Autor Wątek: Sojuz MS-04  (Przeczytany 28325 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Sojuz MS-04
« dnia: Styczeń 13, 2017, 21:59 »
W marcu ma wystartować Sojuz MS-04 z kolejną zmianą załogi ISS. Na jego pokładzie znajdzie się dwuosobowa załoga, która będzie wchodzić w skład Ekspedycji 51 i 52.



Sojuz MS-04
(http://lk.astronautilus.pl/loty/sms4.htm)
Start: 27 marca 2017
Załoga:
- Fiodor Jurczychin (5) - Rosja, dowódca (http://lk.astronautilus.pl/astros/423.htm),
- Jack Fischer (1) - USA (http://lk.astronautilus.pl/astros/550.htm).

Jurczychin to jeden z najbardziej doświadczonych astronautów. Od 2002 r. brał udział w czterech lotach, w tym trzech w ramach stałych załóg ISS: Ekspedycje 15, 24/25 i 36/37, a dwukrotnie był dowódcą ISS.

Od lewej Fischer i Jurczychin:


Jednak pierwotnie załogę mieli stanowić Rosjanie Aleksandr Misurkin i Nikołaj Tichonow oraz Amerykanin Mark Vande Hei. Po podjętej jesienią ubiegłego roku decyzji Roskosmosu o zmniejszeniu składu rosyjskiej części ISS z trzech do dwóch osób (ze względów oszczędnościowych, a formalnie z powodu braku miejsca do pracy dla trzech osób), dokonano roszad w składach wszystkich planowanych załóg (pierwotnie obecna załoga Sojuza MS-04 miała stanowić część załogi Sojuza MS-05).

Sojuz MS-04 jest pierwszym statkiem, który dowiezie na ISS tylko dwie osoby. Zatem od momentu dotarcia tej załogi na Stację, gdy rozpocznie pracę w pełnym składzie 51 załoga, liczebność stałej obsady całej ISS zmniejszy się do pięciu osób. Od tego momentu Sojuzy będą startowały na przemian z dwoma i trzema załogantami (chyba że zostaną dokooptowani do załóg turyści).

Stan ten będzie utrzymywał się co najmniej przez półtora roku, a prawdopodobnie dłużej. Bowiem w połowie 2018 r. planowane jest umieszczenie długo oczekiwanego rosyjskiego modułu Nauka, co ma wiązać się z przywróceniem trzyosobowych załóg rosyjskich. Po kilkuletnich już opóźnieniach tego startu można jednak spodziewać się dalszych opóźnień.

Z drugiej strony, po wdrożeniu amerykańskich komercyjnych lotów Starlinera i Dragona załoga części amerykańskiej (w rzeczywistości: amerykańsko-japońsko-europejsko-kanadyjskiej) zwiększy się do czterech osób. Ale to nastąpi najwcześniej w grudniu 2018 r. Istnieje więc realna możliwość, że za 2-3 lata załoga ISS będzie liczyć łącznie 7 astronautów.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 20, 2017, 14:20 wysłana przez mss »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Sojuz MS-04
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 13, 2017, 22:11 »
I od razu informacja dotycząca Sojuza MS-04, i to niedobra. Jak donosi Interfax (http://www.interfax.ru/russia/545197):

Cytuj
Пилотируемый корабль "Союз", который должен был в марте 2017 года доставить очередной экипаж на Международную космическую станцию (МКС), может быть заменен аналогичным из-за выявленных при испытаниях неполадках, сообщил "Интерфаксу" источник на Байконуре.

"Во время испытаний на Байконуре был выявлен ряд проблем. Поэтому, скорее всего, вместо планировавшегося корабля полетит "Союз" с другим заводским номером", - сказал источник.

"Интерфакс" пока не располагает официальным подтверждением данной информации от Роскосмоса.

Czyli egzemplarz statku, który miałby polecieć w marcu, już na kosmodromie w Bajkonurze okazał się uszkodzony. Zostanie więc zastąpiony innym egzemplarzem, czyli najprawdopodobniej tym, który miał stanowić Sojuza MS-05. Z tym, że informacja ta nie została jeszcze potwierdzona przez Roskosmos.

Miejmy nadzieje, że te perturbacje nie spowodują opóźnienia startu i dalszego zamieszania w harmonogramie lotów na ISS.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24683
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Sojuz MS-04
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 14, 2017, 00:15 »
Sojuz MS-04 jest pierwszym statkiem, który dowiezie na ISS tylko dwie osoby. Zatem od momentu dotarcia tej załogi na Stację, gdy rozpocznie pracę w pełnym składzie 51 załoga, liczebność stałej obsady całej ISS zmniejszy się do pięciu osób. Od tego momentu Sojuzy będą startowały na przemian z dwoma i trzema załogantami (chyba że zostaną dokooptowani do załóg turyści).
Po katastrofie Columbii  Sojuz TMA-2  jako pierwszy dowiózł dwie osoby na ISS, ale wrócił z trzema. Sojuz MS-04 może być pierwszym statkiem, który może wrócić z ISS na Ziemię z dwoma osobami , o ile w Sojuzie MS-06 nie znajdzie się miejsce dla  turysty. Ale wtedy Sojuz MS-04 wrócić musi na Ziemię dopiero po przycumowaniu Sojuza MS-06, żeby zabrać z powrotem potencjalnego turystę.
Tak więc Sojuz MS-04 jest drugim statkiem, który dowiezie na ISS tylko dwie osoby.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 14, 2017, 11:35 wysłana przez Orionid »

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9514
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Sojuz MS-04
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 14, 2017, 12:58 »
Sojuz MS-04 może być pierwszym statkiem, który może wrócić z ISS na Ziemię z dwoma osobami , o ile w Sojuzie MS-06 nie znajdzie się miejsce dla  turysty. Ale wtedy Sojuz MS-04 wrócić musi na Ziemię dopiero po przycumowaniu Sojuza MS-06, żeby zabrać z powrotem potencjalnego turystę.
Tak więc Sojuz MS-04 jest drugim statkiem, który dowiezie na ISS tylko dwie osoby.

Pierwszym statkiem, który wrócił z ISS z dwoma astronautami był w roku 2010 Sojuz TMA-16.

"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Sojuz MS-04
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 14, 2017, 12:58 »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24683
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Sojuz MS-04
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 14, 2017, 13:51 »
Ostatnim , jak na razie, rosyjskim statkiem, który  w dwóch kierunkach transportował dwie osoby był Sojuz TM-30. Kosmonauci stanowili ostatnią załogę stacji orbitalnej Mir.
Zobaczymy jak to będzie w przypadku Sojuza MS-04.

« Ostatnia zmiana: Styczeń 14, 2017, 13:58 wysłana przez Orionid »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Sojuz MS-04
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 14, 2017, 17:05 »
Koledzy, ja nieprecyzyjnie wyraziłem się we wstępniaku :): chodziło mi o pierwszy dwuosobowy lot po ogłoszeniu przez Roskosmos zmniejszenia liczebności rosyjskiej załogi ISS. Nie chciałem tak sięgać wstecz. Ale wyciągnęliście kilka bardzo interesujących ciekawostek!

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9514
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Sojuz MS-04
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 16, 2017, 15:05 »
Zostanie więc zastąpiony innym egzemplarzem, czyli najprawdopodobniej tym, który miał stanowić Sojuza MS-05. Z tym, że informacja ta nie została jeszcze potwierdzona przez Roskosmos.

http://www.roscosmos.ru/23130/

Cytuj
РОСКОСМОС. ИЗМЕНЕНИЯ В ОЧЕРЕДНОСТИ ОТПРАВКИ ТПК «СОЮЗ»
16.01.2017 16:34
Вместо транспортного пилотируемого корабля (ТПК) с заводским номером 734, который должен был доставить экипаж экспедиций МКС-51/52 Фёдора ЮРЧИХИНА и Джека ФИШЕРА, члены этой миссии на МКС полетят в корабле с заводским номером 735.

Замена не связана с техническими причинами.

Statek Sojuz MS nr 734 ma być zastąpiony statkiem o numerze 735. Zamiana jest nie związana z przyczynami technicznymi.
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Sojuz MS-04
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 16, 2017, 15:59 »
Cytowany przeze mnie Interfax napisał: "Во время испытаний на Байконуре был выявлен ряд проблем". Ciekaw jestem, jakie inne niż techniczne mogły być te "problemy"?

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5279
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Sojuz MS-04
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 16, 2017, 17:58 »
Cytowany przeze mnie Interfax napisał: "Во время испытаний на Байконуре был выявлен ряд проблем". Ciekaw jestem, jakie inne niż techniczne mogły być te "problemy"?

A dziś jest taki komunikat:

Вместо транспортного пилотируемого корабля (ТПК) с заводским номером 734, который должен был доставить экипаж экспедиций МКС-51/52 Фёдора ЮРЧИХИНА и Джека ФИШЕРА, члены этой миссии на МКС полетят в корабле с заводским номером 735.

 Замена не связана с техническими причинами.

Czyli przyczyny pozatechniczne. Można zacząć zgadywać, co naprawdę się stało.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9514
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Sojuz MS-04
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 16, 2017, 18:40 »
http://tass.ru/kosmos/3944669

"Источник ТАСС в ракетно-космической отрасли пояснил, что замена связана с тем, что корабль №734 был построен за бюджетные средства, а №735 - по контракту с NASA"

"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Sojuz MS-04
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 16, 2017, 18:54 »
Kuriozalne tłumaczenie: jak mogło się stać, że pomylili kapsuły, bo do tego to się chyba sprowadza?

Swoją drogą, po co oni zbudowali tego budżetowego Sojuza? Czyżby na zapowiadaną od lat wycieczkę wokół Księżyca? Bo o innych ewentualnych lotach poza-ISS nic nigdy nie było słychać.

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9514
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Sojuz MS-04
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 17, 2017, 12:26 »
Pojawiła się informacja, że F. Jurczychin podał, że start został przełożony na 22.04.2017. Co na to Roskosmos?
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5279
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Sojuz MS-04
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 17, 2017, 15:38 »
Pojawiła się informacja, że F. Jurczychin podał, że start został przełożony na 22.04.2017. Co na to Roskosmos?

Mało tego, właśnie się okazało, że start Sojuza MS-05 ma być przeniesiony z 29 maja na 28 lipca. Czy to wszystko nie ma czasem związku z brakiem wyjaśnienia katastrofy Sojuza-U z Progressem?
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5279
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Sojuz MS-04
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 17, 2017, 15:39 »
Kuriozalne tłumaczenie: jak mogło się stać, że pomylili kapsuły, bo do tego to się chyba sprowadza?

Swoją drogą, po co oni zbudowali tego budżetowego Sojuza? Czyżby na zapowiadaną od lat wycieczkę wokół Księżyca? Bo o innych ewentualnych lotach poza-ISS nic nigdy nie było słychać.

Sojuz do lotu wokółksiężycowego musi się znacznie różnić od tego okołoziemskiego, zatem to tłumaczenie odpada.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Sojuz MS-04
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 17, 2017, 15:55 »
Przepraszam, bo się zgubiłem, czy może ktoś podsumować co się stało z Sojuzem MS-04?
Start został opóźniony, bo ktoś pomylił kapsuły? Co to za "budżetowy" Sojuz?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Sojuz MS-04
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 17, 2017, 15:55 »