Autor Wątek: Sondy marsjańskie - misje planowane  (Przeczytany 151277 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #60 dnia: Wrzesień 27, 2011, 21:10 »
Wow ale bomba!!! Dzięki Scorusie za prezentacje. Cieszę się bardzo, iż Chiny poważnie myślą nad misją orbitera w 2016 roku. Fakt wcześniej Waldek na swej stronie pisywał o takich planach - ale była mowa tylko orbiterze. A tu Chińczycy myślą o ciekawym programie. Po orbiterze (jak się wszystko uda) może poleci lądownik a pootem na co od lat czekam powrotnik z próbkami gruntu marsjańskiego. Wiem, że jeszcze droga daleka, ale super, że ktoś oprócz NASA i powolnej ESA myśli poważnie o badaniu Marsa, zwłaszcza w czasach kryzysu finansowego  ;)

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #61 dnia: Listopad 25, 2011, 23:42 »
Niestety zapowiada się na to, że łazik klasy trabant (Curiosity) będzie na pewno ostatnim w ciągu przynajmniej następnych 20 lat.... planują na razie tylko MAVEN, potem chyba TGO i być może ten wspólny łazik z ESA, w każdym bądź razie widać jak na dłoni, że bieda aż piszczy czeka nas w tej dekadzie, a co z JWST, a co z Europa Orbiter czy jakąkolwiek inną misją flagową.

http://spaceflightnow.com/atlas/av028/111124future/
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Scorus

  • Gość
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #62 dnia: Listopad 25, 2011, 23:56 »
JWST jest porządnie finansowany i ma całkowity priorytet, po była poparta 2 razy przez Decadal Survey for Astrophysics. Ponadto chodzą plotki, że w budżecie na 2013r może być lansowana misja/e MRS. Została ona poparta przez Decadal Survey for Planetary Science, a to jest najwyższy autorytet przy wybieraniu misji naukowych dla administracji NASA.
http://planetary.org/blog/article/00003269/

Na drugim miejscu jest misja do Europy. Orbitera Europy nie będzie na pewno (4.7 mld :-*), ale gdzieś widziałem już propozycję orbitera Jowisza przeznaczenie w całości do badań Europy. Można wyobrazić sobie taką misję w ramach programu New Froniters. Ale tak czy siak następna misja tej klasy po Osirise będzie wybierana nawet nie za kadencji następnej administracji, ale jeszcze następnej.

Ponadto wcale nie zdziwiłoby mnie, gdyby w 2016r na Marsa poleciał GEMS. Skaczący lądownik na kometę albo pływający z eksperymentalnym typem RTG na Tytana to dla programu Discovery zdecydowanie za wiele. A lądownik opracowany na bazie Phoenixa - w sam raz.
« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2011, 00:05 wysłana przez Scorus »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #63 dnia: Listopad 26, 2011, 14:24 »
JWST jest porządnie finansowany i ma całkowity priorytet, po była poparta 2 razy przez Decadal Survey for Astrophysics. Ponadto chodzą plotki, że w budżecie na 2013r może być lansowana misja/e MRS. Została ona poparta przez Decadal Survey for Planetary Science, a to jest najwyższy autorytet przy wybieraniu misji naukowych dla administracji NASA.
http://planetary.org/blog/article/00003269/

Hmm chyba chodziło o MSR = Mars Sample Return, czy tak?
Ja będę się cieszył jak na moje 40 urodziny doczekam hybrydy łazika MAXC x Exo Mars.. Dobrze byłoby też żeby poleciał TGO bo to arcyciekawa i ważna z punktu widzenia geologii i ewentualnej biologii Marsa misja. Żałuję, ze na 2011 (co wyszło w końcu przez zadłużenie MSLa na 2013) nie wylansowano MARVELa, odpowiednika dzisiejszej koncepcji Mars Trace Gas Orbiter. Myślę, że TGO jest o niebo ciekawszy niż MAVEN.... Choć ta ostatnia misja nieco może rzuci światła na ewolucję atmosfery Czerwonego w przeszłości  ;)
Mars Sample Return w tej chwili wydaje mi się science fiction przy obecnych cięciach  :P  Choć ucieszyłbym jakbym się go w końcu doczekał  ::)

[/quote]
Na drugim miejscu jest misja do Europy. Orbitera Europy nie będzie na pewno (4.7 mld :-*), ale gdzieś widziałem już propozycję orbitera Jowisza przeznaczenie w całości do badań Europy. Można wyobrazić sobie taką misję w ramach programu New Froniters. Ale tak czy siak następna misja tej klasy po Osirise będzie wybierana nawet nie za kadencji następnej administracji, ale jeszcze następnej.
[/quote]

A warto sobie przypomnąć, że mało brakowało a na początku ubiegłej dekady miałby wystartować Europa Orbiter. Misja dziiejszej klasy New Frontiers - wówczas kilkaset milionów dolarów. Niestety Goldin się nie postarał i misja poszła w odstawkę. A wg pierwotnych planów miała być na orbicie Jowisza już w 2008 roku  :'( Myślę, że dzisiejszy projekt sondy do Europy jest zbyt drogi i warto wrócić do koncepcji z końca lat 90tych  ::)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #63 dnia: Listopad 26, 2011, 14:24 »

Scorus

  • Gość
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #64 dnia: Listopad 26, 2011, 16:59 »
A warto sobie przypomnąć, że mało brakowało a na początku ubiegłej dekady miałby wystartować Europa Orbiter. Misja dziiejszej klasy New Frontiers - wówczas kilkaset milionów dolarów. Niestety Goldin się nie postarał i misja poszła w odstawkę. A wg pierwotnych planów miała być na orbicie Jowisza już w 2008 roku  :'(
To nie była koncepcja tylko gadanie kilku osób z zespołu Galileo.

Myślę, że dzisiejszy projekt sondy do Europy jest zbyt drogi i warto wrócić do koncepcji z końca lat 90tych  ::)
Nie ma żadnego konkretnego projektu ani nawet realnej koncepcji.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #65 dnia: Listopad 26, 2011, 19:31 »
To nie była koncepcja tylko gadanie kilku osób z zespołu Galileo.
Hmm Ale nazwa misji wisiała ładnych parę lat na stronce JPL w dziale misje planowane albo projektowane. Nawet w jednym z numerów Świata Nauki z lat około 2000-2001 jest pisane o takiej misji jako planowanej. Hmm Jesli by to było gadanie kilku osób z programu Galileo to dlaczegoo takie faktu o jakich pisze miałyby miejsce?

Nie ma żadnego konkretnego projektu ani nawet realnej koncepcji.

Hmm Nie ma? To co nam NASA pokazywała przed wyborem misji klasy flaship? Tylko puste rendery bez pokrycia?  ::)
« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2011, 21:47 wysłana przez Scorus »

Scorus

  • Gość
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #66 dnia: Listopad 26, 2011, 21:46 »
Hmm Ale nazwa misji wisiała ładnych parę lat na stronce JPL w dziale misje planowane albo projektowane. Nawet w jednym z numerów Świata Nauki z lat około 2000-2001 jest pisane o takiej misji jako planowanej. Hmm Jesli by to było gadanie kilku osób z programu Galileo to dlaczegoo takie faktu o jakich pisze miałyby miejsce?
Neptune Orbiter też tam długo wisiał. Comet Nucleus Criogenic Sample Return też, itp. Świat Nauki to tylko pismo popularne i wiele takich rzeczy jest tam bardzo uproszczonych.

Hmm Nie ma? To co nam NASA pokazywała przed wyborem misji klasy flaship? Tylko puste rendery bez pokrycia?  ::)

Właśnie tak. W opisach budżetu NASA na rok 2010 i 2011 można było przeczytać o dalszym definiowaniu misji flagowej do Jowisza itp a nie o jej projektowaniu. A teraz i to jest już utopione.

velo

  • Gość
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #67 dnia: Grudzień 23, 2011, 11:35 »
Ostatnio znalazłem informacje o japońskim projekcie MELOS: orbiter + 1-3 lądowniki marsjańskie
Projekt znajduje się chwilowo w bardzo początkowej fazie

Dokładniejsze szczegóły znalazłem w dokumencie z 2009 roku:
http://mepag.jpl.nasa.gov/meeting/mar-09/MELOS_at_MEPAG_March2009.pdf

W każdym razie misja została wymieniona 14 listopada na japońskiej prezentacji na sympozjum poświęconym Global Exploration Workshop
http://www.nasa.gov/exploration/about/isecg/ger-workshop.html

Misja wystartowałaby w roku 2016, 2018 albo 2020. Miałaby zająć się zbadaniem: historii atmosfery marsjańskiej, zjawisk pogodowych na marsie, oraz strukturą wewnętrzną oraz powierzchnią planety. Szczegóły wciąż są dopracowywane. Więcej znajdziecie w wymienionych linkach .

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #68 dnia: Grudzień 23, 2011, 18:53 »
He He Czyżby Japończycy myśleli o konkurencji dla Mars Orbitera z Chin?  ;) Mam nadzieję, że z tym projektem zajdą dalej niż Rosjanie z Fobos Gruntem czy sami Japończycy z Nozomi i Akatsuki. Myślę, ze na początek dobrze byłoby gdyby Japonii udała się misja orbitera a potem myśleć o lądownikach  ::) Jakoś Chińczykom bardziej ufam, ale życzę też powodzenia Japonii.... 

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #69 dnia: Grudzień 23, 2011, 19:42 »
Myślę, ze na początek dobrze byłoby gdyby Japonii udała się misja orbitera a potem myśleć o lądownikach  ::)

No właśnie, chociaż mogę się założyć, że Japończycy to i orbiterem mogliby wylądować na Marsie ;)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #70 dnia: Grudzień 23, 2011, 21:18 »
No właśnie, chociaż mogę się założyć, że Japończycy to i orbiterem mogliby wylądować na Marsie ;)

Może prędzej na Fobosie  ;)

velo

  • Gość
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #71 dnia: Styczeń 30, 2012, 17:10 »
Pojawiło się info o misji marsjańskiej made in India:

http://www.asianscientist.com/topnews/isro-indian-mission-to-mars-red-planet-2013/

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #72 dnia: Styczeń 30, 2012, 19:01 »
Pojawiło się info o misji marsjańskiej made in India:

http://www.asianscientist.com/topnews/isro-indian-mission-to-mars-red-planet-2013/

Super sprawa taki indyjski orbiter Marsa. Orbiter księżycowy Chandrayaan 1 im się niespecjalnie udał (o ile pamiętam miał problemy z utrzymaniem odpowiedniej temperatury), no ale misję swoja spełnił (w odróżnieniu do Phobos Grunt). Urządzonka proponowane do indyjskiej misji marsjańskiej są ciekawe, zwłaszcza detektor metanu, co może być pewną konkurencją dla Exo Mars 2016  ;) no i dla chińskiego orbitera Marsa. Tyle, że Chińczycy to mają większe doświadczenie z sondami, bo udał im się np. manewr zmiany orbit u takiego Changa 2  8) i na nich to właśnie bym bardziej liczył  ;) Ale będę kibicował również Hindusom i ile ich sonda wystartuje!

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #73 dnia: Luty 15, 2012, 09:33 »
Ostatnio wiele się mówi i narzeka o ucięciu funduszy na badania planetarne NASA w tym Mars Exploration Program. A tymczasem pewien kraj chce właśnie wybrać się na Marsa, niestety z tekstu nie wynika czy chodzi o loty bezzałogowe czy załogowe:
http://www.marsdaily.com/reports/Venezuela_Mars_mission_after_2030_999.html
 :P

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #74 dnia: Luty 15, 2012, 09:47 »
Ostatnio wiele się mówi i narzeka o ucięciu funduszy na badania planetarne NASA w tym Mars Exploration Program. A tymczasem pewien kraj chce właśnie wybrać się na Marsa, niestety z tekstu nie wynika czy chodzi o loty bezzałogowe czy załogowe:
http://www.marsdaily.com/reports/Venezuela_Mars_mission_after_2030_999.html
 :P

Najwyraźniej choroba Chaveza przebiega szybciej, niż przypuszczał, guz zaatakował już chyba mózg.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Sondy marsjańskie - misje planowane
« Odpowiedź #74 dnia: Luty 15, 2012, 09:47 »