Autor Wątek: InSight (05.05.2018)  (Przeczytany 264814 razy)

0 użytkowników i 6 Gości przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
InSight (05.05.2018)
« dnia: Marzec 01, 2012, 09:19 »
Pamiętacie geofizyczną sondę marsjańską, proponowaną do startu w 2016? Nazywała się ona GEMS, zaś od niedawna NASA zmieniła jej nazwę na: ,,In Sight"
http://www.marsdaily.com/reports/Proposed_Mars_Mission_Has_New_Name_999.html
Ciekawe, jak nowa nazwa pozwoli temu projektowi wyruszyć na Marsa?  ;) Poza tym zastanawiam się, czemu NASA nie wysyła sieci małych lądowników geofizycznych tylko jeden duży?
A poniżej ilustracja tej nowo proponowanej misji:
« Ostatnia zmiana: Maj 01, 2018, 10:11 wysłana przez kanarkusmaximus »

Scorus

  • Gość
Odp: InSight
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 27, 2012, 17:37 »
Co do kamer na InSight, jak podaje Phil Stooke na razie planowane są kamery inżynieryjne z MERów i MSL - HazCam na korpusie i NavCam na ramieniu. Ta ostatnia posłuży do wykonania panoramy. Tak więc efekt będzie podobny do panoramy z Vikingów. Ciekawe, czy po wyborze misji nie będzie akcji aby jednak dołączyć kamerę o większej rozdzielczości.

Cytuj
The spacecraft carries a MER hazcam (maybe 2) fixed on the body to give an overview of the instrument deployment area, and a MER navcam (or a pair, more likely) on the arm elbow area for detailed instrument deployment coverage. After instrument deployment, but during the first 60 days, they will use the navcam(s) to do a full panorama and other things like change detection (which might include clouds, dust devils etc.) . Then they go to reduced operations for the rest of the mission, only monitoring the instruments.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: InSight
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 27, 2012, 19:06 »
Co do kamer na InSight, jak podaje Phil Stooke na razie planowane są kamery inżynieryjne z MERów i MSL - HazCam na korpusie i NavCam na ramieniu. Ta ostatnia posłuży do wykonania panoramy. Tak więc efekt będzie podobny do panoramy z Vikingów. Ciekawe, czy po wyborze misji nie będzie akcji aby jednak dołączyć kamerę o większej rozdzielczości.

Te wymienione przez Ciebie Scorusie kamerki, może rewelacyjne nie są, ale zawsze to lepsze niż niewidoma sonda  ;) Miejmy nadzieję, ze jednak umieszczą tam konkretną kamerkę, przynajmniej taką jak na Phoenixie  ;D
A poza tym ciekawe jak może wyglądać panorama wykonana z kamerki na ramieniu?

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: InSight
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 20, 2012, 23:48 »
« Ostatnia zmiana: Sierpień 20, 2012, 23:55 wysłana przez Air Q »
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: InSight
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 20, 2012, 23:48 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: InSight
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 21, 2012, 00:36 »
Bardzo ciekawa informacja! :)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: InSight
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 21, 2012, 10:51 »
Nie słyszałem o tej misji, a może się ona okazać bardzo, bardzo pomocna z uwagi na pobranie próbek z głębokości około 3 metrów...

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: InSight
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 21, 2012, 11:10 »
Cieszę się bardzo z tej informacji  :) Ciekawe gdzie wyznacza lądowisko dla Phoenix-Next  ;) Mam nadzieję, że będzie to płaskowyż Tharsis. Choć z drugiej strony trochę za wysoko jak na lądowanie w stylu Phoenixa. A może kaldera Olympys Mons? To byłaby ciekawa jazda  8) o ile dorobią sondzie In-Sight porządną kamerę do fotografowania otoczenia!
Super, że na następną amerykańską misję nie trzeba będzie czekać do 2018, 2020 albo 2022 roku  8)

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: InSight
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 21, 2012, 11:29 »
Nie słyszałem o tej misji, a może się ona okazać bardzo, bardzo pomocna z uwagi na pobranie próbek z głębokości około 3 metrów...
To jest heat flow experiment. Tutaj wykaz instrumentów:
http://insight.jpl.nasa.gov/technology/

oprócz tego kamery typu Navcam i Hazcam.

Jeszcze jeden filmik:

« Ostatnia zmiana: Sierpień 21, 2012, 11:33 wysłana przez Air Q »
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Scorus

  • Gość
Odp: InSight
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 21, 2012, 13:02 »
Nie słyszałem o tej misji, a może się ona okazać bardzo, bardzo pomocna z uwagi na pobranie próbek z głębokości około 3 metrów...

To GEMS po prostu, tylko nazwę zmienili, bo kolidowała z GEMS astrofizycznym. Teraz  zgodnie z przewidywaniami wybrano tą misję do realizacji, zamiast lądownika na Tytana albo skaczącego lądownika na kometę Wirtanen.

Żadne próbki nie będą pobierane, w gruncie umieszczony zostanie układ do pomiaru przepływu ciepła i sejsmometr.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 21, 2012, 13:04 wysłana przez Scorus »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: InSight
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 21, 2012, 13:16 »
lądownik...na Tytana? Ale to chyba całkowicie inna pieśń pod względem finansowym prawda. Te 3 projekty - propozycje startowały  w szranki z tej samej pozycji?
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Scorus

  • Gość

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 733
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: InSight
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 21, 2012, 21:14 »
lądownik...na Tytana? Ale to chyba całkowicie inna pieśń pod względem finansowym prawda.
Niekoniecznie. Wszystkie te misje mialy sie zamknac w kwocie 425 mln USD + rakieta a więc to całkiem skromny budżet jak na misje NASA. Ta sama rakieta zawiezie ciebie do Marsa i do Saturna.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 21, 2012, 22:26 wysłana przez olasek »

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: InSight
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 21, 2012, 21:59 »
Nie słyszałem o tej misji, a może się ona okazać bardzo, bardzo pomocna z uwagi na pobranie próbek z głębokości około 3 metrów...
Ano właśnie - na tej głębokości promieniowanie kosmiczne będzie już tak małe, że spokojnie można by tam szukać jakiś form życia. Pytanie tylko czy ten lądownik będzie posiadał jakieś odpowiednie urządzenia do poszukiwania ewentualnych form życia ? Chyba jednak niestety nie będzie ich posiadał  :-\ Czy to nie błąd w koncepcji ?

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: InSight
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 21, 2012, 23:03 »
Niekoniecznie. Wszystkie te misje mialy sie zamknac w kwocie 425 mln USD + rakieta a więc to całkiem skromny budżet jak na misje NASA. Ta sama rakieta zawiezie ciebie do Marsa i do Saturna.

Na myśli miałem raczej stopień skomplikowania misji, bo ciężko mi wyobrazić sobie porównanie lądownika marsjańskiego do lądownika tytańskiego (jeśli dobrze odmieniłem) czy skoczka kometarnego.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 733
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: InSight
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 22, 2012, 00:31 »
[bo ciężko mi wyobrazić sobie porównanie lądownika marsjańskiego do lądownika tytańskiego (jeśli dobrze odmieniłem).
Ladownik na Marsie oczywiscie duzo drozszy (silniczki, itp.)....  ;D
« Ostatnia zmiana: Sierpień 22, 2012, 00:33 wysłana przez olasek »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: InSight
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 22, 2012, 00:31 »