Autor Wątek: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity  (Przeczytany 1030689 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2745 dnia: Czerwiec 07, 2018, 21:27 »
Na Tytanie też jest metan :D

Ależ to prawda, tyle że tam metan jest pochodzenia nieorganicznego. Tutaj - to nie jest takie pewne!

Ok, ale w pierwszej kolejności stosujmy Brzytwę O.
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2746 dnia: Czerwiec 07, 2018, 21:53 »
Link do video podsumowującego najnowsze odkrycia Curiosity



« Ostatnia zmiana: Czerwiec 07, 2018, 22:20 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2747 dnia: Czerwiec 07, 2018, 22:23 »
Ok, ale w pierwszej kolejności stosujmy Brzytwę O.

Albo też wysyłamy kolejne misje, hmm? Za wcześnie chyba na brzytwę gdy brak danych? A te będą, gdy np zostaną zebrane próbki z głębokości >1,5 metra. :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2748 dnia: Czerwiec 07, 2018, 22:52 »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2748 dnia: Czerwiec 07, 2018, 22:52 »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24500
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2749 dnia: Czerwiec 08, 2018, 02:02 »
SAM wykrywa duże ilości związków organicznych
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 7 CZERWCA 2018

(...)

Sezonowa zmienność metanu w atmosferze Marsa

Pierwszym odkryciem jest sezonowa zmienność metanu w marsjańskiej atmosferze. Najwięcej metanu w atmosferze znajduje się pod koniec marsjańskiego lata i na początku jesieni, zaś najmniej – na przełomie wiosny i lata oraz na początku zimy. Maksymalna zanotowana ilość metanu to ok. 0,7 części na miliard, zaś najmniejsza – ok. 0,2 części na miliard.

Prawdopodobnie metan wydobywa się ze szczelin skalnych. Jest bardzo nieprawdopodobne, by “kosmiczne” źródła metanu (np meteoryty) mogły stworzyć taką zmienność w atmosferze. Źródłem metanu może być albo proste życie bakteryjne, albo też nieorganiczny proces serpentynizacji, szczególnie, gdy bierze w nich udział woda. Aby rozwiązać tę zagadkę, MSL będzie dalej wykonywać pomiarów metanu. Jeśli jeden z nich będzie większy, wówczas możliwe będzie zbadanie składu izotopowego węgla. Inny stosunek węgla C13 do węgla C14 może sugerować życie bakteryjne.

Wykrycie złożonych związków organicznych w skałach Marsa

Drugim odkryciem dzięki SAM jest wykrycie złożonych związków organicznych wewnątrz marsjańskich skał. Łazik wykonał wiercenia w skałach osadowych, powstałych wskutek interakcji z wodą (a następnie jej wyparowaniu). Analiza próbek dzięki SAM wykazała, że wewnątrz tego typu skał znajdują się złożone związki organiczne, które dość powoli się uwalniają nawet przy “podgrzaniu” próbek do temperatury do ok 500 stopni Celsjusza.

Prawdopodobnie te związki organiczne zawierają siarkę, która jest ważna dla życia. Ilość związków organicznych w tych skałach została określona na około 10 cząstek na milion (lub więcej). Jest to wartość zbliżona do zmierzonej w meteorytach pochodzących z Marsa i około 100 razy wyższa niż wcześniejsze detekcje związków organicznych na powierzchni Czerwonej Planety. (...)

https://kosmonauta.net/2018/06/sam-wykrywa-duze-ilosci-zwiazkow-organicznych/
https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=7154

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2750 dnia: Czerwiec 08, 2018, 10:15 »
Podczas Sol 2075, który wypada dziś Curiosity m.in. mierzy stężenie metanu w atmosferze  :D

https://mars.nasa.gov/msl/mission/mars-rover-curiosity-mission-updates/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2751 dnia: Czerwiec 08, 2018, 11:06 »
Ciekawe będzie, gdy dojdą dane z Mars 2020 i ExoMars o stężeniu metanu.

Tak przy okazji, jaka jest czułość TGO jeśli chodzi o możliwość mierzenia metanu z orbity?

Offline Andrew

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 781
  • Czy to może być aż tak trudne?
    • Astronomia24.com
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2752 dnia: Czerwiec 08, 2018, 21:43 »
Rozumiem, że to odkrycie zostało dokonane podczas ostatniego badania próbek? kilka dni temu?

https://www.nasa.gov/image-feature/going-forward  Maj 24, 2018
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 08, 2018, 21:46 wysłana przez Andrew »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2753 dnia: Czerwiec 11, 2018, 13:27 »
Odnośnie źródeł pochodzenia marsjańskiego atmosferycznego metanu:

“We don’t have seasonal variations in many molecules in Earth’s atmosphere, so to have a planet have seasonal variations in chemistry is very otherworldly,” says Eigenbrode. “It’s an astounding observation.”

Webster and his colleagues suspect that the methane comes from deep underground, and temperature swings on Mars’s surface throttle its flow upward. In the winter, the gas could get trapped underground in icy crystals called clathrates, which may melt in the summer and free the gas.


“We really can’t tell if this methane we see today is a current product of serpentinization [a chemical reaction between iron-bearing rocks and liquid water] or microbial activity at some depth,” says Michael Mumma, the NASA Goddard scientist who discovered Mars’s methane plumes. “Or is it something that is stored from an ancient time that’s being slowly released?”
Still Looking for Life

Experts have hailed the two new studies as milestones for astrobiology.

“It’s incredibly exciting, because it shows that Mars is an active planet today,” says Caltech planetary scientist Bethany Ehlmann, a Mars expert who wasn’t involved with the studies. “It’s not cold and dead—it’s perhaps hovering right on the edge of habitability.”


https://news.nationalgeographic.com/2018/06/mars-organic-compounds-methane-curiosity-space-science/

Sam proces serpentynizacji na Marsie to coś wielce obiecującego dla astrobiologii  :) Serpentynizacja (głębokomorska) na Ziemi najprawdopodobniej umożliwiła powstanie życia :-) Są obecnie dwie teorie powstania życia ziemskiego: w głębokich jasnych kominach hydrotermalnych gdzie zachodzi właśnie serpentynizacja oraz w warunkach płytkowodnych np. kałużach, płytkich zbiornikach wodnych itp. Poza jak taki proces zachodzi to coś musi go ogrzewać  co pośrednio dowodzi aktywności tektonicznej planety, czemu ma się przyjrzeć lądownik In Sight.
Metan jest obecnie wskaźnikiem tego, że Mars nie jest taki martwy i ,,ksieżycowaty" jak nam się wydawał po 15 lipca 1965 po pierwszym przelocie sondy - Marinera 4  8)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2754 dnia: Czerwiec 11, 2018, 13:30 »
Rozumiem, że to odkrycie zostało dokonane podczas ostatniego badania próbek? kilka dni temu?

https://www.nasa.gov/image-feature/going-forward  Maj 24, 2018

No nie za bardzo - raczej były to długoterminowe testy. Ostatnie próbki jeszcze pewnie nie zostały całkowicie zinterpretowane na Ziemi.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2755 dnia: Czerwiec 11, 2018, 14:05 »
Próbki z Duluth będą dopiero analizowane lub trwają ich analizy  :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2756 dnia: Czerwiec 11, 2018, 22:06 »
Tak na marginesie dodam jeszcze tylko link do publikacji:
http://science.sciencemag.org/content/360/6393/1093.full

Online artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3790
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2757 dnia: Czerwiec 20, 2018, 20:45 »
Znalazłem dziś ciekawy film dokumentalny o Curiosity pt: Lądowanie na Marsie. Polecam.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2758 dnia: Czerwiec 20, 2018, 21:06 »
A czy MSL zaobserwował burzę pyłową?

Online artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3790
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2759 dnia: Czerwiec 20, 2018, 22:47 »

Zdjęcia miejsca wiercenia wykonane 21 maja (po lewej) i 17 czerwca (po prawej). Czerwony kolor jest z powodu czerwonych ziarenek pyłu. Curiosity zmierzył tau, które wynosi ponad 8.0 (u Opportunity szacuje się tau na 11)
Źródło:
https://www.nasa.gov/feature/goddard/2018/curiosity-photos-show-martian-dust-storm-growing

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2759 dnia: Czerwiec 20, 2018, 22:47 »