Autor Wątek: Wydzielone z wątku o SpaceX - propocja inwestycji i ich ważność  (Przeczytany 5139 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Wydzielone z wątku o SpaceX - propocja inwestycji i ich ważność
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 02, 2016, 23:01 »
Looz, ale Ty piszesz teraz nagle o Falconie 1, a z tego co czytam to JSz miał na myśli z pewnością Falcona 9. Zaczynam się gubić w tych wypowiedziach.

Rozumiem, że jesteś wielkim fanem SpaceX - tak jak i większość osób na tym forum - ale trzymajmy poziom i nie róbmy zamieszania. Starajmy się też podawać fakty i korygować błędy albo nieścisłości. 

Może przenieść te kilka ostatnich postów do wolnych tematów?

Offline JSz

• Weteran
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 02, 2016, 23:09 »
Oj to juz troche przesadzone argumenty.
396 mln piechota nie chodzi ale wydaje mi sie, ze w tradycyjnym przemysle kosmicznym to drobniaki. W tym samym artykule z wiki zaraz ponizej tej kwoty sa zacytowane badania NASA, ktore mowia, ze gdyby agencja chciala ten sam projekt realizowac w tradycyjny sposob zamiast 0.3 byloby 3.6 mld (TYLKO F9, bez dragona!).
Nie uwazam, zeby NASA nie byla beneficjentem tego ukladu jeszcze wiekszym niz SX. Ba, to pewnie ich najlepiej zainwestowane 396 mln w calej historii.
Kontraktow CRS/CRS2 zupelnie bym do tematu nie mieszal, mielismy rozmawiac o funduszach na R&D. A to po prostu kasa (b. przyzwoita!) za okreslone uslugi. Nikt chyba nie probuje argumentowac, ze taki SES funduje R&D w SX placac za usluge.

Spróbuję uporządkować:

1) Nie dojdziemy tu i teraz czy owe 396 mln to dużo czy mało. Ale przypominam, że chodzi tu wyłącznie o wydatki na R&D, nie na budowę sprzętu operacyjnego. Oczywiście nie jestem żadnym specjalistą w tej branży, ale śledząc trochę komunikaty w sprawie różnych kontraktów myślę, że zdołałem sobie wyrobić pogląd, ile takie rzeczy mogą kosztować. Ale nie wykluczam, że mogę się mylić i nie chciałbym tego wątku kontynuować, bo nic nowego już nie wniesiemy

2) Tych odnośników na wiki nie udało mi się znaleźć - pewno jestem gapa. Mógłbyś wskazać?

3) Nigdzie na napisałem, że NASA nie skorzystała na tych programach i kontraktach - nie przyjmuję takiego zarzutu :). Ale to chyba zdrowa sytuacja, że obie strony na tym skorzystały?

4) Kontrakty CRS i CRS-2 mają tu bardzo dużo do rzeczy, zwłaszcza ten pierwszy, bo drugi był niepewny. Ponieważ: (a) inaczej się inwestuje, gdy ma się >90% gwarancji na intratny kontrakt, w którym można wkład odzyskać z nadwiązką; (b) kwota kontraktu CRS nie była negocjowana, to SpaceX złożył taką kalkulację. Trudno mi uwierzyć, by nie uwzględnił w niej poniesionych kosztów. Oczywiście suma musiała pozostać na rozsądnym poziomie by została zaakceptowana.

Nie bardzo rozumiem o jakim dyskredytowaniu tutaj mowa?

Kanarkusie, wywołałeś mnie na dywanik, ale nie bardzo wiem z czym :-[ Ja nie dyskredytowałem ani NASA ani SpaceX, a mój pierwszy post w tym temacie stanowił tylko wyrażenie niezgody na wezwania NASA do samorozwiązania... Reszta to nie moja robota.

LooZ^

• Gość
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 02, 2016, 23:12 »
A to Falcon 1 nie stanowił części R+D Falcona 9? Nie da się rozdzielić R+D na konkretne projekty, bo przecież nigdy nie zaczyna się od zera. Z całą pewnością można więc przyjąć, że NASA nie pokryła "całości R+D", o czymkolwiek mówimy.

Czy NASA płaciła za F9R? No raczej nie. Czy płaciła za SuperDraco w Dragonie2 których nie potrzebuje? No nie. Kilka dni temu spotkałem się z tekstem SpaceX, że ich koszty developmentu F9R sięgnęły już 1 miliarda dolarów. Nawet jeśli mówimy o Raptorze, to Nasa płaci tylko 33% kosztów badań.

Offline JSz

• Weteran
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 02, 2016, 23:16 »
Może przenieść te kilka ostatnich postów do wolnych tematów?

Dopiero teraz dotarłem do Twojego posta. Jestem całkowicie za, a nawet za ostatecznym usunięciem. Po co odstręczać internautów od naszego Forum...

Sorry, że nie będę już niczego doprecyzowywał, ale przy takim poziomie żadne argumenty nie trafią.

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #18 dnia: Maj 02, 2016, 23:16 »

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 02, 2016, 23:49 »
Wydzieliłem posty. Chciałbym, żeby udało się nam kiedyś coś więcej na ten temat dowiedzieć, ale zakładam, że brakuje nam wszystkim wiadomości.

Zanim zamknę ten wydzielony wątek - czy można prosić kogoś o próbę zestawienia dostępnych informacji o inwestycjach własny, w oraz programów NASA dookoła SpaceX? Najlepiej w formie tabelarycznej wraz z linkami. Wówczas pewnie będziemy gotowi do rozpoczęcia dyskusji na nowo.

Osobę chętną poproszę o PW. :)

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #19 dnia: Maj 02, 2016, 23:49 »