Autor Wątek: Porównanie naszego Słońca z podobnymi gwiazdami  (Przeczytany 1364 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Porównanie naszego Słońca z podobnymi gwiazdami
« dnia: Maj 03, 2020, 14:54 »
Ciekawa publikacja się pojawiła 1 maja, dotycząca naszego Słońca. W porównaniu z 369 innymi gwiazdami tego samego typu okazuje się, że nasze Słońce charakteryzuje się znacznie mniejszą aktywnością - około 5 razy mniej niż typowa aktywność innych gwiazd.

Cykle gwiazdowe u innych gwiazd trwają od 3 do 8 lat, a nie aż 11. Ciekawa różnica.

Wyniki są na podstawie badań z Keplera (+ dane z obserwatorium Gaia). Pewnie z TESS przyjdzie też sporo podobnych danych.

Więcej na ten temat w artykule Kosmonauty:
https://kosmonauta.net/2020/05/zaskakujaca-niska-zmiennosc-naszego-slonca/
oraz
https://science.sciencemag.org/content/368/6490/518

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Porównanie naszego Słońca z podobnymi gwiazdami
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 03, 2020, 15:23 »
Właśnie dzisiaj czytałem artykuł o naszym Słoneczku. Bardzo ciekawe odkrycie. Ciekawe czy i jak rzutuje to na prawdopodobieństwo powstania i trwania biosfer na powierzchni planet krążących wokół innych słoneczek podobnych do naszego.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Porównanie naszego Słońca z podobnymi gwiazdami
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 03, 2020, 15:31 »
Właśnie dzisiaj czytałem artykuł o naszym Słoneczku. Bardzo ciekawe odkrycie. Ciekawe czy i jak rzutuje to na prawdopodobieństwo powstania i trwania biosfer na powierzchni planet krążących wokół innych słoneczek podobnych do naszego.

Dokładnie to samo mam na myśli. Jeśli nasze "nudne" Słońce przez miliardy lat było takie - poza rzadkimi rozbłyskami - to szansa na rozwój życia w naszym Układzie Słonecznym jest wyższa.

Jeśli zatem raz na 3 lata gwiazda podobna do Słońca strzela non stop rozbłyskami klasy X10000 albo i wyżej i jeszcze emituje dużo CME, to pewnie pole magnetyczne jest "ściskane" i możliwe, że "wywiewane" są górne warstwy atmosfery. Tak tylko spekuluje, ale mocno ogranicza to życie na lądzie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Porównanie naszego Słońca z podobnymi gwiazdami
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 03, 2020, 15:31 »