Autor Wątek: Nawigacja satelitarna - użytkownicy końcowi  (Przeczytany 3520 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jsc

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
Nawigacja satelitarna - użytkownicy końcowi
« dnia: Czerwiec 29, 2013, 08:12 »
A ja mam pytanie dotyczące końcowych użytkowników nawigacji satelitarnych. Na całym świecie są już dostępne 2 systemy, a do końca dołączą 2 kolejne, a potęgi regionalne utworzą z koleji systemy regionalne. Chciałbym się zapoznać z tym jak wyglądają technologie (hardware i software głównie mnie interesuje do internetu, ale inne też mogą być) pozwalające na wykorzystanie tych nawigacji i jeśli to możliwe przełączanie się na optymalny dla danego celu wykorzystania i/lub miejsca.

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nawigacja satelitarna - użytkownicy końcowi
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 29, 2013, 12:58 »
Jsc, to bardzo rozległy temat, bo sprzętu jest sporo: od modułów telefonach komórkowych po zaawansowane moduły dla rakiet wojskowych. Podobnie jest pewnie z oprogramowaniem  - jest sporo open-source'owego (np. http://opengts.sourceforge.net/) oraz bardzo wyspecjalizowanego, dużo kosztującego.

Temat jest naprawdę ciekawy - może warto wydzielić Twój i mój post do nowego wątku? :)

Offline jsc

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 29, 2013, 13:05 »
Osobny temat może być.

Offline jsc

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 04, 2013, 21:25 »
Cześć! Pora na rozwinięcie tematu ;)

Przy okazji nie dawnego otwarcia lotniska w Modlinie zainteresowało mnie dlaczego linie domagają ILSa, a nie EGNOSa więc zrobiłem amatorskie śledztwo i dotarłem do: http://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-article-BAR0-0057-0024. We wnioskach można znaleźć, że wschodnia część Polski jest poza zasięgiem stacji poprawiających system. Wychodzi na to, że trzeba zbudować jeszcze jedną stację RIMS, ale nie znalazłem wieści na temat jej budowy...

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 04, 2013, 21:25 »

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 04, 2013, 23:22 »
A czy EGNOS nie jest przypadkiem na pobliskim Okęciu?

Tutaj mogę się mylić, ale EGNOS nie jest zastąpieniem ILS, a raczej jego uzupełnieniem. :)

Offline Air Q

• Weteran
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 04, 2013, 23:43 »
Może się przyda: http://pansa.pl/?opis=GNSS
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline jsc

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 05, 2013, 10:33 »
Tutaj mogę się mylić, ale EGNOS nie jest zastąpieniem ILS, a raczej jego uzupełnieniem. :)

Nie jestem znawcą tematu, ale w materiałach jakie ja znam eksponują przewagi (ew. słabości się ignoruje) systemu EGNOSa nad ILSem:
- duże oszczędności w infrastrukturze rzędu bodajże milionów euro
- korzystniejsze ścieżki podejścia
- bezpieczniejsze podejścia

W 3 prezentacji PAŹP z strony podanej przez kolegę Air Q wynika, że zagrożenia dla takich systemów wynika z relatywnie słabego sygnału nawigacyjnego (w tym ryzyko celowego zakłócania jak to rzekomo było w Smoleńsku), ale gdyby to były problemy znaczące to takie pomysły nie byłyby wogóle rozpatrywane, więc jeśli coś wiesz na temat zapełniania przez ILS luk EGNOSa to się podziel.

PS. Już w przyszłym roku GALILEO wchodzi w fazę operacyjną, więc można podejrzewać w sylwestra 2015 roku jakieś lotniska będą w zaawansowanej fazie certyfikowania do tego systemu, a może będzie jakaś dyrektywa na ten temat.

Offline Maquis

• Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 05, 2013, 20:35 »
Dodatkowo ILS ILSowi nierówny. Ten system ma swoje wersje i chyba tylko najwyższy umożliwia podejścia i lądowania w każdych warunkach pogodowych. Trzeba też mieć na uwadze precyzję systemu w pionie. Gdzieś czytałem, że EGNOS (oczywiście nie sam) teoretycznie może umożliwiać skuteczną nawigację do wysokości 100 m. Nawet przypominam sobie, że jedną z postulowanych zalet systemu było obniżenie pułapu decyzyjnego dot. lądowania.

Offline jsc

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 05, 2013, 09:51 »
Ostatnio przeprowadzono ciekawy eksperyment z GPS:
http://www.kosmonauta.net/pl/badania-rozwoj/menu-artykuly-badania-rozwoj/procesy/5703-pokazano-atak-typu-spoofing-poprzez-sygnal-gps.html

Tylko wydaje mi się że taki eksperyment jest wykonany na dziwnie późnym etapie historii tego systemu (z dwie dekady fazy operacyjnej).

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 05, 2013, 11:08 »
Podobne pierwsze systemy komercyjne chyba oferowano już w latach 90. XX wieku, aczkolwiek wówczas chyba dość słabo działały. Dziś pewnie jest ich bardzo dużo, podobnie jak systemów je wykrywających. Ten podlinkowany test jest bardzo "akademicki", dlatego autorom pomysłu zależało na publikacji wyników.

Offline jsc

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 05, 2013, 11:53 »
Artykuł zaprezentował, że oszukanie odbiornika jest możliwe. A temat nie jest znowu taki akademicki skoro jest jedno z wersji smoleńskich.

-------------
Edit moderatora - proszę o ograniczenie i nie sprowadzanie dyskusji w tym wątku do kwestii konspiracyjno-politycznych. To nie to forum.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 05, 2013, 12:45 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 05, 2013, 13:13 »
Jest możliwe, aczkolwiek w tym przypadku była mowa o cywilnych zastosowaniach. Wojskowe charakteryzują się zupełnie innym, znacznie wyższym poziomem ochrony przed zagłuszaniem. W zasadzie to chyba jeden z mocniejszych punktów systemu gps dla amerykańskiego wojska - inaczej by im drony non stop spadały. :)

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 05, 2013, 13:13 »