Autor Wątek: Technologie (zbiorczo)  (Przeczytany 101891 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #165 dnia: Marzec 18, 2017, 18:19 »
Firma Zero 2 Infinity wystrzeliła swoją pierwszą rakietę ze stratosfery
BY REDAKCJA ON 18 MARCA 2017

(...)
Zero 2 Infinity, firma specjalizująca się w systemach transportowych, 1 marca z powodzeniem wystrzeliła swoją pierwszą rakietę z pułapu kosmosu. Część zespołu Zero 2 Infinity wypłynęło kilka kilometrów od wybrzeża Hiszpanii by wystrzelić balon unoszący rakietę. Po osiągnięciu wysokości 25 km (ponad dwukrotnie wyżej od wysokości przelotowej samolotów komercyjnych), pozostała część zespołu wydała rozkaz kontrolowanego odpalenia pierwszego prototypu Bloostar z obiektów National Institute of Aerospace Technology (INTA) w El Arenosillo (Huelva, Hiszpania). (...)

http://kosmonauta.net/2017/03/firma-zero-2-wystrzelila-swoja-pierwsza-rakiete-z-pulapu-kosmosu/

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #166 dnia: Marzec 24, 2017, 08:23 »
NASA w ramach programu  PSDS3  (Planetary Science Deep Space SmallSat Studies) bada możliwości badania ciał Układu Słonecznego przez małe satelity.

(...) Mars

David Minton, Purdue University, West Lafayette, Indiana: Chariot to the Moons of Mars, a 12-unit CubeSat with a deployable drag skirt to produce high-resolution imagery and surface material composition of Phobos and Deimos, to help understand how they were formed.

Anthony Colaprete, NASA Ames Research Center, Moffett Field, California: Aeolus, a 24-unit CubeSat to directly measure vertically-resolved global winds to help determine the global energy balance at Mars and understand daily climate variability. (...)

https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=6791

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #167 dnia: Marzec 24, 2017, 08:51 »
Szkoda że nie chcą wysłać chipów do kranców Układu Słonecznego wzorem słynnego projekt sond do Alfa Centauri  ::)

velo

  • Gość
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #168 dnia: Marzec 24, 2017, 13:27 »
Inny projekt, inny cel. A o Starshot jeszcze usłyszymy :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #168 dnia: Marzec 24, 2017, 13:27 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #169 dnia: Marzec 29, 2017, 14:20 »
W zasadzie to pewnie można by się spodziewać testu Breakthrough Starshot po naszym Układzie Słonecznym. Jeśli się uda, to wówczas wycieczka do Alfy Centauri. :)

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #170 dnia: Kwiecień 08, 2017, 20:30 »
Druk 3D w produkcji satelity USAF
CZWARTEK, 06 KWIETNIA 2017, 13:48


Satelita AEHF. Fot. Lockheed Martin

Przy produkcji jednej z części dla satelity AEHF 6 dla USAF Lockheed Martin zdecydował się wykorzystać technologię druku 3D. Element, który powstanie, będzie trwalszy od tych robionych tradycyjną metodą. Jego wytworzenie zajmie także znacznie mniej czasu.

Firma Lockheed Martin skorzysta z drukarki 3D do przygotowania modułu zdalnego interfejsu (Remote Interface Unit) – aluminiowej obudowy elektronicznej, przeznaczonej do przechowywania obwodów awionicznych. To pierwsza część drukowana w 3D, która uzyskała certyfikat zezwalający na użycie jej na satelicie militarnego zastosowania produkcji LM.

Wspomniany Remote Interface Unit stworzono wykorzystując technikę druku 3D, znaną jako Laser Powder Bed Fusion. Proces polega na wykorzystaniu lasera do topienia i zestalania metalicznego proszku aluminiowego. Nakładanie tej substancji warstwa po warstwie pozwala na otrzymanie wyrobu zgodnego z wygenerowanym wcześniej w komputerze modelem.

Otrzymana aluminiowa obudowa elektroniczna przetrze szlak dla kolejnych tego typu produktów, które można by w przyszłości montować na urządzeniach opartych o platformę satelitarną A2100. Wytworzenie wspomnianego elementu nową metodą zajęło jedynie 1,5 miesiąca, w porównaniu do sześciomiesięcznego procesu w przypadku tradycyjnej produkcji tego podzespołu z części przygotowanych na obrabiarce. Samo jego złożenie zajęło natomiast trzy godziny, a nie zwyczajowe 12 godzin.

AEHF to globalna sieć komunikacji satelitarnej, która zapewnia bezpieczne połączenia amerykańskim dowódcom strategicznym i taktycznym. Jeszcze w tym roku Lockheed Martin przekaże USAF gotowego satelitę AEHF 4. AEHF 5 i wyżej wymieniony AEHF 6 są obecnie w produkcji i mają być gotowe do wystrzelenia odpowiednio w 2018 i 2019 r.

http://www.space24.pl/574709,druk-3d-w-produkcji-satelity-usaf
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2017, 20:33 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #171 dnia: Kwiecień 08, 2017, 20:49 »
Satelitarny laser NASA rozpocznie erę superszybkiego Internetu?
CZWARTEK, 30 MARCA 2017, 16:58 Marcin Kamassa


Ilustracja: NASA / nasa.gov

W laboratoriach NASA trwają prace nad zaawansowaną technologią laserowej transmisji danych na użytek satelitarnych systemów komunikacji i wymiany informacji w przestrzeni kosmicznej. Amerykańska agencja tworzy aktualnie demonstrator technologiczny, który pozwoli na sprawdzenie możliwości nowego rodzaju łączności optycznej. Jego powstaniu przyświeca m.in. zamysł rozwoju superszybkiego kanału globalnego dostępu do Internetu.

Rozwijana przez NASA koncepcja laserowej łączności satelitarnej prezentowana jest wprost jako propozycja zrewolucjonizowania metod telekomunikacji i przesyłania danych multimedialnych z użyciem technologii kosmicznych. Jej centralnym elementem jest demonstrator technologiczny konstruowany aktualnie w programie Laser Communications Relay Demonstration (LCRD). Projekt jest rozwijany przez Centrum Lotów Kosmicznych im. R. Goddarda w Greenbelt w amerykańskim stanie Maryland pod bezpośrednim nadzorem dyrektoriatu misji inżynieryjnych NASA (Space Technology Mission Directorate, STMD).

Urządzenie ma umożliwić wysoko wydajną transmisję danych w przestrzeni kosmicznej z wykorzystaniem wiązki laserowej jako nośnika informacji. Rozwiązanie to oferuje od 10 do 100 razy większą przepustowość niż standardowe radiowe pasma łączności satelitarnej, dodatkowo przy mniejszym zużyciu energii i mniejszych gabarytach urządzenia nadawczo-odbiorczego. NASA chce w ten sposób umożliwić przyspieszenie i podwyższenie standardu przesyłania danych z satelitów na Ziemię oraz pomiędzy infrastrukturą rozlokowaną w przestrzeni okołoziemskiej i międzyplanetarnej.

Choć nowa technologia NASA rozwijana jest głównie z myślą o komunikacji z oddalonymi rejonami głębokiej przestrzeni kosmicznej, zwłaszcza w kontekście wypraw międzyplanetarnych, jednym z jej bezpośrednich praktycznych zastosowań ma być opracowanie superszybkiego kanału satelitarnej łączności internetowej o zasięgu globalnym. Metoda kodowania danych w wysoce skupionej wiązce światła znacząco zwiększa efektywność transmisji ukierunkowanej również na stacje naziemne. Jeden z pierwszych pełnoprawnych terminali laserowej komunikacji z Ziemią będzie testowany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS, która ma zostać zaopatrzona w to urządzenie do 2021 roku. W perspektywie jest również zamontowanie podobnych „anten” na bezzałogowych instrumentach NASA w przestrzeni okołoziemskiej.

Punktem odniesienia dla bieżących prac NASA nad komunikacją laserową są doświadczenia wyniesione z programu Lunar Laser Communications Demonstration (LLCD), demonstratora technologicznego będącego elementem sondy księżycowej Lunar Atmosphere Dust and Environment Explorer wysłanej w 2013 roku. LLCD był pierwszym obiektem testowym szerokopasmowej transmisji laserowej poza niską orbitą okołoziemską – z kolei LCRD będzie miał za zadanie przede wszystkim potwierdzić niezawodność i praktyczną użyteczność tego typu technologii w ciągłym zastosowaniu. Oczekiwaną żywotność instrumentu oszacowano w przedziale od 2 do 5 lat pracy.

Jak dotąd program zdążył już przejść fazę przeglądu merytorycznego i uzyskać akceptację dla rozpoczęcia procesu integracji podzespołów i testów inżynieryjnych. Początek misji został zaplanowany na lato 2019 roku. Po starcie LCRD ma współpracować z dwoma wyznaczonymi stacjami naziemnymi – w Table Mountain w stanie Kalifornia i na Hawajach. W prace nad projektem włączone są również inne ośrodki naukowo-technologiczne, w tym Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA z kalifornijskiej Pasadeny (Jet Propulsion Lab) oraz Laboratorium Lincolna na uniwersytecie MIT (Massachusetts Institute of Technology).

http://www.space24.pl/570690,satelitarny-laser-nasa-rozpocznie-ere-superszybkiego-internetu

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #172 dnia: Kwiecień 17, 2017, 12:06 »
Czternaście lat CubeSatów na orbicie
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 14 KWIETNIA 2017

(...)Format CubeSat został zaproponowany w 1999 roku przez naukowców z  California Polytechnic State University i Stanford University. Zaproponowano daleko idącą miniaturyzację i uproszczenie satelity, tak, aby całość mógł zbudować oraz przetestować zespół studentów. Stworzony został standard (i w kolejnych latach rozwinięty), który w krótkim czasie został być powszechnie stosowany. Pierwsze CubeSaty zostały umieszczone na orbicie w 2003 roku. Aktualnie każdego roku wysyłane są przynajmniej dziesiątki CubeSatów. Rekord w jednorazowym wyniesieniu CubeSatów pochodzi z 14 lutego 2017 – na pokładzie indyjskiej rakiety PSLV-XL znalazło się aż 101 satelitów tego typu.(...)

http://kosmonauta.net/2017/04/czternascie-lat-cubesatow-na-orbicie/
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 17, 2017, 21:44 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #173 dnia: Kwiecień 22, 2017, 10:48 »
Qualcomm Tricorder XPRIZE zakończony
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 22 KWIETNIA 2017

(...) W maju 2011 roku fundacja XPrize ogłosiła nowy konkurs. Jego celem było stworzenie urządzenia medycznego, bardziej zbliżonego funkcjonalnością do wspomnianego Tricordera. Konkurs otrzymał nazwę Qualcomm Tricorder XPRIZE, dzięki współpracy fundacji XPrize z jednym z największych globalnych producentów układów elektronicznych. Konkurs oficjalnie rozpoczął się w 2012 roku. (...)

http://kosmonauta.net/2017/04/qualcomm-tricorder-xprize-zakonczony/

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #174 dnia: Kwiecień 25, 2017, 06:53 »
NASA testuje możliwości materiałów przeznaczonych dla osłon termicznych
BY ADAM KRZYSZTOF PIECH ON 24 KWIETNIA 2017

Zespół naukowców NASA pracuje nad potencjalnym zastosowaniem nowych materiałów nazywanych C-PICA (Conformal PICA) oraz C-SIRCA (Conformal SIRCA). Oba rozwiązania powinny umożliwić skuteczne zabezpieczenie pojazdów kosmicznych przeznaczonych do lądowania na obiektach posiadających atmosferę, takich jak Ziemia, Mars, Wenus czy Tytan, przed działaniem wysokiej temperatury.

Idea zastosowania materiałów ablacyjnych w celu ochrony pojazdów kosmicznych nie jest nowa i jej początki sięgają wczesnych koncepcji międzykontynentalnych pocisków balistycznych, gdy prędkość z jaką poruszały się głowice bojowe podczas ponownego wejścia w atmosferę wymusiła zastosowanie pewnej i lekkiej osłony termicznej, chroniącej ładunek bojowy przed zniszczeniem. Materiały stosowane do zabezpieczania tych pocisków stanowiły naturalny punkt wyjścia dla rodzącego się pod koniec lat 50-tych, załogowego programu kosmicznego. Materiały ablacyjne znalazły zastosowanie w kapsułach Merkury i następnie były doskonalone by umożliwić bezpieczny powrót załóg z lotów księżycowych Apollo, stanowiących szczególne wyzwanie dla osłon termicznych z powodu znacznie wyższej prędkości wejścia w atmosferę.


http://kosmonauta.net/2017/04/nasa-testuje-mozliwosci-materialow-przeznaczonych-dla-oslon-termicznych/

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #175 dnia: Maj 05, 2017, 07:06 »
Udany lot testowy rakiety Vector-R
BY ADAM KRZYSZTOF PIECH ON 4 MAJA 2017

(...) Przeprowadzony 3 maja 2017 test miał na celu przetestowanie pewnych kluczowych technologii i jest wstępem do planowanych kilku startów technicznych, mających określić funkcjonowanie kluczowych komponentów i rozwiązań technicznych, zastosowanych w konstrukcji. Wystrzelona z terenu Pustyni Mojave rakieta nosiła oznaczenie P-19H i była częścią testu mającego sprawdzić w praktyce możliwości nowego silnika zaprojektowanego przez firmę Vector na potrzeby pierwszego stopnia. Pojedyncza jednostka o ciągu około 2300 kilogramów stanowi kluczowy element planowanych serii rakiet H oraz R, ponieważ właśnie tego typu silniki zostaną użyte do napędzania pierwszych stopni tych systemów wynoszenia – 3 jednostki dla Vectora-R oraz 5 jednostek dla Vectora-H. Jednocześnie w ramach testów zbadano zachowanie nowego wtryskiwacza, wyprodukowanego metodą addytywnego druku 3D, w którym trójwymiarowe obiekty są budowane warstwa po warstwie. Klasyczne metody wytwarzania polegają na produkcji poszczególnych elementów i następnie łączenie ich w całość przy udziale wykwalifikowanego personelu. Nowa metoda pozwala na wytworzenie całego komponentu głowicy silnika bez konieczności jego dzielenia na poszczególne elementy, co ogranicza odpady materiałowe, umożliwia lepsze ułożenie elementów oraz nie wymaga dodatkowej pracy specjalistów montażu. Udane odpalenie oznacza, że technologia przeszła ważny test na drodze wymaganej certyfikacji. (...)

http://kosmonauta.net/2017/05/udany-lot-testowy-rakiety-vector-r/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #176 dnia: Maj 05, 2017, 10:26 »
O Vectorze zrobiłem oddzielny wątek:
http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=2873.0

Proponuję tam dodawać kolejne wieści! :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #177 dnia: Maj 18, 2017, 08:20 »
Orionidzie, a może to jednak w wątku komercyjnym? :)

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #178 dnia: Maj 19, 2017, 14:07 »
Gdańscy studenci w finale konkursu NASA
18.05.2017



Dwa studenckie zespoły z Politechniki Gdańskiej zakwalifikowały się do światowego finału konkursu programistycznego NASA Space Apps Challenge. Jeden z projektów nominowany jest również do nagrody publiczności. Internauci mogą oddawać na niego swoje głosy do 21 maja włącznie.

NASA Space Apps Challenge to trwający 48 godzin międzynarodowy hakaton, organizowany w ramach inkubatora innowacyjności NASA. Konkurs zorganizowany został w 187 miastach znajdujących się w 69 krajach. Wzięło w nim udział ok. 25 tys. młodych osób. W Polsce hakaton przeprowadzono w Gdańsku, w siedzibie Polskiej Agencji Kosmicznej. Inicjatorem organizacji gdańskiej edycji imprezy był student Politechniki Gdańskiej Szymon Krawczuk.
 
Jak infomuje Politechnika Gdańska, zwycięzcami krajowego etapu hakatonu zostały dwa zespoły z PG: NBK - twórcy panelu słonecznego wraz z aplikacją Solar Energy oraz Szalone Dziki z aplikacją informującą o wybuchu pożaru FireHelper.
 
Podstawą projektu NBK Solar Energy jest panel słoneczny, który może zostać umieszczony na powierzchni wody - co ma usprawnić jego działanie, ułatwić transport oraz oszczędzić miejsce na lądzie. Jak tłumaczą twórcy panelu, będzie on współpracował z aplikacją mobilną, za której pomocą będzie można m.in. kupić energię z pływającego w pobliżu panelu.
 
Z kolei stworzona przez Szalone Dziki aplikacja FireHelper ma pomagać w razie pożaru: zarówno poprzez informowanie strażaków o jego wybuchu, jak i wskazując ludziom bezpieczną drogę ucieczki.
 
Laureaci otrzymali tytuły Global Nominee, gwarantujące udział w światowym finale konkursu. Oprócz tego Szalone Dziki otrzymały nagrodę za najlepsze wykorzystanie danych, a drużyna NBK nagrodę publiczności oraz Nagrodę Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej za najbardziej innowacyjny projekt.
 
Obecnie aplikacje ocenia teraz jury konkursu w Stanach Zjednoczonych.
 
Projekt NBK Solar Energy nominowany jest również do nagrody publiczności (People’s Choice). Drużyna jest jednym ze 141 zespołów z różnych stron świata biorących udział w tej konkurencji. Na polski projekt można głosować po założeniu konta na stronie https://2017.spaceappschallenge.org - głosowanie trwa do 21 maja włącznie.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C414249%2Cgdanscy-studenci-w-finale-konkursu-nasa.html
« Ostatnia zmiana: Październik 10, 2018, 21:55 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #179 dnia: Czerwiec 18, 2017, 19:53 »
TEDx – nadjeżdżająca rewolucja
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 16 CZERWCA 2017

(...) Lepsza organizacja ruchu drogowego to wyzwanie interdyscyplinarne, w którym jest miejsce do zastosowania różnych technologii. Jest tam także miejsce na zastosowanie nawigacji satelitarnej (GNSS). W przyszłości może także dojść do potrzeby organizacji ruchu dronów, jeśli rzeczywiście ta technologia dostarczania przesyłek czy sprzętu stanie się tak popularna w obszarach miejskich.

(TEDx)
http://kosmonauta.net/2017/06/tedx-nadjezdzajaca-rewolucja/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #179 dnia: Czerwiec 18, 2017, 19:53 »