Autor Wątek: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek dyskusyjny.  (Przeczytany 133820 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2622
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #105 dnia: Kwiecień 22, 2020, 21:30 »
Minuta do startu

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #106 dnia: Kwiecień 22, 2020, 22:13 »
Tantal, to były Starlinki z szóstej paczki, a widziałeś Starlink-7 od 21 :52 do 21:54?
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Tantal

  • Kościoła Latających Bojlerów
  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 773
  • per aspera ad astra
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #107 dnia: Kwiecień 23, 2020, 08:46 »
Nie, zwłaszcza że te miały chyba być nisko nad horyzontem? U mnie trochę pagórkowato, nie wyłaziłem na bardziej otwartą przestrzeń.

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #108 dnia: Kwiecień 23, 2020, 12:58 »
No to mamy dzisiaj szansę na prawdziwy Starlink-train, o ile dopisze pogoda (u mnie w Lublinie, póki co PIĘKNIE).  :D

Poniżej dane obserwacyjne dla Starlink-train na dzień 23.04, na podstawie świeżego TLE z CelesTrak - tylko ostatnia paczka Starlinków z siódmego startu (oraz brak na niebie innych satelitów, żeby nie zaciemniały widoku). Niestety jasne niebo może stwarzać problemy. Wygląda to jednak obłędnie!  8) Prawdziwy Starlink-train ponownie nad Polską!!

Myślę, że w czasie przelotu, jak satelity po górowaniu będą schodziły na wschodni nieboskłon istnieje duża szansa na flary. Popatrzcie TUTAJ jeszcze raz dokładnie na pierwszy Starlink-train nad Polską (z maja zeszłego roku), kiedy satelity flarują!

1-wszy przelot 23.04 (Lublin):

Awangarda - pierwszy dzisiaj w szeregu Starlink-1325, zaznaczyłem na żółto
Maruder - ostatni dzisiaj Starlink-1378, zaznaczyłem na pomarańczowo

20:25:15 / 20° W / awangarda w okolicy Wenus
20:25:36 / 20° W / maruder w okolcy Wenus
20:26:19 / 68° SSW / górowanie Starlink-train nad gwiazdozbiorem Lwa
20:28:08 / 12° ESE / koniec - wejście awangardy w cień Ziemi.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 23, 2020, 15:44 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #108 dnia: Kwiecień 23, 2020, 12:58 »

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #109 dnia: Kwiecień 23, 2020, 13:01 »
... i w powiększeniu, w lornetce 10X przed wejściem w cień Ziemi:

Na trzecim zrzucie macie czas przelotu Starlink-train za tyłkiem Lwa (w lekkim zbliżeniu). Pomijając marudera (1378 - zaznaczyłem go, żeby można było zobaczyć więcej danych tj. wysokość / odległość do satelitów) widać, że 59 szt. satelitów leci w bardzo zwartym "paciorku koralików", nie wiele dłuższym od odległości między gwiazdami z tyłka Lwa (Denebola i Zosma). Na symulacji wielkość punktów gwiazd i Starlinków nie ma nic wspólnego z faktyczną jasnością - póki co nie wiem jak to zmienić w Stellarium. Ponieważ satelity są nisko sądzę, że w czasie tego przelotu Starlinki mogą być równe jasnością, jak nie lepsze, jasnym gwiazdom Lwa, nie mniej przy jeszcze mocno rozjaśnionym niebie (u mnie w Lublinie w tym czasie Słońce jest 7°20' pod horyzontem, 48 min. po zachodzie) i jedne i drugie obiekty mogą być trudne do obserwacji. Lornetkę trzeba będzie na pewno przeprosić. Powodzenia i udanych łowów!  :)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 23, 2020, 17:28 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #110 dnia: Kwiecień 23, 2020, 15:17 »
2-gi przelot Starlink-train 23.04 (Lublin):

21:57:23 / 5° W / awangarda na wysokości 5° pod Betelgezą
21:58:24 / 9° SWW / awangarda wchodzi w cień Ziemi.

Przelot bardzo krótki i niski (max. elewacja nie przekroczy wysokości Betelgezy z Oriona), więc jeśli Ktoś będzie miał widok na przejrzysty zachodni nieboskłon, nisko nad horyzontem w Polsce południowej / południowo-zachodniej, to może spróbować.

Na trzecim zrzucie widok w lornetce 10x - w polu widzenia zmieszczą się wszystkie 59 szt. starlinków poza maruderem.

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 23, 2020, 16:15 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1126
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #111 dnia: Kwiecień 23, 2020, 18:33 »
Dziś będzie kosmos !!!! Sprzet gotowy.

Pogoda OK :)
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #112 dnia: Kwiecień 23, 2020, 18:50 »
Adam czekam na fajne foty (timelapsy).  :) Ja będę tylko z lornetką czaił, bo jeszcze mam zbyt małe doświadczenie w nocnym foto/video, żeby w krótkim czasie coś klawego upitrasić,  a tu na dodatek będzie jeszcze całkiem widno.  ;)
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 842
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #113 dnia: Kwiecień 23, 2020, 20:33 »
Nic nie widziałem, próbowałem lornetką 10x50...
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #114 dnia: Kwiecień 23, 2020, 22:28 »
Ja podobnie w warunkach miejskiego nieba też niepowodzenie zaliczyłem.  :(  Stanowczo za wcześnie - tak ze 20-30 min. Ciekaw jestem czy Adamowi (Limax7) udało się coś utrwalić na foto/wideo w tak trudnych warunkach jasnego nieba?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 23, 2020, 22:30 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #115 dnia: Kwiecień 24, 2020, 14:07 »
Nic nie widziałem, próbowałem lornetką 10x50...

Przez lornetkę na pewno dałoby się zobaczyć, ale problem jest w tym, że trzeba wiedzieć gdzie ją dokładnie skierować na niebo w sytuacji gdy nie widzi się obiektu gołym okiem. Taki Starlink-train na drugi dzień po starcie, mimo że leci w gęstym szyku, w 5-cio stopniowym polu widzenia lornetki 10x mieści się tylko w całości gdy jest na początku lub końcu przelotu (nisko nad horyzontem), a obiekt jest przecież dodatkowo w ciągłym ruchu, wolniejszym przy horyzoncie, szybszym w czasie górowania. Mnie też lornetka nie pomogła mimo, że miałem ściągę z charakterystycznymi punktami przelotu (ze względu na fatalne niebo nie przydała się zupełnie), a krótki czas na obserwację dodatkowo działał stresująco przy tak jeszcze jasnym niebie.  :( ! Ale podkreślam, że tego typu obserwacje wizualne w skrajnie trudnych warunkach są bardzo subiektywne, bo mocno zależą od wieku - jakości wzroku (stanu zdrowia) obserwatora.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 24, 2020, 15:05 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline gelo

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 217
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #116 dnia: Kwiecień 24, 2020, 22:14 »
To ja jeszcze pozwolę sobie wrzucić zdjęcie z wczoraj, jedyną flarę jaką złapałem i to uciętą i nie najjaśniejszą, ale zawsze coś ;) Po stronie prawej Wenus.

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #117 dnia: Kwiecień 25, 2020, 00:33 »
gelo, widzieliśmy to samo! Popatrz na pierwszy i drugi załącznik (zrzuty z wizualizacji orbitalnej 3D z CelesTrak). To część Starlinków z szóstej paczki narobiło takiego zamieszania. Ich przelot zaczął się zaraz po 20-tej, a skończył ok 20:23 (tuż przed Starlink-train z siódmej paczki). Nabroiły nieźle - puszczały krótkie flary (same niewidoczne na jasnym niebie), albo raptem wyskakiwały z niebytu, lecąc przez parę sekund widoczne z jasnościami dochodzącymi do wartości ujemnych mag i w końcu przygasały z powrotem, ginąc w otchłani zbyt jasnego jeszcze nieba. Było to jednak tylko kilka przypadków, nie cała seria - przynajmniej ja to tak widziałem. Pierwszy raz byłem świadkiem takich harców Starlinków na jasnym niebie! Później, przed dziewiątą pm widziałem jeszcze przelot w jednym ciągu rzadziej lecących, kolejnych szt. (jak sprawdziłem po powrocie do domu) nr 1288, 1286 i później bliżej siebie 1278 z 1280, no i za nimi dwa lecące obok siebie 1304 i 1029 (z innej paczki) - te to wyraźnie "chciały się zderzyć", zbliżając się ciągle do siebie (leciały po różnych płaszczyznach orbitalnych) - fajnie to wyglądało (zrzut nr 3). Gdyby nie te swawole i wyścigi NASCAR Starlinków z wcześniejszych paczek, to dzień obserwacyjny musiałbym spisać całkowicie na straty po totalnej wtopie ze Starlink-train, a tak przynajmniej tyle.

PS gelo, a z jakiej ty "armaty strzelasz" w niebo?  ;) :D
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 27, 2020, 09:29 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24659
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #118 dnia: Kwiecień 26, 2020, 21:15 »
Obserwacje satelitów Starlink – marzec/kwiecień 2020
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 19 KWIETNIA 2020


Flara z jednego z satelitów paczki Starlink / Credits - Craig Taylor




Obserwacje szóstej paczki satelitów Starlink – 19 marca 2020 / Credits – Craig Armstrong

(...)
https://kosmonauta.net/2020/04/obserwacje-satelitow-starlink-marzec-kwiecien-2020/#prettyPhoto

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #119 dnia: Kwiecień 30, 2020, 08:32 »
Na stronie SpaceX pojawił się update odnośnie Starlinków:

https://www.spacex.com/news/2020/04/28/starlink-update

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #119 dnia: Kwiecień 30, 2020, 08:32 »