Autor Wątek: Mars Pathfinder  (Przeczytany 53517 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #45 dnia: Sierpień 03, 2013, 22:03 »
  4.  Fragment wielkiej panoramy z lądownika;
Niesamowicie mi się podoba ta panorama Marsa  :o
Dlaczego Curiosity ciągle nie robi takich fotek ?  :(

Radku, a może rzecz w tym, że na panoramach MERów i MSL brakuje większych kamieni? Jak dla mnie panoramki MERów i MSL są piękne, ale szczerze mówiąc brakuje mi właśnie większych kamieni, które zawsze urozmaicały by płaski krajobraz Czerwonego.
Przyznam się, ze czułem lekki zawód widząc na pierwszych fotkach po lądowaniu Spirita i Curiosity brak dużych kamieni.....  ;)

Scorusie, a czemu panele słoneczne Pathfindera po trzech miesiącach bytności na Marsie uległy degradacji a MERy wytrzymały na nich lata? Czy to kwestia jakości ich produkcji?

I jeszcze jedna sprawa do Scorusa. Czy mógłbyś podać linka do stron z przysposobionymi na modłę oryginału zdjęciami MPF no i Vikingów przy okazji?  :) Fajnie jakby te zdjęcia miały format powyżej 1 lub kilku megabajtów  ;)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 03, 2013, 22:26 wysłana przez ekoplaneta »

Offline Jarek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 268
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #46 dnia: Sierpień 04, 2013, 20:33 »
Scorusie, a czemu panele słoneczne Pathfindera po trzech miesiącach bytności na Marsie uległy degradacji a MERy wytrzymały na nich lata? Czy to kwestia jakości ich produkcji?

 Panele słoneczne Sojournera nie uległy żadnej degradacji! Po prostu nie były jedynym źródłem zasilania, ze względu na zbyt małe rozmiary pojazdu, utrudniające zastosowanie ogniw o dostatecznie dużej powierzchni. Uzupełniająco musiał on więc korzystać z jednorazowej (nie ładowalnej) baterii galwanicznej, która po prostu się wyczerpała. Źródło tej informacji to "firmowe" strony www misji Pathfinder/Soujourner omawiające szczegółowo konstrukcję i działanie tego łazika. Nie szukam linku, bo nie wiem, czy te materiały jeszcze istnieją online w pierwotnej formie. Kto chce, niech grzebie po archiwach. Ale informacja jest 100% pewna, doskonale zapamiętałem ten niecodzienny szczegół. Także swój żal, że chłopaki i dziewczęta  ;) z NASA nie postarali się, aby Sojourner był jednak zdolny pojechać hen, po horyzont kamer Pathfindera.
Pozdrawiam
-J.
P.S. Tak jak pisałem w wątku w dziale sprawy ogólne, dziwi mnie, zwłaszcza w kontekście cięć budżetowych agencji kosmicznych, brak dalszego rozwoju koncepcji stacjonarny lądownik + łazik. Niezależnie, czy będzie to pojazd autonomiczny z łączem radiowym czy zasilany i sterowany z kabla, taka koncepcja daje ogromne oszczędności w budowie łazika. Spora część masywnego i energochłonnego wyposażenia może być  umieszczona w macierzystej sondzie (systemy kamer panoramicznych/spektrometrów optycznych na maszcie, systemy łączności z Ziemią, komputer pokładowy itp.). A obszar do przebadania (ograniczony horyzontem lub zasięgiem kabla) powierzchniowo nie jest bardzo drastycznie mniejszy niż to, co w założeniach misji podstawowej mogą w rozsądnym czasie przebadać łaziki "dalekiego" zasięgu.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #47 dnia: Sierpień 04, 2013, 20:40 »
Jarku dzięki za ciekawą odpowiedź  :) Tylko, że moje pytanie dotyczyło nie łazika a lądownika czyli jak napisałem Pathfindera  ;)

A propos o wyższości systemu lądownik + łazik nad samodzielnym łazikiem to już się nie zgodzę. W systemie lądownik plus łazik kiedy za łączność z Ziemią jest odpowiedzialny lądownik, to wówczas łazik nie pojedzie daleko jak zrobiły to MERy czy ma zrobić MSL. Dla niego będzie ograniczeniem właśnie horyzont łączności z lądownikiem  :P I na tym może ucierpieć naukowa i medialna  ;) strona misji.
Ja i mam nadzieję wielu Foromowiczów/ek woli łaziki typu MER czy MSL gdzie granicą dla pojazdu jest tylko jego wytrzymałość techniczna  :)

Offline Jarek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 268
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #48 dnia: Sierpień 04, 2013, 21:14 »
Upss, mój błąd zasugerowałem się którymś z wcześniejszych postów (chyba Hermesa?) i dlatego pomyślałem, ze kontynuujesz kwestię Sojournera. Pomysł odpowiedzi naszedł mnie jeszcze przy tamtym wcześniejszym poście...
 A co do kwestii autonomii/zasięgu łazików: pozwolę sobie się nie zgodzić z Tobą. Wbrew intuicji, przy dostępnych technologiach różnica nie jest taka duża między obu rozwiązaniami. Wszystko przez to, że te łaziki działają tak czy owak na głodowym budżecie energetycznym, a ich zadaniem nie jest bicie rekordów pokonanej odległości, tylko ciągłe postoje w różnych miejscówkach co kilkadziesiąt metrów w celu poboru i analizy próbek. Przemieszczają się zatem w żółwim tempie. Dotyczy to nawet MSL, którego możliwości są większe dzięki drogiemu zasilaniu z RTG. Watpię, czy np. inne agencje kosmiczne przymierzające się do Marsa stać będzie w najbliższych dekadach na podobnie zaawansowane rozwiązanie. A czy łazik będzie się kręcił w promieniu 1-3km od miejsca lądowania, czy pojedzie prawie po prostej w siną dal, zbada w gruncie rzeczy dość podobny fragment powierzchni planety. W sumie tak czy owak operujemy w podobnej skali.
Oczywiście, gdybyśmy dysponowali pojazdami mogącymi w krótkim czasie przemieszczać się na duże odległości i swobodnie badać próbki w lokalizacjach odległych wzajemnie od siebie o kilometry, problem jak wyżej by nie istniał i miałbyś bezwględnie rację. Ale do tego droga daleka...
Pozdrawiam
-J.
P.S. Chyba mały off-top zrobiłem  :P

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #48 dnia: Sierpień 04, 2013, 21:14 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #49 dnia: Sierpień 05, 2013, 12:39 »
A czy łazik będzie się kręcił w promieniu 1-3km od miejsca lądowania, czy pojedzie prawie po prostej w siną dal, zbada w gruncie rzeczy dość podobny fragment powierzchni planety. W sumie tak czy owak operujemy w podobnej skali.

Jarku tu to w ogóle się nie zgodzę z Tobą. W żółwim tempie, jeśli łazik i jego koła wytrzymają przez lata, to można eksplorować różne obszary geologiczne. Np. wylądować np. wzorem Spirita w kraterze Gusev. Stamtąd po latach dotrzeć do Maadim Vallis a następnie (o ile rzeźba terenu pozwoli) wyjechać na stare poryte kraterami wyżyny południowe  8)

Offline Jarek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 268
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #50 dnia: Sierpień 11, 2013, 14:07 »
Adam, tylko takie rajdy jak opisujesz, to na razie jest rekord świata, na który stać jedną NASA i to raz na dekadę, dopóki im funduszy nie obetną bardziej. Wyniki MER-ów to przecież jest łut szczęścia podczas extended mission, a nie planowany podstawowy zakres badań. Dla MSL-a, który na razie jest szczytem ludzkiej technologii w zakresie ruchomych stacji badawczych na innej planecie, coś takiego to też wyzwanie. Dla ubogich krewnych (ESA, IAXA, Chińczycy) wybierających się na Marsa/Księżyc takie możliwości to na razie s-f. Jeżeli chcą zdziałać coś więcej, niż zbadać glebę w promieniu do 2 m od miejsca lądowania, powinni moim zdaniem rozpatrywać technologie alternatywne, dające spore możliwości badawcze przy mniejszych problemach technicznych i kosztach. Powielanie amerykańskich rozwiązań przy mniejszych możliwościach techniczno-finansowych wcale nie musi być optymalne. Warto próbować własnej drogi, czego dowodem choćby japońskie sukcesy w misjach do planetoid (Hayabusa)
Pozdrawiam
-J.

Scorus

  • Gość
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #51 dnia: Sierpień 11, 2013, 20:15 »
Scorusie, a czemu panele słoneczne Pathfindera po trzech miesiącach bytności na Marsie uległy degradacji a MERy wytrzymały na nich lata? Czy to kwestia jakości ich produkcji?
Zdegradowała się ładowalna bateria chemiczna. Misja była tylko demonstracją inżynieryjną robioną po najtańszym koszcie. Tak więc program naukowy obejmował tylko zdjęcia, pomiary meteorologiczne i przyłożenie APXS do kilku skał, co długiego działania nie wymagało. Na podobnej zasadzie baterie sond GRAIL miały nie wystarczyć na zaćmienie Księżyca.

Panele słoneczne Sojournera nie uległy żadnej degradacji!
Ale wydajność spadało o kilkanaście procent z powodu zapylenia.

Sojourner działał do końca trwania misji. Miał nawet zaprogramowany kolejny przejazd i nie wiadomo czy nie wykonał go automatycznie. Tak więc nie wiadomo, czy stoi tam gdzie zakończył ostatnią jazdę przed utratą łączności z lądownikiem.

A czy łazik będzie się kręcił w promieniu 1-3km od miejsca lądowania, czy pojedzie prawie po prostej w siną dal, zbada w gruncie rzeczy dość podobny fragment powierzchni planety. W sumie tak czy owak operujemy w podobnej skali.
Wystarczy przypomnieć jazdę z Endurance do Victorii i z Victorii do Cape York :P
« Ostatnia zmiana: Sierpień 11, 2013, 20:31 wysłana przez Scorus »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #52 dnia: Październik 01, 2014, 20:40 »
Ale namnożyło się tych Sojournerów na Marsie  ;D



http://www.nasa.gov/images/content/166951main_pia09105-manyrovers-annot.jpg
« Ostatnia zmiana: Październik 01, 2014, 20:42 wysłana przez ekoplaneta »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #53 dnia: Grudzień 04, 2014, 16:58 »
Dziś przeżywaliśmy emocje związane ze startem Oriona, a dokładnie 18 lat temu, po długiej przerwie (21 lat) od czasów startów Vikingów - kolejny lądownik* wyruszył ponownie ku Marsowi. Był to Mars Pathfinder!!!!

*Kilka tygodni wcześniej startowały lądowniki Mars 96 (Mała Awtomnaja Stancja) oraz penetratory . Ale niestety nie zdążyły nawet opuścić orbity Ziemi  ::)

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2619
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #54 dnia: Grudzień 05, 2014, 15:32 »
Dziś przeżywaliśmy emocje związane ze startem Oriona, a dokładnie 18 lat temu, po długiej przerwie (21 lat) od czasów startów Vikingów - kolejny lądownik* wyruszył ponownie ku Marsowi. Był to Mars Pathfinder!!!!

*Kilka tygodni wcześniej startowały lądowniki Mars 96 (Mała Awtomnaja Stancja) oraz penetratory . Ale niestety nie zdążyły nawet opuścić orbity Ziemi  ::)
Pamiętam to jak dziś ; przeżywałem relacją na żywo i wywiad astronauty w polskiej telewizji z apollo 16 ; zdjęcia robiły niesamowite wrażenia !!!

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #55 dnia: Styczeń 19, 2015, 16:37 »
Jeśli MRO znalazł Beagla 2 to się zastanawiam czy dałby radę odróżnić Sojournera w pobliży Pathfindera?
Niestety minirover ma ciemne panele słoneczne i jak myślę, trudno będzie go odróżnić po kolorze od skał. Ale może udałoby się po pozostawionych przez łazik śladach, o ile takowe dotrwały do dziś?

W jaki sposób można dorwać się fotki MRO z okolic Pafhfindera?

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #56 dnia: Styczeń 19, 2015, 16:50 »
Pamiętam to jak dziś ; przeżywałem relacją na żywo i wywiad astronauty w polskiej telewizji z apollo 16 ; zdjęcia robiły niesamowite wrażenia !!!

hehe ja też to oglądałem :D

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #57 dnia: Styczeń 19, 2015, 17:05 »
W jaki sposób można dorwać się fotki MRO z okolic Pafhfindera?

Źródło: http://www.uahirise.org/PSP_001890_1995
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Scorus

  • Gość
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #58 dnia: Styczeń 19, 2015, 18:42 »
Jak widać Sojourner i dużo innych obiektów prawie nie odróżnia się od szumu.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #59 dnia: Styczeń 26, 2015, 00:11 »
Tu macie pięknie pokazane przejazdy naszego milusińskiego
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2015, 00:15 wysłana przez kanarkusmaximus »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #59 dnia: Styczeń 26, 2015, 00:11 »