Autor Wątek: InSight (05.05.2018)  (Przeczytany 271115 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3845
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #885 dnia: Grudzień 04, 2020, 10:23 »
"Inżynierowie z Astroniki" pewno dostali takie wytyczne. Raczej nie pracują tam specjaliści od marsjańskiej gleby.

Wiesz, przylecieli na Marsa tym samym "wózku" co mistrzowie z JPL, w równym stopniu odpowiadają za stan rzeczy, chyba, że mogą umyć już ręce i udawać, że z ich strony wszystko gra...
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline ktos

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 173
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #886 dnia: Grudzień 04, 2020, 15:27 »
2W. Kolejny raz się wypowiem. Słusznie zauważono,że platforma wytwarza o rząd wielkości większą energię niż posłano do kreta (panele wytwarzają energie ponad 2kw jak nie więcej, na początku było dużo więcej co pisałem, że miotełki nie dołączyli do paneli). Kolejna totalna wtopa moim zdaniem i nie zmienię zdania bo pisałem to podczas projektowania.

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #887 dnia: Grudzień 04, 2020, 15:46 »
... 2kw to 3 rzedy wielkosci wiecej ... rozumiem, ze pisales do znajomego na jakims nieznanym forum ..., tak?
BTW, sam przesyl energii w kosmosie nie jest taki prosty jak na Ziemi. Z powazaniem
                                                                Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Grudzień 04, 2020, 15:55 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline ktos

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 173
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #888 dnia: Grudzień 04, 2020, 20:40 »
"Power is generated by two round solar panels, each 2.15 m (7.1 ft) in diameter when unfurled, and consisting of SolAero ZTJ triple-junction solar cells made of InGaP/InGaAs/Ge arranged on Orbital ATK UltraFlex arrays. After touchdown on the Martian surface, the arrays are deployed by opening like a folding fan.[58]

Rechargeable batteries[59]
Solar panels yielded 4.6 kilowatt-hours on Sol 1"

Nie nie pomyliłem się, tyle gdzieś teraz jest prądu . Pisałem wcześniej o tym, że zapomnieli miotełki do ramienia bo by odkurzyli panele. Ale one i tak są bardzo wydajne. Zresztą kosztowały sporo.

Różnica jest na tyle dużą, że zastanawiające jest czy oni na pewno dostali tylko te 2W do projektu, czy ktoś źle przeczytał wytyczne.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 04, 2020, 20:46 wysłana przez ktos »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #888 dnia: Grudzień 04, 2020, 20:40 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #889 dnia: Grudzień 04, 2020, 20:45 »
"Power is generated by two round solar panels, each 2.15 m (7.1 ft) in diameter when unfurled, and consisting of SolAero ZTJ triple-junction solar cells made of InGaP/InGaAs/Ge arranged on Orbital ATK UltraFlex arrays. After touchdown on the Martian surface, the arrays are deployed by opening like a folding fan.[58]

Rechargeable batteries[59]
Solar panels yielded 4.6 kilowatt-hours on Sol 1"

Nie nie pomyliłem się, tyle gdzieś teraz jest prądu . Pisałem wcześniej o tym, że zapomnieli miotełki do ramienia bo by odkurzyli panele. Ale one i tak są bardzo wydajne. Zresztą kosztowały sporo.

Jeśli tak, to skąd Chang'e 5 ma tyle energii do wiercenia? Owszem Ksieżyc jest bliżej Słońca niż Mars ale czy musi być tak tragicznie z energią dla wiercenia na Marsie? Można było zainstalować baterię, które gromadziłaby zasób energii potrzebnej dla przeprowadzenia wiercenia atak masz Krecie marsjański placek  :( Połowa celów misji InSight wzięła z tego powodu w łeb  :(

Offline ktos

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 173
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #890 dnia: Grudzień 04, 2020, 20:50 »
Eko przeczytałeś? Te panele w sol 1 dawały 4,6 Kilowata!. Zwykły młot pneumatyczny mogli by podłączyć:)

Offline Maxkosmo

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 96
  • LOXem i metanem
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #891 dnia: Grudzień 05, 2020, 08:33 »
Eko przeczytałeś? Te panele w sol 1 dawały 4,6 Kilowata!. Zwykły młot pneumatyczny mogli by podłączyć:)

Tam jest napisane że panele dają energię 4.6 kilowatogodziny na Sól. Niema nic o mocy. Ale zakładając że ok 10 h ładują baterie to wychodzi ze maja moc ok 0.5 kW

Offline ktos

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 173
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #892 dnia: Grudzień 05, 2020, 08:54 »
Przecież napisali kilowatogodzina, a nie kilowatosol:P . Bardziej chodziło im o to, że panele w pierszym dniu dawały tyle energii. A może się mylę.

Offline Maxkosmo

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 96
  • LOXem i metanem
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #893 dnia: Grudzień 05, 2020, 10:30 »
Przecież napisali kilowatogodzina, a nie kilowatosol:P . Bardziej chodziło im o to, że panele w pierszym dniu dawały tyle energii. A może się mylę.

Kilowatogodzina to jednostka energii a nie mocy. Iloczyn mocy i czasu działania tej mocy. Np jeśli coś generuje moc 1 kW przez 10 h to została uzyskana energia równa 10 kWh. I tak w przypadku InSight wychodzi że przy mocy paneli ok 0.5 kW przez 1 Sol (9-10 godzin słonecznych) zostanie zgromadzona energia ok 4.6 kWh

Offline ktos

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 173
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #894 dnia: Grudzień 05, 2020, 12:13 »
No to powiedz mi jak to ma się do innych sond np Juno (bo podales czas marsjanski). To bardzo nieprecyzyjna definicja. I jak dla mnie kilowatogodzina jako jednostka mocy/energii jest dość precyzyjna.
"1 kilowatogodzina odpowiada ilości energii, jaką zużywa przez godzinę urządzenie o mocy 1000 watów, czyli jednego kilowata
To jednostka wielokrotna jednostki energii – watosekundy (czyli dżula) w układzie SI.

Ja nie neguję oczywiście was. Mogę się mylić, ale argumenty nadal są blade, szczególnie, że jestem po szkole elektrycznej.
Chyba, że rzeczywiście chodzi o zgromadzoną energię sol. Ale nadal to mało precyzyjne


Ok. Doczytałem. Ktoś po prostu źle to zdefiniował i opisał. Rzeczywiście jest to około 600-700 wat na początku. I teraz 200-300wat. Będę ostrożniejszy na przyszłość.
Nadal to jest dużo więcej niż dali do dyspozycji kretowi.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 05, 2020, 12:26 wysłana przez ktos »

Offline Maxkosmo

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 96
  • LOXem i metanem
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #895 dnia: Grudzień 05, 2020, 13:11 »
https://weneedmore.space/jak-przed-30-zbudowac-satelite-wyslac-kreta-na-marsa-i-sonde-na-jowisza-podcast-16/

Polecam posłuchać bo to osoba która brała udział w pracach projektowych.
Ogólnie jeśli chodzi o kreta to sprawa ma się zgoła inaczej niż w przypadku Change'a. Kret nie miał pobierać próbki tylko wbić się na zadaną głębokość i sprawdzić rozchodzenie się ciepła. Dlatego miał grzałkę. A żeby samemu nie wydzielać ciepła działał na zasadzie kafara. Mogli sobie pozwolić na długie czasu napinania sprężyny bo ich nie ograniczał czas jak to miało miejsce w przypadku chińskiej misji gdzie mieli dosłownie 24 h.
No i niska moc może jeszcze wynikać z chęci ograniczenia ciepła strat z napędu ale to już moje przemyślenie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #896 dnia: Grudzień 05, 2020, 22:39 »
Dalej trwa dociskanie! Ale chyba Kret jest już głębiej.

Offline Predi

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 12
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #897 dnia: Styczeń 08, 2021, 20:24 »
Jesteśmy non stop :-)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #898 dnia: Styczeń 08, 2021, 22:41 »
Czyli jak dobrze kumam, to dociskają Kreta, a potem go zasypią?

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24660
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #899 dnia: Styczeń 10, 2021, 00:11 »
Nominalne zakończenie pracy powierzchniowej stacji badawczej miało nastąpić w listopadzie 2020. Na razie jest przedłużenie o kolejne  2 lata.

NASA Extends Exploration for Two Planetary Science Missions
January 8, 2021

(...) The InSight mission is extended for two years, running through December 2022. InSight’s spacecraft and team deployed and operated its highly sensitive seismometer to expand our understanding of Mars’ crust and mantle. Searching for and identifying Marsquakes, the mission team collected data clearly demonstrating the robust tectonic activity of the Red Planet, and enhanced our knowledge of the planet’s atmospheric dynamics, magnetic field, and interior structure. InSight’s extended mission will focus on producing a long-duration, high quality seismic dataset. Continued operation of its weather station and burial of the seismic tether using the spacecraft’s Instrument Deployment Arm (IDA), will contribute to the quality of this seismic dataset. The extended mission may continue deployment (at low priority) of the spacecraft’s Heat Probe and Physical Properties instrument (HP3), which remains close to the surface. (...)
https://mars.nasa.gov/news/8829/nasa-extends-exploration-for-two-planetary-science-missions/?site=insight

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: InSight (05.05.2018)
« Odpowiedź #899 dnia: Styczeń 10, 2021, 00:11 »