Autor Wątek: Flexible Path - nowa era NASA  (Przeczytany 638218 razy)

0 użytkowników i 5 Gości przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Flexible Path - nowa era NASA
« Odpowiedź #2250 dnia: Grudzień 12, 2017, 14:07 »
DSG w odróżnieniu od np. SLS i Oriona to program przygotowywany przez wiele krajów, głównych graczy w kosmosie z wyjątkiem Chin. Pierwsze deklaracje w tym z USA już padły. Myślę, że USA trudniej byłoby się wycofać niż w przypadku programów narodowych np. X 33 itp.
          .. BTW, chiny tez sa zaproszone ... X33 padl, bo nie dzialal ... SLS raczej zadziala, choc roznie to moze byc ... (od 4 niepowoedzenia duzej rakiety padaj imperia;-) ) bo nic specjalnego w nim nie ma, problem jest tylko koszt ...  a wymagany jest przez
amerykanska racje stanu, abyamerykanie grali pierwsze skrzypce w potach poza LEO. Nie ma dla niego ZADNEJ alternatywy ...
Z powazaniem
                           Adam Przybyla
[/quote]

Mam nadzieję, że za kilka lat najpóźniej za dekadę znajdzie się i to tańsza alternatywa dla SLS  ;) Ale pożywiom uwidim  :)

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Flexible Path - nowa era NASA
« Odpowiedź #2251 dnia: Grudzień 12, 2017, 15:58 »
DSG ma być od razu budowana na miejscu. Oficjalnego terminu końca budowy DSG nie ma tak jak oficjalnej decyzji o jej budowie. Ale wg ostatnich nieoficjalnych planów budowa DSG ma się skończyć około 2026.

Po tych problemach co były ostatnio, to ten 2026 rok jest w ogóle realny?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Flexible Path - nowa era NASA
« Odpowiedź #2252 dnia: Grudzień 13, 2017, 14:12 »
Fajne. Tylko co Donek ujrzał na Księżycu?  ;)

No właśnie. Ciekawy tekst na Nasawatch:
http://nasawatch.com/archives/2017/12/trump-space-pol.html

Że tak ta nowa polityka kosmiczna jest taka sama jak ta z 2010 roku, za wyjątkiem małej części...
Tak w zasadzie jedynie dodano lądowanie na Księżycu jako drogi na Marsa.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Flexible Path - nowa era NASA
« Odpowiedź #2253 dnia: Grudzień 13, 2017, 14:17 »
Może to nie jest tam napisane, ale z czytania między wierszami rozumiem, że lądowanie na Marsie jest drogą do wyprawy do systemu Jowisza  ;) Zaś wyprawa załogowa do Jowisza jest drogą do Saturna i tak dalej, itd itd  :D

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Flexible Path - nowa era NASA
« Odpowiedź #2253 dnia: Grudzień 13, 2017, 14:17 »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3845
Odp: Flexible Path - nowa era NASA
« Odpowiedź #2254 dnia: Grudzień 14, 2017, 07:40 »
Z tego co wiem co ma to być przetarcie do lądowania i założenia stałej bazy na Charonie ;)

Dużo bajdurzymy jak zawsze, byleby za 3 lata nie było tu i ówdzie ogólnego lamentu, że znowu zarzucono program księżycowy (Trump na pewno "poleci" ale nie na Księżyc tylko ze stołka po swoich 4 latkach urzędowania, ma wyjątkowo słabe notowania "surprise, surprise, eh?"), o marsjańskim się nie wypowiadam, bo lot załogowy na Czerwoną Planetę bez racjonalnego kroku jakim jest Księżyc - nie ma wogóle sensu.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Flexible Path - nowa era NASA
« Odpowiedź #2255 dnia: Grudzień 14, 2017, 08:54 »
Polecimy albo i nie. Dla mnie jest najważniejsze żeby rozpisano konkursy na usługi do obiektów BEO, a to da przynajmniej jakiś czas na dofinansowanie projektów SPACE X i Blue Origin. I to jest w tym wszystkim najważniejsze by dać finanse prywaciarzom na zaprojektowanie i budowę statków do Księżyca a Muskowi przy okazji na Marsa - patrz BFR  :D

Nawet jak Constellation 2  ;) upadnie tak jak poprzedniczka, hardware zbudowany podczas programu przez prywaciarzy będzie najważniejszym plonem programu z którym następni prezydenci USA będą mogli albo i musieli w obliczu szumnych zapowiedzi Chin coś zrobić  :D

Constellation upadł ale Dragon i Cygnus latają  :D

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24659
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Flexible Path - nowa era NASA
« Odpowiedź #2256 dnia: Grudzień 15, 2017, 09:19 »
Trump podpisał “Dyrektywę Polityki Kosmicznej”
BY MICHAŁ MOROZ ON 14 GRUDNIA 2017

(...) Co ciekawe sam podpisany dokument jest w znacznej większości kopią polityki kosmicznej Barracka Obamy z 2010 roku. Oba teksty różnią się wyłącznie dwoma zdaniami. Fragment “Ustanawiać ambitne cele eksploracyjne. Zrealizować załogowe loty poza Księżyc w 2025 roku, w tym lot przeprowadzić załogowy lot do asteroidy. W połowie lat 30 wykonać loty z załogą na orbitę Marsa i sprowadzić ich z powrotem” zmieniono na “Kierować innowacyjny i zrównoważony program eksploracyjny wraz z komercyjnymi i międzynarodowymi partnerami, co umożliwi ekspansje ludzi w Układzie Słonecznym i pozwoli na rozwijanie nowych szans i zbieranie wiedzy na Ziemi. Zaczynając od lotów poza niską orbitę okołoziemską, Stany Zjednoczone przeprowadzą lądowanie ludzi na Księżycu dla długofalowej eksploracji i utylizacji miejscowych zasobów, zaś następnie skupią się na Marsie i innych celach“.

W praktyce widać jednak, że administracja Donalda Trumpa nie jest zainteresowana lotami załogowymi, nie licząc działań PR. (...)

http://kosmonauta.net/2017/12/trump-podpisal-dyrektywe-polityki-kosmicznej/

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3845
Odp: Flexible Path - nowa era NASA
« Odpowiedź #2257 dnia: Grudzień 15, 2017, 22:41 »
Tak, to tylko papierek i górnolotne słówka, które za 5 lat mogą być tak samo aktualne jak plany dot. asteroidy, Marsa itd. Ale podzielam zdanie Eko, że na szczęście rynek prywatny tj. usługi prywaciarzy poszły mocno do przodu od tamtego czasu, jest nadzieja, że jak padnie SLS to pojawi się jakaś alternatywa, zdrowo już wtedy dopracowana.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2644
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Flexible Path - nowa era NASA
« Odpowiedź #2258 dnia: Grudzień 16, 2017, 11:48 »
11 grudnia Donald Trump podpisał nową strategię dla NASA. Dokument o nazwie "Space Policy Directive 1" nakazuje agencji skoncentrować się na ponownym wysłaniu człowieka na Księżyc. Nie przez przypadek podpisano go tego dnia. Dokładnie 45 lat wcześniej dwaj astronauci z misji Apollo 17 wylądowali na Księżycu. Do dzisiaj nie zrobił tego już nikt inny.

Magazyn TVN24:
https://www.tvn24.pl/magazyn-tvn24/czlowiek-ma-znow-stanac-na-ksiezycu-nie-bylo-go-tam-45-lat,130,2313
The Dark Side of the Moon

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Flexible Path - nowa era NASA
« Odpowiedź #2259 dnia: Grudzień 16, 2017, 12:14 »
Kurcze, ale jak się czyta całość, to brzmi to jak "Recycled Space Policy Directive 1", z podtytułem "but without appropriate funding again".

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Flexible Path - nowa era NASA
« Odpowiedź #2260 dnia: Grudzień 16, 2017, 13:45 »
W każdym razie... zmiana wątku na "Space Policy Directive 1"? ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Flexible Path - nowa era NASA
« Odpowiedź #2261 dnia: Grudzień 16, 2017, 14:02 »
W każdym razie... zmiana wątku na "Space Policy Directive 1"? ;)

Albo rozpoczęcie nowego? :)

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2644
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Flexible Path - nowa era NASA
« Odpowiedź #2262 dnia: Grudzień 16, 2017, 22:59 »
Albo rozpoczęcie nowego? :)
Skłaniam się ku tej opcji, ten wątek ma już tyle podstron, tyle różnych planów, różnych wizji, że chyba lepiej skoncentrować się na tym, co od tego momentu zacznie się w NASA dziać. Pytanie tylko, czy dziać się zacznie naprawdę, skoro nie przewidziano większych środków na ten cel, ani nie wyznaczono konkretnych dat...
___

http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3082.0
« Ostatnia zmiana: Grudzień 16, 2017, 23:19 wysłana przez Radek68 »
The Dark Side of the Moon

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Flexible Path - nowa era NASA
« Odpowiedź #2263 dnia: Grudzień 16, 2017, 23:39 »
Proponuję na razie trzymać ten wątek otwarty. Nie wiem czy to w końcu będzie Flexible Path to Moon, czy też zostanie to inaczej nazwane. Najwyżej potem zamkniemy!

Offline Saturn V

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Flexible Path - nowa era NASA
« Odpowiedź #2264 dnia: Grudzień 28, 2017, 20:28 »
To w końcu w którym wątku nowe info zamieszczać?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Flexible Path - nowa era NASA
« Odpowiedź #2264 dnia: Grudzień 28, 2017, 20:28 »