Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1347520 razy)

0 użytkowników i 7 Gości przegląda ten wątek.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #450 dnia: Kwiecień 30, 2011, 19:42 »
Nie da się ukryć, że pijar jest ich mocną stroną :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #451 dnia: Kwiecień 30, 2011, 19:44 »
A co to jest pijar?  ???

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #452 dnia: Kwiecień 30, 2011, 20:13 »
Zapraszam na mój blog :)

Offline MaDeR Levap

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 147
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #453 dnia: Maj 02, 2011, 22:39 »
Ech, nie sądzę, by się to im udało w tym przedziale czasowym, jeśli w ogóle. Ponadto... raczkuj przed chodzeniem, chodź przed bieganiem. Księżyc najpierw! Lot na Marsa przy aktualnej technologii to samobójstwo. Jak się w rakiecie na Marsa będzie coś psuć równie często jak w ISS to ja bardzo podziękuję.  >:(

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #453 dnia: Maj 02, 2011, 22:39 »

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #454 dnia: Maj 05, 2011, 16:50 »
Na stronie SpaceX pojawił się ciekawy wpis Muska z zestawieniem dotychczasowych kosztów jakie poniosła jego firma i przewidywanych kosztów m.in.lotów zaopatrzeniowych Dragona na ISS: http://www.spacex.com/updates.php

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #455 dnia: Maj 05, 2011, 23:37 »
Ciekawy dokument. Zaciekawiło mnie szczególnie jedno zdanie:

SpaceX has been profitable every year since 2007

Na czym SpaceX zarabiał przez te lata? Przecież nie na usługach rakietowych, bo - o ile dobrze pamiętam - tylko jeden komercyjny start Falcona 1 był udany. Wniosek z tego, że firma żyje i czerpie zyski wyłącznie z COTS-u. Myślałem, że Musk inwestuje przynajmniej częściowo ze swoich funduszy, dopóki firma nie osiągnie mocnej pozycji na rynku. Tylko czekać, aż rozrośnie się jako NASA-bis.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #456 dnia: Maj 06, 2011, 00:11 »
Wniosek z tego, że firma żyje i czerpie zyski wyłącznie z COTS-u.

Lub z zaliczek z zawartych kontraktów.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #457 dnia: Maj 09, 2011, 21:20 »
Dzisiaj Chris Bergin napisał na NSF:

NASA HQ appear to be closing in on a decision to combine the second and third of three planned Commercial Orbital Transportation Services (COTS) demonstration flights (C2 and C3) of SpaceX’s Dragon capsule. Internal schedules, presentations and memos are continuing to point towards a working plan for a preliminary November 30 launch date for the beefed up mission, although challenges remain ahead of approval.

Źródło: http://www.nasaspaceflight.com/2011/05/nasa-aligning-combine-final-dragon-cots-missions/

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #458 dnia: Maj 13, 2011, 16:39 »
Ciekawostka:
Cytuj
For the Falcon 9 analysis, NASA used NAFCOM to predict the development cost for the Falcon 9 launch vehicle using two methodologies:
1) Cost to develop Falcon 9 using traditional NASA approach, and
2) Cost using a more commercial development approach.

Under methodology #1, the cost model predicted that the Falcon 9 would cost $4.0 billion based on a traditional approach. Under methodology #2, NAFCOM predicted $1.7 billion when the inputs were adjusted to a more commercial development approach. Thus, the predicted the cost to develop the Falcon 9 if done by NASA would have been between $1.7 billion and $4.0 billion.

SpaceX has publicly indicated that the development cost for Falcon 9 launch vehicle was approximately $300 million. Additionally, approximately $90 million was spent developing the Falcon 1 launch vehicle which did contribute to some extent to the Falcon 9, for a total of $390 million. NASA has verified these costs.

Czyli mówiąc po polskiemu - gdyby NASA miała zaprojektować i wyprodukować Falcon 9, to kosztowałoby to (wariant super-optymistyczny) $1.7 miliarda do (wariant optymistyczny) $4 miliardy. SpaceX zrobił to za $300-$390 milionów (w zależnosci od tego czy policzymy wydatki na Falcon 1 czy nie). Cóż, to tylko pokazuje że moja opinia o NASA (rozpirzyć i zrównać z ziemią tych marnotrawców) ma podstawy ekonomiczne.

Zapraszam na mój blog :)

Offline robinson

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 660
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #459 dnia: Maj 13, 2011, 17:06 »
Może choć muzeum rozbudować, w końcu to oni wylądowali na księżycu :-)

Pozdrowki
Paweł

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #460 dnia: Maj 18, 2011, 19:02 »
Może choć muzeum rozbudować, w końcu to oni wylądowali na księżycu :-)

Pozdrowki
Paweł

Muzeum już jest.
Zapraszam na mój blog :)

Offline robinson

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 660
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #461 dnia: Maj 19, 2011, 11:00 »
Dlatego napisałem o rozbudowie , a nie budowie :-)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #462 dnia: Maj 19, 2011, 23:23 »
Pokazała się ciekawa prezentacja o obecnym stanie programów COTS i CCDev. W szczególności dużo miejsca poświęcono COTS-owi. Można np. obejrzeć aktualny harmonogram prac SpaceX wraz z informacją o opóźnieniach.

http://www.faa.gov/about/office_org/headquarters_offices/ast/advisory_committee/meeting_news/media/2011/may/Alexander.pptx

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #463 dnia: Maj 23, 2011, 22:11 »
Jest filmik pokazujący m.in. hale montażową Falcona 9 i sposoby na ograniczanie kosztow przez SpaceX



Można też tu poczytać: http://www.parabolicarc.com/2011/05/23/video-tour-spacexs-facilities-florida/

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #464 dnia: Maj 29, 2011, 23:20 »
Kilka dni temu na serwisie Forbes.com ukazał się artykuł pod znamiennym tytułem: "What NASA Risks By Betting On Elon Musk’s SpaceX" (Czym NASA ryzykuje zawierzając SpaceX Elona Muska).

Autor z jednej strony wskazuje na bezkrytycyzm mediów jak i NASA w stosunku do tej firmy. Z drugiej zaś zastanawia się, na ile obietnice Muska są na wyrost, a także na ile koszty, które obecnie podaje Musk, są realne. Przypomina jak zmieniały się ceny produktów SpaceX: Falcon 1 miał kosztować początkowo (2003-04) 6 mln USD, obecnie (2010-11) 11 mln USD; Falcon 9 miał kosztować 35 mln USD w 2008 r., obecnie 60 mln USD. Podobnie gwałtownie rosną kalkulacje przyszłych prac. I tak przystosowanie Dragona do lotów załogowych miało kosztować w 2006 r. 300 mln USD, obecnie już cały 1 mld USD.

Źródło: http://blogs.forbes.com/beltway/2011/05/23/what-nasa-risks-by-betting-on-elon-musks-spacex/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #464 dnia: Maj 29, 2011, 23:20 »