Autor Wątek: Start Falcona 9 v1.1 z próbą odzyskania I stopnia  (Przeczytany 76409 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

LooZ^

  • Gość
Odp: Start Falcona 9 v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #75 dnia: Styczeń 06, 2015, 12:32 »
Dla nich dużo bardziej opłacalne są holdy niż wybuch rakiety (co nie dziwne), tylko marketingowo źle to się na nich odbija. Po to tak rakiety projektowali, żeby wszystko byli w stanie odkryć wcześniej. Może progi bezpieczeństwa są za niskie?

Offline 0x3ffe

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 308
  • Rzeczpospolita Marsjańska
    • Moja gra mobilna - testujcie
Odp: Start Falcona 9 v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #76 dnia: Styczeń 06, 2015, 12:35 »
Dla nich dużo bardziej opłacalne są holdy niż wybuch rakiety (co nie dziwne), tylko marketingowo źle to się na nich odbija. Po to tak rakiety projektowali, żeby wszystko byli w stanie odkryć wcześniej. Może progi bezpieczeństwa są za niskie?
Myślałem o tym, ale w tym biznesie chyba lepiej dmuchać na zimne :)
Moc obliczeniowa dwóch Commodore 64 wystarcza do lądowania na księżycu!

LooZ^

  • Gość
Odp: Start Falcona 9 v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #77 dnia: Styczeń 06, 2015, 12:36 »
No mówię, dla nich hold kilkudniowy to pewnie strata może 100k $, gdzie utrata rakiety to setki mln dolarów strat (ubezpieczenia, kontrakty, itd). Nie kalkuluje się kompletnie, więc nie dziwię się, że chętnie zrezygnowaliby z transmisji live.

Offline KonradL

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 627
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Start Falcona 9 v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #78 dnia: Styczeń 06, 2015, 12:38 »
^^+wizerunek. Najwieksza ze strat.
Niech dmuchaja na zime, juz wystarczy przygod w ostatnim czasie -> Antares, SS2....

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Start Falcona 9 v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #78 dnia: Styczeń 06, 2015, 12:38 »

Offline deska

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 224
    • Blog o badaniach Marsa
Odp: Start Falcona 9 v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #79 dnia: Styczeń 06, 2015, 12:39 »
Dla nich dużo bardziej opłacalne są holdy niż wybuch rakiety (co nie dziwne), tylko marketingowo źle to się na nich odbija. Po to tak rakiety projektowali, żeby wszystko byli w stanie odkryć wcześniej. Może progi bezpieczeństwa są za niskie?

To bardzo możliwe, problem prawdopodobnie z siłownikiem wektorującym ciąg. Nie przeszedł testu przedstartowego. Choć to tylko świeże niepotwierdzone doniesienia.
W wakacje taki sam problem spowodował opóźnienie w wysłaniu Orbcomma. Wtedy jednak nawalił siłownik, któregoś z silników pierwszego stopnia.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2015, 12:46 wysłana przez deska »

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Start Falcona 9 v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #80 dnia: Styczeń 06, 2015, 12:39 »
Jak widzę redakcja Kosmonauty dostała dużo wcześniej przeciek, że będzie hold, bo z zapowiadanej relacji na żywo do tej pory mamy tylko... zapowiedź relacji.  ;)
The Dark Side of the Moon

LooZ^

  • Gość
Odp: Start Falcona 9 v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #81 dnia: Styczeń 06, 2015, 12:42 »

Offline deska

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 224
    • Blog o badaniach Marsa
Odp: Start Falcona 9 v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #82 dnia: Styczeń 06, 2015, 12:42 »
Jak widzę redakcja Kosmonauty dostała dużo wcześniej przeciek, że będzie hold, bo z zapowiadanej relacji na żywo do tej pory mamy tylko... zapowiedź relacji.  ;)

Była relacja :)

Offline deska

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 224
    • Blog o badaniach Marsa
Odp: Start Falcona 9 v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #83 dnia: Styczeń 06, 2015, 12:53 »
To już potwierdzona informacja. Mieliśmy do czynienia z problemem siłownika wektorujacego ciąg silnika drugiego stopnia rakiety.

Rakieta jest w tej chwili zabezpieczana. Wkrótce rozpoczną się procedury odtankowywania rakiety.

Do zobaczenia w piątek!

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Start Falcona 9 v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #84 dnia: Styczeń 06, 2015, 12:54 »
To odśwież? :) http://i.imgur.com/6aTgAzl.png
Była relacja :)

Odświeżyłem - nie mam. Zacząłem poszukiwania co mi blokuje tę relację, ABP mam na kosmonaucie wyłączony, skrypty włączone, więc co? I już wiem - powodem była blokowana zewnętrzna strona 24liveblog.com.
Zwracam więc honor, choć myślałem, że to wewnętrzna relacja bezpośrednio na stronie.
The Dark Side of the Moon

Offline Alduriel

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 26
  • We cannot stay. We're on a journey
Odp: Start Falcona 9 v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #85 dnia: Styczeń 06, 2015, 13:58 »
Dużo tu się pisze o stracie wizerunku przez SpaceX z powodu tych ciągłych przesunięć. Mam jednak wrażenie, że liczy się to najbardziej dla entuzjastów astronautyki takich jak użytkownicy tego forum. Jeśli od zamówienia satelity do startu mija kilka/kilkanaście lat to te kilka dni a nawet tygodni obsuwy chyba nie robi różnicy. Na ISS dostawy też są tak planowane, że nawet w wypadku utraty całej dostawy jak było z ostatnim Cygnusem nie ma problemu. To chyba będzie miało dopiero na prawdę istotne znaczenie gdy SpaceX zacznie wozić ludzi.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Start Falcona 9 v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #86 dnia: Styczeń 06, 2015, 14:12 »
Najnowsze ćwierknięcia:

Cytuj
Elon Musk @elonmusk  ·  50 min. 50 minut temu
Need to investigate the upper stage Z actuator. Was behaving strangely. Next launch attempt on Friday at 5am.
0 odpowiedzi 53 podane dalej 32 ulubione

SpaceX @SpaceX  ·  1 godz. 1 godzinę temu
Launch is scrubbed for today and we are now targeting launch on Jan. 9th at 5:09am ET. http://www.spacex.com/webcast/

Witaj na Forum, Alduriel!

Masz rację, że z punktu widzenia klienta SpaceX takie obsuwy nie mają większego znaczenia. Zastanawialiśmy się tylko, czy mogą mieć znaczenie dla potencjalnego klienta.

Dla każdego klienta komfortowa jest sytuacja, gdy uzgadnia z producentem i operatorem rakiety kiedy start, i może z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, że termin ten będzie dotrzymany, nawet jeśli nie ma to dla niego kluczowego znaczenia. Natomiast powtarzające się obsuwy sprawiają wrażenie, że rakieta jest niedopracowana, delikatna, i w efekcie zawodna. Takie obiegowe opinie też odgrywają dużą rolę w wyborze kontrahenta. ULA chociaż jest drogi, zapracował latami na swą renomę.

Inna sprawa, że SpaceX nagłaśniając medialnie zwłaszcza sprawę odzyskiwania 1. stopnia, jak i nawet swe wizje marsjańskie, prowokuje większe zainteresowanie mediów, a więc i większy rozgłos wszystkich, nawet drobnych potknięć.

LooZ^

  • Gość
Odp: Start Falcona 9 v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #87 dnia: Styczeń 06, 2015, 14:17 »
JSz: No wiesz, pytanie co jest dla klienta bardziej komfortowe:
a) pewność, że wystartuje na czas
b) pewność, że nie wybuchnie z naszym satelitą za 300mln $ ;)

Offline Alduriel

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 26
  • We cannot stay. We're on a journey
Odp: Start Falcona 9 v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #88 dnia: Styczeń 06, 2015, 14:24 »
SpaceX ma spóźnienia bo rakieta jest innowacyjna i docelowo wyprzedzi konkurencję o lata świetlne. Nawet jeśli teraz ktoś się zniechęci to za kilka lat przekona go cena. I wydaje mi się, że to jest właśnie plan Muska.

Offline docktor

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 670
  • Astronautyka w domu i zagrodzie
Odp: Start Falcona 9 v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #89 dnia: Styczeń 06, 2015, 14:47 »
Z tezą o wyprzedzaniu chyba trzeba poczekać, aż rakieta będzie miała za sobą przynajmniej kilka-kilkanaście bezawaryjnych startów i lądowań z odzyskaniem I stopnia.
"Space is hard"

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Start Falcona 9 v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #89 dnia: Styczeń 06, 2015, 14:47 »