Ankieta

Czy gdybyś miał możliwość zdecydowałbyś się na misję na Marsa w jedną stronę?

Zdecydowanie TAK!
25 (20.7%)
W innej sytuacji prywatnej tak
29 (24%)
Raczej nie
26 (21.5%)
Zdecydowanie NIE!
41 (33.9%)

Głosów w sumie: 103

Autor Wątek: Załogowa wyprawa na Marsa  (Przeczytany 317302 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Załogowa wyprawa na Marsa
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 28, 2010, 23:13 »
W naszej ankiecie mowa jest o nas samych ("Czy gdybyś miał wybór zdecydowałbyś się (...)"), i dlatego też moja odpowiedź była zdecydowanie na NIE.
Ale odpowiedź na pytanie, "czy zgadzam się, aby ktoś inny się zdecydował" już nie musiała by być tak jednoznaczna. Jak ktoś ma ochotę... ;)
The Dark Side of the Moon

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Załogowa wyprawa na Marsa
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 04, 2010, 08:27 »
misja w jedną stronę ?

statek należałoby chyba obsadzić skazańcami (tylko kara śmierci), kosmos jako współczesny łagr... ot poranny czarny humor.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Załogowa wyprawa na Marsa
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 17, 2011, 15:00 »
W WSJ pojawił się taki oto artykuł popełniony przez Roberta Zubrina: How We Can Fly to Mars in This Decade—And on the Cheap. Dla tych, którzy nie mają dostępu, w skrócie - trzy Falcony H plus dwóch ludzi w Dragonie i wiśta wio na Marsa. Może kogoś zainteresuje, ja od komentowania się wstrzymam :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Załogowa wyprawa na Marsa
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 17, 2011, 15:10 »
Moim zdaniem Zubrin staje się coraz większym kawalarzem. Z drugiej strony - WSJ nie jest jednak czasopismem z tej 'branży', więc w zasadzie można napisać co się chce. :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Załogowa wyprawa na Marsa
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 17, 2011, 15:10 »

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Załogowa wyprawa na Marsa
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 17, 2011, 17:00 »
Znalazłem też pełną wersję, ogólnodostępną. Tutaj z kolei trochę dodatkowych informacji.

Offline Jake_Suly

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Załogowa wyprawa na Marsa
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 17, 2011, 19:30 »
niestety mój ang. jest zbyt ubogi :( a jestem nawet kibicem Zubrina więc jak ten artykuł  pojawi sie w wersji polskiej to dajcie znać z góry dzięki:)

Offline sebastiansz

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 141
  • ...
    • Wiadomości o lotach kosmicznych
Odp: Załogowa wyprawa na Marsa
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 17, 2011, 21:18 »
Jak dla mnie to zbyt kolorowo i łatwo wygląda, ale Zubrin jest z tego znany, że jak coś powie to się wydaje łatwe :) Bardzo lubię Zubrina.

Elon Musk mówił, że SpaceX poleci na Marsa za 10-20 lat
"We'll probably put a first man in space in about three years," Elon Musk told the Wall Street Journal Saturday. "We're going all the way to Mars, I think... best case 10 years, worst case 15 to 20 years."


SpaceX planuje wysłać ludzi na Marsa za 10-20 lat


źródło: http://news.discovery.com/space/spacex-elon-musk-mars-astronauts-20-years-110423.html (art. z 23 kwietnia 2011)
« Ostatnia zmiana: Maj 21, 2011, 23:46 wysłana przez sebastiansz »
http://kosmicznewiadomosci.wordpress.com/ - loty kosmiczne, astronautyka.

''That may have been one small step for Neil, but it's a heck of a big leap for me." Bruce McCandless II

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Załogowa wyprawa na Marsa
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 17, 2011, 21:24 »
Przestałem czytać po wzmiance o sprzęcie do eksplorowania powierzchni  ::)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Załogowa wyprawa na Marsa
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 18, 2011, 15:04 »
Ja jeszcze nie czytałem tekstu. Ale wzmianka o dwóch ludziach wysyłanych na Czerwoną Planetę to moim zdaniem przesada.
Co się stanie, gdy jeden z astronautów zachoruje albo złamie nogę? Czy wszystkie obowiązki mają przejść na 1 pozostałego zdrowego astronautę? Dla mnie dwóch ludzi na Marsa to za mało. Sam Zubrin w Czasie marsa pisał iż absolutnym minimum jest 3 członków załogi.
Hmm Wizja Mars Direct (choć nie idealna) podobała mi się, ale ta ostatnia wizja Zubrina jeszcze przed przeczytaniem wydaje mi się szalona, choćby ze względu na tych 2 nieszczęsnych astronautów.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Załogowa wyprawa na Marsa
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 18, 2011, 15:08 »
Misje na Marsa na obecnym etapie i przy możliwościach SpaceX uważam, że miałyby sens tylko jako lot w tę i z powrotem. Ewentualnie z krótkim pobytem na orbicie gdyby było dość paliwa.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Załogowa wyprawa na Marsa
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 18, 2011, 15:23 »
Misje na Marsa na obecnym etapie i przy możliwościach SpaceX uważam, że miałyby sens tylko jako lot w tę i z powrotem. Ewentualnie z krótkim pobytem na orbicie gdyby było dość paliwa.

Maquis a ja myślę, ze ich Falcon Heavy bardzo by się przydał, tylko ktoś jeszcze musiałby zrobić lądownik i powrotniki, czy to z orbity czy z powierzchni Marsa. Myślę, że samo Space X nie udźwignie kosztów całej ekspedycji. Ale ważne jest, że oferują rakietę za grosze (dobrze byłoby, żeby ich kalkulacje kosztów startu się sprawdziły  ;)). Do dziś jeden z największych problemów w locie na Marsa czy Księżyc to brak odpowiedniej rakiety......
Moze za parę lat znajdą się prywatni inwestorzy, podobni do Bigelowa chętni zaproponować budowę lądowników i statków na Marsa za ,,grosze"  8)   ;D

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Załogowa wyprawa na Marsa
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 19, 2011, 22:29 »
Pisałem wielokrotnie, że Zubrina faktycznie się fajnie czyta, jednak bardziej w zakresie sci-fi bo wszystko tam (w książce The Case for Mars również i przede wszystkim) jest bajecznie proste, oczywiste, kolorowe, banał jednym słowem, "hop siup" i lecimy, zbiór myśli marzyciela, świetny środek odstresowujący. Szkoda jednak, że absolutnie nie rozróżnia od problemu lotu na Marsa od problemu lotu na Księżyc, zaczyna budowę domu od komina zastanawiając się i rysując szkice bazy, plany eksperymentów na powierzchni, jakby zostawiając na boku poważne rozważania o metodach wysłania człowieka, metodach ochrony jego zdrowia podczas zabójczej pod względem promieniowania paraboli lotu. No i te jego ciągłe ataki na Łysego, a to, że ekploracja naszego satelity nic nie da, że kolejnym jedynym i słusznym przystankiem jest tylko i wyłącznie Mars. No zakochał się facet w tamtejszych pejzażykach i buja w marsjańkich chmurkach pierzastych. Można być marzycielem, ale bez przesady.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Załogowa wyprawa na Marsa
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 28, 2011, 13:37 »
Pisałem wielokrotnie, że Zubrina faktycznie się fajnie czyta, jednak bardziej w zakresie sci-fi bo wszystko tam (w książce The Case for Mars również i przede wszystkim) jest bajecznie proste, oczywiste, kolorowe, banał jednym słowem, "hop siup" i lecimy, zbiór myśli marzyciela, świetny środek odstresowujący. Szkoda jednak, że absolutnie nie rozróżnia od problemu lotu na Marsa od problemu lotu na Księżyc, zaczyna budowę domu od komina zastanawiając się i rysując szkice bazy, plany eksperymentów na powierzchni, jakby zostawiając na boku poważne rozważania o metodach wysłania człowieka, metodach ochrony jego zdrowia podczas zabójczej pod względem promieniowania paraboli lotu. No i te jego ciągłe ataki na Łysego, a to, że ekploracja naszego satelity nic nie da, że kolejnym jedynym i słusznym przystankiem jest tylko i wyłącznie Mars. No zakochał się facet w tamtejszych pejzażykach i buja w marsjańkich chmurkach pierzastych. Można być marzycielem, ale bez przesady.

Fajnie że nie napisał od kiedy te 5 lat zacząć liczyć ;) nie miał chyba na myśli tego stulecia ?

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Załogowa wyprawa na Marsa
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 28, 2011, 16:23 »
Fajnie że nie napisał od kiedy te 5 lat zacząć liczyć ;) nie miał chyba na myśli tego stulecia ?
Znając Zubrina m.in, z książki ,,Czas Marsa" byłbym pewny, że te pięć to miało być od chwili wypowiedzi. Jakby ludzie byli wielkości myszek to bym uwierzył. Ale, że mają wytrzymać pół roku w ciasnej kapsule? To już mi nie pasuje, mimo iż większość życia, jako fan astronautyki wychowywałem się na ,,Czasie marsa" i ,,Narodzinach cywilizacji kosmicznej" autorstwa właśnie Boba Zubrina.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Załogowa wyprawa na Marsa
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 29, 2011, 15:46 »
Maquis a ja myślę, ze ich Falcon Heavy bardzo by się przydał, tylko ktoś jeszcze musiałby zrobić lądownik i powrotniki, czy to z orbity czy z powierzchni Marsa. Myślę, że samo Space X nie udźwignie kosztów całej ekspedycji. Ale ważne jest, że oferują rakietę za grosze (dobrze byłoby, żeby ich kalkulacje kosztów startu się sprawdziły  ;)). Do dziś jeden z największych problemów w locie na Marsa czy Księżyc to brak odpowiedniej rakiety......
Moze za parę lat znajdą się prywatni inwestorzy, podobni do Bigelowa chętni zaproponować budowę lądowników i statków na Marsa za ,,grosze"  8)   ;D

"Jeszcze"? A jaką nośność ma Falcon 9 Heavy? Toć się zwyczajnie nie da w jednym czy nawet dwóch startach zabrać tyle ładunku, żeby lot na Marsa z lądowaniem i pobytem na powierzchni miał sens. Pomijając już takie kwestie, że byłaby to misja absolutnie prosta i o krótkim czasie pobytu na powierzchni, co w zasadzie ją dyskwalifikuje.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Załogowa wyprawa na Marsa
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 29, 2011, 15:46 »