Autor Wątek: PW-Sat 2  (Przeczytany 59467 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: PW-Sat 2
« Odpowiedź #105 dnia: Listopad 28, 2018, 22:22 »
Start satelity PW-Sat2 ponownie przełożony
28.11.2018


Źródło: PW-Sat2

Ze względu na złe warunki atmosferyczne ponownie przełożono start rakiety Falcon9, która ma wynieść w kosmos satelitę PW-Sat2, skonstruowanego przez studentów Politechniki Warszawskiej. Najwcześniej start odbędzie się w najbliższy weekend - zapowiedziano podczas środowej konferencji prasowej.

Pierwotnie satelita PW-Sat2, skonstruowany przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej, w przestrzeń kosmiczną miał wystartować 19 listopada z bazy Vandenberg w Stanach Zjednoczonych. Start ten jednak przełożono na środę 28 listopada. Firma SpaceX, która wysyła w kosmos rakietę, w nocy z wtorku na środę polskiego czasu poinformowała jednak, że ze względu na warunki atmosferyczne start zostaje przełożony.

"Wszyscy liczyliśmy, że pogoda w bazie Vandenberg dopisze i start się odbędzie. Niestety, prognozy pokazują, że najwcześniej odbędzie się on w najbliższy weekend" - powiedział PAP Michał Gumiela ze Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej podczas środowej konferencji prasowej w Warszawie.

Powodem przełożenia poprzedniego startu były dodatkowe inspekcje samej rakiety Falcon9. Tym razem - jak tłumaczy Gumiela - start uniemożliwiają fronty atmosferyczne, które przechodzą na dużych wysokościach. "Wiatry, które wieją w wyższych partiach atmosfery mogą być zupełnie inne niż te, które odczuwamy przy Ziemi. Zbyt duże prędkości wiatru mogłyby spowodować destabilizację rakiety, a przez to niedotarcie jej na właściwą orbitę" - wyjaśnił Michał Gumiela.

Ponowne przełożenie startu komplikuje nieco plany członków Studenckiego Koła Astronautycznego PW, którzy polecieli do USA zobaczyć na żywo start rakiety Falcon 9. W USA zostało wprawdzie pięć osób, którym udało się zmienić daty przylotu do Polski i przedłużyć pobyt w Kalifornii. Jednak ponowna zmiana terminu startu spowoduje, że najprawdopodobniej nie uda im się zobaczyć wystrzelenia rakiety.

"W przemyśle kosmicznym mówi się, że lepiej żeby wszystko odbyło się bezpiecznie, niż żeby później trzeba było przepraszać. Jesteśmy już zniecierpliwieni, ale myślę, że wolimy poczekać jeszcze kilka dni, aby PW-Sat dotarł na właściwą orbitę i wszystko poszło jak należy" - zaznaczył Gumiela.

Gdy start dojdzie do skutku, PW-Sat2 znajdzie się na orbicie o wysokości ok. 575 km. Będzie on czwartym polskim satelitą w kosmosie, a drugim studenckim, zbudowanym na Politechnice Warszawskiej.

W ramach misji SSO-A wraz z satelitą PW-Sat2 w kosmos ma być wyniesionych 48 innych satelitów typu CubeSat (miniaturowe satelity) i 15 małych satelitów. Po wejściu rakiety na orbitę satelity znajdujące się na jego pokładzie będą stopniowo uwalniane. Na rakiecie wyniesiony zostanie też m.in. satelita ESEO/S-50 zrealizowany w ramach programu edukacyjnego Europejskiej Agencji Kosmicznej, dla którego system telekomunikacyjny został przygotowany w znacznej mierze na Politechnice Wrocławskiej. Wystrzelony zostanie też m.in. satelita obserwacji Ziemi ICEYE-X2 - zaprojektowany przez fińską spółkę ICEYE, który powstał przy współpracy z polskim przedsiębiorstwem Creotech Instruments S.A.

"Po starcie rakiety i uwolnieniu PW-Sat2 bardzo dużym wyzwaniem będzie odnalezienie go na orbicie. Na rakiecie razem z PW-Sat2 leci wiele innych satelitów, które będą w dosyć krótkim czasie wypuszczane jeden po drugim. Na początku przez kilka dni będziemy w naszych stacjach naziemnych szukać sygnału radiowego z PW-Sat2 i orientować się, kiedy dokładnie i w którym miejscu na niebie on przelatuje. To jest największa obawa zespołu operacyjnego satelity, który będzie się z nim komunikował, wysyłał do niego rozkazy i odbierał dane" - zaznacza Gumiela.

Podejmując się budowy swojego kolejnego satelity studenci PW włączyli się do walki kosmicznymi śmieciami. Chodzi o obiekty, które po zakończeniu własnej misji pozostają na orbicie i zagrażają innym, wciąż czynnym satelitom (bo nie można już nimi sterować). Ponieważ działalność człowieka w kosmosie jest prężna, tego typu obiektów w kosmosie przybywa. Naukowcy na całym świecie szukają metod, które pomogą ten problem rozwiązać. Studenci z Warszawy postanowili stworzyć system, który w przyszłości może problem minimalizować i zapobiegać powstawaniu kosmicznych śmieci zagrażających np. astronautom na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Najważniejszym zadaniem studenckiego satelity będzie przetestowanie tzw. żagla deorbitacyjnego, którego rozłożenie spowoduje zwiększenie powierzchni PW-Sat2 i jego oporu aerodynamicznego, a w konsekwencji stopniowe obniżanie orbity satelity. To pozwoli skrócić czas jego przebywania na orbicie z przeszło 15 lat do kilkunastu miesięcy.

Otwarcie żagla planowane jest na ok. 40 dni po starcie satelity. PW-Sat2 zaprogramowany jest tak, że samoczynnie otworzy żagiel. W ten sposób studenci zabezpieczyli się na ewentualność awarii systemu komunikacji czy nawet głównego komputera pokładowego.

Przez pierwsze 40 minut od znalezienia się w kosmosie obowiązywać będzie cisza radiowa, podczas której zbierane będą podstawowe dane z podsystemów satelity. Następnie nastąpi otwarcie anten i próba ustabilizowania obrotu satelity. Po 40 dniach od rozpoczęcia misji żagiel deorbitacyjny otworzy się, a PW-Sat2 zacznie proces deorbitacji, aż spłonie w atmosferze ziemskiej.

Dzięki amerykańsko-kanadyjskiemu systemowi obrony lotniczej NORAD, będzie wiadomo, jak zmienia się orbita satelity pod wpływem otwartego żagla. W ten sposób studenci sprawdzą, jak bardzo żagiel jest efektywny. Dane z pozostałych eksperymentów, przeprowadzonych przy użyciu satelity, będą przesyłane na Ziemię radiowo i zebrane jeszcze przed otwarciem żagla.

"Na bazie naszych rozwiązań będzie można zbudować żagiel dla przyszłych misji. Zespół nie podjął decyzji o tym, czy będą prowadzone prace w kierunku komercjalizacji, bo to jest duże przedsięwzięcie i nie jesteśmy pewni, czy to się uda. Jednak chcielibyśmy, by ta technologia nie została zagrzebana gdzieś w naszych archiwach" - zaznaczył Gumiela.

Prace nad satelitą PW-Sat2 zespół złożony ze studentów z różnych wydziałów Politechniki Warszawskiej rozpoczął w 2013 roku. Przez ponad 5 lat trwania projektu PW-Sat2 wzięło w nim udział ponad 100 osób. Wcześniej - w lutym 2012 roku - na orbicie okołoziemskiej znalazł się pierwszy polski satelita PW-Sat, również zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Aktywny kontakt z satelitą trwał około pół roku od momentu umieszczenia go na orbicie, po czym satelita przeszedł w stan całkowitej hibernacji. Wówczas zawiódł jeden z podsystemów, co przyczyniło się do trudności z odebraniem przez satelitę komendy otworzenia ogona deorbitacyjnego. (PAP)

autorka: Ewelina Krajczyńska
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C31899%2Cstart-satelity-pw-sat2-ponownie-przelozony.html

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: PW-Sat 2
« Odpowiedź #106 dnia: Grudzień 04, 2018, 08:32 »
Czy słychać coś nowego u naszego PW-Sat2? Czy zdołał się szczęśliwie uwolnić? Czy nasz ptaszek nadaje z orbity?

Offline OrestesGaolin

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 135
  • Dominik Roszkowski
Odp: PW-Sat 2
« Odpowiedź #107 dnia: Grudzień 04, 2018, 08:50 »
Tak, satelita dziala. Odebraliśmy dane w Gliwicach, za niecałą godzinę przelot nad Warszawą. Radioamator z USA już odebrał telemetrię. Niedługo oficjalna wiadomość na stronie i do mediów.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: PW-Sat 2
« Odpowiedź #108 dnia: Grudzień 04, 2018, 08:55 »
Najważniejsze, że PW-Sat 2 działa  8) Czekamy na oficjalną wiadomość  8)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: PW-Sat 2
« Odpowiedź #108 dnia: Grudzień 04, 2018, 08:55 »

Offline OrestesGaolin

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 135
  • Dominik Roszkowski
Odp: PW-Sat 2
« Odpowiedź #109 dnia: Grudzień 04, 2018, 08:57 »
Dzieje się tak dużo, że trudno nadążać z odpowiadaniem :D Ale strasznie się cieszymy, że wszystko poszło niemal podręcznikowo. Za godzinę powinniśmy zebrać paczkę telemetrii z LEOP czyli pierwszych minut działania na orbicie.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: PW-Sat 2
« Odpowiedź #110 dnia: Grudzień 04, 2018, 10:03 »
USA/Udany start rakiety Falcon9 z polskim satelitą PW-Sat2
03.12.2018

Z bazy Vandenberg w Stanach Zjednoczonych wystartowała rakieta Falcon9, na której pokładzie znalazł się satelita PW-Sat2, skonstruowany przez studentów Politechniki Warszawskiej. To czwarty polski satelita w kosmosie, a drugi zbudowany na PW.

Satelita PW-Sat2, skonstruowany przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej, w przestrzeń kosmiczną wystartował po godz. 19.30 czasu polskiego wraz z misją SSO-A. Na orbitę o wysokości ok. 575 km wyniosła go rakieta Falcon 9 firmy SpaceX.

PW-Sat2 jest czwartym polskim satelitą w kosmosie, a drugim studenckim, zbudowanym na Politechnice Warszawskiej.

W ramach misji SSO-A wraz z satelitą PW-Sat2 w kosmos zostało wyniesionych 48 innych satelitów typu CubeSat (miniaturowe satelity) i 15 małych satelitów, które po wejściu rakiety na orbitę będą stopniowo uwalniane. Na rakiecie wyniesiony został też m.in. satelita ESEO/S-50 zrealizowany w ramach programu edukacyjnego Europejskiej Agencji Kosmicznej, dla którego system telekomunikacyjny przygotowano w znacznej mierze na Politechnice Wrocławskiej. Wystrzelony został też m.in. satelita obserwacji Ziemi ICEYE-X2 - zaprojektowany przez fińską spółkę ICEYE, który powstał przy współpracy z polskim przedsiębiorstwem Creotech Instruments S.A. (...)

Otwarcie żagla planowane jest na ok. 40 dni po starcie. PW-Sat2 zaprogramowany jest tak, że samoczynnie otworzy żagiel. W ten sposób studenci zabezpieczyli się na ewentualność awarii systemu komunikacji czy nawet głównego komputera pokładowego. Po otwarciu żagla PW-Sat2 zacznie proces deorbitacji, aż spłonie w atmosferze ziemskiej.

Dzięki amerykańsko-kanadyjskiemu systemowi obrony lotniczej NORAD, będzie wiadomo, jak zmienia się orbita satelity pod wpływem otwartego żagla. W ten sposób studenci sprawdzą, jak bardzo żagiel jest efektywny. Dane z pozostałych eksperymentów, przeprowadzonych przy użyciu satelity, będą przesyłane na Ziemię radiowo i zebrane jeszcze przed otwarciem żagla.

Prace nad satelitą PW-Sat2 zespół złożony ze studentów z różnych wydziałów Politechniki Warszawskiej rozpoczął w 2013 roku. Przez ponad 5 lat trwania projektu PW-Sat2 wzięło w nim udział ponad 100 osób. Wcześniej - w lutym 2012 roku - na orbicie okołoziemskiej znalazł się pierwszy polski satelita PW-Sat, również zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Aktywny kontakt z satelitą trwał około pół roku od momentu umieszczenia go na orbicie, po czym satelita przeszedł w stan całkowitej hibernacji. Wówczas zawiódł jeden z podsystemów, co przyczyniło się do trudności z odebraniem przez satelitę komendy otworzenia ogona deorbitacyjnego.

Fima SpaceX trzykrotnie przekładała start rakiety Falcon9 z PW-Sat2 na pokładzie. Powodem były dodatkowe inspekcje samej rakiety oraz złe warunki pogodowe, które mogłyby spowodować destabilizację rakiety, a przez to niedotarcie jej na właściwą orbitę.

PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C31972%2Cusaudany-start-rakiety-falcon9-z-polskim-satelita-pw-sat2.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: PW-Sat 2
« Odpowiedź #111 dnia: Grudzień 04, 2018, 20:10 »
Satelita PW-Sat2 rozpoczął misję; studenci nawiązali kontakt z satelitą
04.12.2018

Studenci Politechniki Warszawskiej nawiązali łączność z satelitą PW-Sat2, który w poniedziałek wystartował na ziemską orbitę na pokładzie rakiety Falcon 9. Odebrali też od niego pierwsze dane. Początek misji przeszedł podręcznikowo - powiedział PAP członek zespołu Dominik Roszkowski. (...)

"Około północy satelita został uwolniony z zasobnika. Kilkadziesiąt minut później rozpoczął nadawanie sygnału. Otrzymaliśmy informacje od radioamatorów ze Stanów Zjednoczonych, że sygnał odebrali. Dzisiaj rano satelita nadawał sygnał nad Polską. Udało się odebrać pierwsze dane w Gliwicach i Warszawie. W tym momencie są one dekodowane. Wszystko wskazuje, że z satelitą wszystko jest w porządku i początek misji przeszedł niemal podręcznikowo" - powiedział PAP Dominik Roszkowski, wicekoordynator projektu PW-Sat2.

Tuż po godz. 10 studenci z Politechniki Warszawskiej nawiązali dwustronną komunikację ze swoim satelitą i odebrali pierwsze dane, m.in. o tym, jak wyglądały jego pierwsze chwile po starcie.

W najbliższych dniach będą trwały testy, diagnostyka systemów znajdujących się na pokładzie satelity. Studenci chcą sprawdzić, czy instrumentom nie zaszkodziły duże wstrząsy podczas startu. Po kilkunastu dniach diagnostyki rozpoczną się eksperymenty czujnika Słońca, kamer, otwieranych paneli słonecznych.

Na jeden z kluczowych momentów misji będzie trzeba poczekać blisko 40 dni. Dopiero wtedy nastąpi otwarcie tzw. żagla deorbitacyjnego. Zbudowany został z folii mylarowej o grubości dziesięciokrotnie cieńszej, niż ludzki włos. Po otwarciu na orbicie będzie miał wymiary 2 na 2 metry. Jednak średnica zwiniętego żagla to zaledwie około 8 cm, co jest istotne ze względu na możliwość stosowania tego rozwiązania w mikrosatelitach. PW-Sat2 jest bowiem niewielkim satelitą typu CubeSat - ma kształt prostopadłościanu o wymiarach 10x10x22 cm, a żagiel zajmuje mniej niż 25 proc. objętości urządzenia.

Żagiel ma być sposobem na przyspieszenie procesu deorbitacji satelity. Rozłożenie spowoduje zwiększenie powierzchni PW-Sat2 i jego oporu aerodynamicznego, a w konsekwencji stopniowe obniżanie orbity satelity. To pozwoli skrócić czas jego przebywania na orbicie z przeszło 15 lat - do kilkunastu miesięcy.

Proces ten jest niezwykle ważny - może się przyczynić do uporania się z problemem kosmicznych śmieci, czyli obiektów, które po zakończeniu własnej misji pozostają na orbicie i zagrażają innym, wciąż czynnym satelitom (bo nie można już nimi sterować). Nad rozwiązaniem tego problemu pracują naukowcy na całym świecie, którzy szukają sposobów zarówno na usuwanie z kosmosu już znajdujących się w nim kosmicznych śmieci, jak i na zapobieganie powstawania nowych śmieci w przyszłości.

"Gdyby było coś nie tak, to otworzymy żagiel wcześniej" - powiedział PAP Roszkowski. Konstruktorzy przygotowali się jednak do wszelkich okoliczności, np. awarii systemu komunikacji czy nawet głównego komputera pokładowego. PW-Sat2 zaprogramowany jest tak, aby mógł samoczynnie otworzyć żagiel. Po jego otwarciu PW-Sat2 zacznie proces deorbitacji, aż spłonie w atmosferze ziemskiej. (...)

PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C31976%2Csatelita-pw-sat2-rozpoczal-misje-studenci-nawiazali-kontakt-z-satelita.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: PW-Sat 2
« Odpowiedź #112 dnia: Grudzień 05, 2018, 02:15 »
Wolański: PW-Sat2 będzie bardziej udany niż pierwszy [Space24 TV]
3 grudnia 2018, 15:53 Paweł Ziemnicki


https://www.youtube.com/watch?time_continue=38&v=90ZOrAMO_hk

"Tyle różnych podmiotów w Polsce zaczyna rozwijać się bardzo dynamicznie i osiągać bardzo wysoki poziom. To mnie bardzo cieszy. Myślę, że PW-Sat2 będzie bardziej udany niż pierwszy. Myślę, że będzie całkowicie udany. Mam nadzieję, że on niedługo wystartuje na rakiecie Falcon 9" - mówi w rozmowie ze Space24.pl prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN. Nagranie zrealizowano w dniu lądowania sondy InSight na Marsie.

Przy okazji również rozwijają się inne rodzaje naszej działalności kosmicznej, jak chociażby penetrator, który dzisiaj wyląduje na Marsie, a, miejmy nadzieję, w styczniu będzie bardzo owocnie i wydajnie pracował. Nasze rakiety - Bursztyn, który latał jeszcze w ubiegłym roku; wczoraj BIGOS [zaliczył] bardzo udany lot w Drawsku. Myślę, że to wszystko napawa optymizmem.

           prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN

Ja jak patrzę ze swojej perspektywy na młodzież, która kształciła się w Politechnice Warszawskiej, która dzisiaj stanowi bardzo dużą część tej kadry, która w tej chwili rozwija polski kosmos, to jestem bardzo optymistycznie nastawiony na to, co będzie w przyszłości.

          prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN

https://www.space24.pl/wolanski-mysle-ze-pw-sat2-bedzie-bardziej-udany-niz-pierwszy-space24-tv

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: PW-Sat 2
« Odpowiedź #113 dnia: Grudzień 06, 2018, 06:42 »
Nawiązano kontakt z czwartym polskim satelitą PW-Sat2
BY REDAKCJA ON 5 GRUDNIA 2018


Misja PW-Sata 2 / SKA

https://kosmonauta.net/2018/12/nawiazano-kontakt-z-czwartym-polskim-satelita-pw-sat2/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: PW-Sat 2
« Odpowiedź #114 dnia: Grudzień 07, 2018, 10:30 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: PW-Sat 2
« Odpowiedź #115 dnia: Grudzień 07, 2018, 10:33 »
To chyba pierwsze orbitalne zdjęcie z polskiego satelity w ogóle? Czy tak?  :)

Offline OrestesGaolin

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 135
  • Dominik Roszkowski
Odp: PW-Sat 2
« Odpowiedź #116 dnia: Grudzień 07, 2018, 10:41 »
Tak, choć wcześniej generał Hermaszewski wykonał aparatem zdjęcie Ziemi podczas misji Salut

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: PW-Sat 2
« Odpowiedź #117 dnia: Grudzień 07, 2018, 10:45 »
Tak, choć wcześniej generał Hermaszewski wykonał aparatem zdjęcie Ziemi podczas misji Salut

Dlatego nie napisałem w zapytaniu, czy to pierwsze polskie zdjęcie z orbity tylko czy to pierwsze zdjęcie z orbity wykonane przez polskiego satelitę  :) Spodziewałem się, że nasz kosmonauta wykonywał zdjęcie podczas swojej misji orbitalnej :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: PW-Sat 2
« Odpowiedź #118 dnia: Grudzień 07, 2018, 11:21 »
Jednak jest to pierwsze zdjęcie satelitarne, a nie "astronautonalne"! :)

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: PW-Sat 2
« Odpowiedź #119 dnia: Grudzień 07, 2018, 12:22 »
Gratulacje! Jednak kulista!  8)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: PW-Sat 2
« Odpowiedź #119 dnia: Grudzień 07, 2018, 12:22 »