Autor Wątek: Obserwacje zorzy polarnej - 2021 rok  (Przeczytany 13091 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 451
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2021 rok
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 27, 2021, 11:28 »
Już się melduję z raportem :)
Niby miało być słabo, niby to kp jakieś takie byle jakie, ale ja już się nauczyłam, że wskaźniki wskaźnikami, a zorza swoje :) Były fajerwerki oj były. Zorza z ostatniego wyplutego CME, które dotarłk 24.02.

P.S. a tak na marginesie - od kilku dni okolice Reykjaviku (cały półwysep Reykjanesbaer) nawiedzają trzęsienia ziemi, spowodowane ruchami tektonicznymi (bywa, że przez przemieszczanie się magmy). Płyta euroazjatycka zmierza na wschód, a amerykanska na zachód. W związku z tym już jeden wulkan dymi w pobliżu i spodziewają się wybuchu/wypływu lawy. Będę wrzucać info jak coś i fotki.

Insta: https://instagram.com/wiola.gorecka?igshid=ff0xckzefdlb
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2021, 11:40 wysłana przez petite »
Nikon Action 10x50 CF :D

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2021 rok
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 27, 2021, 13:01 »
Śliczne zdjęcia ślicznej zorzy  8)

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2021 rok
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 27, 2021, 13:17 »
Ładne! W fajnym miejscu mieszkasz, zazdroszczę (w pozytywnym sensie oczywiście).
I masz rację, zorza nie przejmuje się wskaźnikami i robi swoje. :)
The Dark Side of the Moon

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 451
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2021 rok
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 27, 2021, 16:31 »
Śliczne zdjęcia ślicznej zorzy  8)
Ładne! W fajnym miejscu mieszkasz, zazdroszczę (w pozytywnym sensie oczywiście).
I masz rację, zorza nie przejmuje się wskaźnikami i robi swoje. :)

Dzięki chłopaki. Teraz liczę na jakiś kociołek z lawą!
Nikon Action 10x50 CF :D

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2021 rok
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 27, 2021, 16:31 »

Offline Jarek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 268
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2021 rok
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 28, 2021, 08:44 »
No, całkiem ładne show udało Ci się zarejestrować! Warto przypomnieć tym, co nie jeździli na północ: takie intensywne róże-fioleciki nie pojawiają się zbyt często.  Gratulacje!
Pozdrawiam
-J.
P.S. W kwestii kociołka z lawą - żeby Wam nie zabulgotał zbyt blisko domu. Już mnie trochę nastraszyłaś tym "dymieniem", że faktycznie w IS szykuje się lub zgoła zaczyna coś dużego, aż po dłuższej przerwie zacząłem wertować islandzkie serwisy. A to tylko 5.2-5.7 Richtera wytrząsało  :P Coś tam przebąkują o teoretycznie możliwej erupcji w rejonie Krysuviku "kieeeedyś tam"... Chyba szybciej Hekla walnie albo Katla.
A mnie diabli biorą wyjazd wiosenny do Szwecji, może pod koniec lata pojadę i coś tam zorzy przywiozę  :'(

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 451
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2021 rok
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 13, 2021, 11:02 »
No, całkiem ładne show udało Ci się zarejestrować! Warto przypomnieć tym, co nie jeździli na północ: takie intensywne róże-fioleciki nie pojawiają się zbyt często.  Gratulacje!
Pozdrawiam
-J.
P.S. W kwestii kociołka z lawą - żeby Wam nie zabulgotał zbyt blisko domu. Już mnie trochę nastraszyłaś tym "dymieniem", że faktycznie w IS szykuje się lub zgoła zaczyna coś dużego, aż po dłuższej przerwie zacząłem wertować islandzkie serwisy. A to tylko 5.2-5.7 Richtera wytrząsało  :P Coś tam przebąkują o teoretycznie możliwej erupcji w rejonie Krysuviku "kieeeedyś tam"... Chyba szybciej Hekla walnie albo Katla.
A mnie diabli biorą wyjazd wiosenny do Szwecji, może pod koniec lata pojadę i coś tam zorzy przywiozę  :'(

To prawda, tylko zieleń, zieleń i zieleń. Przynajmniej przy tak zmniejszonej aktywności. Potem róż dochodzi na końcówkach najczęściej przy silniejszej.

Jarek! Ja mieszkam na 5 piętrze i czuję wszystkie wstrząsy powyżej 3.7, przy 5 ma się wrażenie jakby miały wypaść wszystkie szklanki, no i nie jestem w epicentrum, które jest oddalone o jakieś 20 km (w dodatku wybudzają w nocy). No i nie o siłe teraz tu chodzi, tylko że każdy z tych wstrząsów, powoduje że magma kumuluje się coraz bardziej i bardziej. W tej chwili jest niecały kilometr pod powierzchnią ziemi i niewiele potrzeba do erupcji, a wstrząsy nie ustają. Ja oczywiście bardzo liczę na ten wypływ lawy :) Byłoby jak w 2010 roku, kiedy powstały szczeliny przed wybuchem Eyjafjallajokull, mozna było podejść do samej lawy i kielbaski sobie piec :D tylko teren trudniej dostępny, więc oczywiście mniej osób tam się zdecydowało pójść. Teraz to by było podane jak na dłoni :). Okolica tam w tej chwili jest zamknięta, bo nie do końca wiadomo gdzie by ten wypływ nastąpił.

Przesyłam mapkę trzęsień ;) Reykjavik jest wyżej na prawo koło zaznaczonego Hafnarfjordur. Mapka pokazuje ilość trzęsień, a było ich już 34 tysiące w ostatnich dwoch tygodniach.
« Ostatnia zmiana: Marzec 13, 2021, 11:05 wysłana przez petite »
Nikon Action 10x50 CF :D

Offline Jarek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 268
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2021 rok
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 13, 2021, 19:30 »
No, to szykujesz się na zorzę  polarna z poświatą żarzącej się lawy. Nawiasem mówiąc, ktoś faktycznie zrobił takie ujęcia. Albo jeszcze podczas erupcji 2010, albo raczej tej z 2014/15 na Odadahraun. Te ostatnie kręcone z powietrza (helikopter), bo cały tamten rejon interioru był wówczas zamknięty na 4 spusty. Myślę, że warto te fotki (wylewy lawy z zorzą polarną) odkopać. Ktoś chętny? Jak nie, to może będą nowe. Oczywiście autorstwa Wioli  ;)
Pozdrawiam z kwarantanny/izolatki
-J.
P.S.1 Ten Keilir, którego to niby podejrzewają o ew. erupcyjność, leży mniej jak 10 km od szosy KEF-Rkvk, więc jak przyjdzie co do czego, to na IS bedzie się przez Egilstaddir latać, lotnisko w  KEF zamkną Wam wtedy jak w banku...
P.S.2 Gadałem z takim jakby kosmonautą w pełnym wdzianku, co ludziom w nosie patykami dłubie - wyszedł mu "+" dla mnie. Na szczęście trzymam się nieźle. Co za czasy... Do września sam zorzy nie przywiozę, niestety. Sorry za offtopy

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2021 rok
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 13, 2021, 19:43 »
Troche informacji o badaniach japonczykow nad zorzami z tego roku. Z powazaniem
                                                                                                  Adam Przybyla 
Zrodla:
https://twitter.com/ISAS_JAXA_EN/status/1361121256104366080
https://twitter.com/ISAS_JAXA/status/1351333459260698624

https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2021 rok
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 13, 2021, 20:25 »
Jarku dużo zdrowia życzę.


Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 451
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2021 rok
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 15, 2021, 15:26 »
No, to szykujesz się na zorzę  polarna z poświatą żarzącej się lawy. Nawiasem mówiąc, ktoś faktycznie zrobił takie ujęcia. Albo jeszcze podczas erupcji 2010, albo raczej tej z 2014/15 na Odadahraun. Te ostatnie kręcone z powietrza (helikopter), bo cały tamten rejon interioru był wówczas zamknięty na 4 spusty. Myślę, że warto te fotki (wylewy lawy z zorzą polarną) odkopać. Ktoś chętny? Jak nie, to może będą nowe. Oczywiście autorstwa Wioli  ;)
Pozdrawiam z kwarantanny/izolatki
-J.
P.S.1 Ten Keilir, którego to niby podejrzewają o ew. erupcyjność, leży mniej jak 10 km od szosy KEF-Rkvk, więc jak przyjdzie co do czego, to na IS bedzie się przez Egilstaddir latać, lotnisko w  KEF zamkną Wam wtedy jak w banku...
P.S.2 Gadałem z takim jakby kosmonautą w pełnym wdzianku, co ludziom w nosie patykami dłubie - wyszedł mu "+" dla mnie. Na szczęście trzymam się nieźle. Co za czasy... Do września sam zorzy nie przywiozę, niestety. Sorry za offtopy

Fajnie by było - lawa i zorza :D Super te fotki z linków, które podałeś!
Co do drogi do lotniska, zrobili symulację i lawa jak już ma dopłynąć do wody to z drugiej strony, także glownej drogi nie przetnie, a jeśli będzie inaczej to mają zrobić jakieś tunele i nią pokierować. W każdym razie ma nie być tego dużo. Zobaczymy, co czas przyniesie.

P.S. ehh oby hak najszybciej do normalności wrócić z tym covidem :( Nie daj się sa bardzo!

Troche informacji o badaniach japonczykow nad zorzami z tego roku. Z powazaniem
                                                                                                  Adam Przybyla 
Zrodla:
https://twitter.com/ISAS_JAXA_EN/status/1361121256104366080
https://twitter.com/ISAS_JAXA/status/1351333459260698624



Wszystko Adam zrozumiałam hihi 😆😅 a na poważnie z chęcią bym posłuchała tego z jakimś tłumaczeniem!

A to zorza z ostatniego weekendu (z dziury koronalnej). Przez kilkanaście minut było naprawdę co oglądać.

Nikon Action 10x50 CF :D

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2021 rok
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 15, 2021, 15:45 »
... jest tlumaczenie, uruchamiasz filmik, klikasz napis "youtube", klikasz w napisy, a potem tylko w opcjach ustawiasz tlumacznie
automatyczne -> angielski  (zebatka). Ja tez totalnie nie kumam krzaczkow, ale trzeba sobie jakos radzic ... jak mawial baca ... ;-)
Z powazaniem
                        Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 451
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2021 rok
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 25, 2021, 15:32 »
W ogóle nie mam opcji z językiem angielskim  :'( ale moze na kompie będę miała. Dzięki Adam!

A propos zapowiedzi erupcji stały się faktem, co zapewne większość z was już wie. Filmików krąży masę, ale jakby ktoś chciał zobaczyć ode mnie to na insta

https://www.instagram.com/p/CM18O_Ul30m/?igshid=vyz8smidjofr

Nie jestem mistrzem nagrywania, więc takie proste nagranko telefonem z miejsca erupcji. Zależało mi na nocce, ale wrócę tam jeszcze przed wschoden słońca, bo tyle chetnych jest do ogladania, ze miejsc parkingowych brak i trzeba asfaltem troche drogi nadrabiać... A z rana będzie pusto :)
Ten konkretny korytarz przebudził się po 800 latach, wtedy wylew laey trwał kilkadziesiąt czy kilkaset lat nawet (nie pamiętam), więc teraz też przewidują że szybko się nie skończy. Co ciekawe, ta lawa która wypływa jest starsza od tej, która juz była zastygnieta po poprzednim wybuchu... Powodem jest to, że obecna pochodzi z głębszych partii płaszcza ziemi (około 20 km pod ziemią).
Oddzielne fotki jeszcze wrzucę, pewnie na offtopic prawda?

No chyba, że trafi się z zorzą :) bo na to też liczę, choć powoli sezon się kończy.
« Ostatnia zmiana: Marzec 25, 2021, 15:35 wysłana przez petite »
Nikon Action 10x50 CF :D

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2021 rok
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 25, 2021, 15:53 »
Piękne! Musi się trafić z zorzą! :)

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 451
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2021 rok
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 26, 2021, 17:29 »
Piękne! Musi się trafić z zorzą! :)

Dzięki! :) Już wrzucilam fotki do działu ziemia/bezzałogowe :)
Nikon Action 10x50 CF :D

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2021 rok
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 26, 2021, 17:29 »