Autor Wątek: Misja Międzygwiezdna sond Voyager, czyli "Voyager Interstellar Mission" (VIM)  (Przeczytany 142192 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Misja Międzygwiezdna sond Voyager, czyli "Voyager Interstellar Mission" (VIM)
« Odpowiedź #210 dnia: Grudzień 03, 2017, 21:39 »
Mamy więc do czynienia z pierwszym odpaleniem silników w przestrzeni międzygwiezdnej.  ;)

Prawda! :)

Offline marekfk

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 107
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Misja Międzygwiezdna sond Voyager, czyli "Voyager Interstellar Mission" (VIM)
« Odpowiedź #211 dnia: Grudzień 03, 2017, 23:39 »
Mamy więc do czynienia z pierwszym odpaleniem silników w przestrzeni międzygwiezdnej.  ;)

Nie.
 :)

Czytaj uważnie:
Cytuj
Sonda, która podróżuje po przestrzeni kosmicznej od ponad 40 lat posługuje się niewielkimi silniczkami, które pozwalają jej ustawiać się tak, aby mogła komunikować się z Ziemią. Owe silniczki emitują niewielkie pulsy, które trwają zaledwie po kilka milisekund, a które pozwalają na delikatne odwrócenie sondy tak, aby jej antena skierowana była w stronę naszej planety. Teraz, zespół naukowców z misji Voyager wykorzystał zestaw czterech zapasowych silniczków, które nie pracowały od 1980 roku.

Do tej pory używali ACT (Attitude Control Thrusters)  silniki orientacji w przestrzeni, ale się zaczęły szwankować

Cytuj
Od 2014 roku inżynierowie obserwują degradację silniczków wykorzystywanych do orientowania sondy w przestrzeni. Z czasem silniczki wymagały częstszego i dłuższego czasu uruchamiania, aby uwolnić tę samą ilość energii.


więc zaczeli używać nieodpalanych od 40 lat "identycznych pod względem rozmiaru i funkcjonalności" TCM (Trajectory  Correction Maneuvr)
Jest to więc co najwyżej uruchomienie silnika po najdłuższej przerwie :)
Swoją drogą ciekawe ile jeszcze hydrazyny zostało w tych silnikach, czy jest jeden zbiornik na wszystkie, czy dwa, jeden na TCM a drugi na ACT czy w ogóle każdy silniczek ma swój zapas.
Czy prędzej skończy się paliwo do korekt położenia czy wyczerpie się RTG?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 04, 2017, 00:02 wysłana przez marekfk »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24660
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Misja Międzygwiezdna sond Voyager, czyli "Voyager Interstellar Mission" (VIM)
« Odpowiedź #212 dnia: Grudzień 04, 2017, 19:35 »
Voyager 1 odpalił silniki po 37 latach
BY MICHAŁ MOROZ ON 4 GRUDNIA 2017

(...) W 2018 roku dojdzie do wyłączenia nośnika pamięci (taśmowej) na Voyagerze 1. Ta decyzja NASA ma częściowy związek ze spadkiem ilości dostępnej energii elektrycznej (coraz słabsze radioizotopowe źródła RTG), ale częściowo także z dużą odległością i coraz większymi ograniczeniami w przesyle danych z sondy na Ziemię. NASA jest jednak przekonana, że cztery podstawowe instrumenty naukowe tej części misji Voyagera 1 będą wykonywać pomiary przez kolejne lata.

Wolniejsza wędrówka Voyagera 2

A co z Voyagerem 2? Ta sonda wciąż przebywa wewnątrz przestrzeni międzyplanetarnej. W ciągu kilku najbliższych lat Voyager 2 także powinien zbliżyć się do heliopauzy, a następnie ją przekroczyć. Na początku grudnia 2017 roku Voyager 2 znajdował się w odległości 116,1 jednostki astronomicznej od Słońca. Aktualnie przewiduje się, że sonda może przekroczyć heliopauzę około 2022 roku. Voyager 2 podróżuje przez zewnętrzny Układ Słoneczny z mniejszą prędkością niż Voyager 1.

(PFA)
http://kosmonauta.net/2017/12/voyager-1-odpalil-silniki-po-37-latach/
https://spaceflightnow.com/2017/12/03/voyager-1-probe-fires-long-dormant-thrusters-in-interstellar-space/

Offline marekfk

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 107
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Misja Międzygwiezdna sond Voyager, czyli "Voyager Interstellar Mission" (VIM)
« Odpowiedź #213 dnia: Grudzień 05, 2017, 19:39 »
W 2018 roku dojdzie do wyłączenia nośnika pamięci (taśmowej) na Voyagerze 1. Ta decyzja NASA ma częściowy związek ze spadkiem ilości dostępnej energii elektrycznej (coraz słabsze radioizotopowe źródła RTG), ale częściowo także z dużą odległością i coraz większymi ograniczeniami w przesyle danych z sondy na Ziemię

Czyli RTG słabnie. Ciekawe jest to że sondę wyposażono w tak duży zapas paliwa (jest jeden centralny zbiornik na wszystkie silniczki) że starczy go na prawie pięćdziesiąt lat. RTG się wykończy a hydrazyna jeszcze będzie :) Przecież chyba nawet w najśmielszych snach nikomu na początku lat 70-tych się nie śniło że ich sonda będzie funkcjonować tak długo.
Ciekawe czy dzisiaj projektowane sondy mają takie rezerwy? i taką niezawodność?
Każdy kilogram wynoszony w kosmos kosztuje, więc pewnie księgowi na to nie pozwalają  ;D

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Misja Międzygwiezdna sond Voyager, czyli "Voyager Interstellar Mission" (VIM)
« Odpowiedź #213 dnia: Grudzień 05, 2017, 19:39 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Misja Międzygwiezdna sond Voyager, czyli "Voyager Interstellar Mission" (VIM)
« Odpowiedź #214 dnia: Październik 06, 2018, 18:57 »
Możliwe, że Voyager 2 zaczyna się zbliżać do granicy Układu Słonecznego. To tylko jak na razie przypuszczenie, ale pojawiło się też kilka ogólnych artykułów na ten temat.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24660
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Misja Międzygwiezdna sond Voyager, czyli "Voyager Interstellar Mission" (VIM)
« Odpowiedź #215 dnia: Październik 06, 2018, 21:38 »
NASA Voyager 2 Could Be Nearing Interstellar Space
OCTOBER 5, 2018

(...) Since late August, the Cosmic Ray Subsystem instrument on Voyager 2 has measured about a 5 percent increase in the rate of cosmic rays hitting the spacecraft compared to early August. The probe's Low-Energy Charged Particle instrument has detected a similar increase in higher-energy cosmic rays. (...)

In May 2012, Voyager 1 experienced an increase in the rate of cosmic rays similar to what Voyager 2 is now detecting. That was about three months before Voyager 1 crossed the heliopause and entered interstellar space. (...)

https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?release=2018-232
« Ostatnia zmiana: Październik 06, 2018, 23:08 wysłana przez Orionid »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Misja Międzygwiezdna sond Voyager, czyli "Voyager Interstellar Mission" (VIM)
« Odpowiedź #216 dnia: Październik 25, 2018, 00:00 »
Dwa zestawy danych z V2, zaktualizowane dziś. Ciekawe, czy będą dalsze zmiany. :)

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 948
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: Misja Międzygwiezdna sond Voyager, czyli "Voyager Interstellar Mission" (VIM)
« Odpowiedź #217 dnia: Październik 25, 2018, 18:50 »
Sonda Voyager 2 na granicy przestrzeni międzygwiezdnej


Na zdjęciu: Grafika prezentująca poglądowo pozycję statków Voyager 1 i Voyager 2 względem heliosfery. Źródło: NASA/JPL-Caltech.

Sonda Voyager 2, która w tej chwili podróżuje w kierunku przestrzeni międzygwiezdnej, zmierzyła wyraźny wzrost wykrywanego promieniowania kosmicznego spoza Układu Słonecznego. To znak, że statek może zbliżać się do końca heliosfery.

Wysłana w 1977 roku amerykańska sonda Voyager 2 jest już prawie 18 miliardów kilometrów od Ziemi. Od 2007 roku statek przemierza już najbardziej zewnętrzne warstwy heliosfery - obszaru oddziaływania Słońca, w którym jego materiał i pole magnetyczne dominuje nad otaczającymi nas gwiazdami.

Pierwszym statkiem, który przekroczył heliopauzę jest Voyager 1. Voyager 2 byłby zatem drugą sondą w historii, która opuściła strefę oddziaływania naszej gwiazdy.

Już od późnego sierpnia 2018 roku działający na sondzie instrument Cosmic Ray Subsystem zaczął odnotowywać zwiększone o 5% bombardowanie promieniowaniem kosmicznym międzygwiezdnego pochodzenia. Podobne zmiany zmierzył detektor Low-Energy Charged Particle. Patrząc na przykład Voyagera 1, który heliopauzę przekroczył w 2012 roku, po 3 miesiącach od podobnej obserwacji, możemy się spodziewać, że być może to samo zrobi jeszcze w tym roku bliźniacza sonda.

Naukowcy podkreślają jednak, że Voyager 2 podróżuje po innej trajektorii i lokalizacja heliopauzy może się różnić. Obserwacje pokrywają się jednak z 11-letnim cyklem aktywności słonecznej, podczas którego heliopauza zmienia swoją odległość od Słońca.

http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/sonda-voyager-2-na-granicy-przestrzeni-miedzygwiezdnej-4757.html

https://voyager.jpl.nasa.gov


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Misja Międzygwiezdna sond Voyager, czyli "Voyager Interstellar Mission" (VIM)
« Odpowiedź #218 dnia: Październik 30, 2018, 13:05 »
Voyager 1 jest już 20 godzin świetlnych od Ziemi. Od Słońca też (+8 minut, pewnie zależne od ułożenia Ziemia-Słońce-Voyager 1).
Cytuj
Sister ship @NASAVoyager is 20 hrs 00 mins 19 secs of light-travel time from Earth

Dokładne 20 godzin nastąpiło 28 października.
« Ostatnia zmiana: Październik 30, 2018, 13:08 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline Spearhead

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 80
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Misja Międzygwiezdna sond Voyager, czyli "Voyager Interstellar Mission" (VIM)
« Odpowiedź #219 dnia: Październik 31, 2018, 14:09 »
Czyli można normalnie mówić że V1 jest poza układem słonecznym? Do tej pory słyszałem że "to zależy".

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Misja Międzygwiezdna sond Voyager, czyli "Voyager Interstellar Mission" (VIM)
« Odpowiedź #220 dnia: Październik 31, 2018, 14:20 »
Czyli można normalnie mówić że V1 jest poza układem słonecznym? Do tej pory słyszałem że "to zależy".

To ja też odpowiem to zależy. :)

Przykładowo, orbity wielu obiektów które krążą wokół Słońca znajdują się obecnie dalej niż V1. Więc definicji Układu Słonecznego jest dużo. V1 przełamał granicę tylko jednego typu. ;)

Offline Wuzetek

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 238
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Misja Międzygwiezdna sond Voyager, czyli "Voyager Interstellar Mission" (VIM)
« Odpowiedź #221 dnia: Październik 31, 2018, 14:46 »
Hm, ciekaw jestem, czy byłoby w ogóle możliwe wyznaczenie takiej granicy wg rozmiarów studni grawitacyjnej Słońca? Tj. wg miejsc, gdzie przyciąganie grawitacyjne innych obiektów zaczyna przeważać oddziaływanie naszej gwiazdy :)

Offline Spearhead

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 80
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Misja Międzygwiezdna sond Voyager, czyli "Voyager Interstellar Mission" (VIM)
« Odpowiedź #222 dnia: Październik 31, 2018, 15:27 »
Z tego co pamiętam z jakiejś książki to taka granica znajdowała by się chyba jeszcze daleko za połową drogi do alfa centauri, ale nie wiem czy dobrze pamiętam a teraz nie sprawdzę  ;D

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Jest wyraźny spadek niskoenergetycznych (słonecznych) cząstek zanotowanych u Voyagera 2. Ale droga jeszcze długa.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Wyraźny spadek nadal trwa! Jest mocny spadek cząstek nisko energetycznych! :)

Polskie Forum Astronautyczne