2018:

Od lewej: Bill Anders, Frank Borman i Jim Lovell:
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Październik 07, 2018, 22:00
To chyba jedyna "księżycowa" załoga, która pozostaje pełna?
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: mss w Październik 07, 2018, 22:20
Jest jeszcze jedna - Apollo 9...
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Październik 07, 2018, 22:42
Jest jeszcze jedna - Apollo 9...

Dziękuję za tę korektę! :)

Pytam, bo w 2019 roku IAC odbędzie się w USA, w Waszyngtonie. Mam nadzieję, że będzie szansa spotkać się z tym astronautami wówczas...
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: astropl w Październik 07, 2018, 22:45
Ale "księżycowość" Apolla-9 jest co najmniej dyskusyjna, statek znajdował się wyłącznie na LEO.
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: mss w Październik 07, 2018, 22:54
Fakt ;)
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Grudzień 13, 2018, 23:20
Artefakty m. in. z lotu Apollo 8 udostępnił Frank Borman do celów wystawienniczych.

Apollo 8 astronaut Frank Borman donates artifacts for EAA exhibit

December 9, 2018 — Frank Borman's personal space memorabilia has debuted on display, 50 years after some of the items accompanied him on the first mission to launch humans to the moon.

"The Borman Collection: An EAA Member's Space Odyssey" opened at the EAA Aviation Museum in Oshkosh, Wisconsin, on Saturday (Dec. 8 ), showcasing the Apollo 8 astronaut's mementos. (...)

https://www.youtube.com/watch?v=EGdTsVNbrLA

The exhibit also includes the translational hand controller used to manually fly the Apollo 8 command module.

"This was a translator we used to control the spacecraft. You twisted it left, right, up, down, forward, back," Borman explained. "What you did was pulse it and once you pulsed it, it kept going. It wasn't like flying an airplane. There was no return to neutral. The way you stopped it was to pulse it in the other way."

Other items on display include Borman's flown flashlight, the pencils he used to take notes, a mockup of the "eight ball," or flight director attitude indicator, used to determine the orientation of the command module and a pair of scissors used in the preparation of space food.

"This was the scissors we used to cut the plastic bags where we kept the food," said Borman. "The bags came with freeze-dried food in it. You injected water into and then mixed it up and then cut it [to open]." (...)

http://www.collectspace.com//news/news-120918a-borman-collection-eaa-museum.html
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Grudzień 21, 2018, 08:53
50 lat temu, 21 grudnia 1968 r. rozpoczęła się misja Apollo 8, podczas której ludzie po raz pierwszy dotarli w okolicę Księżyca oraz weszli na jego orbitę!

https://www.youtube.com/watch?v=4Q-WjXHIiBk

http://www.youtube.com/watch?v=4Q-WjXHIiBk

https://www.scientificamerican.com/article/apollo-8-50-years-later-the-greater-leap/
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: ah w Grudzień 21, 2018, 14:04
Pamiętam ten lot, bo od niego zaczęło się moje poważniejsze zainteresowanie astronautyką.
Oglądałem nawet transmisję telewizyjną z orbity Księżyca za pośrednictwem TV Ostrava.
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Grudzień 21, 2018, 14:26
Pamiętam ten lot, bo od niego zaczęło się moje poważniejsze zainteresowanie astronautyką.
Oglądałem nawet transmisję telewizyjną z orbity Księżyca za pośrednictwem TV Ostrava.

Zazdroszczę takich wspomnień! :) Czy nasza TV wówczas pokazywała transmisję a przynajmniej urywki tej misji?
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: pogrzex w Grudzień 21, 2018, 17:21
https://www.youtube.com/watch?v=LHbFIieK-uo

http://www.youtube.com/watch?v=LHbFIieK-uo

Edit moderatora - wstawiłem jeszcze raz link, do playera!
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: ah w Grudzień 21, 2018, 18:48
... Czy nasza TV wówczas pokazywała transmisję a przynajmniej urywki tej misji?
Z tego co pamiętam to były urywki pokazywane w Dziennikach Telewizyjnych i jakieś "gadające głowy" komentujące poszczególne etapy misji. Natomiast w czeskiej telewizji była obszerna transmisja w Boże Narodzenie, tylko niestety dużo trzeba było się domyślać  ;), ale mieszkając niedaleko granicy miałem nawet lepszy odbiór z Ostravy niż z TVP Katowice. Oczywiście wszystko czarno-białe i trochę śnieżące (to wyjaśnienie dla młodszych kolegów  :))).
Czeska telewizja wtedy była bardziej otwarta na świat, mimo niedawnego stłumienia Praskiej Wiosny przez interwencję wojsk Układu Warszawskiego (nawet były w niej bloki reklamowe  :P).
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Grudzień 21, 2018, 21:53
Stronka NASA poświęcona 50 rocznicy misji Apollo 8:

https://www.nasa.gov/mission_pages/apollo/apollo-8.html
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: JSz w Grudzień 21, 2018, 21:58
A co to za paskudny szkodnik podprowadził mi awatara?! >:(
Do tego tak brzydko przekolorował!
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: JSz w Grudzień 21, 2018, 22:11
... Czy nasza TV wówczas pokazywała transmisję a przynajmniej urywki tej misji?
Z tego co pamiętam to były urywki pokazywane w Dziennikach Telewizyjnych i jakieś "gadające głowy" komentujące poszczególne etapy misji. Natomiast w czeskiej telewizji była obszerna transmisja w Boże Narodzenie, tylko niestety dużo trzeba było się domyślać  ;), ale mieszkając niedaleko granicy miałem nawet lepszy odbiór z Ostravy niż z TVP Katowice. Oczywiście wszystko czarno-białe i trochę śnieżące (to wyjaśnienie dla młodszych kolegów  :))).
Czeska telewizja wtedy była bardziej otwarta na świat, mimo niedawnego stłumienia Praskiej Wiosny przez interwencję wojsk Układu Warszawskiego (nawet były w niej bloki reklamowe  :P).

Nawet mistrzostwa świata w piłce nożnej 1970 (w Meksyku, bez udziału Polski), które nie były transmitowane w TVP, na Górnym Śląsku oglądano na czechosłowackiej TV.

A wracając do Apollo 8, to w polskich mediach nie było tak źle. A Apollo 11 to już był prawdziwy szał - zdaje się, że Polsce poświęcono mu najwięcej miejsca w mediach ze wszystkich krajów ówczesnego demoludu.
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Grudzień 21, 2018, 22:19
A co to za paskudny szkodnik podprowadził mi awatara?! >:(
Do tego tak brzydko przekolorował!

Ojeju! Wstawiłem sobie dziś wschodzącą Ziemię nad Księżycem z Apolla 8 chcąc uczcić tym samym 50 rocznicę misji. Nie zauważyłem Twojego avatara  :( JSZ czy mogę go potrzymać na tapecie do Nowego Roku? Czy koniecznie chcesz, żebym go zmienił?
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: JSz w Grudzień 21, 2018, 22:28
No dobra...  ;)
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Grudzień 22, 2018, 00:06
A co to za paskudny szkodnik podprowadził mi awatara?! >:(
Do tego tak brzydko przekolorował!
Awatar Ekoplanety wydaje się bardziej kultowy :)

"Oh, my God! Look at that picture over there!” Anders said. “Here's the Earth coming up. Wow, is that pretty!"

(http://planetary.s3.amazonaws.com/assets/images/3-earth/2018/20181204_Apollo08_14_2383_Full_b_f840.jpg)

Apollo 8 Timeline
Event   Time (UTC)   Date

Terminal countdown started   1:51:00   20 Dec 1968
Crew ingress   9:58:00   21 Dec 1968
Liftoff   12:51:00   21 Dec 1968
First stage (S-IC) separation   12:53:34   21 Dec 1968
Second stage (S-II) separation   12:59:44   21 Dec 1968
Third stage (S-IVB) cutoff   13:02:25   21 Dec 1968
Earth orbit insertion   13:02:35   21 Dec 1968
Third stage (S-IVB) TLI burn ignition   15:41:37   21 Dec 1968
Third stage (S-IVB) TLI burn cutoff   15:46:55   21 Dec 1968
Translunar injection   15:47:05   21 Dec 1968
CSM separation from third stage (S-IVB)   16:11:59   21 Dec 1968
Equigravisphere   20:29:00   23 Dec 1968
Midcourse correction ignition   1:50:55   24 Dec 1968
Midcourse correction cutoff   1:51:07   24 Dec 1968
Final call from Houston as Apollo 8 goes behind the Moon   9:48:54   24 Dec 1968
Lunar orbit insertion ignition   9:59:20   24 Dec 1968
Lunar orbit insertion cutoff   10:03:27   24 Dec 1968
First call from Houston as Apollo 8 emerges from behind the Moon   10:24:44   24 Dec 1968
Lunar orbit circularization ignition   14:26:06   24 Dec 1968
Lunar orbit circularization cutoff   14:26:16   24 Dec 1968
4th television transmission started (crew reads from the Bible)   2:34:03   25 Dec 1968
Transearth injection ignition   6:10:16   25 Dec 1968
Transearth injection cutoff   6:13:40   25 Dec 1968
Midcourse correction ignition   20:51:00   25 Dec 1968
Midcourse correction cutoff   20:51:15   25 Dec 1968
CM/SM separation   15:19:48   27 Dec 1968
Entry interface   15:37:12   27 Dec 1968
Drogue parachute deployed   15:45:47   27 Dec 1968
Main parachute deployed   15:46:38   27 Dec 1968
Splashdown   15:51:42   27 Dec 1968
Crew aboard recovery helicopter   17:14:00   27 Dec 1968
Crew aboard recovery ship (USS Yorktown)   17:20:00   27 Dec 1968

http://www.planetary.org/explore/space-topics/space-missions/apollo8.html

EDIT 21.12.2023
Cytuj
55 years ago, the 36-story Apollo 8 rocket stood at @NASAKennedy, ready to launch humans to the vicinity of the Moon for the very first time. 👉 https://go.nasa.gov/3GOya4F
https://x.com/NASAhistory/status/1737571074269663310

Cytuj
"I'll be out of the office December 21–27" 🗓️
Frank Borman leads the way as the Apollo 8 crew heads to the launchpad to catch their first class flight to the Moon, 55 years ago today.
https://x.com/NASAhistory/status/1737774918727565802

Cytuj
The first 3 people to ride a Saturn V rocket lift off!
55 years ago today in 1968, Apollo 8 astronauts Frank Borman, Jim Lovell, and Bill Anders put it all on the line to get America to the Moon ahead of the Soviets. 🚀 Watch: https://go.nasa.gov/3GNz3KT
https://x.com/NASAhistory/status/1737817713030865122

Cytuj
Apollo 8 launched on the first crewed mission to the Moon 55 years ago today. Astronauts Frank Borman, Bill Anders, and Jim Lovell were the first astronauts to launch using the powerful Saturn V rocket.
https://x.com/airandspace/status/1737880079038902727

https://en.wikipedia.org/wiki/Apollo_8
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: magiczny w Grudzień 22, 2018, 13:42
Jakim sprzętem robiono zdjęcia w czasie misji Apollo ?
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: Jarek w Grudzień 22, 2018, 14:23
Na www. optyczne.pl jest znakomity cykl artykułów o historii sprzętu fotograficznego używanego przez astronautów NASA pod wspólnym tytułem "Fotografując w Kosmosie". Były cz. I,II,III. Kwestię poruszoną przez magicznego omawia cz. I, do początku której podaję link:
https://www.optyczne.pl/627.1-artykuł-Fotografując_w_Kosmosie_-_część_I_Początki_są_trudne_i_mały_epizod_Minolty.html
Na dole strony po przewinięciu można otworzyć kolejne podrozdziały z cz. I-szej, w szczególności 2. i 3. odnoszą się do programów Gemini i Apollo, gdy NASA zaczęła używać średnioformatowych Hasselbladów. Nieznacznie zmodyfikowana (kaseta z b. długą rolką filmu -70 klatek) wersja "ziemska", wyprodukowana dla programu Gemini służyła do zdjęć z pokładu statku kosmicznego. Osobna, b. drastycznie zmodyfikowana (do użytku w próżni, obsługa w skafandrze kosmicznym) wersja służyła do zdjęć podczas spacerów kosmicznych, m. in na powierzchni Księżyca. To historyczne zdjęcie z Apolla 8 musiało zostać zrobione tym "pokładowym" Hasselbladem. Co do szczegółów sprzętowych polecam zajrzenie do oryginalnej serii artykułów j. w. Prawdziwa perełka!
Pozdrawiam
-J.
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Grudzień 22, 2018, 15:18
50 lat od pierwszego lotu wokół Księżyca misji Apollo 8
21.12.2018

(http://naukawpolsce.pap.pl/sites/default/files/styles/strona_glowna_slider_750x420/public/201812/32114475_32114370.jpg?h=fa6eab0b&itok=TuHdV7HE)
Źródło: Wikipedia/ NASA/Bill Anders

Rozpoczęty 21 grudnia 1968, a zakończony wodowaniem 27 grudnia lot Apollo 8 to pierwsza misja kosmiczna, podczas której ludzie opuścili orbitę okołoziemską, okrążyli Księżyc i zobaczyli Ziemię z perspektywy niemal 400 tys. kilometrów.

Misję Apollo 8 (druga misja załogowa w ramach programu Apollo) zorganizowała amerykańska agencja kosmiczna NASA. Ludzie po raz pierwszy opuścili wtedy orbitę okołoziemską, po raz pierwszy okrążyli Księżyc. Pierwszy raz człowiek osobiście zobaczył niewidoczną z Ziemi odwrotną stronę Księżyca i patrzył na jego powierzchnię z odległości zaledwie 110 kilometrów. Był to zarazem pierwszy załogowy lot z Kennedy Space Center, ulokowanego w pobliżu Cape Canaveral Air Force Station na Florydzie.

Lot ku Księżycowi trwał 68 godzin, zaś 10 okrążeń lotu modułu załogowego wokół księżyca trwało 20 godzin. Celem misji było zebranie informacji o możliwych miejscach lądowania, a ponadto test procedur, rakiety Saturn, statku Apollo oraz infrastruktury naziemnej. Misja Apollo 8 dowiodła, że podróż na Księżyc i z powrotem jest możliwa. Zrealizowała wszystkie wyznaczone zadania.

Systemy rakiety Saturn V i statku Apollo działały prawidłowo, bez żadnych poważnych odstępstw od normy. Badający przebieg lotu technicy stwierdzili, że rakieta nośna razem ze statkiem kosmicznym osiągnęły 99,9999 procent niezawodności - pięć mało ważnych usterek na pięć milionów części. Nieoczekiwane osiągnięcie tak dużej doskonałości ogromnie przyspieszyło program. Szybko po sobie nastąpiły loty Apollo 9 (pierwsze testy modułu księżycowego na orbicie okołoziemskiej) oraz Apollo 10 (testy modułu księżycowego na orbicie okołoksiężycowej).

Załoga Apollo 8 podróżowała w module dowodzenia, natomiast w misji nie brał udziału lądownik księżycowy, który nie był jeszcze gotowy. Zamiast niego poleciał więc balast.

Pierwotny plan zakładał, że misja będzie tylko testem na orbicie okołoziemskiej, jednak program zmieniono na bardziej ambitny w obawie przed postępami programu radzieckiego. Głównym celem całego trudnego i kosztownego programu Apollo było bowiem wykazanie supremacji ekonomicznej i technicznej USA. Amerykański pojazd przystosowano zatem do lotu wokół Księżyca, ale bez modułu księżycowego. Gdyby wydarzyła się awaria, taka jak później w przypadku Apollo 13, astronauci nie mogliby przeżyć (załogę Apollo 13 uratowały dodatkowe układy podtrzymywania życia modułu księżycowego).

Pojazd wszedł na orbitę wokółksiężycową rano 24 grudnia 1968 roku i okrążał Księżyc przez kolejnych 20 godzin. Astronauci robili zdjęcia i poszukiwali ewentualnych miejsc do lądowania. Zaś podczas transmisji telewizyjnej w wigilię Bożego Narodzenia odczytali fragmenty Księgi Rodzaju (była to pierwsza telewizyjna transmisja, ukazująca powierzchnię Księżyca, a zarazem program o największej widowni w historii ludzkości). Tego samego dnia astronauci wykonali słynne kolorowe zdjęcie Ziemi, na którym jest ona małą, niebieską kulką wysoko ponad białą powierzchnią Księżyca.

Dowódcą misji był Frank Borman, pilotem modułu dowodzenia – James Lovell, zaś pilotem modułu księżycowego – William A. Anders. Rezerwową załogę stanowili dwaj późniejsi zdobywcy Księżyca – Neil A. Armstrong (dowódca) oraz pilot modułu dowodzenia Edwin E. Aldrin Jr. Rezerwowym pilotem modułu księżycowego był Fred W. Haise Jr, który należał później do załogi rezerwowej Apollo 11 , a poleciał pechowym Apollo 13.

Cała misja trwała 6 dni, 3 godziny i 42 sekundy. Podczas wejścia w atmosferę odnotowano największą prędkość osiągniętą w tamtym czasie przez człowieka – 11,04 km/s. Wodowanie odbyło się 27 grudnia na Pacyfiku. Moduł dowodzenia jest obecnie eksponatem w Muzeum Nauki i Przemysłu w Chicago. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C32214%2C50-lat-od-pierwszego-lotu-wokol-ksiezyca-misji-apollo-8.html

EDIT 22.12.2023
Cytuj
Apollo 8 launched from @NASAKennedy's famed Launch Pad 39A. This was the first crewed launch from NASA's new Moonport. More on the storied history of 39A: http://s.si.edu/2Xp2ls6
https://x.com/airandspace/status/1738028174586339602
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: juram w Grudzień 22, 2018, 18:36
Misja Apollo 8 była pokerowym zagraniem NASA, wobec radzieckich planów księżycowych. Oto co na temat amerykańskich decyzji głosili wtedy trzej ważni radzieccy decydenci - Tiulin. Miszyn i Kamanin w odpowiedzi na pytanie marszałka Dmitri Ustinowa:

(https://naforum.zapodaj.net/images/0c59d80d5676.png)

Tekst pochodzi ze znanej strony RussianSpaceWeb.com Anatolija Zaka.

Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Grudzień 22, 2018, 21:18
https://www.youtube.com/watch?v=LHbFIieK-uo
Edit moderatora - wstawiłem jeszcze raz link, do playera!

Piękne nagranie, naprawdę niesamowite, polecam to zobaczyć na dużym ekranie!
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Grudzień 22, 2018, 22:07
Apollo 8: Part 1
Houston We Have a Podcast Dec. 22, 2018

(https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2018/12/apollo8_part_2_-_resize.jpg)

(...) Host: Your thoughts as you moved out of the orbit of the Earth into trans-lunar orbit.  You're now moving away towards the moon.  What were your thoughts at that time?

Frank Borman: Well, I wish I could be romantic or poetic, but I'm not.  I don't have any particular thoughts.  It was part of the mission.  It worked perfectly.  And, okay, now we're on our way to the moon.  What's the next thing on the flight plan?

Host: The idea of going to the moon was an audacious goal at the time.  And just as you said, it was primarily driven by, you know, beating the Russians and all that, but it was necessary to meet Kennedy's directive to do so by the end of the decade.  Did you believe that you had a good chance of getting to the moon?  Yeah, did you believe you had a good chance?

Frank Borman: You know, people have often asked me, "What'd you think your odds were of getting back alive on this mission?"  And I know Bill Anders had calculated what he thought.  I forgot what it was-- a third that we would not get the mission done but a third we'd get back, a third we'd get the mission done, and a third we wouldn't come back.  But I thought a 100% we'd make it, and it'd be a successful mission.  You know, in general, Phillips, who was Apollo Program manager in Washington, same thing.  He said, "Look, if I didn't think it was going to be 100% successful, we wouldn't fly the mission" [laughs].  Why would you start out on a uncertain task with less than a 100% reliability?  Which is not reliability, but assurance in your own mind that it's got to work.

Host: Absolutely.

Frank Borman: Confidence it'll work.

Host: What did you think about the magnitude of the accomplishment?  So, as you said, you know, you were really thinking about the next thing, but once you actually, you know, saw the moon, once you were in lunar orbit, what did you think about that accomplishment?

Frank Borman: Well, the whole focus on the mission turned to the Earth after we saw the Earth coming up over the lunar surface, and Bill Anders took that picture of the Earthrise, which was, I guess, one of the iconic pictures of the last century.

Host: Still is.

Frank Borman: But in any event, I think it was Bill, too, who said, "Look, we went all the way to the moon to discover the Earth."  The Earth was the only thing in the universe that had any color.  It was blue, basically, with white clouds, and it was very lonely, and the universe was pitch black.  And I think it gave us a sense of the fact that we better do our best to take care of this little blue marble that we have.

[Sound effect]

Host: So, once again, that was Frank Borman, commander of Apollo 8.  Bill Anders, the lunar module pilot was also on that mission and took the famous Earthrise photo, a shot of the Earth from the lunar orbit.  So, here's Anders, reflecting on that photograph.

[Sound effect]

Bill Anders: It didn't really sink in on me for a while, but others picked it up.  It sort gave a kick-start to the environmental movement, and so, I think, Earthrise will go down in history as an iconic first, real view of our home planet, which is very fragile and very delicate.  (...)

https://www.nasa.gov/johnson/HWHAP/apollo-8-part-1
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Grudzień 25, 2018, 00:16
Święta na orbicie Księżyca – 50. rocznica misji Apollo 8
BY ALEKSANDER FIUK ON 24 GRUDNIA 2018

Dobrej nocy, powodzenia, Wesołych Świąt i niech Bóg Was błogosławi – wszystkich na wspaniałej Ziemi. – tak pożegnali się z Ziemianami astronauci z Apollo 8 w wigilijny wieczór.

https://kosmonauta.net/2018/12/swieta-na-orbicie-ksiezyca-50-rocznica-misji-apollo-8/

Artykuły astronautyczne (http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3439.msg126297#msg126297)
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Grudzień 25, 2018, 00:41
Wspomnieniowe nagrania NASA

 https://www.youtube.com/watch?v=wolBYX84Efk&index=2&list=PL2aBZuCeDwlRdobPXkQWHZX0V8crv-Q2U&t=0s

 https://www.youtube.com/watch?v=OfIlau2VVp4&feature=youtu.be
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Grudzień 25, 2018, 01:09
Z multimedialnej strony poświęconej obchodom 50-lecia załogowych lotów księżycowych

(https://www.nasa.gov/specials/apollo50th/img/apollo8-05.jpg)
This Apollo 8 re-entry photograph was taken by U.S. Air Force Airborne Lightweight Optical Tracking System (ALOTS) camera mounted on a KC-135-A aircraft flown at 40,000 feet altitude. Apollo 8, with astronauts Frank Borman, James A. Lovell Jr., and William A. Anders aboard, splashed down at 10:51 a.m. (EST) Dec. 27, 1968, in the central Pacific approximately 1,000 miles south-southwest of Hawaii. Photo Credit: NASA
https://www.nasa.gov/specials/apollo50th/photos.html
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Grudzień 25, 2018, 01:31
50 lat temu, 21 grudnia 1968 r. rozpoczęła się misja Apollo 8, podczas której ludzie po raz pierwszy dotarli w okolicę Księżyca oraz weszli na jego orbitę!

https://www.youtube.com/watch?v=4Q-WjXHIiBk

Prawidłowo mówiąc: na orbitę wokółksiężycową. Andrzej Marks szczególnie prostował takie nieścisłości.

Cytuj
Orbita Księżyca – trajektoria, po której Księżyc porusza się wokół Ziemi; przebycie jej w całości zajmuje mu około 27,3 dnia.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Orbita_Ksi%C4%99%C5%BCyca
Poza tym nagranie zostało usunięte.
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: JSz w Grudzień 25, 2018, 09:44
Wspomnieniowe nagrania NASA

http://www.youtube.com/watch?v=wolBYX84Efk

Link do materiału: https://www.youtube.com/watch?v=wolBYX84Efk&index=2&list=PL2aBZuCeDwlRdobPXkQWHZX0V8crv-Q2U&t=0s

Ten filmik dotyczy Apollo 7, nie Apollo 8 :)
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Grudzień 25, 2018, 10:41
Powyższe nagranie już dawno znalazło swoje miejsce we właściwym wątku  :)

http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3338.msg123566#msg123566

E 25.12.2023
https://twitter.com/NASAhistory/status/1738582741325648073
Cytuj
Frank Borman, Jim Lovell and Bill Anders became the first humans to enter the gravitational influence of another celestial body #OTD in 1968. They also captured the record for the furthest anyone had travelled from Earth.
Only one of these 3 still holds the record. Tell us why!
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Grudzień 25, 2018, 11:40
Poniższe nagrania są już na temat

http://www.youtube.com/watch?v=an6hE3g2LZM

Link do materiału: https://www.youtube.com/watch?v=an6hE3g2LZM&feature=youtu.be

http://www.youtube.com/watch?v=ToHhQUhdyBY

Link do materiału: https://www.youtube.com/watch?v=ToHhQUhdyBY&feature=youtu.be
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Grudzień 26, 2018, 08:11
In 'Rocket Men,' Robert Kurson retells 'greatest space story ever told'

(http://www.collectspace.com/images/news-040518a.jpg)

April 5, 2018 — Robert Kurson was there to see a submarine.

The author of the 2004 bestseller "Shadow Divers" about the discovery of a World War II German U-boat off the coast of New Jersey, Kurson was at the Museum of Science and Industry in his hometown of Chicago to see a similar submarine when he happened across the exhibit of a space capsule.

The sight of the Apollo 8 command module and a nearby placard explaining that it had carried the first humans to fly to the moon caught Kurson's attention. Reading more about Frank Borman's, Jim Lovell's and Bill Anders' journey after he returned home, Kurson came to a realization, "this is the best space story of them all." (...)

http://www.collectspace.com/news/news-040518a-apollo8-rocket-men-kurson.html
http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=200.msg126482#msg126482
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Grudzień 27, 2018, 09:23
Zastanawiam się która to mogła być godzina naszego czasu jak załoga Apollo 8 w wigilię Bożego Narodzenia 1968 roku składała pamiętne świąteczne życzenia ludziom na Ziemi? Czy ktoś może wie?
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Grudzień 27, 2018, 23:54
Zastanawiam się która to mogła być godzina naszego czasu jak załoga Apollo 8 w wigilię Bożego Narodzenia 1968 roku składała pamiętne świąteczne życzenia ludziom na Ziemi? Czy ktoś może wie?

Wg czasu UTC

4th television transmission started (crew reads from the Bible)   2:34:03   25 Dec 1968
http://www.planetary.org/explore/space-topics/space-missions/apollo8.html
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Grudzień 28, 2018, 00:13
A dokładniej:

4th television transmission started. 085:43:03  02:34:03 25  Dec 1968

LMP: "We are now approaching the lunar sunrise, and for all the people back on Earth, the  crew of Apollo 8 has a message that we would like to send to you. In the beginning..." (reading from the Bible). 086:06:56  02:57:56  25 Dec 1968

CMP: "And God called the light Day..." 086:07:29  02:58:29  25 Dec 1968

CDR: "And from the crew of Apollo 8, we close with good night, good luck, a merry Christmas, and God bless all of you, all of you on the good Earth." 086:08:36  02:59:36  25 Dec 1968

4th television transmission ended. 086:09:46  03:00:46  25 Dec 1968

https://history.nasa.gov/SP-4029/Apollo_08i_Timeline.htm
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Grudzień 28, 2018, 00:44
Wodowanie 27.12.1968 o 15:51:42, na Oceanie Spokojnym w punkcie o współrzędnych 8,10° N, 165,01° W, 2,6 km od planowanego miejsca. Kabina ustabilizowała się w pozycji numer 2, tzn. dziobem do dołu. Po napełnieniu gazem balonów pływakowych (6 minut później) przywrócono pozycję zasadniczą. Okręt odbiorczy USS Yorktown ewakuował załogę dopiero 88 minut po wodowaniu, ponieważ nastąpiło ono przed nastaniem świtu.
http://lk.astronautilus.pl/loty/a8.htm

(https://www.nasa.gov/specials/apollo50th/img/apollo8-06.jpg)
This is a photograph of the Apollo 8 Capsule being hoisted onto the recovery ship following splashdown on December 27, 1968. The first manned Apollo mission to escape Earth’s gravity and travel to the lunar vicinity, the Saturn V, SA-503, Apollo 8 mission liftoff occurred seven days prior, on December 21, 1968. Aboard were astronauts William Anders, Lunar Module (LM) Pilot; James Lovell, Command Module (CM) pilot; and Frank Borman, commander. Photo Credit: NASA

https://www.youtube.com/watch?v=Wfd0oC3eFWw

https://twitter.com/ron_eisele/status/1739755288851341665
Cytuj
27 December 1968. U.S. Navy swimmers prepare the Apollo 8 command module to be hoisted aboard USS Yorktown (CVS-10) in the Pacific Ocean.
https://twitter.com/NASA_APPEL/status/1737184510343622991
Cytuj
December 27, 1968: Apollo 8 astronauts Frank Borman (left), William Anders (right), and James Lovell (center) safely returned to Earth after successfully orbiting the Moon.
Learn more about Apollo 8 in 'This Month in @NASAhistory: NASA’s Bold Decision': https://go.nasa.gov/3RBo5OC

Cytuj
We spy two beards and one clean-shaven face.
Frank Borman (pictured on the left) requested an electric razor be on board the recovery helicopter, which he used to shave on the way to the USS Yorktown after Apollo 8's splashdown today in 1968.
https://x.com/airandspace/status/1740158642291167623

Cytuj
Apollo 8 provided important experience in deep space navigation. To determine position in space, astronaut Jim Lovell would locate a specific star using a telescope and then take a fix using a sextant: https://s.si.edu/47bkGdX
https://x.com/airandspace/status/1739833808755511645
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Luty 01, 2019, 22:50
Pół wieku najdalszej podróży – niezwykła historia Apollo 8
Przez Redakcja WNMS - 24 grudnia 2018
Autorem tekstu jest Piotr Stankiewicz, ukazał się on oryginalnie w serwisie Myślnik Stankiewicza.

(...)
Na 50 rocznicę tego historycznego wydarzenia, powstał taki klip wideo, warto obejrzeć z dobrymi głośnikami.

http://www.youtube.com/watch?v=1R5QqhPq1Ik
https://www.youtube.com/watch?time_continue=62&v=1R5QqhPq1Ik

https://weneedmore.space/pol-wieku-najdalszej-podrozy-niezwykla-historia-apollo-8/

https://twitter.com/NASAhistory/status/1740024741895799044
Cytuj
Splashing down #OTD in 1968, NASA's first crewed lunar mission—Apollo 8, was a success that reverberated around the world.
After the mission, Commander Frank Borman received a telegram from an unknown well-wisher: "Thank you Apollo 8. You saved 1968."
🚀 https://go.nasa.gov/3NDea98
https://twitter.com/airandspace/status/1740038123755569446
Cytuj
55 years ago today, Apollo 8 splashed down in the Pacific Ocean, concluding a successful mission that took astronauts to lunar orbit and back for the first time.
More on Apollo 8: https://s.si.edu/3ql4aVe

Zdjęcie z ALOTS (Airborne Lightweight Optical Tracking System) wykonane z KC-135A na wysokości ponad 12 000 m
 (https://pbs.twimg.com/media/GCYZNj0XEAA32ab?format=jpg&name=medium)
Cytuj
This is what spacecraft reentry looks like.
A U.S. Air Force ALOTS (Airborne Lightweight Optical Tracking System) camera mounted on a KC-135A aircraft flown at 40,000 ft captured this photo of Apollo 8 reentering Earth's atmosphere on this day in 1968.
https://x.com/airandspace/status/1740106047849656446
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Luty 01, 2019, 23:13
Apollo 8: Part 2
Feb. 1, 2019

(...) Walt Cunningham: Well, it's interesting.  Some of the things that the public is not aware of because it isn't in kind of the public record about it but originally Apollo 8 was essentially the same kind of test mission as we had on 7 except they were going to be going out I think 8,000 feet -- 8,000 feet -- 8,000 miles away from the earth to do it.  But that decision was an administrative decision that was worked on, had a lot of debating going on back and forth, but they started training Apollo 8 to do that about 8 or 10 weeks, about 8 weeks before we flew.  And so they were trained up to do it but they could not get approvals to do that unless we had that test flight.  So two weeks after we flew, people think that that's when they dreamed up to send Apollo 8 to the moon.  No, they were trained in doing that for a long time and after we were successful is when they committed to go out and do it.

Gerry Griffin: That's funny.  Because I remember, Glynn, I don't know when you got right into 8, but I was a flight director with Glynn on 7.  I didn't know we were going to go to the moon until after we splashed down on 7.

Glynn Lunney: I didn't know either.  And I was walking out of the control center when the flight -- the Apollo 7 flight was over, and Cliff Charlesworth sidled up to me and says, I have to tell you what we're going to do next.  [Laughter].  And he did.  My first reaction was, we can't do that.  We're not ready and rrr, rrr, rrr.  But that was a typical reaction that everybody had because it was a new thought for people.  But when we thought about it for a while, we had to go into lunar orbit sooner or later.  So why not now?  What are we waiting for?  And there wasn't any answer to what are we waiting for, except that it was a big step.  And I have to say that Apollo 8 -- following Apollo 7 and Apollo 8, it was like we were on a slide downhill to get to the lunar manning missing.  That we flew a flight -- earth to orbit exercise and everything.  We had to exercise.  And then we flew a flight into lunar orbit doing the same thing.  And by that time, we were ready to call for a landing. (...)

https://www.nasa.gov/johnson/HWHAP/apollo-8-part-2
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: mss w Marzec 14, 2021, 21:21
Cytuj
Happy Birthday Frank Borman 93 today! Commander of Gemini 7 and hero to people around the world when he led a team of astronauts on NASA's first moon-orbiting space mission in 1968. #Apollo8

Najlepsze życzenia!

Szkoda, że nie ma oddzielnego wątku o NIM.

Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: Radek68 w Kwiecień 22, 2021, 19:39
https://twitter.com/NASAMoon/status/1385279984793759749
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: schuttenbach w Kwiecień 23, 2021, 08:23
^ Świetny filmik! Dzięki!
Tytuł: Odp: Apollo 8
Wiadomość wysłana przez: juram w Grudzień 24, 2021, 14:23
Kolejna rocznicowa  rekonstrukcja w oparciu o dane z LRO. Tym razem pokazano wszystkie okrążenia statku Apollo 8 wokół Księżyca i efektowny odlot (T: około 18 minuty).

http://www.lroc.asu.edu/posts/1235 (http://www.lroc.asu.edu/posts/1235)