Autor Wątek: Chiński program kosmiczny  (Przeczytany 370958 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Chiński program kosmiczny
« dnia: Lipiec 14, 2010, 18:04 »
W związku z tym, że Smok ostatnimi czasy zaczyna mocniej pogrywać na kosmicznej arenie, stwierdziliśmy, że wypadałoby ich wysiłkom poświęcić osobny wątek. Jak dobrze wiecie chiński program otoczony jest większą aurą tajemniczości niż 90% pozostałych programów, jednak co jakiś czas pojawiają się nowości i przecieki. Czasem nieprawdziwe, ale czasem niosące również ziarno prawdy. W tym wątku chcielibyśmy przybliżyć Wam ich sprzęt, planowane misje i osiągnięcia. Wyrażamy również nadzieję, że sami czegoś się od Was dowiemy.

Od czego chcielibyśmy zacząć? Cóż... to już zależy wyłącznie od Was  :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 14, 2010, 18:30 »
No to zacznijmy od początku

Misja Shenzhou 7

Co nieco o planach na przyszłość - orbitalnej stacji kosmicznej:
http://www.spacedaily.com/reports/China_Sets_Sights_On_First_Space_Station_999.html

A w tej chwili trwają przygotowania do startu pierwszej chińskiej mini-stacji Tiangong 1
http://en.wikipedia.org/wiki/Tiangong_1
(która nawiasem pisząc zasługuje na oddzielny wątek!) ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 14, 2010, 19:02 »
Pierwotnie opublikowano 11/11/2008

Ciekawy artykuł o obawach Chin na swoisty sojusz hindusko - japoński:

http://www.atimes.com/atimes/South_Asia/JK12Df02.html

...czyżby przeciwwaga dla Chin?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 14, 2010, 19:05 »
W marcu 2009 roku pojawiły się zdjęcia chińskiej mini-stacji Tiangong-1. Wygląda nieco jak Salut 4 lub kopia Zwiezdy.








Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 14, 2010, 19:05 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 18, 2010, 23:58 »
Pojawiły się nowsze informacje na temat pierwszej chińskiej stacji załogowej Tiangong, która już wkrótce ma zostać umieszczona na orbicie.

Tiangong

Tiangong (Pałac Niebiański) będzie dwumodułową załogową stacją orbitalną. Będzie ona składała się z modułu mieszkalnego, o większej średnicy, oraz serwisowego. Będzie wynoszona na orbitę za pomocą rakiety nośnej ChangZheng 2F/G, będącej wersją rakiety ChangZheng 2F o udźwigu zwiększonym do ok. 11,2 t na LEO. Wyniesienie Tiangong 1 będzie pierwszym startem tej wersji rakiety.

Planowane jest wyniesienie trzech kolejnych obiektów typu Tiangong w latach 2010-2015.

Tiangong 1
Wyniesienie stacji planowane jest na październik 2010 r. z kosmodromu Jiuquan. Do stacji tej zadokują trzy statki typu Shenzhou: bezzałogowy Shenzhou 8 oraz załogowe 9 i 10. Stacja nie będzie jednak wyposażona w system podtrzymywania życia umożliwiający pobyt na niej astronautom.

Tiangong 2
Będzie to już w pełni operacyjna stacja, która zostanie wyniesiona na orbitę ok. 2013 r. Będzie ona wyposażona w system podtrzymywania życia, który umożliwi astronautom krótkie pobyty na jej pokładzie. Podczas tych pobytów astronauci będą przeprowadzali obserwacje powierzchni Ziemi, eksperymenty medyczne i in. W ciągu dwóch lat przebywania stacji na orbicie zacumują do niej dwa statki załogowe Shenzhou 11 i 12.

Tiangong 3
Tiangong 3, która zostanie umieszczona na orbicie ok. 2015 r., będzie podobna do swojej poprzedniczki, zostanie jednak wyposażona w system podtrzymywania życia oraz recyklingu umożliwiający już dłuższe pobyty na jej pokładzie. Ponadto stacja będzie wyposażona w dwa lub więcej portów cumowniczych, do któychj oprócz załogowych pojazdów Shenzhou 13 i 14 będą dokować statki zaopatrzeniowe. Te ostatnie zostaną oparte na konstrukcji Tiangong 1 i będą startować z nowo wybudowanego kosmodromu Wenchang na wyspie Hainan. Stacja będzie stanowić prototyp docelowej, wielomodułowej stacji orbitalnej.

Stała załogowa stacja orbitalna

Podstawowy moduł tej stacji będzie miał masę ok. 20 t, a więc w przybliżeniu równą masie modułu Zwiezda na stacji ISS. Ponadto przewiduje się dołączenie dwóch modułów badawczych, zaś do całego systemu będą cumowały zarówno statki załogowe Shenzhou jak i statki zaopatrzeniowe. Całość stacji będzie mieć masę ok. 100 ton. Rakietą nośną wynoszącą te moduły na orbitę będzie nowa, ciężka rakieta ChangZheng 5, o udźwigu do 25 t na LEO.

Źródło: http://www.sinodefence.com/space/default.asp
« Ostatnia zmiana: Lipiec 24, 2010, 16:30 wysłana przez JSz »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 26, 2010, 23:10 »
Informacje nie najnowsze, bo z marca br., ale tutaj chyba ich jeszcze nie było:

Aktualny plan startów związanych z projektem Tiangong 1:
- Tiangong 1 (mała stacja orbitalna) - 1. połowa 2011
- Shnezhou 8 (bezzałogowy) - 2. połowa 2011
- Shenzhou 9 (załogowy) - 1. połowa 2012
- Shenzhou 10 (załogowy) - 2. połowa 2012

Poinformowano również o nowym naborze astronautów: 5 mężczyzn i 2 kobiety.

Źródło: http://english.people.com.cn/90001/90776/90881/6915985.html.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 27, 2010, 09:43 »
artykuł z BBC o ewentualnych planach budowy rakiety HLV
http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-10762634

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 27, 2010, 15:54 »
artykuł z BBC o ewentualnych planach budowy rakiety HLV
http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-10762634

To o planach budowy silnika, który miałby mieć 600 ton ciągu. Ile miały F1 z Saturna V? Jeżeli mieliby budować takie silniki, to chyba jest pewne, że będą chcieli posyłać 'coś' dużego na Księżyc, prawda? Jestem ciekaw jak wygląda ich finansowanie, bo prowadzenie programu stacji orbitalnych + księżycowych podbojów to ciężka sprawa (czytaj droga :P). Już pogubiłem się w tych rakietach chińczyków, ten super HLV mogący wynieść do 25 ton na LEO to miałby być Long March 6?

Wrzucając dalsze uzupełnienie wątku (październik 2009 - czerwiec 2010) zapodaję :
- artykuł w którym możemy poczytać coś niecoś na temat tego kolejnego kosmodromu chińskiego budowanego na wyspie Hainan. Krótki opis:
"Stamtąd mają latać Long March 5. Nazwa placówki to Wenchang Satellite Launching Center i będzie miejscem startu najnowszych rakiet Chińskiej Republiki Ludowej.
Będzie to czwarty i najniżej (w sensie geograficznym - na 19 stopniu N) położony kosmodrom. Lokacja ta przełoży się bezpośrednio na oszczędności wynikające z możliwości wysłania cięższego ładunku tą samą rakietą (wiadomo - im bliżej równika, tym mniej energii jest potrzebne na wysyłkę). Wstępne oszacowania mówią o blisko 300 kg dodatkowego ładunku, który będzie mógł być wyniesiony z tego kosmodromu (w porównaniu do Xichang położonego na 27 stopniu N), a 300kg to oszczędność 6mln $ jakby nie patrzeć ;) W załączniku krótka charakterystyka i położenie chińskich kosmodromów (źródło).

- Chiny planują zbudowanie i sprzedanie Boliwii satelity telekomunikacyjnego za 300 mln $. Technologia ta ma pomóc w uzyskaniu lepszego dostępu do internetu dla ludzi z odległych zakątków tego kraju Ameryki Płd. Widać, że zaczynają także się liczyć wśród dostawców tego typu 'kosmicznych' usług :) Źródło: China Daily

- Państwo Środka chce zbudować i wystrzelić satelitę telekomunikacyjnego dla Laosu. Ponadto zobowiązali się do wybudowania odpowiedniej infrastruktury naziemnej do obsługi tej maszyny. Podobne kontrakty podpisano w 2007 z Nigerią oraz w 2008 z Wenezuelą. Źródło: Xinhua

- bardzo ciekawy art z Aviation Week; Chiny oraz USA otwierają się na bliską współpracę w dziedzinie astronautyki załogowej. Ci pierwsi nie mają problemów finansowych, za to brakuje im technologii oraz doświadczenia, stąd Amerykanie ze swoim projektem Constellation wydają się tu być odpowiednim partnerem do kooperacji. Podobno administracja z Waszyngtonu, jak i jej odpowiednik w Chinach są coraz bardziej chętni do współpracy. W artykule można przeczytać także o organizacji spotkania pomiędzy dwoma weteranami lotów wahadłowców - Fred Gregory i Tom Henricks z Chińskimi taikonautami, m.in. Yang Liwei (pierwszy astronauta z Chin) czy Zhai Zhigang (pierwszy wykonawca chińskiego spaceru kosmicznego) oraz ich kadrą inżynierską i medyczną. Wszystko to odbyło się w nowoczesnym Beijing Space City.

- plany podboju kosmosu Chin. W artykule znaleźć można kolejne ciekawostki, ile z tego prawdy - pewnie dowiemy się z czasem. Oczywiście w oczy rzuca się graficzka (drugi załącznik) - przedstawiająca pokrótce rozwój chińskiej stacji kosmicznej (moduł główny + dwa laboratoryjne do 2020), oraz kolejnego orbitera Księżyca - Chang'e 2. Jest też taka ciekawostka :

Cytuj
Chang'e-2 is expected to test the soft-landing technological capability for the Chang'e-3 and provide high-resolution images of the landing area.

Wynikałoby z tego, że już za kilkanaście miesięcy Chińczycy będą próbować posadzić maszynę na naszym satelicie! Brzmi ciekawie, mam nadzieję, że to nie kaczka dziennikarska. Oczywiście w planach także obfocenie przyszłych miejsc lądowania dla Chang'e 3 (za pomocą tej dużo lepszej kamery), ponadto zadanie to ułatwi orbita Chang'e 2, która będzie bliższa powierzchni Księżyca o 100 kilometrów. Orbiter jest już zbudowany i w chwili obecnej przechodzi testy.

Chang'e 2 oraz Chang'e 3 są drugim etapem księżycowego programu Chin z trzech, którymi kolejno są - "orbitowanie", "lądowanie na powierzchni" i "powrót na Ziemię z Księżyca".

Ciekawostką jest też to, iż w artykule wspomina się o pierwszej taikonautce, która miałaby polecieć poza LEO szybciej niż za 10 lat! ;)

- Tutaj skrótowo artykuł z NSF na temat chińskich stacji orbitalnych, ich rakiet oraz kosmodromów.

- Także godny polecenia artykuł z AviationWeek, głównie o rakietach (tego nie przejrzałem jeszcze, sporo tam informacji).
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2010, 15:59 wysłana przez Matias »

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 27, 2010, 16:17 »

To o planach budowy silnika, który miałby mieć 600 ton ciągu. Ile miały F1 z Saturna V? Jeżeli mieliby budować takie silniki, to chyba jest pewne, że będą chcieli posyłać 'coś' dużego na Księżyc, prawda? Jestem ciekaw jak wygląda ich finansowanie, bo prowadzenie programu stacji orbitalnych + księżycowych podbojów to ciężka sprawa (czytaj droga :P). Już pogubiłem się w tych rakietach chińczyków, ten super HLV mogący wynieść do 25 ton na LEO to miałby być Long March 6?

F1 miały nieco więcej, coś ponad 700 ton ciągu (mam tylko nadzieję, że dobrze przeliczyłem jednostki ;P). Odnośnie tej ciężkiej rakiety, to zapewne chodzi o Long March 5, rakietka podobna zamysłem do Angary. Klonowanie nadal modne  :-\

- Chiny planują zbudowanie i sprzedanie Boliwii satelity telekomunikacyjnego za 300 mln $. Technologia ta ma pomóc w uzyskaniu lepszego dostępu do internetu dla ludzi z odległych zakątków tego kraju Ameryki Płd. Widać, że zaczynają także się liczyć wśród dostawców tego typu 'kosmicznych' usług :) Źródło: China Daily

Oby tylko nie na platformie DFH-4, bo inaczej będzie klapa, jak zwykle. Choć podobno VENESAT 1 jest pod kontrolą ;)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 30, 2010, 02:31 »
F1 miały nieco więcej, coś ponad 700 ton ciągu (mam tylko nadzieję, że dobrze przeliczyłem jednostki ;P).

Hmm.. a patrzę, że to jest 694 chyba raczej (no prawie 700 :)).

Oby tylko nie na platformie DFH-4, bo inaczej będzie klapa, jak zwykle. Choć podobno VENESAT 1 jest pod kontrolą ;)

To to chińska platforma? Nic mi o tym nie wiadomo, aż taka tragedia? ;D

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 30, 2010, 07:27 »

Cytuj
Chang'e-2 is expected to test the soft-landing technological capability for the Chang'e-3 and provide high-resolution images of the landing area.

Wynikałoby z tego, że już za kilkanaście miesięcy Chińczycy będą próbować posadzić maszynę na naszym satelicie! Brzmi ciekawie, mam nadzieję, że to nie kaczka dziennikarska. Oczywiście w planach także obfocenie przyszłych miejsc lądowania dla Chang'e 3 (za pomocą tej dużo lepszej kamery), ponadto zadanie to ułatwi orbita Chang'e 2, która będzie bliższa powierzchni Księżyca o 100 kilometrów. Orbiter jest już zbudowany i w chwili obecnej przechodzi testy.

Chang'e 2 oraz Chang'e 3 są drugim etapem księżycowego programu Chin z trzech, którymi kolejno są - "orbitowanie", "lądowanie na powierzchni" i "powrót na Ziemię z Księżyca".

Małe, ale istotne sprostowanie. Pierwotny plan zakładał: CE-1 (orbiter), CE-2 (lądownik/łazik), CE-3 (powrót z próbką gruntu). Jednak okazało się, że rakieta, wymagana dla dwóch ostatnich (CZ-5), będzie dostępna później, niż zakładano i pomiędzy 1 a 2 wstawiono egzemplarz zapasowy CE-1, nazwano go CE-2, czym spowodowano spore zamieszanie, bo mało kto ten fakt zauważył. Oczywiście o żadnym lądowaniu CE-2 nie ma mowy, będzie on jedynie sprawdzał pewne elementy tego procesu podczas deorbitacji. Do lądowania trzeba poczekać na CE-3, czyli na CZ-5, czyli na kosmodrom Wenchang, a to może być najwcześniej pod koniec 2013.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 06, 2010, 13:11 »
Dzięki za wyjaśnienie, czyli teraz stare CE-2 i CE-3 będą w jednym (łazik + SampleReturn), w postaci nowego CE-3?

 

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 06, 2010, 13:19 »
W oparciu o ostatni artykuł na kosmonaucie, warto wzbogacić ten wątek w pewną wiedzę :)

Chiński Satelitarny System Nawigacyjny Compass (CNSS)

Wystrzelony satelita (BeiDou-2 IGSO-1, który wystrzelony został 1 sierpnia 2010 roku) jest pierwszym z serii BeiDou-2, który trafił na IGSO (orbita geosynchroniczna – inclined geostationary orbit). Cała konstelacja może w przyszłości składać się z 35 statków, wliczając w to 27 satelitów na średniej orbicie ziemskiej MEO (Medium Earth Orbit), 5 satelitów na geostacjonarnej GSO oraz 3 satelity na IGSO. Satelity będą transmitować sygnały na następujących częstotliwościach nośnych: 1195.14-1219.14 MHz, 1256.52-1280.52 MHz, 1559.05-1563.15 MHz oraz 1587.69-1591.79 MHz, w znaczący sposób pokrywając zakres europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo PRS (Public Regulated Service) i GPS M-code (Military-code).

Satelity BeiDou-2 są budowane w oparciu o platformę DHF-3 i mają spodziewany czas pracy wynoszący 8 lat. Satelitarny System Nawigacyjny Compass (CNSS) jest drugą chińską generacją satelitów nawigacyjnych zdolnych do zapewniania w czasie rzeczywistym ciągłego, pasywnego 3D, geoprzestrzennego pozycjonowania oraz określania prędkości. System początkowo będzie wykorzystywany w celu dostarczania usług bardzo dokładnego pozycjonowania dla użytkowników w Chinach oraz krajach sąsiednich, pokrywając obszar o rozpiętości około 120 stopni długości geograficznej na półkuli północnej Ziemi. Celem długoterminowym jest przekształcenie systemu w globalną, nawigacyjną sieć satelitów, podobną do amerykańskiego GPS czy rosyjskiego GLONASS.

Podobnie jak amerykańscy i rosyjscy odpowiednicy, CNSS będzie miał do zaoferowania dwa typy usług - serwis dla cywilów, zdolny zapewnić dokładność określania pozycji na poziomie 10 metrów, 0.2 m/s w dokładności pomiaru prędkości przy koordynacji czasowej sięgającej 50 nanosekund. Osobny serwis będzie obejmował militarnych oraz autoryzowanych użytkowników, zapewniając lepszą dokładność pomiarów.

Pierwsza faza projektu zapewni pokrycie zasięgiem całego terytorium Chin. Dopiero w dalszej przyszłości zasięg konstelacji Compass obejmie całą planetę. Wcześniejsze starty rakiet z satelitami BeiDou miały miejsce :

  • 30 października w 2000 roku – satelita ‘BeiDou-1A’, (Numer Katalogowy: 26599, Międzynarodowe Oznaczenie: 2000-069A),
    20 grudnia w 2000 roku – satelita ‘BeiDou-1B’, (26643, 2000-082A),
    24 maja w 2003 roku – satelita ‘BeiDou-1C’, (27813, 2003-021A),
    2 lutego w 2007 roku – satelita ‘BeiDou-1D’, (30323, 2007-003A),
    13 kwietnia w 2007 roku – ‘BeiDou-2 Compass-M1’, (31115, 2007-011A),
    14 kwietnia w 2009 roku – ‘BeiDou-2 Compass-G2′, (34779, 2009-018A),
    16 stycznia w 2010 roku - ‘BeiDou-2 Compass-G1′ (36287, 2010-001A),
    2 czerwca w 2010 roku - ‘BeiDou-2 Compass-G3′ (36590, 2010-024A).

Chińska rakieta Chang Zheng-3A

CZ-3A jest dużą, trzystopniową rakietą na paliwo ciekłe, która technologicznie oparta jest na wcześniejszej rakiecie Chang Zheng-3 (CZ-3).

Zmodyfikowany trzeci stopień, zasilany paliwami kriogenicznym – płynnym wodorem i tlenem, został rozwinięty w celu poprawienia nośności rakiety CZ-3A na transferowe orbity geostacjonarne (GTO). CZ-3A została wyposażona w bardziej elastyczny i wyrafinowany system kontroli, który zapewnia możliwość przeprowadzenia istotnych manewrów umożliwiających nadanie odpowiedniej orientacji ładunkowi zaraz po separacji od trzeciego stopnia. System kontroli umożliwia także nadanie zadanego momentu obrotowego satelicie.

Doświadczenie nabyte w czasie budowania rakiety CZ-3A umożliwiło w późniejszym czasie rozwinięcie rakiet Chang Zheng-3B oraz Chang Zheng-3C, pozostawiając jednak CZ-3A główną jednostką Chin za pomocą której wysyła się ładunki na GTO.

Rakieta CZ-3A może oczywiście także wynosić ładunki na niskie orbity (LEO), heliosynchroniczne (SSO) oraz orbity polarne. Ładunek może zawierać do 2-3 satelitów w zależności od misji. Nośność CZ-3A na GTO wynosi 2650 kilogramów, masa startowa to 241 ton, a całkowita długość rakiety wynosi 52.5 metra. Średnica pierwszego i drugiego stopnia wynosi 3.35 metra, stopnia trzeciego 3 metry, a owiewka aerodynamiczna chroniąca ładunek, maksymalnie w średnicy może mierzyć 3.35 metra.

Pierwszy i drugi stopień rakiety CZ-3A napędzane są niesymetryczną dimetylohydrazyną (UDMH) oraz czterotlenkiem azotu (N2O4), które są paliwami łatwo „przechowywalnymi”. Trzeci stopień rakiety z kolei jest napędzany paliwami kriogenicznymi – płynnym wodorem (LH2) oraz płynnym tlenem (LOX). Na pierwszym stopniu znajduje się silnik DaFY6-2 o ciągu 2961.6 kN, a na drugim silnik DaFY20-1 (742 kN) oraz cztery silniczki manewrowe o sile ciągu 11.8 kN każdy. Na trzecim stopniu znajdują się dwa silniki YF-74 o sile ciągu 78.5 kN każdy. Owiewka aerodynamiczna może mieć maksymalną średnicę 3.35 oraz długość 8.89 metra.

Rakieta CZ-3A składa się ze szkieletu konstrukcyjnego, sekcji napędowych, systemu kontroli, systemu telemetrii, systemu namierzania oraz bezpieczeństwa, systemu dystrybucji paliwa w fazie wspinania na orbitę, systemu kontroli położenia, systemu utylizacji paliw kriogenicznych, systemów separacyjnych oraz hydraulicznych, itd.

Od momentu dziewiczego lotu 9 lutego w 1994 roku, kiedy to wyniesione zostały pomyślnie dwa satelity eksperymentalne, rakieta CZ-3A posiada 100% pomyślnie zakończonych startów. W związku z tym w czerwcu 2007 roku został jej nadany tytuł ‘Gold Launch Vehicle’ przez chińską Korporację Technologii i Nauk Aeronautycznych (Aerospace Science and Technology Corporation). 24 października w 2004 roku użyto także rakiety Chang Zheng-3A w celu wyniesienia satelity księżycowego Change 1. Oznaczało to istotny krok na drodze eksploracji Księżyca przez Chiny.

Kosmodrom Xi Chang Satellite Launch Center

Kosmodrom Xi Chang Satellite Launch Center położony jest w prowincji Syczuan, w południowo-zachodnich Chinach i to właśnie stamtąd wysyłane są rakiety z ładunkami na orbity geosynchroniczne.

Xi Chang wyposażone jest w dwa stanowiska startowe (LC-2 i LC-3), specjalną drogę oraz tory kolejowe prowadzące na teren kosmodromu. Centrum Kontroli i Dowodzenia (Command and Control Centre) oddalone jest o siedem kilometrów na południowy-zachód od stanowisk startowych, zapewniając bezpieczeństwo personelowi kosmodromu podczas przygotowań do startu i w momencie startu. Na terenie Xi Chang znajdują się także Centrum Kontroli Startu (Launch Control Centre), infrastruktura paliwowa oraz szeroko pojęta infrastruktura komunikacyjna. Ponadto ośrodek posiada także własną stację meteorologiczną, która zajmuje się prognozowaniem i monitorowaniem warunków pogodowych w pobliżu kosmodromu.

Pierwszy start z Xi Chang miał miejsce o godzinie 12:25 UTC, 29 stycznia w 1984 roku, kiedy to w niebo wzbiła się rakieta Chang Zheng-3, wynosząc na orbitę satelitę komunikacyjnego Shiyan Weixing (14670, 1984-008A).

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 06, 2010, 13:48 »
Dzięki za wyjaśnienie, czyli teraz stare CE-2 i CE-3 będą w jednym (łazik + SampleReturn), w postaci nowego CE-3?

Nie, nie, wygląda na to, że cały program (dawniej CE-1 do 3) został niejako zdublowany: 1 i 2 to orbitery, 3 i 4 - lądowniki+łaziki, a 5 i 6 - powrotniki z próbką gruntu. Co do przybliżonych terminów, możesz zerknąć na to niekompletne zestawienie.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

velo

  • Gość
Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 17, 2010, 17:56 »
I mamy kolejnego newsa:

Tiangong 1 zbudowany
teraz etap testow i przygotowania do lotu

http://en.rian.ru/science/20100817/160231068.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chiński program kosmiczny
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 17, 2010, 17:56 »