Autor Wątek: MAVEN  (Przeczytany 36987 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24597
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: MAVEN
« Odpowiedź #75 dnia: Marzec 15, 2016, 07:59 »
Opublikowano dokonane przez MAVENA wyniki pomiarów  zbliżenia się komety C/2013 A1 (Siding Spring)   do Marsa w październiku 2014.

At first, the changes were subtle. As Mars' magnetosphere, which is normally draped neatly over the planet, started to react to the comet's approach, some regions began to realign to point in different directions. With the comet's advance, these effects built in intensity, almost making the planet's magnetic field flap like a curtain in the wind. By the time of closest approach -- when the plasma from the comet was densest -- Mars' magnetic field was in complete chaos. Even hours after the comet's departure, some disruption continued to be measured.

http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=5747

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24597
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: MAVEN
« Odpowiedź #76 dnia: Sierpień 23, 2016, 21:31 »
MAVEN ma szansę obserwować globalne burze na Marsie. Zbliża się sezon burz na Czerwonej Planecie. Sprzyja im większy poziom nasłonecznienia atmosfery związany ze zbliżaniem się Marsa do Słońca, od którego będzie najbliżej pod koniec października.

Burze piaskowe mogą pomóc naukowcom lepiej zrozumieć procesy zachodzące w rozrzedzonej marsjańskiej atmosferze.

Jest to głównym  zadaniem sondy  Maven . W szczególności ważne jest badanie  ucieczki gazów atmosferycznych w przestrzeń kosmiczną.
Dane z Mavena pozwoliły ustalić,  że słońce i wiatr słoneczny są  w stanie powodować ucieczkę cząstek gazowych atmosfery w kosmos.

"We have been able to observe the energy inputs from the sun and solar wind, the response of the upper atmospheric structure and composition, and the ability to drive loss of gas to space. This represents a major advance in our understanding of the behavior of the upper atmosphere!" Jakosky said.

He added that it is becoming clear that one cannot consider any aspect of the history of Mars in isolation as the planet's environment is an intricately coupled system of complex processes spanning from the deep interior to the upper atmosphere and the interactions with the solar wind.

"MAVEN has begun to fill in the gap of the top of the atmosphere, and is showing how processes there can affect the planet's climate, geology, and habitability!" Jakosky noted.

Misja orbitera została przedłużona do końca 2018.
http://phys.org/news/2016-08-maven-spacecraft-gears-global-storm.html
« Ostatnia zmiana: Październik 21, 2016, 23:45 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24597
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: MAVEN
« Odpowiedź #77 dnia: Październik 21, 2016, 23:53 »
Zdjęcia z  kamery Imaging UltraViolet Spectrograph (IUVS) ukazują ultrafioletową poświatę  pochodzącą z atmosfery Marsa, która odkrywa przed nami dynamiczną, wcześniej niezauważoną aktywność. Wśród zdjęć znalazły się pierwsza zdjęcia „nocnej poświaty”, które mogą być wykorzystane do badania cyrkulacji wiatrów na dużych wysokościach. Co więcej, zdjęcia dziennej strony Marsa w ultrafiolecie wykonane przez sondę wskazują zmiany ilości ozonu w atmosferze wraz z porami roku oraz formowanie się chmur nad gigantycznymi marsjańskimi wulkanami. ...

Zdjęcia nocnej strony Marsa przedstawiają „nocną poświatę” w zakresie ultrafioletowym, za którą odpowiada tlenek azotu (NO). Nocna poświata to zjawisko powszechnie występujące na planetach, w którym niebo emituje niewielkie ilości promieniowania w ultrafiolecie wskutek reakcji chemicznych, które zaczynają się na dziennej stronie planety. Promieniowanie ultrafioletowe ze Słońca rozbija cząsteczki dwutlenku węgla i azotu, a powstałe w ten sposób atomy przenoszone są przez wiatry krążące na dużych wysokościach po całej planecie. Na nocnej stronie planety owe wiatry przenoszą atomy na niższe wysokości gdzie azot i tlen zderzają się ze sobą i łączą w cząsteczki tlenku azotu. Taka rekombinacja związana jest z uwolnieniem dodatkowej energii w postaci promieniowania ultrafioletowego.

Źródło  http://www.pulskosmosu.pl/2016/10/18/maven-fotografuje-marsa-w-ultrafiolecie/
http://mars.nasa.gov/news/whatsnew/index.cfm?FuseAction=ShowNews&NewsID=1943
« Ostatnia zmiana: Październik 21, 2016, 23:56 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24597
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: MAVEN
« Odpowiedź #78 dnia: Marzec 06, 2017, 19:44 »
MAVEN uniknął zderzenia z Fobosem
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 6 MARCA 2017


Fobos okiem sondy MRO / Credits - NASA, JPL, University of Arizona

Amerykańska sonda MAVEN wykonała manewr, który pozwolił uniknąć zderzenia z marsjańskim księżycem Fobos.

Sonda Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN (MAVEN) krąży dookoła Czerwonej Planety od września 2014 roku.

Sonda krąży po eliptycznej orbicie, w której najdalszy punkt sięga 6100 km od powierzchni Marsa. Ta orbita przecina orbitę największego marsjańskiego księżyca – Fobosa (Phobosa), który krąży na wysokości około 6000 km nad powierzchnią tej planety. Średnica Fobosa to około 27 x 22 x 18 km.


Sonda MAVEN na orbicie Marsa - wizualizacja / Credits: NASA-GSFC

Dwudziestego ósmego lutego MAVEN zmienił swoją prędkość o zaledwie 0,4 metra na sekundę. Pozwoliło to na ominięcie Fobosa o dwie i pół minuty. Bez tego manewru MAVEN i Fobos znalazłyby się w dniu 6 marca w tym samym punkcie w przewidywanym odstępie zaledwie siedmiu sekund. Tak niewielka różnica oznaczałaby duże ryzyko kolizji sondy MAVEN w Fobosa.

Był to pierwszy taki manewr dla sondy MAVEN. Identyfikacja takich zagrożeń nie jest prostym zadaniem, z uwagi na dość częście zmiany orbity sond takich jak MAVEN, zarówno w wyniku planowanych odpaleń silniczków jak i wpływu grawitacyjnego ciał w Układzie Słonecznym.

(NASA)
http://kosmonauta.net/2017/03/maven-uniknal-zderzenia-z-fobosem/#prettyPhoto
https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=6764
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413389,marsjanska-sonda-bezpieczna-po-manewrze-orbitalnym.html
http://www.space24.pl/557417,sonda-maven-uniknela-zderzenia-z-fobosem
http://www.pulskosmosu.pl/2017/03/03/sonda-maven-zmyka-przed-fobosem/
« Ostatnia zmiana: Marzec 09, 2017, 00:44 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: MAVEN
« Odpowiedź #78 dnia: Marzec 06, 2017, 19:44 »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24597
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: MAVEN
« Odpowiedź #79 dnia: Kwiecień 03, 2017, 13:17 »
Większość dawnej atmosfery Marsa uciekła w przestrzeń kosmiczną
03.04.2017

Wiatr słoneczny i promieniowanie naszej dziennej gwiazdy są odpowiedzialne za odzieranie Marsa z jego atmosfery. Publikacja na ten temat, wykorzystująca wyniki badań uzyskanych przy pomocy sondy MAVEN, ukazała się w najnowszym numerze czasopisma „Science”.

Naukowcy ustalili, iż większość gazu występującego kiedyś w atmosferze Marsa uciekła w przestrzeń kosmiczną. Obecnie Mars ma atmosferę, ale jest ona bardzo cienka w porównaniu do ziemskiej, ze średnim ciśnieniem rzędu 1 proc. ciśnienia na powierzchni Ziemi. W atmosferze Czerwonej Planety dominuje zdecydowanie dwutlenek węgla (95 proc.), który uzupełniają niewielkie ilości azotu (3 proc.) i argonu (1,6 proc.).
 
W roku 2015 wyniki z misji sondy kosmicznej MAVEN pokazały, że obecnie zachodzi utrata gazu z atmosfery w przestrzeń kosmiczną. Obecnie wykorzystano te pomiary do oszacowania, jak dużo gazu planeta utraciła w całej swojej historii.
 
Utrata atmosfery może następować na skutek różnych mechanizmów. Na przykład reakcje chemiczne mogą powodować uwięzienie cząsteczek gazu w skałach. Najnowsze badania sugerują jednak, że w przypadku Marsa głównym mechanizmem było promieniowanie i wiatr słoneczny. Utrata ta była na tyle duża, że doprowadziła do zmiany klimatu. W trakcie swojej młodości Słońce emitowało znacznie intensywniejsze promieniowanie ultrafioletowe i silniejszy wiatr słoneczny niż czyni to obecnie. Można zatem przypuszczać, że procesy utraty gazu z marsjańskiej atmosfery były kiedyś silniejsze niż zachodzące współcześnie procesy dostrzeżone przez sondę MAVEN.
 
Bruce Jakosky z University of Colorado w Boulder (USA), kierownik naukowy misji Mars Atmosphere and Volatile Evolution Mission (MAVEN) i pierwszy autor publikacji w „Science”, wraz ze swoim zespołem badawczym uzyskali nowe wyniki mierząc, jaki jest poziom w atmosferze dwóch różnych izotopów argonu (argon 38 i 36). Izotopy to wersje tego samego pierwiastka składające się z atomów o różnej masie (liczba protonów w jądrze atomu jest taka sama, ale różnią się liczbą neutronów w jądrze). Ponieważ lżejszy izotop będzie łatwiej uciekał w przestrzeń kosmiczną, w atmosferze powinien wzrastać stosunek izotopu cięższego do lżejszego. Badacze zmierzyli względną ilość obu izotopów argonu w górnej części atmosfery oraz przy powierzchni.
 
Badania wskazują, że w ciągu kilku miliardów lat Mars utracił 66 proc. argonu atmosferycznego. Argon jest gazem szlachetnym i nie reaguje chemicznie, zatem nie może być przechwytywany przez skały. Jego usuwanie z atmosfery może następować więc jedynie poprzez uciekanie w przestrzeń kosmiczną. Energetyczne cząstki z wiatru słonecznego mogą powodować jonizację cząsteczek w atmosferze, z których część może potem uciekać wraz z polem magnetycznym unoszonym przez wiatr słoneczny, a inne docierać do górnych części atmosfery i zderzać się z innymi cząsteczkami, wybijając niektóre z nich z atmosfery. Mechanizm działania tego procesu (określanego angielskim terminem „sputtering”) został wyjaśniony na filmie przygotowanym przez NASA, który można obejrzeć pod adresem:
 
Naukowcy wskazują, że w przypadku dwutlenku węgla było zapewne podobnie, przy czym ten gaz może podlegać również innym procesom usuwania go z atmosfery, zatem wynik uzyskany dla argonu byłby dolną granicą utraty ilości gazu w przypadku dwutlenku węgla.
 
Sonda kosmiczna MAVEN została wystrzelona z Ziemi w 2013 r., a na orbitę wokół Marsa weszła w 2014 r. Celem misji są badania atmosfery i klimatu Marsa, a w szczególności właśnie utraty atmosfery przez planetę. (PAP)

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413680,wiekszosc-dawnej-atmosfery-marsa-uciekla-w-przestrzen-kosmiczna.html
http://www.colorado.edu/today/2017/03/30/maven-findings-reveal-how-mars-atmosphere-was-lost-space
https://www.nasa.gov/press-release/nasas-maven-reveals-most-of-mars-atmosphere-was-lost-to-space

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24597
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: MAVEN
« Odpowiedź #80 dnia: Czerwiec 21, 2017, 14:15 »
1000 dni sondy MAVEN
20.06.2017

Sonda MAVEN - Mars Atmosphere and Volatile Evolution Mission - spędziła tysiąc ziemskich dni na orbicie wokół Marsa. Informacje, które zebrała pokazują m.in. jak Słońce ogołociło planetę z większości atmosfery i zmieniło ją z potencjalnie wspierającej życie w zimny, pustynny glob.

Sonda MAVEN wystrzelona przez NASA w 2013 roku to pierwszy orbiter zbudowany specjalnie w celu obserwacji górnych warstw atmosfery planety.
 
„Maven dokonał niesamowitych odkryć na temat górnej atmosfery Marsa i tego, jak oddziałuje ona ze Słońcem i wiatrem słonecznym” - opowiada kierujący badaniami naukowymi misji prof. Bruce Jakosky z University of Colorado w Boulder. „Pozwala nam na zrozumienie jak atmosfera Marsa zachowuje się dzisiaj, ale także jak zmieniała się z upływem czasu” - opowiada badacz. Zespół naukowy misji przedstawił 10 najważniejszych odkryć sondy - od podstawowych, aż do zrozumienia przeszłości planety.
 
10. Rozkład tlenku azotu i ozonu w atmosferze pokazał ich nieoczekiwane, skomplikowane zachowanie. Wskazuje ono na dynamiczną wymianę gazów między dolnymi i górnymi warstwami atmosfery.
 
9. Część cząstek wiatru słonecznego wnika niespodziewanie głęboko w górną część atmosfery, zamiast ulec odchyleniu przez jonosferę i skierowaniu wokół planety. Wnikanie to jest rezultatem reakcji chemicznych w jonosferze, zmieniającej naładowane cząstki wiatru słonecznego w obojętne atomy, które mogą dotrzeć głębiej.
 
8. MAVEN po raz pierwszy bezpośrednio zaobserwowała w jonosferze Marsa warstwę jonów metali, która pochodzi z międzyplanetarnego pyłu. Mimo, że jony te są obecne przez cały czas, to ich liczba dramatycznie wzrosła po bliskim przelocie komety Siding Spring w październiku 2014 roku.
 
7. Sonda zidentyfikowała dwa nowe rodzaje zórz, które nazwano: dyfuzyjną i protonową. W przeciwieństwie do typowych zórz ziemskich, nie wynikają one z działania globalnego ani lokalnego pola magnetycznego.
 
6. Zorze te powstają przez napływ cząstek wyrzucanych ze Słońca w trakcie burz słonecznych różnych typów. Przy tym, kiedy cząstki uderzają w marsjańską atmosferę mogą dziesięciokrotnie lub jeszcze bardziej nasilić ucieczkę tworzących ją gazów w przestrzeń kosmiczną.
 
5. Oddziaływania między atmosferą i wiatrem słonecznym mają wyjątkowo złożoną naturę. Jest to spowodowane brakiem globalnego pola magnetycznego oraz obecnością niewielkich regionów skorupy planety o własnościach magnetycznych. W rezultacie magnetosfera jest bardzo nieregularna i szybko zmienia się w czasie.
 
4. Próbnik zaobserwował sezonowe zmiany w stężeniu wodoru w górnych warstwach atmosfery, potwierdzając, że może ono różnić się aż dziesięciokrotnie w różnych porach roku. Wodór pochodzi z obecnej w dolnej atmosferze wody, którą światło słoneczne rozbija na wodór i tlen. Zaobserwowane różnice są przy tym oczekiwane, ale jeszcze słabo zrozumiane.
 
3. Badania izotopów (atomów tego samego pierwiastka, lecz o innej masie) gazów górnej atmosfery, pozwoliły na określenie jak duża część atmosfery uleciała w przestrzeń z upływem czasu. Wyniki sugerują, że planeta straciła co najmniej 2/3 gazów.
 
2. Misja umożliwiła pomiar prędkości, z jaką Słońce i wiatr słoneczny obecnie zdzierają gaz z górnych warstw atmosfery. Udało się przy tym dokładnie poznać to zjawisko. Ekstrapolacja tego procesu w zamierzchłą przeszłość do czasu, kiedy wiatr słoneczny i promieniowanie ultrafioletowe były silniejsze wskazuje, że duże ilości gazu uciekły w przestrzeń w ten sposób.
 
1. Powyższe wyniki prowadzą do wniosków, że marsjańska atmosfera została z planety zdarta przez Słońce i wiatr słoneczny, co zmieniło klimat z cieplejszego i wilgotniejszego w przeszłości na zimny i suchy, jaki widzimy dzisiaj.
 
„Jesteśmy podekscytowani tym, że MAVEN kontynuuje badania” - powiedziała dr Gina DiBraccio Goddard Space Flight Center w Greenbelt, członek zespołu naukowego misji. „Obecnie MAVEN prowadzi obserwacje w trakcie drugiego marsjańskiego roku i sprawdza, jak zmiany sezonowe i cykle wiatru słonecznego wpływają na cały system” - wyjaśniła badaczka.

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,414674,1000-dni-sondy-maven.html

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: MAVEN
« Odpowiedź #81 dnia: Sierpień 05, 2017, 23:24 »
Zakładając, że MRO działa nadal, to MAVEN pewnie i za 5-7 lat nadal będzie w pełni sprawny. A może i dłużej, bo pewnie czeka nas teraz dość długie minimum słoneczne.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24597
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: MAVEN
« Odpowiedź #82 dnia: Październik 21, 2017, 15:01 »
Maven zidentyfikował magnetyczny ogon Marsa o skomplikowanej strukturze

Solar Eruptions Could Electrify Martian Moons
RELEASE 17- 23Oct. 18, 2017


Conceptual image of Mars' twisted tail
Artist's conception of the complex magnetic field environment at Mars. Yellow lines represent magnetic field lines from the Sun carried by the solar wind, blue lines represent Martian surface magnetic fields, white sparks are reconnection activity, and red lines are reconnected magnetic fields that link the surface to space via the Martian magnetotail.
Credits: Anil Rao/Univ. of Colorado/MAVEN/NASA GSFC


(...) "We found that Mars' magnetic tail, or magnetotail, is unique in the solar system," said Gina DiBraccio of NASA's Goddard Space Flight Center in Greenbelt, Maryland. "It's not like the magnetotail found at Venus, a planet with no magnetic field of its own, nor is it like Earth's, which is surrounded by its own internally generated magnetic field. Instead, it is a hybrid between the two." DiBraccio is project scientist for MAVEN and is presenting this research at a press briefing Thursday, Oct. 19 at 12:15pm MDT during the 49th annual meeting of the American Astronomical Society's Division for Planetary Sciences in Provo, Utah.

(...) Magnetic fields are invisible but their direction and strength can be measured by the magnetometer instrument on MAVEN, which the team used to make the observations. They plan to examine data from other instruments on MAVEN to see if escaping particles map to the same regions where they see reconnected magnetic fields to confirm that reconnection is contributing to Martian atmospheric loss and determine how significant it is. They also will gather more magnetometer data over the next few years to see how the various surface magnetic fields affect the tail as Mars rotates. This rotation, coupled with an ever-changing solar wind magnetic field, creates an extremely dynamic Martian magnetotail. "Mars is really complicated but really interesting at the same time," said DiBraccio.

https://www.nasa.gov/press-release/goddard/2017/mars-twisted-tail



NASA: Mars ma poskręcany ogon magnetyczny
25.10.2017

Mars ma niewidoczny magnetyczny „ogon”, który jest poskręcany na skutek oddziaływania z wiatrem słonecznym – wskazują najnowsze wyniki badań sondy MAVEN należącej do NASA.

Sonda Mars Atmosphere and Volatile Evolution Mission (MAVEN) krąży wokół Marsa od 2014 roku badając, w jaki sposób Czerwona Planeta utraciła większość swojej atmosfery i wody - zmieniając się ze świata, który miliardy temu mógł być przyjazny dla życia - w zimne, niegościnne miejsce, jakim jest dziś. Jeden z procesów, które do tego doprowadziły, ma związek z tworzeniem poskręcanego magnetycznego ogona, ciągnącego się za planetą.
 
"Odkryliśmy, że magnetyczny ogon Marsa jest czymś unikatowym w Układzie Słonecznym. Nie jest podobny do ogona magnetycznego Wenus (planety nie posiadającej własnego pola magnetycznego), ani Ziemi (która jest otoczona generowanym przez siebie polem magnetycznym). Jest natomiast hybrydą obu tych przypadków" - mówi zaangażowana w projekt MAVEN Gina DiBraccio z NASA Goddard Space Flight Center w Greenbelt, Maryland (USA).
 
Badacze odkryli, że proces zwany rekoneksją magnetyczną odgrywa dużą rolę w wytwarzaniu magnetycznego ogona Marsa. Opracowany model przewiduje, że magnetyczna rekoneksja powoduje skręcenie ogona o 45 stopni od kierunku bazowego spodziewanego na podstawie wiatru słonecznego. Gdy naukowcy porównali te przewidywania z wynikami pomiarów z sondy MAVEN - okazało się, że są zgodne.
 
Mars utracił większość pola magnetycznego miliardy lat temu i obecnie posiada jedynie resztkowe pole magnetyczne, związane z niektórymi obszarami na powierzchni. Według nowych badań ogon magnetyczny tworzy się, gdy pole magnetyczne unoszone przez wiatr słoneczny łączy się z polem magnetycznym związanym z powierzchnią Marsa w procesie tzw. rekoneksji magnetycznej.
 
Proces ten może także odpowiadać za wyrzucanie w przestrzeń kosmiczną części atmosfery Marsa. Górna warstwa atmosfery zawiera elektrycznie naładowane jony, które reagują na siły elektryczne i magnetyczne i poruszają się wzdłuż linii pola magnetycznego. Ponieważ ogon magnetyczny Marsa formuje się przez połączenie pól magnetycznych na powierzchni z polami magnetycznymi wiatru słonecznego, jony mają łatwą drogę do ucieczki w ogon magnetyczny. Rekoneksja magnetyczna uwalnia także energię, która może aktywnie przyspieszać jony.
 
Z powodu sieci powierzchniowych pól magnetycznych naukowcy przypuszczali, że ogon magnetyczny planety jest złożoną hybrydą pomiędzy wersją charakterystyczną dla planety bez pola magnetycznego - a odmianą znaną dla planet posiadających globalne pole magnetyczne. Dzięki danych z sondy MAVEN udało się to potwierdzić.
 
Pola magnetyczne są niewidoczne, ale można mierzyć ich kierunek i natężenie przy pomocy magnetometrów. Taki instrument znajduje się na pokładzie sondy MAVEN.
 
W kolejnym etapie badań naukowcy chcą przeanalizować dane z innych instrumentów sondy, aby sprawdzić, czy uciekające jony występują w tym samym obszarze, w którym obserwuje się pole magnetyczne po rekonseksji magnetycznej.
 
Wyniki badań zaprezentowano podczas 49. corocznego spotkania Sekcji Nauk Planetarnych Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego, które odbyło się w Provo w stanie Utah. (PAP)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,460251,nasa-mars-ma-poskrecany-ogon-magnetyczny.html
« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2023, 20:14 wysłana przez Orionid »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8605
Odp: MAVEN
« Odpowiedź #83 dnia: Maj 17, 2018, 13:34 »
Nowości z misji MAVEN przedstawione na ostatnim spotkaniu MEPAG

https://mepag.jpl.nasa.gov/meeting/2018-04/21_jakosky-mepag-4apr2018-v4.pdf

 :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8605
Odp: MAVEN
« Odpowiedź #84 dnia: Wrzesień 28, 2018, 07:56 »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24597
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: MAVEN
« Odpowiedź #85 dnia: Listopad 18, 2018, 22:27 »
MAVEN zmierza ku Marsowi
  18.11.2013 o 18:28:00,267 z Cape Canaveral wystrzelona została RN Atlas-5/401, która wyniosła w T+46' 53"
na orbitę heliocentryczną orbiter Marsa MAVEN.
http://lk.astronautilus.pl/n131116.htm#01



https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=165.msg59936#msg59936

MAVEN w drodze do Marsa
BY HUBERT BARTKOWIAK ON 18 LISTOPADA 2013



O godzinie 19:28 wystrzelona została sonda MAVEN – pierwsza sonda przeznaczona do badań atmosfery Marsa.

Warta 671 milionów USD sonda MAVEN o godzinie 18:28 UTC (19:28 CET) została wystrzelona w przestrzeń kosmiczną rakietą Atlas V (401). Start miał miejsce ze stanowiska SLC-41 Bazy Sił Powietrznych Cape Canaveral na Florydzie.

Jeszcze miesiąc temu start Mars Atmosphere and Volatile Evolution stał pod znakiem zapytania na skutek zawieszenia działalności administracji federalnej USA. Przestała działać również amerykańska NASA, a w tym czasie sonda znajdowała się w trakcie przygotowań startowych. Dłuższy przestój mógł spowodować, że statek nie zostanie przygotowany na czas, a to oznaczałoby, że musiałby czekać nawet dwa lata na ponowną możliwość wystrzelenia go w kierunku Marsa. Jednak uwaga mediów i opinii publicznej na całym świecie spowodowały, że Barack Obama wydał specjalną decyzję umożliwiającą finansowanie misji i prac przygotowawczych.

Przygotowania do startu i sam start przebiegły bez problemów. Po 245 sekundach lotu wyłączył się pierwszy człon rakiety, który został odłączony 8 sekund później. Kolejne 16 sekund później włączył się człon Centaur. Cztery minuty i 32 sekundy od startu odłączyła się osłona aerodynamiczna. Pierwsze uruchomienie Centaura zakończyło się 13 minut i 50 sekund po starcie. Sonda odłączyła się 52 minuty i 50 sekund po starcie. NASA odebrała telemetrię ze statku.

MAVEN dotrze do Marsa 22 września 2014 roku. Ma masę startową 2458,83 kilograma. Piętnaście minut po odłączeniu się sondy od rakiety nośnej powinny się rozłożyć panele ogniw słonecznych. Sonda ma wejść na orbitę marsjańską o parametrach 149 x 6160 km. Z orbity MAVEN będzie badał Marsa za pomocą 8 instrumentów i 9 próbników.
https://kosmonauta.net/2013/11/maven-w-drodze-do-marsa/

https://www.universetoday.com/123252/nasas-maven-orbiter-discovers-solar-wind-stripped-away-mars-atmosphere-causing-radical-transformation/

Artykuły astronautyczne
« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2023, 20:16 wysłana przez Orionid »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8605
Odp: MAVEN
« Odpowiedź #86 dnia: Luty 12, 2019, 13:24 »
MAVEN rozpoczyna obniżanie orbity, żeby móc lepiej się komunikować z misjami powierzchniowymi na Czerwonej Planecie w tym Mars Rover 2020:

https://www.nasa.gov/feature/goddard/2019/nasa-s-maven-spacecraft-shrinking-its-mars-orbit-to-prepare-for-mars-2020-rover

Jaja będą jak łazik i dron przesuną się na 2022 rok.... Co wtedy będzie robił orbiter MAVEN?

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8605
Odp: MAVEN
« Odpowiedź #87 dnia: Sierpień 25, 2020, 22:39 »
MAVEN odkrył ciekawe zjawiska w atmosferze Marsa widoczne w nadfiolecie

https://news.astronet.pl/index.php/2020/08/11/maven-zaobserwowalo-pulsacje-na-nocnym-niebie-marsa/

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8605
Odp: MAVEN
« Odpowiedź #88 dnia: Listopad 18, 2020, 23:30 »
7 lat temu wystartowała misja MAVEN:

On Nov. 18, 2013, NASA launched the MAVEN spacecraft to Mars.

The name MAVEN stands for Mars Atmosphere and Volatile Evolution. The spacecraft is an orbiter designed to help scientists figure out what happened to Mars' water and its atmosphere. Mars is dry today, but data from several Mars missions suggest that it was a much wetter environment a long time ago. MAVEN is tracking the rate of atmospheric loss from Mars.


https://www.space.com/39251-on-this-day-in-space.html

Nie wiedziałem, że MAVEN nie prowadzi już badań a jedynie pełni rolę satelity komunikacyjnego:

MAVEN's science mission ended in 2016, but the spacecraft is still used to relay communications with other missions on Mars.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: MAVEN
« Odpowiedź #89 dnia: Wrzesień 22, 2021, 10:09 »
A od 7 lat orbituje wokół Marsa! ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: MAVEN
« Odpowiedź #89 dnia: Wrzesień 22, 2021, 10:09 »