Autor Wątek: Stephen Hawking (1942-2018)  (Przeczytany 6864 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
« Ostatnia zmiana: Marzec 14, 2018, 08:46 wysłana przez ekoplaneta »

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Stephen Hawking
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 14, 2018, 08:06 »
Ikona astrofizyki. Bardzo smutna wiadomość. Aczkolwiek biorąc pod uwagę chorobę na jaką cierpiał to trzeba przyznać, że dożył wspaniałego wieku.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Stephen Hawking
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 14, 2018, 08:11 »
Mam nadzieję, że kiedyś NASA lub ESA uhonorują Stephena Hawkinga nadając jego imię któremuś z ambitniejszych teleskopów kosmicznych przyszłości...

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 938
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: Stephen Hawking (1942-2018)
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 14, 2018, 11:55 »
Był wspaniałym Człowiekiem i wielkim naukowcem. Bardzo mi Go szkoda  :'(

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Stephen Hawking (1942-2018)
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 14, 2018, 11:55 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Stephen Hawking (1942-2018)
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 14, 2018, 14:35 »
Z pewnością wielka strata - nie tylko dla świata nauki, ale dla nas wszystkich! 

Dla zainteresowanych - link do doktoratu:
https://www.repository.cam.ac.uk/handle/1810/251038

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Stephen Hawking (1942-2018)
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 14, 2018, 22:50 »
Jakoś tak smutno mi się zrobiło...
Stephen Hawking na stałe zapisał się w historii XX i XXI wieku jako astrofizyk i kosmolog, także popularyzator nauki. Jego Krótka historia czasu jest chyba najbardziej znaną książką, ale wydał ich znacznie więcej. W ostatnim czasie dał się poznać jako krytyk sztucznej inteligencji dając sensowne argumenty przeciw niej.
Aby to wszystko mógł przekazać, posługiwał się opracowanym przez Intela systemem ACAT (Assistive Context-Aware Toolkit) złożonym z czujnika umieszczonego w policzku i przełącznika zamontowanego w okularach. Pozwalało to na przewidywanie tego, co chce powiedzieć i  skróciło czas potrzebny na syntezę mowy.

Dla zainteresowanych:
Kod oprogramowania ACAT dostępny jest na GitHubie
https://github.com/01org/acat
The Dark Side of the Moon

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Stephen Hawking (1942-2018)
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 15, 2018, 11:28 »
Mam nadzieję, że kiedyś NASA lub ESA uhonorują Stephena Hawkinga nadając jego imię któremuś z ambitniejszych teleskopów kosmicznych przyszłości...
Była to postać  zbyt ważna, by została po niej pustka w Kosmosie.
Być  może  jakaś charakterystyczna struktura odkryta przez NH na 2014 MU69 zostanie uhonorowana imieniem Stephena Hawkinga.

Miałem okazję oglądać "Teorię wszystkiego".
Niezapomniane wrażenie na mnie pozostawiła.

Filmowy Hawking pożegnał Hawkinga. "Tracimy piękny umysł"
14.03.2018



Eddie Redmayne, aktor, który zdobył Oscara za rolę Stephena Hawkinga w "Teorii wszystkiego" - biograficznym filmie opowiadającym o genialnym, zmarłym 14 marca astrofizyku - wydał oświadczenie, w którym pisze, że w osobie Hawkinga ludzkość straciła "piękny umysł".

Hawking zmarł w swoim domu w wieku 76 lat. W wieku 21 lat zdiagnozowano u niego stwardnienie zanikowe boczne - wówczas dawano mu zaledwie trzy lata życia.

O życiu, a zwłaszcza o relacjach Hawkinga z pierwszą żoną opowiadał film "Teoria wszystkiego" z 2014 roku. W rolę Hawkinga wcielił się w nim Redmayne.

"Straciliśmy prawdziwie piękny umysł, wspaniałego naukowca i najbardziej zabawnego człowieka, jakiego miałem przyjemność spotkać" - napisał aktor w specjalnym oświadczeniu.

"Moja miłość i moje myśli są dziś z jego niezwykłą rodziną" - dodał.

Redmayne spotkał się z Hawkingiem na pięć dni przed rozpoczęciem zdjęć do filmu "Teoria wszystkiego". Po premierze filmu astrofizyk pochwalił aktora za to, w jaki sposób go zagrał.

"Dobra robota Eddie. Jestem z ciebie dumny" - napisał wówczas fizyk na Facebooku.
http://www.rp.pl/Film/180319678-Filmowy-Hawking-pozegnal-Hawkinga-Tracimy-piekny-umysl.html

Stephen Hawking, science's brightest star, dies aged 76

The physicist and author of A Brief History of Time has died at his home in Cambridge. His children said: ‘We will miss him for ever’

Marika Taylor, a former student of Hawking’s and now professor of theoretical physics at Southampton University, remembers how Hawking announced his U-turn on the information paradox to his students. He was discussing their work with them in the pub when Taylor noticed he was turning his speech synthesiser up to the max. “I’m coming out!” he bellowed. The whole pub turned around and looked at the group before Hawking turned the volume down and clarified the statement: “I’m coming out and admitting that maybe information loss doesn’t occur.” He had, Taylor said, “a wicked sense of humour.”
https://www.theguardian.com/science/2018/mar/14/stephen-hawking-professor-dies-aged-76

https://businessinsider.com.pl/technologie/nauka/stephen-hawking-ostrzegal-swiat-przed-sztuczna-inteligencja/htl9zg2
https://phys.org/news/2018-03-black-holes-dissolving-aspirin-hawking.html
http://www.astronomy.com/news/2018/03/stephen-hawking-passes-away-at-76
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 26, 2022, 18:11 wysłana przez Maquis »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Stephen Hawking (1942-2018)
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 16, 2018, 11:16 »
Wójcicki: Hawkinga można postawić w jednym szeregu z Einsteinem
14.03.2018 aktualizacja 15.03.2018


Stephena Hawkinga można dzisiaj ze spokojem postawić w gronie najwybitniejszych fizyków XX wieku, w jednym szeregu chociażby z Albertem Einsteinem - powiedział PAP popularyzator nauki Karol Wójcicki. Słynny astrofizyk zmarł w środę w wieku 76 lat.

"Dzisiaj ze spokojem można postawić Stephena Hawkinga w jednym szeregu chociażby z Albertem Einsteinem, w gronie najwybitniejszych fizyków XX wieku: tak samo popularnych, do końca niezrozumianych, a jednak szalenie fascynujących" - powiedział PAP Karol Wójcicki, popularyzator nauki i autor bloga "Z głową w gwiazdach".

Jak dodał, zarówno Einstein, jak i Hawking zapisali się nie tylko na kartach badań naukowych, ale też w popkulturze. "Ludzie starali się zrozumieć Stephena Hawkinga - myślę, że to był jego duży sukces" - stwierdził rozmówca PAP. "Może o tym świadczyć chociażby fakt, że bestsellerowa książka Hawkinga +Krótka historia czasu+ utrzymywała się na listach bestsellerów - a jak wskazywali biografowie Stephena Hawkinga, czytelnicy tej książki docierali średnio zaledwie do 29 strony. Może to sugerować, że potem stawała się nieco za ciężka - a mimo to ludzie po nią sięgali" - opowiada Wójcicki.

Hawking wierzył jednak w to, że każda teoria naukowa zostanie prędzej czy później zrozumiana przez szeroką publiczność. "Takie przesłanie zawarł zresztą w swojej książce: nawet trudna teoria z biegiem czasu stanie się zrozumiała dla reszty społeczeństwa, nie tylko dla paru naukowców. A wtedy wszyscy, nie tylko naukowcy i filozofowie, ale też zwykli ludzie będą mogli wziąć udział w dyskusji nad tym, dlaczego istnieje Wszechświat i my sami" - opisuje Wójcicki.

Rozmówca PAP dodaje również, że Hawking był doceniany nie tylko przez szeroką publiczność, ale również przez naukowców. "Paradoksalnie, jedyną z ważnych nagród, której nigdy nie otrzymał, była nagroda Nobla. Aczkolwiek tutaj warto zaznaczyć, że komitet przyznający Noble lubi nagradzać za odkrycia, które mają jakieś praktyczne zastosowanie albo przynajmniej zostały eksperymentalnie potwierdzone. Tymczasem teoria Hawkinga o promieniowaniu czarnych dziur nadal czeka na swoje obserwacyjne potwierdzenie" - podkreśla Wójcicki.

Stephen Hawking zmarł w środę w wieku 76 lat. O śmierci uczonego poinformowały jego dzieci w oświadczeniu opublikowanym przez agencję Press Association.

W ciągu trwającej ponad 40 lat kariery naukowej Hawking zajmował się głównie kosmologią teoretyczną, w tym zwłaszcza tzw. czarnymi dziurami i grawitacją kwantową. Wspólnie z Rogerem Penrose’em opracował twierdzenia dotyczące istnienia osobliwości w ramach ogólnej teorii względności oraz teoretyczny dowód na to, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie. Znane jest ono dziś, jako promieniowanie Hawkinga, lub Bekensteina–Hawkinga.

Hawking cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne i był częściowo sparaliżowany. Był najbardziej znanym fizykiem teoretycznym na świecie, sformułował wiele przełomowych koncepcji i hipotez naukowych dotyczących zwłaszcza astrofizyki. Jego książka "Krótka historia czasu" trafiła na listę bestsellerów "Sunday Timesa" i utrzymywała się na niej przez 237 tygodni.

Jego publiczne wystąpienia, których nie unikał, mimo że mógł porozumiewać się z otoczeniem jedynie za pomocą syntetyzatora głosu a także książki popularnonaukowe, w których omawiał współczesną kosmologię i własne odkrycia, uczyniły z niego akademicką sławę.

PAP - Nauka w Polsce
autor: Katarzyna Florencka
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C28686%2Cwojcicki-hawkinga-mozna-postawic-w-jednym-szeregu-z-einsteinem.html
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 26, 2022, 18:11 wysłana przez Maquis »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Stephen Hawking (1942-2018)
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 17, 2018, 07:15 »
Cytuj
Piotr Kościelniak @Pekuss 15 mar

Wybrane odcinki „Świata według Stephena Hawkinga” w niedzielę 18 marca o godz. 14:55, 15:55 i 22:30 na kanale National Geographic #StephenHawking

https://twitter.com/Pekuss/status/974227613198831616

https://twitter.com/stephenhawking8
https://twitter.com/hashtag/hawking

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Stephen Hawking (1942-2018)
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 17, 2018, 07:18 »
Cytuj
Eli Dror @edrormba8 godzin temu
Sand statue in India was dedicated to scientist #StephenHawking who passed away.

https://twitter.com/edrormba/status/974771740609056768
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 26, 2022, 18:11 wysłana przez Maquis »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Stephen Hawking (1942-2018)
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 17, 2018, 09:20 »
W.Brytania/Zmarł światowej sławy astrofizyk Stephen Hawking
14.03.2018 aktualizacja 15.03.2018 ©


Znany na całym świecie brytyjski astrofizyk Stephen Hawking zmarł w środę w wieku 76 lat. O śmierci uczonego poinformowały jego dzieci w opublikowanym oświadczeniu.

"Jesteśmy pogrążeni w głębokim smutku śmiercią naszego uwielbianego ojca. Był wielkim uczonym i niezwykłym człowiekiem którego spuścizna przetrwa wiele lat" - napisały jego dzieci Lucy, Robert i Tim w oświadczeniu opublikowanym przez agencję Press Association.

Hawking cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne i był częściowo sparaliżowany. Był najbardziej znanym fizykiem teoretycznym na świecie, sformułował wiele przełomowych koncepcji i hipotez naukowych dotyczących zwłaszcza astrofizyki. Jego książka "Krótka historia czasu" trafiła na listę bestsellerów "Sunday Timesa" i utrzymywała się na niej przez 237 tygodni.

W ciągu trwającej ponad 40 lat kariery naukowej Hawking zajmował się głównie kosmologią teoretyczną, w tym zwłaszcza tzw. czarnymi dziurami i grawitacją kwantową.

Wspólnie z Rogerem Penrose’em opracował twierdzenia dotyczące istnienia osobliwości w ramach ogólnej teorii względności oraz teoretyczny dowód na to, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie. Znane jest ono dziś jako promieniowanie Hawkinga, lub Bekensteina–Hawkinga.

Hawking był profesorem matematyki i fizyki teoretycznej na macierzystej uczelni, czyli Uniwersytecie Cambridge oraz w Kalifornijskim Instytucie Technologicznym (Caltech)w Pasadenie. Był członkiem Królewskiego Towarzystwa Fizyki Teoretycznej.

Uczony był odznaczony m. in. Orderem Imperium Brytyjskiego i Medalem Wolności, najwyższym odznaczeniem cywilnym USA.

Jego publiczne wystąpienia, których nie unikał mimo, że mógł porozumiewać się z otoczeniem jedynie za pomocą syntetyzatora głosu a także książki popularnonaukowe, w których omawiał współczesną kosmologię i własne odkrycia, uczyniły z niego akademicką sławę.

Hawking wielokrotnie ostrzegał przed negatywnymi aspektami niekontrolowanrgo rozwoju. Przewidywał m. in., że ludzkość czeka przymusowa emigracja z Ziemi lub zagłada. (PAP)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C28680%2Cwbrytaniazmarl-swiatowej-slawy-astrofizyk-stephen-hawking.html
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 26, 2022, 18:12 wysłana przez Maquis »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Stephen Hawking (1942-2018)
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 19, 2018, 00:27 »
Stephen Hawking (1942–2018)
14 MARCH 2018
World-renowned physicist who defied the odds.



These findings gained Hawking election to the Royal Society in London in 1974, at the age of 32. By then, he was so frail that both movement and speech were difficult, and most of us suspected that his days in front-line research were numbered. But in that same year, he came up with his most distinctive contribution to science: Hawking radiation.

https://www.nature.com/articles/d41586-018-02839-9
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 26, 2022, 18:12 wysłana przez Maquis »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Stephen Hawking (1942-2018)
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 02, 2018, 05:55 »
15 czerwca szczątki  fizyka spoczną nieopodal grobu Isaaca Newtona.

Stars turn out for Stephen Hawking's funeral (Update)
March 31, 2018

Film stars, supermodels, comics and astronomers joined Stephen Hawking's family and friends for his funeral in Cambridge Saturday, the city where he dedicated his life's work to unravelling the mysteries of the universe. (...)

A thanksgiving service will be held at Westminster Abbey in London on June 15, when Hawking's remains will be buried near the grave of another legendary scientist, Isaac Newton. (...)

https://phys.org/news/2018-03-family-friends-farewell-stephen-hawking.html

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Stephen Hawking (1942-2018)
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 12, 2018, 09:31 »
W.Brytania/Uroczystości pogrzebowe Stephena Hawkinga w Cambridge
03.04.2018 aktualizacja 03.04.2018 ©


Około 500 zaproszonych gości uczestniczyło w sobotę w kościele uniwersyteckim St. Mary the Great w Cambridge w uroczystościach pogrzebowych zmarłego 14 marca słynnego brytyjskiego fizyka i popularyzatora nauki Stephena Hawkinga.

By prowadzić działalność naukową, musiał on ustawicznie przezwyciężać skutki trapiącej go od młodych lat degeneracyjnej choroby neurologicznej.

Szerokiej publiczności nie dopuszczono do wnętrza kościoła, ale wokół niego zgromadził się znaczny tłum, witając oklaskami wnoszoną do świątyni trumnę. Jej wieko zdobiły białe lilie odmiany Universe (Wszechświat) i białe róże odmiany Polar Star (Gwiazda Polarna). Sygnalizując przybycie trumny dzwon kościoła uderzył 76 razy na pamiątkę 76 lat przeżytych przez zmarłego. Po kremacji prochy fizyka zostaną 15 czerwca umieszczone w londyńskim Opactwie Westminsterskim w sąsiedztwie grobu Isaaka Newtona.

W uroczystości w kościele uczestniczyło troje dzieci naukowca, a wśród żałobnych gości byli między innymi biznesmen Elon Musk, który realizuje własny program komercyjnych lotów kosmicznych, oraz aktor Eddie Redmayne, odtwarzający postać Hawkinga w nakręconym w 2014 roku filmie "Teoria wszystkiego".

Hawking zmarł w swym domu w Cambridge. Większość życia spędził na wózku inwalidzkim po tym, gdy w wieku 21 lat zdiagnozowano u niego stwardnienie zanikowe boczne - nieuleczalną chorobę neurodegeneracyjną. Mimo tego został w 1979 roku profesorem matematyki na Uniwersytecie Cambridge, a w 9 lat później opublikował książkę "Krótka historia czasu", która okazała się międzynarodowym bestsellerem.

Wspólnie z Rogerem Penrose’em opracował twierdzenia dotyczące istnienia osobliwości w ramach ogólnej teorii względności oraz teoretyczny dowód na to, że tzw. czarne dziury powinny emitować promieniowanie. Znane jest ono dziś jako promieniowanie Hawkinga, lub Bekensteina–Hawkinga.

Jego publiczne wystąpienia, których nie unikał mimo, że mógł porozumiewać się z otoczeniem jedynie za pomocą syntetyzatora głosu a także książki popularnonaukowe, w których omawiał współczesną kosmologię i własne odkrycia, uczyniły z niego akademicką sławę.

Hawking wielokrotnie ostrzegał przed negatywnymi aspektami niekontrolowanego rozwoju, w tym zagrożeniem ziemskiej cywilizacji przez inteligentne roboty, ocieplenie klimatu, wojny nuklearne i wytworzone dzięki technice genetycznej nowe wirusy. Jego zdaniem, wywołane tymi czynnikami katastrofy mogą zmusić ludzkość do przeniesienia się na inne ciała niebieskie. (PAP)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C28922%2Cwbrytaniauroczystosci-pogrzebowe-stephena-hawkinga-w-cambridge.html
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 26, 2022, 18:12 wysłana przez Maquis »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Stephen Hawking (1942-2018)
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 20, 2018, 06:10 »
Hawking pochowany w Londynie. Spoczął między Newtonem a Darwinem
18 czerwca 2018

Prochy zmarłego w marcu fizyka Stephena Hawkinga zostały w piątek złożone w londyńskim Opactwie Westminsterskim, obok najważniejszych brytyjskich naukowców: Isaaca Newtona i Karola Darwina. W pożegnaniu wzięło udział tysiąc osób z ponad 100 państw świata.

O wejściówki na uroczyste pożegnanie naukowca starało się ponad 25 tys. osób, a w drodze losowania wybrano tysiąc. Wśród znanych gości był aktor Benedict Cumberbatch, który grał Hawkinga w filmie BBC z 2004 roku, a także brytyjski astronauta Timothy Peake, brytyjski fizyk Brian Cox oraz amerykański fizyk i astrofizyk, laureat nagrody Nobla prof. Kip Thorne.

Na płycie nad miejscem pochówku Hawkinga w "zakątku naukowców" zamieszczono słowa: "Tutaj leży to, co było śmiertelne", rok narodzin i śmierci oraz jego najbardziej znany wzór fizyczny na entropię czarnej dziury. Prochy Hawkinga spoczęły pomiędzy grobami twórcy teorii grawitacji Isaaca Newtona i autora teorii ewolucji Karola Darwina.

W ramach upamiętniania życia Hawkinga Europejska Agencja Kosmiczna zadeklarowała, że wyemituje w kierunku najbliższej czarnej dziury - 1A 0620-00 - specjalny utwór skomponowany przez greckiego kompozytora Vangelisa, w którym użyty jest także głos naukowca. Córka Hawkinga, Lucy, powiedziała, że nagranie zawiera "przesłanie pokoju i nadziei", traktuje o "jedności i potrzebie, abyśmy żyli razem na tej planecie w harmonii".

Pochówek w Opactwie Westminsterskim jest uważany za jeden z największych honorów dla osób zaangażowanych w brytyjskie życie publiczne. To właśnie w tej anglikańskiej świątyni odbywają się m.in. koronacje, śluby i pogrzeby członków rodziny królewskiej. Naukowcami, którzy przed Hawkingiem dostąpili tego zaszczytu, byli fizycy Ernest Rutherford (1937) i Joseph John Thomson (1940).

Znany na całym świecie brytyjski astrofizyk Stephen Hawking zmarł 14 marca w wieku 76 lat.

Hawking cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne i był częściowo sparaliżowany. Był najbardziej znanym fizykiem teoretycznym na świecie, sformułował wiele przełomowych koncepcji i hipotez naukowych dotyczących zwłaszcza astrofizyki. Jego książka "Krótka historia czasu" trafiła na listę bestsellerów "Sunday Timesa" i utrzymywała się na niej przez 237 tygodni.

W ciągu trwającej ponad 40 lat kariery naukowej Hawking zajmował się głównie kosmologią teoretyczną, w tym zwłaszcza tzw. czarnymi dziurami i grawitacją kwantową.

Wspólnie z Rogerem Penrose'em opracował twierdzenia dotyczące istnienia osobliwości w ramach ogólnej teorii względności oraz teoretyczny dowód na to, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie. Znane jest ono dziś jako promieniowanie Hawkinga lub Bekensteina-Hawkinga.

Hawking był profesorem matematyki i fizyki teoretycznej na macierzystej uczelni, czyli Uniwersytecie Cambridge oraz w Kalifornijskim Instytucie Technologicznym (Caltech) w Pasadenie. Był członkiem Królewskiego Towarzystwa Fizyki Teoretycznej.

Został odznaczony m.in. Orderem Imperium Brytyjskiego i Medalem Wolności, najwyższym odznaczeniem cywilnym USA.

Jego publiczne wystąpienia, których nie unikał, mimo że mógł porozumiewać się z otoczeniem jedynie za pomocą syntetyzatora głosu, a także książki popularnonaukowe, w których omawiał współczesną kosmologię i własne odkrycia, uczyniły z niego akademicką sławę.

PAP
https://www.space24.pl/hawking-pochowany-w-londynie-spoczal-miedzy-newtonem-a-darwinem

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Stephen Hawking (1942-2018)
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 20, 2018, 06:10 »