Autor Wątek: Turystyka kosmiczna  (Przeczytany 108091 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #195 dnia: Luty 09, 2019, 12:49 »
A może warto zadać pytanie - jak rozsądnie dziś dałoby w ogóle zrobić komercyjną inicjatywę stacji orbitalnej?
Ja tak zakładam, że:
- trzeba by nawiązać jakieś partnerstwo z Boeingiem czy SpaceX albo Rosjanami na dostarczanie turystów na stację
- trzeba by się dogadać z Bigelowem (pompowane) albo Europejczykami (Thales chyba budował niektóre zapuszkowane moduły na ISS?) albo... Chińczykami na budowę modułów orbitalnych (coś w stylu Tiangonga może służyć "od biedy" ;) )
- pewnie jeden mały moduł + kontrola orientacji + zasilanie = najtańsza opcja orbitalnego hostelu :P

Wszystko z pewnością tanie by nie było!

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #196 dnia: Luty 09, 2019, 13:38 »
Nie sadze aby znalezli sie klienci w znaczacej ilosci, kapital w dzisiejszych czasach jest dosc ... skomasowany;-)
No chyab, ze ... jakis biznes wypali. Produkcja superczystych swiatlowodow czy produkcja organow, no ... wtedy
mozliwe, ze cos sie ruszy. Od biedy mozna tez liczyc na to, ze supermocarstwa beda dawac bilety "turystom" z podleglych
im bambustanow;-) Dla samego lotu nie liczylbym na duze zapotrzebowanie ... Z powazaniem
                                               Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Luty 09, 2019, 13:53 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Tantal

  • Kościoła Latających Bojlerów
  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 770
  • per aspera ad astra
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #197 dnia: Luty 12, 2019, 10:50 »
To miałoby sens dopiero, kiedy powstaną statki pasażerskie dedykowane wynoszeniu dużej ilości osób na orbitę. Ale powoli.

Najpierw rakiety i masowe statki. Muszą powstać konstrukcje typu BFR, które tej wielkości pojazd w ogóle są w stanie wynieść. Oczywiście muszą być w miarę tanie i w pełni odzyskiwalne. Latające kilkadziesiąt razy i z powrotem. Czyli muszą się (choćby z grubsza) zrealizować założenia Muska o 10x krotnym obniżeniu cen za wyniesienie kg/orbitę.

Potem możemy zaprojektować "autobus" również w pełni odzyskiwalny, który jest w stanie wynieść np. 100 osób jednocześnie i również polecieć kilkadziesiąt razy. Chodzi o to, żeby koszt pojedynczego wystrzału spadłby do ok. 10 mln dolarów i raptem 100 000 $ na osobę. A to już cena kompletnie likwidująca sens lotów suborbitalnych małymi statkami od Bezosa czy Bransona.

Dopiero potem ktoś może wystrzelić kilka modułów hotelowych (np. za ok 500lm USD łącznie z utrzymanie na orbicie) i licząc na kilkadziesiąt lotów x 100 turystów = 5000 klientów (np. w ciągu 10 lat). Przy takim umasowieniu można liczyć, że taki lot z krótkim pobytem na stacji mógłby być dostępny za 200-500 000 usd. Kilkaset osób rocznie pewnie by się na taką imprezę dało zebrać.

No ale to naprawdę daleka droga. Najpierw duże rakiety, potem "autobus kosmiczny", po drodze "tylko" pełna odzyskiwalność, wreszcie konstrukcja i wyniesienie modułów. Typuję w okolicach 2033 roku pierwsi goście.
« Ostatnia zmiana: Luty 12, 2019, 11:18 wysłana przez Tantal »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #198 dnia: Luty 12, 2019, 11:33 »
Prom kosmiczny space shuttle mógł wynieść za jednym razem kilkadziesiąt osób na orbitę o ile dokonano by przekonstruowania jego ładowni na przedział pasażerski. Ciekawe ile wówczas wyszedł by koszt startu w przeliczeniu na jedną (przeciętną) osobę? Kiedyś w czasopiśmie ,,Astronautyka" czy gdzieś indziej widziałem pomysły STS z przedziałem pasażerskim zamiast ładowni. Ciekawe ile osób skusiło by się do takiego lotu w ryzykownym statku jakim był space shuttle?  :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #198 dnia: Luty 12, 2019, 11:33 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #199 dnia: Luty 12, 2019, 11:45 »
Chyba koncepcje były max do 74 pasażerów. Zakładając 700 mln usd za start, byłoby mniej więcej 10 mln usd za pasażera.

No nie wiem, czy obecne Starlinery i Dragony nie będą gdzieś dookoła tej wartości. :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #200 dnia: Luty 12, 2019, 11:47 »
Czyli pasażerski wahadłowiec Space Shuttle byłby kosztowo podobny do Dragona 2 i Starlinera? Ciekawe!  :)

Myślę, że ubezpieczenie pasażerów STSa byłoby bardziej kosztowne niż załogantów Dragona 2 czy Starlinera z powodu większego prawdopodobieństwa awarii statku i braku urządzeń ucieczkowych!
« Ostatnia zmiana: Luty 12, 2019, 11:49 wysłana przez ekoplaneta »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #201 dnia: Luty 12, 2019, 12:02 »
To tylko moje domysły, ale tak mniej więcej na osobę pewnie tyle by było.
Chociaż nie jestem pewien "cen" za Dragona czy Starlinera - ale pewnie to jest do 100 mln usd za lot. A możliwe i że mniej.

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #202 dnia: Luty 12, 2019, 12:43 »
Nie sadze aby znalezli sie klienci w znaczacej ilosci, kapital w dzisiejszych czasach jest dosc ... skomasowany;-)
Rynek luksusowych towarów ma się najlepiej w historii. Spójrz chociażby na samochody. Rolls-Royce sprzedał rekordową liczbę samochodów w poprzednim roku i ogłosił limitowaną edycję fur za 13 milionów dolarów. Inna firma, słynne Bugatti, rocznie sprzedaje po 70 Chironów - każdy 2,5 miliona sztuka. McLaren zanotował również rekord i przebił 450 milionów funtów przychodu, a w samych Chinach tylko w ciągu roku sprzedaż wzrosła mu dwukrotnie. Być może z polskiej czy nawet europejskiej perspektywy nie wydaje się, żeby byli ludzie, którzy wydają lekką reką wiele milionów dolarów, ale choćby w Azji loty na hotel orbitalny rozeszłyby się jak ciepłe bułeczki.

Offline Tantal

  • Kościoła Latających Bojlerów
  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 770
  • per aspera ad astra
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #203 dnia: Luty 13, 2019, 10:55 »
Wahadłowce były chyba jeszcze droższe - czy nie krążyły nawet na forum tu kalkulacje o kosztach powyżej 1mld dolarów za start? To są gigantyczne pieniądze, nawet gdyby mieściły 100 osób to wychodzi 10 mln na osobę. Nadal dużo za dużo. Potrzeba zejść aż dwa rzędy wielkości z kosztami - gigantyczna praca do wykonania.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #204 dnia: Luty 18, 2020, 15:59 »
Spejs Advenczers porozumiało się ze SpaceX w sprawie wynoszenia turystów w kosmos.

Więcej na ten temat o tutaj:
http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=68.msg141610#msg141610
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2020, 16:00 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #205 dnia: Luty 19, 2020, 08:33 »
Space Adventures oferuje loty załogowe na Dragonie 2
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 19 LUTEGO 2020

(...) Osiemnastego lutego 2020 roku firma Space Adventures poinformowała o współpracy ze SpaceX. Pomiędzy końcem 2021 a połową 2022 zostanie wykonany lot pojazdu Dragon 2, na pokładzie którego znajdą się płacący turyści. Lot orbitalny ma trwać pięć dni. W tym locie nie dojdzie do połączenia Dragona 2 z ISS. Trening przed tym lotem potrwa kilka tygodni. (...)
https://kosmonauta.net/2020/02/space-adventures-oferuje-loty-zalogowe-na-dragonie-2/

Artykuły astronautyczne

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #206 dnia: Luty 19, 2020, 09:16 »
Wydaje się, że 4-miejscowa kapsuła jest na miarę przy 7-osobowych ekspedycjach (Sojuzy są 3-miejscowe) i przy rutynowych lotach do ISS nie ma miejsca na turystę, chyba że przy przedłużaniu pobytu na ISS co najmniej 1. kosmonauty.

Starliner ma mieć 7 miejsc. Przy założeniu po jednym locie rocznie na ISS statków dwóch statków komercyjnych widać tutaj pewną asymetryczność w ilości miejsc na pokładach komercyjnych pojazdów.

Oprócz walorów ratunkowych dla załogi 7-osobowej w przypadku Starlinera nie widzę za bardzo zastosowań dodatkowych , nie licząc autonomicznych lotów turystycznych ( i ewentualnie lotów do prywatnej stacji kosmicznej), o ile w przypadku Starlinera zostaną one zrealizowane.

Pozostaje też taki ewentualnie wariant, że start turysty odbywałby się na pokładzie Dragona 2, a powrót Starlinerem. Ale póki są to dywagacje logistyczne.

Z tego względu autonomiczne turystyczne loty Dragona 2 wydają się uzasadnione.
Np. trening ograniczający się tylko do jednego statku.

Być może będzie tak , że dodatkowo krótkotrwałe loty będą się odbywać w kierunku ISS, wynosząc przy okazji po 1 turyście.

Też nieznana jest bardziej ilość chętnych do takich turystycznych lotów.

Jakiś czas temu ogłoszono możliwość wykorzystania prywatnych statków do celów komercyjnych (nieturystycznych).

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #207 dnia: Luty 19, 2020, 10:59 »
Hmm, ale chyba turyści nie dadzą rady wytrzymać na ISS kilku miesięcy. Raczej lot byłby na kilka dni, nie więcej.

Stąd kumam to zainteresowanie tym oddzielnym kilkudniowym lotem - nie na ISS.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #208 dnia: Luty 19, 2020, 11:22 »
Hmm, ale chyba turyści nie dadzą rady wytrzymać na ISS kilku miesięcy. Raczej lot byłby na kilka dni, nie więcej.
Raczej nie. Miałem na myśli loty przy częściowej wymianie załóg na ISS, tak jak to bywało wcześniej.
Ale może krótkie 2-tygodniowe komercyjne loty na ISS realizowane dodatkowo ?
Wahadłowce miały niektóre wyprawy o podobnym czasie trwania.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #209 dnia: Luty 19, 2020, 11:24 »
Przecież turyści mogliby lecieć na ISS na te kilka dni i po kilku dniach wrócić, wszystko w ramach jednej misji/kapsuły. Problemem pewnie są pozwolenia dlatego na razie jest jak jest. Myślę, że są już rozmowy na ten temat za "kulisami" , pytanie tylko czy NASA się na to zgodzi, zgaduje że turyści byliby ograniczeni do amerykańskiej części tak jak rosyjscy turyści byli ograniczeni do rosyjskiej (chociaż poza kamerami pewnie by zwiedzili i tak resztę;P). Dużo się mówi o komercjalizacji ISS i to by się wpasowywało w ten trend, z drugiej strony NASA może się bać, że będą przeszkadzać w badaniach lub coś popsują.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #209 dnia: Luty 19, 2020, 11:24 »