Autor Wątek: Chang'e 5 - pobranie probek z Księżyca  (Przeczytany 88094 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Rakietowy Bogdan

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 343
Odp: Chang'e 5 - pobranie probek z Księżyca (ok. 2020)
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 02, 2014, 12:53 »
Tu nie chodzi o większe misje, a o zwykłe loty. 2010:15 startów, 2011:19, 2012:19, 2013:15. 2014: do tej pory jeden. Wiadomo, CZ-4B zaliczył porażkę, mimo to dziwi mnie ta całkowita zmiana polityki ich programu.

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Chang'e 5 - pobranie probek z Księżyca (ok. 2020)
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 02, 2014, 15:47 »
Chińczycy chyba pomylili kolejność; pierw powinni dopracować ciężką rakietę Long March 5 a potem się bawić lądownikiem- no cóż przerost ambicji nad możliwościami;)

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Chang'e 5 - pobranie probek z Księżyca (ok. 2020)
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 02, 2014, 21:40 »
Chang`e-5 to analizowany na papierze projekt, który w metalu poleci rakietą LM-5 o udźwigu nieco wyższym od Protona.
Radzieckie Łuny z powrotnikami "ważyły" 5-6,5 ton.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Chang'e 5 - pobranie probek z Księżyca (ok. 2020)
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 17, 2016, 10:32 »
Chiny coraz bliżej sprowadzenia ok. 2017 paru kilogramów gruntu księżycowego na powierzchnię Ziemi. Mają już opracowany sposób zabezpieczenia próbek przed skażeniem.

Ostatni raz próbki gruntu księżycowego wylądowały na Ziemi 22 sierpnia 1976 w powrotniku Łuny 24.


Chinese scientists have developed a system to measure the leak rate for a vacuum environment which will be used in the country's third step moon exploration program.

According to scientists at the Lanzhou Institute of Physics under the China Academy of Space Technology, the measurement system will help scientists figures out a better way to preserve samples from the moon, which are stored in a vacuum capsule, increasing the accuracy of research.

http://www.space-travel.com/reports/Chinese_scientists_invent_leak_detection_system_for_moon_exploration_999.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chang'e 5 - pobranie probek z Księżyca (ok. 2020)
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 17, 2016, 10:32 »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Chang'e 5 - pobranie probek z Księżyca (ok. 2020)
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 01, 2016, 03:26 »
Chiny wyślą ​​sondę księżycową Chang'e 5 w przyszłym roku.
Powrót z  próbkami księżycowymi na Ziemię ma nastąpić w drugiej połowie 2017 roku.

http://news.xinhuanet.com/english/2016-05/27/c_135391390.htm

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Chang'e 5 - pobranie probek z Księżyca (ok. 2020)
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 23, 2017, 13:38 »
Misja Chang 5 ma wyruszyć po księżycowe próbki w listopadzie bieżącego roku

http://gbtimes.com/china/china-attempt-moon-sample-return-mission-november

A tu filmik przedstawiający przebieg misji



Go China Go!  8)

Offline KEP

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 206
Odp: Chang'e 5 - pobranie probek z Księżyca (ok. 2020)
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 24, 2017, 13:16 »
Super wiadomość.
Niech Chińczycy trzymają się planu, może Amerykanie się obudzą, że niedługo zostaną w tyle  :P.
Nie wierz w cuda, polegaj na nich.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6527
  • Realista do bólu;-)
Odp: Chang'e 5 - pobranie probek z Księżyca (ok. 2020)
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 24, 2017, 23:32 »
Super wiadomość.
Niech Chińczycy trzymają się planu, może Amerykanie się obudzą, że niedługo zostaną w tyle  :P.
             ... zeby zostac w tyle trzeba najpierw byc w przodzie;-) Kupowanie dodatkowyh miejsc od ruskich w sojuzach najlepiej swiadczy ze np. ameryknaskich pojazdow zalogowych tak szybko nie zobaczymy ... a chinczycy caly czas maja najwiekszy aktualny pojazd zalogowy;-)
Kto tu kogo powinien gonic;-) W sumie teraz ani swojej stacji nie maja ani zalogowca ... ;-)
Z powazaniem
                           Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline k.marciniak

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Chang'e 5 - pobranie probek z Księżyca (ok. 2020)
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 25, 2017, 00:46 »
Dobrze prawi!

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Chang'e 5 - pobranie probek z Księżyca (ok. 2020)
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 25, 2017, 00:51 »
Super wiadomość.
Niech Chińczycy trzymają się planu, może Amerykanie się obudzą, że niedługo zostaną w tyle  :P.
             ... zeby zostac w tyle trzeba najpierw byc w przodzie;-) Kupowanie dodatkowyh miejsc od ruskich w sojuzach najlepiej swiadczy ze np. ameryknaskich pojazdow zalogowych tak szybko nie zobaczymy ... a chinczycy caly czas maja najwiekszy aktualny pojazd zalogowy;-)
Kto tu kogo powinien gonic;-) W sumie teraz ani swojej stacji nie maja ani zalogowca ... ;-)


Tytuł wątku - "Chang'e 5 - pobranie probek z Księżyca (ok. 2020)". Zatem Adamie piszesz nie na temat. A swoja drogą ten rok 2020 w tytule do zmiany...
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chang'e 5 - pobranie probek z Księżyca (2017)
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 25, 2017, 09:45 »
Zmieniłem tytuł wątku. Adama post oczywiście powinien być w innym wątku... Adamie? :)

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6527
  • Realista do bólu;-)
Odp: Chang'e 5 - pobranie probek z Księżyca (2017)
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 25, 2017, 10:22 »
Zmieniłem tytuł wątku. Adama post oczywiście powinien być w innym wątku... Adamie? :)
             ... oczywiscie, rozmaiwamy o chinczykach i ich misji pobranai probek. Trudno jednka aby nie odniesc sie do ogolnego stanu ich programu ktory jest dobry i dzieki temu mozemy miec duze nadzieje na to, ze probki zostana w tym roku przywiezione. Samo jednak przekonanie nalezy udokumentowac - odnoszac sie do innych elementow ich programu, dlatego  podalem specjalnie przyklad tego ze maja od ponad pieciu lat najwiekszy statek zalogowy i przez nablizsze piec lat spokojnie mozna zalozyc, ze nikt im w tej kwestii nie zagrozi, jako argument w tej dyskusji. To jzu nie sa te same chiny, ktore kilka lat temu raczkowaly w kwestiach lotow zalogowych czy lotow poza orbita Ziemi. Powstaje pytanie czy inne nacje beda w stanie ich dogonic, bo samo deklarowanie nie zawsze  pokrywa sie z tym co inni moga zrobic. Z powazaniem
                                             Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Chang'e 5 - pobranie probek z Księżyca (2017)
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 25, 2017, 10:32 »
Nie doczytałem / nie zauważyłem w wątku potencjalnego miejsca lądowania Ch-5. Oceanus Procellarum? Jakaś konkretna kraina księżycowa? Z góry dzieki za info.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6527
  • Realista do bólu;-)
Odp: Chang'e 5 - pobranie probek z Księżyca (2017)
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 25, 2017, 10:49 »
Nie doczytałem / nie zauważyłem w wątku potencjalnego miejsca lądowania Ch-5. Oceanus Procellarum? Jakaś konkretna kraina księżycowa? Z góry dzieki za info.
             ... musialbym poszukac, ale chyba pierwsza misja na Ksiezyc tez jakos specjalnie nie deklarowala miejsca ladowania ... Jesli ktos ma cos bardziej dokladnego niech mnie poprawi. Z powazaniem
                                                                                 Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Chang'e 5 - pobranie probek z Księżyca (2017)
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 25, 2017, 11:26 »
Nie doczytałem / nie zauważyłem w wątku potencjalnego miejsca lądowania Ch-5. Oceanus Procellarum? Jakaś konkretna kraina księżycowa? Z góry dzieki za info.

Na stronie:
http://lk.astronautilus.pl/sondy/change5.htm
jest informacja:

,,lądowanie w północno-wschodniej części Oceanus Procellarum. "

Powyższy cytat można uznać jako dowód przez autorytet, to gdzie wybrano lądowisko dla Chang 5  :D

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chang'e 5 - pobranie probek z Księżyca (2017)
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 25, 2017, 11:26 »