Autor Wątek: Planetoidy i komety (zbiorczo)  (Przeczytany 160571 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Planetoidy i komety (zbiorczo)
« Odpowiedź #45 dnia: Wrzesień 09, 2013, 18:31 »
Przeloty takich kamyczków są naprawdę ciekawe, gdyż dopiero od kilku lat można je wykrywać. Wcześniej po prostu "umykały" naszej uwadze. Ciekawe kiedy znów się trafi jakiś mały kamyczek, który wejdzie w naszą atmosferę - tak jak to było z 2008 TC3. ( http://en.wikipedia.org/wiki/2008_TC3 :) )

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Planetoidy i komety (zbiorczo)
« Odpowiedź #46 dnia: Marzec 02, 2014, 20:10 »
O! Odpowiedź na powyższy post to 2014 AA - szybciej niż się spodziewałem

Śliczna wizualizacja nieco ponad 100 tysięcy planetoid w wewnętrznym Układzie Słonecznym + trojańczycy Jowisza:

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Planetoidy i komety (zbiorczo)
« Odpowiedź #47 dnia: Marzec 05, 2014, 22:14 »
Dziś, 5 marca, o 22:06, czyli 8 minut temu, doszło do dość bliskiego przelotu planetoidy koło Ziemi. 2014 DX110 o średnicy ok. 23 metrów przeleciała w minimalnej odległości ok. 350 tysięcy kilometrów.


The Dark Side of the Moon

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1123
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: Planetoidy i komety (zbiorczo)
« Odpowiedź #48 dnia: Marzec 07, 2014, 10:38 »
Dziś, 5 marca, o 22:06, czyli 8 minut temu, doszło do dość bliskiego przelotu planetoidy koło Ziemi. 2014 DX110 o średnicy ok. 23 metrów przeleciała w minimalnej odległości ok. 350 tysięcy kilometrów.

a kilka godzin później kolejne dwa bliskie przeloty ( 2014 EF  i  2014 EC )

Grafika to screen ze strony
http://neo.jpl.nasa.gov/cgi-bin/neo_ca?type=NEO&hmax=all&sort=date&sdir=ASC&tlim=current&dmax=0.05AU&max_rows=0&action=Display+Table&show=1

Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Planetoidy i komety (zbiorczo)
« Odpowiedź #48 dnia: Marzec 07, 2014, 10:38 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Planetoidy i komety (zbiorczo)
« Odpowiedź #49 dnia: Marzec 07, 2014, 10:53 »
Ciekawi mnie, ile podobnych planetoid przelatuje blisko Ziemi ale od strony dziennej. Pewnie zbliżona wartość, zatem mamy jak na razie szansę na detekcję co najwyżej połowy (jeśli nie mniej) wszystkich kamyczków przelatujących blisko Ziemi.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Planetoidy i komety (zbiorczo)
« Odpowiedź #50 dnia: Czerwiec 25, 2014, 22:27 »
Słyszeliście lub czytaliście o czymś takim?:
http://www.rp.pl/artykul/9139,1063375-Asteroida-z-warkoczami.html


Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Planetoidy i komety (zbiorczo)
« Odpowiedź #52 dnia: Czerwiec 25, 2014, 22:38 »
Ehm, to gdzie się podziewają moje oczy jak bywam na ,,Kosmonauta net"? Chyba mi za bardzo okulary zasłaniają?  ;)

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Planetoidy i komety (zbiorczo)
« Odpowiedź #53 dnia: Sierpień 07, 2014, 08:36 »
Mam pytanie - czy Hubble bądź jakieś obserwatorium ziemskie sfotografowało kiedyś planetoidę Chiron, krążącą pomiędzy orbitami Saturna i Urana ?  Oczywiście myślą o fotografii mam na myśli piksel bądź kilka ich pikseli.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Planetoidy i komety (zbiorczo)
« Odpowiedź #54 dnia: Sierpień 07, 2014, 15:24 »
Mam pytanie - czy Hubble bądź jakieś obserwatorium ziemskie sfotografowało kiedyś planetoidę Chiron, krążącą pomiędzy orbitami Saturna i Urana ?  Oczywiście myślą o fotografii mam na myśli piksel bądź kilka ich pikseli.

A co takiego ciekawego w Chironie, żeby Hubble sobie nim zawracał głowę, a raczej zwierciadło? ;-)


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Planetoidy i komety (zbiorczo)
« Odpowiedź #56 dnia: Sierpień 07, 2014, 17:10 »
Taka kometa wielkości Chirona pędząca po orbicie mocno eliptycznej musiałaby być zjawiskiem "milionlecia", choć pewnie powierzchnia by szybko pozbyła się różnych ulotnych związków i aktywność mogła by spaść.

ciekawe, czy ktoś nad tym się kiedyś zastanawiał w formie publikacji kosmicznej...

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Planetoidy i komety (zbiorczo)
« Odpowiedź #57 dnia: Marzec 27, 2015, 11:40 »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Planetoidy i komety (zbiorczo)
« Odpowiedź #58 dnia: Marzec 09, 2016, 09:12 »
Pył meteorytowy starszy od Układu Słonecznego ?

 Researchers at Michigan State University say dust found at meteor sites on Earth came from ancient stellar explosions and likely predate the birth of the sun.

Physicists are currently studying the microscopic meteoritic material for subatomic clues as to where it came from. Specifically, scientists want to know whether the stardust was forged and expelled in a classical nova — an explosion on the surface of the larger companion in a binary star system.

http://www.breitbart.com/news/meteoritic-dust-came-from-stellar-explosions-older-than-the-sun/

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Planetoidy i komety (zbiorczo)
« Odpowiedź #59 dnia: Marzec 19, 2016, 06:40 »
Lonsdaleit  uzyskany drogą eksperymentu jako znacznik uderzeń meteorytów.

The experiments show unprecedented in situ X-ray diffraction measurements of dynamic diamond formation on nanosecond timescales by shock compression of graphite starting at pressures above 0.5 Mbar (1 Mbar = 1 million atmospheres). The team observed the direct formation of lonsdaleite above 1.7 Mbar, for the first time resolving the process that has been proposed to explain the main natural occurrence of this crystal structure being close to meteor impact sites.

"However, static experiments cannot mimic fast dynamics such as those in violent meteor impact events," he said. "Here we show that we can indeed create a lonsdaleite structure during dynamic high-pressure events. This is interesting for modeling dynamic phase transitions in general, but also shows that the lonsdaleite found in nature could indeed serve as a marker for violent meteor impacts."

http://www.spacedaily.com/reports/Shock_compression_research_shows_hexagonal_diamond_could_serve_as_meteor_impact_marker_999.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Planetoidy i komety (zbiorczo)
« Odpowiedź #59 dnia: Marzec 19, 2016, 06:40 »