Autor Wątek: Orioł - następca Sojuza  (Przeczytany 77046 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #75 dnia: Grudzień 23, 2013, 16:33 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #76 dnia: Grudzień 23, 2013, 17:50 »
Bardzo ciekawe porównanie. Są pewne różnice pomiędzy kapsułami, które w ten sposób można rzeczywiście "wyłapać". :)

Offline russex

  • Krystian Rusiniak
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1859
  • five, four, three, two, one - and Lift Off !!!
    • Młody Narodowiec
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #77 dnia: Grudzień 24, 2013, 09:47 »
Teraz tylko czekać aż to wszystko będzie latać w kosmos :)
Mój osobisty blog Młody Narodowiec

"Śmiało dążyć tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek"

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #78 dnia: Grudzień 24, 2013, 10:29 »
Lubie takie zestawienia... Chciałbym tylko zwrócić uwagę, że są to obrazki samych kapsuł bez modułów narzędziowych (silnikowych), poza jednym Dragonem. W Dragonie w jedną obudowę włożono właściwą kapsułę (widać ją na dolnym obrazku) i moduł narzędziowy, który otacza dolną część kapsuły. Zatem jego pojemność użyteczna będzie znacząco "< 10 m3".

Ponadto w przypadku Sojuza i Shenzhou nie uwzględniono załogowych modułów orbitalnych, które stanowią integralną część tych statków.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #78 dnia: Grudzień 24, 2013, 10:29 »

Offline 0x3ffe

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 308
  • Rzeczpospolita Marsjańska
    • Moja gra mobilna - testujcie
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #79 dnia: Grudzień 24, 2013, 23:07 »
Świetne zestawienie!

Widać, że PTK to kapsuła klasy Oriona, dedukuję, że te kółeczka przedstawiają ilość członków załogi. Hindusi mają bardzo ambitny projekt w ich klasie (trzyosobowy).
Moc obliczeniowa dwóch Commodore 64 wystarcza do lądowania na księżycu!

LooZ^

  • Gość
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #80 dnia: Grudzień 25, 2013, 02:54 »
Eh, chciałbym kiedyś doczekać czasów, kiedy Polska doczeka programu kosmicznego na poziomie Indii...

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #81 dnia: Grudzień 25, 2013, 12:23 »
Eh, chciałbym kiedyś doczekać czasów, kiedy Polska doczeka programu kosmicznego na poziomie Indii...

Nie po to wchodziliśmy do ESA, aby teraz się bawić w megalomanię.

LooZ^

  • Gość
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #82 dnia: Grudzień 25, 2013, 15:31 »
Zbyt wielki racjonalizm jest zabojstwem dla badan kosmosu. "Nobody give a fuck" kiedy slyszy, ze kosmos najlepiej badaja roboty, a na Marsa sie nie chca pchac. Ludzie potrzebuja marzen i ambicji, a nie krytyki "megalomanii" i "wspolnych misji UE na rzecz zrownowazonego rozwoju". Ja wole wielkie ambicje i "megalomanie", a nie technokratycznq chlodna kalkulacje. Nie w przypadku kosmosu.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #83 dnia: Grudzień 25, 2013, 15:55 »
A ja uważam akurat, że większość programów, w tym i te megalomańskie w przypadku kosmosu były chłodną technokratyczną kalkulacją. A to, że od czasu największych takich programów i częściowo wskutek tych programów rozwinęły się możliwości "automatyczne" - to dlatego dziś czytamy o zrównoważonym rozwoju.

Nawet Constellation miało być "zrównoważone" i doprowadzić do stałego programu załogowego księżycowego. Jak widać - nie udało się, z bardzo wielu względów.

Ponadto, osobiście uważam, że "niezrównoważony" program, który posadziłby 4 osoby na Marsie gigantycznym kosztem i z tego powodu by sam się skazał na porażkę, nie ma sensu. Jeśli mówimy tutaj o "zrównoważeniu", to lepiej, by tych misji była seria i było znacznie mniejsze ryzyko na ich anulowanie. To akurat się nazywa "zrównoważenie" i jest na nie jak najbardziej miejsce.

(I tak na marginesie, akurat pozycja UE w sektorze kosmicznym jest bardzo "delikatna" w wielu kwestiach i tutaj wspieram podejście "zrównoważone". Ale to już dyskusja na inny wątek - warto go zakładać?)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 25, 2013, 15:58 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #84 dnia: Grudzień 25, 2013, 16:11 »
(I tak na marginesie, akurat pozycja UE w sektorze kosmicznym jest bardzo "delikatna" w wielu kwestiach i tutaj wspieram podejście "zrównoważone". Ale to już dyskusja na inny wątek - warto go zakładać?)

Nie prościej wydzielić posty do osobnego wątku?

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #85 dnia: Grudzień 25, 2013, 16:23 »
(I tak na marginesie, akurat pozycja UE w sektorze kosmicznym jest bardzo "delikatna" w wielu kwestiach i tutaj wspieram podejście "zrównoważone". Ale to już dyskusja na inny wątek - warto go zakładać?)

Nie prościej wydzielić posty do osobnego wątku?
             ... nie sadze aby megalomanai byla zla, tylko probojac zrobic cos nowego, z duza iloscia srodkow mozna przelac jakies bariery. A tylko majac wspolna megalomania w kilka krajow mozna podejsc do takich pomyslow jak np. baza na Ksiezycu. To nie jest gra o sumie zerowej cos za cos. Wspolpraca np. w obrebie UE mozna pomoc realizowac wieksze projekty. Oczywiscie zalecalbym duza doze ostroznosci przed akceptowaniem wszystkiego jak leci, weryfikacja umiejetnosci poprzez kolejne etapy bylaby wiecej niz wskazana. Z powazaniem
                                                                                                                       Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #86 dnia: Grudzień 10, 2014, 22:07 »
Stara dobra agencja TASS podała informacje o terminarzu prac RKK Energia nad PTK-NP:

Cytuj
В настоящее время РКК "Энергия" планирует приступить к летным испытаниям ПТК-НП на околоземной орбите в 2024 году. Первый пилотируемый полет ПТК к Луне (ПТК-Л) планируется на 2028 год

Czyli:
- 2024: pierwszy lot załogowy,
- 2028: pierwszy załogowy lot w kierunku Księżyca (wersja PTK-Ł).

A więc obsuwa od razu o 6 lat - chyba jeszcze niedawno była mowa o premierze PTK-NP w 2018 roku (na Angarze A5P z Wostocznego).

Źródło: http://itar-tass.com/kosmos/1630293. (TASS w ostatnich dniach opublikował kilka artykułów na ten temat, ale wszystkie niestety tylko po rosyjsku

Offline Rakietowy Bogdan

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 343
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #87 dnia: Grudzień 10, 2014, 22:21 »
Mam wątpliwości czy kiedykolwiek jej się doczekamy. Przypuszczam, że prace nie wyszły nawet z fazy koncepcji.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #88 dnia: Grudzień 10, 2014, 22:50 »
Myślę, że się doczekamy. W końcu Angarę A5 już naprawdę budują, czy wręcz zbudowali. Chyba nie tylko po to, by zastąpić Protona. Do czegoś musi im służyć.

Offline Rakietowy Bogdan

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 343
Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #89 dnia: Grudzień 10, 2014, 22:54 »
Zastąpienie Protona, zważywszy na jego ostatnią zawodność jest celem samo w sobie  :D Pamiętajmy, że ogromne kłopoty rubla negatywnie odbiją się na działaniach Roskosmosu. Jeśli nie dostanie więcej pieniędzy szykują się cięcia.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: PTK Federacja - następca Sojuza
« Odpowiedź #89 dnia: Grudzień 10, 2014, 22:54 »