Autor Wątek: Sojuz MS-04  (Przeczytany 28330 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5279
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Sojuz MS-04
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 17, 2017, 16:49 »
Przepraszam, bo się zgubiłem, czy może ktoś podsumować co się stało z Sojuzem MS-04?
Start został opóźniony, bo ktoś pomylił kapsuły? Co to za "budżetowy" Sojuz?

Nie wdając się w oficjalne, bałamutne tłumaczenia, napiszę krótko, po polsku, tak, jak rozumiem tę sytuację: Rosjanie nie wiedzą, jaka była przyczyna awarii Sojuza-U z Progressem i chcąc sobie dać więcej czasu na jej zrozumienie (może symulacje?) opóźniają starty obu statków Sojuz. nie wykluczam, że mój osąd może być nieprawdziwy, ale powtarzam: nie wierzę w to, co mówią.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Sojuz MS-04
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 17, 2017, 19:27 »
Dzięki Astropl - mam podobne zdanie - ale jaka jest "oficjalna" wersja? Bo tego nie zrozumiałem właśnie...

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Sojuz MS-04
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 17, 2017, 21:25 »
No właśnie rzecz w tym, że oficjalnej wersji nie ma. Roskosmos oświadczył tylko, że przyczyny nie są techniczne. Natomiast rosyjskie agencje informacyjne podały, że: (a) z powodów technicznych (Interfax, ale przed oświadczeniem Roskosmosu), (b) z powodu konieczności podmiany kapsuły wybudowanej z pieniędzy budżetowych na tę zbudowaną w ramach kontraktu z NASA (TASS).

Nie wiem, czy zdążyło pojawić się jeszcze coś nowego. Ale te informacje agencyjne wskazują, że albo (a) Roskosmos kłamie, bo jednak powody są techniczne, albo (b) pomylono kapsuły. Obydwie te opcje wydają się być bez sensu.

Ale co mają do tego opóźnienia, chociaż jeszcze nieoficjalne? Astropl najpewniej słusznie podejrzewa niejasność w kwestii przyczyn katastrofy Progressa. Ale po co w takim razie przesuwać również start Sojuza MS-05? Czyżby z góry zakładali, że Sojuzy zostaną uziemione na dobrych kilka miesięcy i stopniowo przyzwyczajają do tego publikę?

A przy okazji powstaje ciekawe pytanie, po co Rosjanie zbudowali kapsułę dla własnego użytku. Przecież nie ma żadnego lotu nie-do-ISS w jakichkolwiek planach czy choćby mrzonkach Roskosmosu (poza wycieczką wokółksiężycową), przynajmniej nie ma o tym informacji.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 17, 2017, 21:52 wysłana przez JSz »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Sojuz MS-04
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 17, 2017, 21:52 »
JSz, dziękuję za wyjaśnienie. Rzeczywiście, jest to dość dziwna sytuacja, którą trudno zrozumieć.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Sojuz MS-04
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 17, 2017, 21:52 »

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Sojuz MS-04
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 18, 2017, 07:53 »
O ile dobrze rozumiem, to opóźnienie MS-04 wynika z tego, że właśnie rozkładają wyznaczoną rakietę by pożyczyć silnik:

http://spaceflightnow.com/2017/01/17/launch-failure-probe-prompts-engine-swap-on-soyuz-crews-rocket/


Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Sojuz MS-04
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 18, 2017, 09:11 »
Robi się czeski film. Wymiana najpierw kapsuł, a teraz silników 3. stopnia rakiety...

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5279
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Sojuz MS-04
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 18, 2017, 09:22 »
O ile dobrze rozumiem, to opóźnienie MS-04 wynika z tego, że właśnie rozkładają wyznaczoną rakietę by pożyczyć silnik:

http://spaceflightnow.com/2017/01/17/launch-failure-probe-prompts-engine-swap-on-soyuz-crews-rocket/


Ale co ma piernik do wiatraka? Przecież integracja statku z rakietą następuje dopiero w ostatnim tygodniu przed startem.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Sojuz MS-04
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 18, 2017, 15:30 »
Według agencji TASS, trzecie stopnie rakiet Sojuz FG dla Sojuza MS-04 oraz Sojuz U dla Progressa MS-05, zostały wymontowane i odstawione do producenta - zakładów Progress w Samarze. Będą wymieniane silniki RD-0110 na takie same, ale pochodzące z innej serii. Ma to zabezpieczyć przed powtórzeniem katastrofy Progressa z 1 grudnia.

Źródło: http://tass.com/science/925495

W troszkę późniejszym komunikacie TASS informuje, że rozważa się przesunięcie starty Sojuza MS-04 na 20 kwietnia, ale decyzji jeszcze nie podjęto.

Źródło: http://tass.ru/kosmos/3947933

Tymczasem na NSF podano, jak to określili - plotkę, pochodząca z forum NK, o planie startów w tym roku:

Progress MS-05 launch (vehicle nr. 435) : February 22
Soyuz MS-02 landing (vehicle nr. 732) : April 10
Soyuz MS-04 launch (vehicle nr. 735) : April 20
Soyuz MS-03 landing (vehicle nr. 733) : June 2
Soyuz MS-05 launch (vehicle nr. 736) : July 28
Soyuz MS-04 landing (vehicle nr. 735) : September 3
Soyuz MS-06 launch (vehicle nr. 734) : September 13

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5279
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Sojuz MS-04
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 18, 2017, 23:28 »
No i prawda wyszła na jaw: Sojuz przecieka!

Zak donosi:

On Jan. 16, 2017, Roskosmos announced that the vehicle with a production number 735 would be used for the Soyuz MS-04 mission, instead of previous plans to fly Vehicle No. 734. Roskosmos said that the swap was not due to "technical reasons," but in reality, it was caused by a leakage discovered in the thermal control system, SOTR, of Vehicle No. 734. As a result, the launch of the Soyuz MS-04 mission had to be postponed from March 27 until April 20, 2017, at the earliest, depending on the readiness of Vehicle No. 735. The subsequent mission of the Soyuz MS-05 spacecraft also had to be delayed from May 29 until around July 28, 2017.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Sojuz MS-04
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 19, 2017, 10:05 »
I statek i rakieta się sypią. Ciekaw jestem, jak podchodzi do tego załoga, która ma tym wszystkim polecieć.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Sojuz MS-04
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 19, 2017, 16:08 »
To jest naprawdę dziwna sytuacja. Co się stanie, jeśli dojdzie do kolejnych opóźnień lotów? Opuszczenie ISS?

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24683
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Sojuz MS-04
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 20, 2017, 05:51 »
Może dojść do sytuacji, gdy posiadanie jednego środka transportu załogowego do ISS będzie miało okazję okazać swoją zawodność.

Z 5. Sojuzów nowej wersji, praktycznie tylko Sojuz MS-03 wystartował terminowo. Z powodu opóźnień  startu Sojuza MS-02 uległ skróceniu czas  pobytu jego załogi  na orbicie do  129 dni. Zatem z powodu opóźnień następnych startów są , jak się wydaje, rezerwy czasowe do przedłużenia pobytu załogi tego pojazdu na orbicie.

Z kolei lot załogi Sojuza MS-03 został zaplanowany na 179 dni i z powodu ok. półrocznego nominalnego okresu gwarancyjnego statku minimalnie tylko można wydłużyć jego lot. Wylądować ma  wstępnie 15 maja 2017.

Start Sojuza MS-04 zaplanowano najwcześniej na 20 kwietnia 2017 . Więc jego dalsze opóźnienie o ok. miesiąc nie powinno skutkować pozostawieniem ISS w trybie bezzałogowym.

Tak zatem możemy możemy mieć tutaj sytuację krytyczną. Start Sojuza MS-02 odbył się z prawie  miesięcznym opóźnieniem. W przypadku Sojuza MS-04 mamy, jak na razie, już prawie 2-miesięczne przesunięcie startu.

Jeśli uznać, że te problemy są skutkiem zmniejszonego finansowania programu kosmicznego Rosji, to powinno to być poważnym ostrzeżeniem przed kolejnymi ewentualnymi propozycjami cięciami budżetu Roskosmosu.

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9514
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Sojuz MS-04
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 09, 2017, 18:11 »
Pojawiły się pierwsze doniesienia o porze startu Sojuza MS-04 w dniu 20.04. o godzinie 07:13 UTC.
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9514
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Sojuz MS-04
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 01, 2017, 22:46 »
https://blogs.nasa.gov/spacestation/2017/03/01/station-boosting-orbit-for-april-crew-swap/

Cytuj
Veteran cosmonaut Fyodor Yurchikhin and NASA astronaut Jack Fischer, a first-time space flyer, will take a short four-orbit ride aboard the Soyuz MS-04 spacecraft and dock to Poisk. The new Expedition 51 trio is scheduled to stay in space for 136 days.

NASA astronaut Peggy Whitson will become Expedition 51 commander after Kimbrough and his crew undock. She is staying behind with fellow crewmates Thomas Pesquet from France and Oleg Novitskiy from Russia. They will stay in space until June 2 ending their mission after 195 days when they return home in their Soyuz MS-03 spacecraft.
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Sojuz MS-04
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 04, 2017, 17:03 »
Czy te cztery orbity to dość niestandardowa długość przy takiej przeprowadzce Sojuza?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Sojuz MS-04
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 04, 2017, 17:03 »