Autor Wątek: IBEX  (Przeczytany 4010 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
IBEX
« dnia: Sierpień 04, 2010, 04:34 »
Satelita IBEX (Interstellar Boaundary Explorer, Small Explorer/IBEX - SMEX/IBEX) jest satelitą, którego podstawowym celem naukowym jest zobrazowanie heliosfery w celu określenia globalnych właściwości heliopauzy, głównie oddziaływań pomiędzy wiatrem słonecznym a ośrodkiem międzygwiazdowym. Zostanie to osiągnięte poprzez globalne pomiary energetycznych atomów neutralnych (Energetic Neutral Atom - ENA). Globalne pomiary właściwości heliopauzy w znacznym stopniu wspomogą wyniki bezpośrednich pomiarów wykonanych przez sondy Voyager. Zebrane dane pozwolą na zgłębienie następujących zagadnień: globalnej struktury szoku terminalnego (obszaru, gdzie wiatr słoneczny zwalnia z szybkości naddźwiękowych do poddźwiękowych); sposobu przyspieszania protonów w szoku terminalnym; oraz właściwości wiatru słonecznego poza szokiem terminalnym i w ogonie heliosfery. Satelita IBEX wykona pomiary ENA wodoru generowane w wewnętrznych częściach szoku terminalnego. Misja dostarczy danych w postaci globalnych obrazów H ENA w funkcji energii, rozkłady kątowego i czasu. Obrazy ENA pozwolą na rozróżnienie między różnymi typami oddziaływań w szoku terminalnym. Spektrogramy energii w funkcji kierunku dostarczą informacji na temat trójwymiarowej konfiguracji szoku terminalnego. Ponad poziomem 1 keV spektrogramy energii ENA dostarczą informacji jak ciśnienie cząstek energetycznych modyfikuje szok terminalny. Pierwsze bezpośrednie pomiary międzygwiazdowego tlenu neutralnego dostarczą informacji o szybkości, kierunku i temperatury międzygwiazdowego tlenu wewnątrz szoku terminalnego i dostarczą danych o oddziaływaniach materii słonecznej z gazem międzygwiazdowym poza heliosferą. Misja została rozwinięta w ramach programu NASA Small Explorer (SMEX).

Szczegółowy opis misji:
http://www.astronautyka.org/index.php/topic,54.0.html



19 października w 2008 roku miał miejsce udany start samolotu Lockheed L1011, a następnie start rakiety Pegasus z satelitą IBEX jako ładunkiem. Początkowo pojawiały się informacje, że były problemy ze zlokalizowaniem satelity, jednak po pewnym czasie nawiązano łączność. Filmik ze startu :



I historycznie to tak wyglądało :

Pierwotna data publikacji - 16/11/2008 - Scorus

IBEX jest już na orbicie roboczej i niedługo rozpoczną się obserwacje.

http://spaceflightnow.com/news/n0811/12ibex/



Pierwotna data publikacji - 07/12/2008 - Scorus

Testy instrumentów naukowych zostały już prawie zakończone. W ciągu nadchodzących tygodni zostaną rozpoczęte obserwacje.



Pierwotna data publikacji - 04/01/2009 - Scorus

Jak donosi PI Dave McComas obrobiono już dane uzyskane podczas pierwszych obserwacji uzyskanych podczas orbity 8. Dlasze wstępnie obserwacje pozwolą na odjęcie tła.



Pierwotna data publikacji - 01/03/2009 - Scorus

Dave McComas donosi, że IBEX do lutego zobrazował 1/4 nieba. Dane wyraźnie pokazują różnice w rozkładzie cząstek i ich energiach.



Pierwotna data publikacji - 16/06/2009 - Scorus

Pierwsza mapa nieba jest już prawie skończona. Pierwsze prace naukowe powinny ukazać się pod koniec lata albo na początku jesieni.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 16, 2012, 19:47 wysłana przez Scorus »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: IBEX
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 04, 2010, 04:38 »
Pierwotna data publikacji - 01/07/2009 - Scorus

IBEX wykrył bardzo szybkie atomy wodoru pochodzące z Księżyca,. Tym samym potwierdził ich istnienie, co stanowiło problem przez wiele dziesięcioleci.

Księżyc nie jest osłonięty polem magnetycznym, przez co jest swobodnie bombardowany przez wiatr słoneczny. Kilka procent cząstek wiatru słonecznego jest rozpraszanych przez powierzchnię w przypadkowych kierunkach. Jony po zderzeniu z powierzchnią przyjmują elektrony i stają się atomami neutralnymi.

Podczas fazy testów instrumentów satelita IBEX wykonywał obserwacje w czasie gdy z jego perfektywny oświetlona była połowa tarczy Księżyca. Niedługo po włączeniu instrumentu IBEX-Hi Księżyc przeszedł przez jego pole widzenia. Instrument wykrył wtedy atomy neutralne pochodzące z Księżyca. Na podstawie zebranych danych stwierdzono, że powierzchnia Srebrnego Globu po stronie oświetlonej rozprasza w postaci atomów neutralnych około 10% jonów wiatru słonecznego.

Informacje te są pomocne w badaniach losów cząstek w Układzie Słonecznym, a także w pozasłonecznych układach planetarnych i mgławicach protoplanetranych. Gdy wiatr słoneczny lub inne jony zderzają się z cząstkami pyłu, planetoidami lub księżycami są rozpraszane w postaci atomów neutralnych. Atomy takie mogą przebyć duże odległości, a następnie ponownie stracić elektrony. Następnie proces taki może się powtórzyć.

Pod koniec lata planuje się opracowanie pierwszej mapy nieba w zakresie atomów neutralnych pochodzących z szoku terminalnego. Do tej pory zebrane dane nie pasują do żadnego modelu.

http://astronomynow.com/090619IBEXbasksinfasthydrogenatomsfromtheMoon.html



15 października w 2009 roku NASA zorganizowała konferencję na której zaprezentowane zostały wyniki badań IBEX.

Pierwotna data publikacji - 15/10/2009 - kanarkusmaximus

Kilka obrazków. W naszej słonecznej heliosferze istnieje pewne pasmo, skąd jest większa emisja na poziomach energetycznych zarejestrowanych przez IBEX. Ma to chyba jakiś związek z odchyleniem galaktycznego pola magnetycznego.



Pierwsze rezultaty misji IBEX - nowy obraz heliosfery

Pierwsze rezultaty obserwacji energetycznych atomów neutralnych, pochodzących z najdalszych regionów Układu Słonecznego, oddalonych o ponad 100 AU, ujawnia istnienie olbrzymiej struktury na krawędzi heliosfery, powstałej w wyniku interakcji wiatru słonecznego z lokalnym ośrodkiem międzygwiezdnym. Nasza planeta (oraz wszystkie pozostałe) znajduje się wewnątrz olbrzymiej bańki, utworzonej właśnie przez materię, pochodzącą ze Słońca, która chroni nas przed większością galaktycznego promieniowania kosmicznego.

Wstęp z artykułu z kosmonauty - link.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 01, 2010, 15:37 wysłana przez Matias »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: IBEX
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 20, 2010, 14:07 »
IBEX obserwuje ziemską magnetosferę

Wysłany w kosmos 19 października 2008 roku satelita Interstellar Boundary Explorer dostarcza nowych niezwykłych obserwacji oddziaływania wiatru słonecznego zarówno na krańcach Układu Słonecznego jaki i na magnetosferę Ziemi.

IBEX ma za zadanie badać oddziaływania między wiatrem słonecznym a przestrzenią międzygwiezdną, czyli w obszarze heliopauzy. Heliopauza jest słabo poznanym fragmentem Układu Słonecznego. Bezpośrednio do niej dotarły jedynie dwa statki kosmiczne w historii: Voyager 1 i 2.


Dalszy ciąg w artykule na kosmo.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: IBEX
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 24, 2011, 23:01 »
Satelita IBEX odkrywa tajemnicze wstęgi energii otaczającej Układ Słoneczny

"Międzynarodowy zespół naukowców (w tym także Doc. dr hab. Maciej Bzowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN) poinformował, że w mającym ukazać się 10 kwietnia wydaniu The Astrophysical Journal zamieści raport ze swoich najnowszych prac nad danymi z należącej do NASA sondy Interstellar Boundary Explorer (IBEX). Zaobserwowali oni w heliosferze ślady tajemniczej energii, która chroni Układ Słoneczny m.in. przed galaktyczną składową promieniowania kosmicznego.

Odkrycie, przewidywane przez teorię od 40 lat i w końcu dowiedzione empirycznie, pomoże zrozumieć budowę nie tylko naszego systemu, ale również innych układów planetarnych rozsianych po całym Wszechświecie.

Dowody istnienia otoczki energetycznej zebrano dzięki niezwykle precyzyjnym kamerom wyczulonym nie jak to zwykle bywa na fotony, lecz na jony powstałe z neutralnych energetycznie atomów. Z czasem udało się utworzyć coś w rodzaju mapy obszaru otaczającego granicę Układu Słonecznego. Obszar ten ekranuje nas od potencjalnie zabójczego promieniowania galaktycznego oraz materii docierającej z odległej przestrzeni kosmicznej. Najbardziej energetycznym promieniom kosmicznym mimo to udaje się penetrować tą osłonę i uderzać w atmosferę naszej planety. Efektów tego oddziaływania, w tym odziaływania na organizmy żywe, nie udało się jeszcze dostatecznie zrozumieć.

Zespół naukowy IBEX-a używa nowo uzyskanych map do prób lepszego zrozumienia właściwości fizycznych heliosfery oraz jej kształtu, a także ewolucji składowej galaktycznej promieniowania kosmicznego wewnątrz Układu Słonecznego. Nie od dziś jasne jest, że promieniowanie kosmiczne odegrało pewną rolę w powstawaniu i rozpowszechnianiu się życia na Ziemi.

Opisywane obecnie wyniki powstały na podstawie danych z pierwszego roku obserwacji prowadzonych IBEX-em. Konieczne było opracowanie efektywnej metody separacji ważnej w tym wypadku części danych od wszystkich innych uzyskiwanych przez sondę. Wstęga energii wydaje się być rozciągnięta niczym pas otulający heliosferę. „Istnieje wiele teorii starających się wyjaśnić, jak powstał ów pas, i tak naprawdę wciąż nie wiemy do końca, czym on jest, ale wydaje się, że podaje nam wiele wskazówek o tym, w jaki sposób pole magnetyczne naszej Galaktyki oddziałuje na heliosferę”, wyjaśnia Nathan Schwadron, szef zespołu odpowiedzialnego za nowe odkrycie. Kolejnym dowodem takiego oddziaływania jest odkrycie „ogona” emisyjnego skierowanego wzdłuż galaktycznego pola magnetycznego – o tym też informuje nas kształt wstęgi.

Na nowych mapach widać również coś w rodzaju dziobu heliosfery, co także zostało przewidziane przez teorię. Jego podłużny kształt odpowiada kierunkowi, wzdłuż którego nasz Układ Słoneczny przemieszcza się poprzez Galaktykę. „Przed erą IBEX-a myśleliśmy, że granice Układy Słonecznego wyznacza tak naprawdę ruch Układu poprzez Galaktykę oraz wiatr słoneczny, czyli ekstremalnie szybki strumień naładowanej elektrycznie materii wyrzucanej przez Słońce. Teraz dzięki nowym mapom wiemy już, że galaktyczne pole magnetyczne jest tu nie mniej ważne”, dodaje Schwadron.

IBEX zostały wyniesiony na orbitę 19 września 2008 roku i ma na pokładzie dwie superczułe kamery zaprojektowane i zbudowane na Uniwersytecie New Hempshire. W obszarach badanych przez IBEX-a znajduję się aktualnie inna sonda, Voyager 1, która jednakże mierzy tylko promieniowanie bezpośrednio na nią padające. W chwili pisania tego tekstu Voyager 1 znajduje się od Ziemi dokładnie 116,66 raza dalej niż Słońce. Światło potrzebuje 16 godzin 10 minut oraz 12,9 sekundy na przebycie tak gigantycznego dystansu. Dane z obu maszyn wspaniale się uzupełniają, dając nam jeszcze lepsze możliwości badania granic naszego kosmicznego domu."

Źródło + zdjęcia do obejrzenia: http://www.kosmonauta.net/index.php/Misje-bezzalogowe/Uklad-Sloneczny/20110407.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: IBEX
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 24, 2011, 23:01 »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: IBEX
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 09, 2012, 19:03 »
Szalenie ciekawe dane nam IBEX (wespół z Voyagerami!) ostatnio dostarcza. Okazuje się, że nasza heliosfera nie posiada z przodu trzeciej warstwy granicznej - łukowej fali uderzeniowej!

"Przez ostatnie dziesięciolecia astronomowie przyjmowali, że bąbel gazu i pól magnetycznych, tworzących wokół naszego Układu Słonecznego heliosferę, przemieszcza się w przestrzeni kosmicznej wytwarzając trzy strefy graniczne. Według pierwotnych modeli na samym przodzie rozciągać się miała łukowa fala uderzeniowa. Najnowsze dane dostarczone przez amerykańską sondę IBEX wskazują jednak, iż tej ostatniej warstwy ochronnej nie posiadamy."

W załączniku astrosfery innych gwiazd.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24607
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: IBEX
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 28, 2016, 12:38 »
Sonda IBEX może obserwować gaz międzygwiazdowy , gdy wraz z Ziemią porusza się pod prąd  przepływu tego gazu.

"W 2014 roku okazało się, że istnieje jeszcze dodatkowy strumień atomów, który jest znacząco rzadszy niż hel międzygwiazdowy, cieplejszy i wolniejszy, a na dodatek napływa z nieco innego kierunku – trochę z boku. Nazwano go Ciepłą Bryzą."

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,409418,tajemnicza-ciepla-bryza-potwierdza-deformacje-heliosfery.html

Tajemnicza Ciepła Bryza potwierdza deformację heliosfery
27.04.2016

Tzw. Ciepłą Bryzę, czyli nieznany wcześniej strumień atomów napływający z kierunku odchylonego o prawie 10 st. od kierunku ruchu Słońca w ośrodku międzygwiazdowym, zbadali naukowcy z Polski i kilku innych krajów.

Ciepła Bryza różni się własnościami od strumieni atomów helu i wodoru międzygwiazdowego wnikających w heliosferę (m.in. jest cieplejsza, stąd nazwa) - informuje Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie (CBK PAN).
 
Ośrodek międzygwiazdowy, przez który porusza się Układ Słoneczny w swoim ruchu w Galaktyce, jest wypełniony rzadką i częściowo zjonizowaną materią o temperaturze około 7500 K. Prędkość ruchu Słońca wynosi 25,8 km/s. Nasza gwiazda wytwarza wokół Układu Słonecznego obszar zwany heliosferą, który stanowi swego rodzaju warstwę ochronną przed działaniem galaktycznego promieniowania kosmicznego. Heliosfera, która rozciąga się na sto razy dalszą odległość od Słońca niż orbita Ziemi, jest wytwarzana przez wiatr słoneczny – mieszaninę protonów, elektronów i zjonizowanych jąder atomów.
 
W 2008 roku amerykańska agencja kosmiczna NASA wystrzeliła satelitę Interstellar Boundary Explorer (IBEX), który pomaga naukowcom w obserwacji strumieni atomów wnikających do heliosfery. Grupa naukowców z Zespołu Fizyki Układu Słonecznego i Astrofizyki CBK PAN w Warszawie prowadzi badania nad heliosferą i materią międzygwiazdową w ramach Zespołu Naukowego misji IBEX. Polska grupa ma skład: dr hab. Maciej Bzowski, mgr Marzena A. Kubiak, mgr Justyna M. Sokół i mgr Paweł Swaczyna. W pracach badawczych uczestniczą także naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Niemiec i Rosji. Polskie badania są możliwe dzięki grantom z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowego Centrum Nauki.
 
Istnienie heliosfery ma wpływ na to, w jaki sposób materia międzygwiazdowa może wnikać do wnętrza Układu Słonecznego. Materia naładowana elektrycznie nie przedostaje się do heliosfery, ponieważ oddziałuje z polem magnetycznym i w efekcie opływa heliosferę. Z kolei atomy, które nie są zjonizowane, mogą swobodnie wnikać do wnętrza heliosfery. Gdy to uczynią, na ich dalszy ruch wpływają grawitacja oraz ciśnienie promieniowania.
 
Część takich atomów dociera w pobliże Ziemi. Wodór stanowi największy procent materii międzygwiazdowej, ale w okolice Ziemi dociera go bardzo mało, bowiem po drodze ulega jonizacji. Najwięcej obserwuje się atomów helu, pojawiają się też atomy tlenu, neonu i deuteru.
 
W 2014 roku okazało się, że istnieje jeszcze dodatkowy strumień atomów, który jest znacząco rzadszy niż hel międzygwiazdowy, cieplejszy i wolniejszy, a na dodatek napływa z nieco innego kierunku – trochę z boku. Nazwano go Ciepłą Bryzą.
 
Obserwacje gazu międzygwiazdowego są uzależnione od kierunku jego przepływu. Można ich dokonywać jedynie, gdy sonda IBEX wraz z Ziemią poruszają się pod prąd tego przepływu, a to oznacza obserwacje helu międzygwiazdowego w okresie pierwszego kwartału każdego roku, a Ciepłej Bryzy w miesiącach od grudnia do marca.
 
Sygnały od obu składników częściowo pokrywają się. Aby móc je precyzyjnie oddzielić, określić temperaturę i kierunek, badacze musieli przeanalizować dane zbierane przez sześć lat. Wyniki dla materii międzygwiazdowej opublikowano kilka miesięcy temu (w tym przypadku polscy naukowcy również wnieśli zasadniczy wkład), a teraz zespół naukowcy ukończył analizy własności Ciepłej Bryzy.
 
Ciepła Bryza powstaje najprawdopodobniej na granicy heliosfery, a jej odchylenie wskazuje płaszczyznę symetrii heliosfery zdeformowanej przez międzygwiazdowe pole magnetyczne. Modele heliosfery przewidują, że w trakcie ruchu przez ośrodek międzygwiazdowy rozpycha ona na boki międzygwiazdową plazmę, a w obrębie powstałej w ten sposób fali powinna powstawać dodatkowa populacja atomów neutralnych (tzw. populacja wtórna). Część z nich przedostaje się do wnętrza heliosfery i obserwujemy je właśnie jako Ciepłą Bryzę. Ale z powodu tego, że pole magnetyczne w ośrodku międzygwiazdowym jest nachylone pod pewnym kątem w stosunku do kierunku ruchu Słońca, heliosfera ulega deformacji i kierunek napływu Ciepłej Bryzy potwierdza to.
 
Paweł Swaczyna, doktorant z zespołu CBK PAN, wyjaśnia, iż po zestawieniu wyników dla Ciepłej Bryzy z kierunkami napływu na heliosferę międzygwiazdowego helu i wodoru okazało się, że Ciepła Bryza jest tzw. wtórną populacją gazu międzygwiazdowego, która powstaje w podgrzanej plazmie opływającej heliosferę. Są więc w sumie trzy kierunki, które z bardzo dobrą dokładnością układają się wzdłuż jednej płaszczyzny, czyli tak, jak przewiduje teoria opisująca heliosferę zdeformowaną przez międzygwiazdowe pole magnetyczne. „Trudno uwierzyć, aby to był przypadek” - podkreśla Swaczyna.
 
„Zrozumienie natury Ciepłej Bryzy otwiera zupełnie nowe perspektywy badania heliosfery i jej otoczenia. Po raz pierwszy mamy okazję obserwacyjnego zbadania opływu heliosfery przez materię międzygwiazdową. Dzięki temu będziemy mogli określić deformację heliosfery przez pole magnetyczne i zbadać stan fizyczny materii w zewnętrznym otoku heliosfery. Dotychczas mogliśmy to studiować wyłącznie w symulacjach opartych o teoretyczne modele” - tłumaczy dr hab. Maciej Bzowski, kierownik zespołu CBK PAN.
 
Mgr Justyna Sokół dodaje, że jest to świetny punkt wyjścia do unikatowych badań nad materią międzygwiazdową i że teraz naukowcy mogą szukać dowodów na to, że materia międzygwiazdowa przy heliosferze ma różne temperatury w różnych kierunkach, czyli rozkład temperatury jest anizotropowy.
 
Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „The Astrophysical Journal Suplement Series”.
 
Badacze mają nadzieję, że nowy instrument na planowanym satelicie Interstellar Mapping and Acceleration Probe umożliwi jeszcze dokładniejsze analizy.
 
PAP - Nauka w Polsce






Online kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23230
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: IBEX
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 03, 2020, 09:11 »
Misja opóźniona poza maj 2021:
https://spaceflightnow.com/2020/07/02/coronavirus-work-stoppage-will-delay-launch-of-nasa-x-ray-astronomy-mission/
Powodem oczywiście pandemia.

Pytanie, czy ten wątek nie powinien być w dziale "Ziemia - bezzałogowe" niż "Zewnętrzny Układ Słoneczny"?

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24607
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: IBEX
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 04, 2023, 20:15 »
Misja opóźniona poza maj 2021:
https://spaceflightnow.com/2020/07/02/coronavirus-work-stoppage-will-delay-launch-of-nasa-x-ray-astronomy-mission/
Powodem oczywiście pandemia.

Pytanie, czy ten wątek nie powinien być w dziale "Ziemia - bezzałogowe" niż "Zewnętrzny Układ Słoneczny"?
1) Ten wątek nie dotyczy IXPE tylko IBEX.
IXPE w. startowy https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=4826.msg172101#msg172101

2) Sonda przeznaczona jest do badania interakcji między wiatrem słonecznym a ośrodkiem międzygwiezdnym, choć jest niedaleko od Ziemi, więc temat jest dyskusyjny.
===
Sonda znajduje się w safe mode od 18 lutego.
Sygnały uplink docierają do satelity, ale nie są przetwarzane.
Jeśli przywrócenie zdolności dowodzenia okaże się bezskuteczne to IBEX wykona autonomiczny reset i wyłączy zasilanie 4 marca.

Mission Update: IBEX Spacecraft Now in Contingency Mode
Denise Hill Posted onFebruary 24, 2023

Cytuj
NASA’s Interstellar Boundary Explorer (IBEX) experienced a flight computer reset during a planned contact and the spacecraft went into contingency mode on Feb. 18.

The IBEX spacecraft against the starry expanse of space. IBEX is an octagon covered in blue panels. Antennae and other detectors in gold protrude from the spacecraft.

While fight computer resets have happened before, this time the team lost the ability to command the spacecraft during the subsequent reset recovery. The team also was unsuccessful in regaining command capability by resetting ground systems hardware and software.

Flight software still is running, and the spacecraft systems appear to be functional. However, while uplink signals are reaching the spacecraft, commands are not processing.

If the mission team’s efforts to find and remedy the loss of command capability remain unsuccessful, IBEX will perform an autonomous reset and power cycle on March 4.
https://blogs.nasa.gov/sunspot/2023/02/24/mission-update-ibex-spacecraft-now-in-contingency-mode/
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2023, 01:25 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: IBEX
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 04, 2023, 20:15 »