Autor Wątek: Program Apollo (zbiorczo)  (Przeczytany 45734 razy)

0 użytkowników i 5 Gości przegląda ten wątek.

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 733
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Program Apollo (zbiorczo)
« Odpowiedź #60 dnia: Sierpień 29, 2016, 20:25 »
To ciekawe ale ja widze jej role jako programistki ktora wykonala swoja robote.
Natomiast jakos wyrazniej i bardziej 'bohatersko' widze role Steven Balesa ktory byl w centrum dowodzenia w Houston i to on musial w ciagu kilku sekund podjac decyzje czy mozna kontynuowac ladowanie z bledem 1202.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Program Apollo (zbiorczo)
« Odpowiedź #61 dnia: Sierpień 29, 2016, 21:43 »
Zgadza się, że Bales znalazł się w bardzo trudnej sytuacji.

Natomiast co wynika z tego artykułu, to że Hamilton była prekursorem nowego, obecnie oczywistego podejścia do programowania. Dzisiaj bardzo trudno takie stwierdzenie zweryfikować, gdyż wymagałoby to dogłębnej wiedzy o podejściu do programowania powszechnym latach 60. oraz stosowanym wówczas w najbardziej innowacyjnych firmach.

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Program Apollo (zbiorczo)
« Odpowiedź #62 dnia: Listopad 09, 2016, 21:07 »
Dziś mija 49 już rocznica pierwszego lotu rakiety SATURN V z bezzałogowa misją APOLLO 4. Test rakiety i modułu Apollo CSM przebiegł zgodnie z planem.



Pamiętam migawki z tego testu w Polskiej Kronice Filmowej, puszczane w kinach przed głównym seansem filmowym.

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Program Apollo (zbiorczo)
« Odpowiedź #63 dnia: Styczeń 16, 2017, 23:34 »
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Program Apollo (zbiorczo)
« Odpowiedź #63 dnia: Styczeń 16, 2017, 23:34 »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Program Apollo (zbiorczo)
« Odpowiedź #64 dnia: Kwiecień 01, 2017, 07:59 »
W tym roku mija 40 lat od czasu wyłączenia ostatnich stacji badawczych programu Apollo na Księżycu.
Powrót Ameryki na Księżyc zdaje się nabierać symboliczgo wymiaru.
W tym roku mija też 50 lat od tragicznego zainicjowania załogowego programu Apollo.

The last four operating stations (set up by Apollos 12 and 15 through 17) were finally turned off by NASA in 1977.

http://www.astronomytoday.com/exploration/apollo.html
https://www.seeker.com/apollo-nasa-anniversary-50-years-moon-landing-missions-2175405080.html

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Program Apollo (zbiorczo)
« Odpowiedź #65 dnia: Lipiec 23, 2017, 17:08 »
Środowisko księżycowe destrukcyjnie działa na pozostawione  flagi.

Writing in a July 2011 article for Smithsonian Air&Space magazine, lunar scientist Paul Spudis explains:

"Over the course of the Apollo program, our astronauts deployed six American flags on the Moon. For forty-odd years, the flags have been exposed to the full fury of the Moon's environment – alternating 14 days of searing sunlight and 100° C heat with 14 days of numbing-cold -150° C darkness. But even more damaging is the intense ultraviolet (UV) radiation from the pure unfiltered sunlight on the cloth (modal) from which the Apollo flags were made. Even on Earth, the colors of a cloth flag flown in bright sunlight for many years will eventually fade and need to be replaced. So it is likely that these symbols of American achievement have been rendered blank, bleached white by the UV radiation of unfiltered sunlight on the lunar surface. Some of them may even have begun to physically disintegrate under the intense flux.

"America is left with no discernible space program while the Moon above us no longer flies a visible U.S. flag. How ironic."

http://www.businessinsider.com/american-flags-moon-color-bleached-white-2017-4?IR=T

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Program Apollo (zbiorczo)
« Odpowiedź #66 dnia: Lipiec 24, 2017, 20:08 »
Potrzeba misji, która dostarczy nowe flagi na Księżyc! ;)

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Program Apollo (zbiorczo)
« Odpowiedź #67 dnia: Lipiec 30, 2017, 10:12 »
Kto ukradł księżycowe kamienie?
Piotr Cieśliński, AP 15 września 2009

Amerykanie nie mogą doliczyć się skał, które astronauci przywieźli ze Srebrnego Globu. Na czarnym rynku cena grama Księżyca sięga nawet miliona dolarów.

Afera wybuchła pod koniec sierpnia. Holenderskie muzeum narodowe odkryło, że księżycowy kamień w jego zbiorach wcale nie pochodzi z Księżyca. Eksperci orzekli, że to kawałek skamieniałego drzewa, a te - jak wiadomo - nigdy nie rosły na naturalnym satelicie Ziemi. Został podmieniony? Okaz od dawna wzbudzał podejrzenia, bo był rozmiaru dojrzałej śliwki, podczas gdy NASA rozdawała próbki wielkości ziarnka ryżu. Większe głazy Agencja trzyma w sejfach w centrum kosmicznym im. Johnsona w Houston w Teksasie oraz w bazie lotniczej Brooks w San Antonio. I wypożycza tylko do badań naukowych.

Z wypraw na Księżyc astronauci sprowadzili na Ziemię 2415 skał ważących w sumie blisko 382 kg. Kilkaset okruchów (ważących od 0,05 do 1,1 g) zatopiono w przezroczystym plastiku. Na początku lat 70. administracja prezydenta Nixona rozdawała je jako symbol amerykańskiego triumfu. Trafiły do blisko 130 krajów świata.

Gdy loty na Księżyc przerwano i stało się jasne, że przez długie dekady nikt tam nie wróci, księżycowe skały stały się niebotycznie drogie. I zaczęły kusić złodziei.

W 2002 r. okradziono sejf zawierający 285 g skał ze Srebrnego Globu, które NASA wyceniła na blisko 1 mln dol. (szybko je jednak odzyskano). Cztery lata wcześniej agentom udającym kolekcjonerów zaoferowano kupno fragmentu księżycowej skały za 5 mln dol.

Okazało się, że była to oryginalna pamiątkowa próbka, którą swego czasu Nixon podarował Hondurasowi. Jak trafiła na czarny rynek, nie wiadomo. To wtedy Amerykanie zaczęli tropić swoje księżycowe kamienie. Jak wynika ze śledztwa Josepha Gutheinza, agenta, który prowadził sprawę honduraskiej skały, nieznany jest los wielu kawałków. Ten podarowany Malcie skradziono w 2004 r. Nikaraguański zaginął w 1979 r., po dojściu sandinistów do władzy. Okruch, który był w rękach przywódcy Hiszpanii gen. Franco, zniknął po jego śmierci (wnuk twierdzi, że rodzina go nie sprzedawała). Tak samo rozpłynęła się księżycowa drobina należąca do przywódcy Rumunii Nicolae Ceausescu.

Księżycowe skały trafiły też do Polski.

Jedną z nich - dar załogi statku Apollo 11 - papież Paweł VI podarował kardynałowi Wojtyle, a ten w latach 70. przekazał kościołowi w Nowej Hucie. Do dziś znajduje się w drzwiczkach tabernakulum kościoła. Także olsztyńskie Planetarium może się pochwalić okruchem księżycowego gruntu.

Inny kamień był w Polsce przejazdem. Sprowadził go przez ambasadę USA słynny krakowski astronom Kazimierz Kordylewski w 1971 r. Jego ekspozycja w Muzeum Geologicznym wywołała takie zainteresowanie, że władze niemal natychmiast ją zamknęły - po donosie, że Kordylewski pokazuje emblematy wrogiego mocarstwa. Ten prezentował więc kamień w swoim mieszkaniu, do którego ustawiały się długie kolejki. - Tłumy przypominały pielgrzymkę do relikwii. Wszystko w atmosferze nadziei, że gdzieś tam jest inny świat. Mieszkanie zmieniło się w muzeum. Meble były pokryte niebieskimi prześcieradłami, a kamień stał na stole w jadalni, gdzie normalnie jedliśmy zupę i pierogi - wspominał jego syn Leszek.

Władze zgodziły się tylko na pokaz dla członków Polskiego Towarzystwa Astronautycznego. Dlatego każdy, kto chciał zobaczyć "autentyczny kamień z Księżyca", jak anonsowała prasa, musiał przy wejściu podpisać deklarację członkostwa. Liczba członków PTA wzrosła wtedy do tysięcy.

- To nie była drobina, ale kawałek wielkości pięści zabezpieczony szklanym kloszem - mówi Jerzy, drugi syn profesora Kordylewskiego. Co się z nim stało? - Wrócił do USA, o ile pamiętam, ojciec go tylko wypożyczył.

Gdzie zaś zniknął księżycowy kamień Holendrów, od którego zaczęła się cała wrzawa? Być może nigdy go nie było. Holenderskie muzeum dostało ten okaz w latach 90. w spadku po b. premierze Holandii Willemie Dreesie. Ten zaś dostał go od ambasadora USA w 1969 r., tuż po pierwszym locie na Księżyc.

Według wnuka Dreesa był on wtedy już prawie ślepy i głuchy: - Musiał nie dosłyszeć, co dostaje, może sam wymyślił pochodzenie kamienia.

http://wyborcza.pl/1,75399,7039007,Kto_ukradl_ksiezycowe_kamienie_.html

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Program Apollo (zbiorczo)
« Odpowiedź #68 dnia: Lipiec 30, 2017, 10:12 »
Zginął księżycowy okruch - dar od prezydenta Richarda Nixona
05-04-2012

Polski kawałek Księżyca, prezent od prezydenta USA Richarda Nixona, podarowany nam w 1973 r., przepadł jak kamień w wodę, informuje "Gazeta Wyborcza". A choć wygląda niepozornie, jest wart miliony dolarów.

Polska otrzymała w darze dwa księżycowe okruchy. Zostały przekazane ówczesnemu przewodniczącemu Rady Państwa prof. Henrykowi Jabłońskiemu. Losy jednego są znane. Pamiątkowa plakietka wraz z kamieniem z wyprawy Apollo 11 pojechała do planetarium w Olsztynie i można ją tam oglądać do dziś.

Ale drugi dar - z okruchem księżycowym przywiezionym przez załogę statku Apollo 17 - gdzieś się zapodział. Kancelaria Prezydenta odpowiada, że nie przechowuje żadnej próbki księżycowej.

Miejmy nadzieję, że nie wyrzucono go do śmieci, jak to się stało w Irlandii, pisze "GW", która przy okazji podaje, że przepadła prawie połowa okruchów podarowanych narodom świata. Jeden z nich - autentyczny - wręczony prezydentowi Hondurasu, za 5 mln dolarów oferował w jakiś czas potem pewien handlarz z Florydy.

https://wiadomosci.wp.pl/zginal-ksiezycowy-okruch-dar-od-prezydenta-richarda-nixona-6032750225507457a?ticaid=1e376

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Program Apollo (zbiorczo)
« Odpowiedź #69 dnia: Lipiec 30, 2017, 10:13 »
Księżycowe skały na Ziemi obracają się w pył
05-09-2015

Próbki gleby zebrane ponad 40 lat temu przez astronautów misji Apollo zaczynają się rozpadać. Destrukcyjnym czynnikiem jest ziemska atmosfera.

Naukowcy odkryli, że część cząsteczek gleb z 20 różnych próbek zebranych podczas misji Apollo i przechowywanych w różnych laboratoriach badawczych zmniejszyła się o ponad połowę od pierwszego pomiaru.

"Księżycowe cząstki dosłownie obracają się w pył" - można przeczytać w wynikach badania przeprowadzonego przez Bonnie Cooper z Uniwersytetu Hanyang w Korei Południowej.

Cząsteczki zanikają

Między 1969 a 1972 rokiem, podczas misji Apollo, astronauci zebrali 382 kg księżycowych skał i pyłu, które zostały sprowadzone na Ziemię. 83 procent tego materiału nie została przebadana i jest przetrzymywana w składzie azotowym w Centrum Lotów Kosmicznych imienia Lyndona B. Johnsona w Houston. Pozostałe 17 procent przeznaczono do badań w wielu różnych laboratoriach.

Naukowcy zmierzyli rozmiar cząstek za pomocą techniki dyfrakcji laserowej w latach 2007 i 2012, a wyniki porównali z pomiarami z 1970 roku przeprowadzonymi za pomocą sita. Różnice są niepokojące.

Z porównania wynika, że przeciętna zmiana wielkości sięga od 0,08 do 0,03 mm. Najstarsze dane mówią o rozmiarach cząstek między 0,09 i 1 mm. Dziś już tylko 17 procent cząstek jest tej wielkości.

Co jest przyczyną?

Według naukowców najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem rozpadu księżycowych skał jest działanie pary wodnej.
"Te zmiany strukturalne mogą wynikać z otwarcia porów lub tworzenia nowych powierzchni poprzez kruszenie materiału lub rozpad cząstek amorficznych" - piszą naukowcy.

Nowe wyniki wskazują na to, że próbki gleby księżycowej nie są krystalicznie czyste.

- Nie powinniśmy zakładać, że próbki gleby księżycowej z misji Apollo mogą reprezentować gleby w ich naturalnym środowisku, zwłaszcza jeśli zostały wystawione na działanie powietrza - powiedziała Cooper. - Na przykład moglibyśmy uznać, że znaleziona w próbce woda jest pochodzenia księżycowego, podczas gdy w rzeczywistości może być tylko wynikiem zakażenia - dodała.

Problem z przechowywaniem

- Na tej podstawie możemy przypuszczać, że nawet próbki zabezpieczone w azocie mogą być zagrożone skażeniem - stwierdziła Cooper. - Nie ma też żadnego znanego sposobu, aby przywrócić zdegradowane próbki do poprzedniego stanu.

Jak twierdzą naukowcy, aby skały kosmiczne pozostawały w niezmienionym stanie, powinny być przechowywane poza Ziemią.

http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/nauka,2191/ksiezycowe-skaly-na-ziemi-obracaja-sie-w-pyl,178106,1,0.html
https://www.space.com/30450-apollo-moon-soil-samples-disintegrating.html

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Program Apollo (zbiorczo)
« Odpowiedź #70 dnia: Sierpień 29, 2017, 01:37 »
Czas na prawną ochronę kulturalnego dziedzictwa ludzkości. W kosmosie [KOMENTARZ]
28 SIERPNIA 2017 Kamil Dobrowolski

(...) Obecnie najważniejszym dokumentem, którego głównym celem jest ochrona mających symboliczne znaczenie miejsc oraz obiektów znajdujących się w kosmosie są opublikowane przez NASA w 2011 r. wytyczne: NASA’s Recommendations to Space-Faring Entities: How to Protect and Preserve the Historic and Scientific Value of U.S. Government Lunar Artifacts. W tym ponad 90-stronnicowym opracowaniu zamieszczone zostało szczegółowe wyliczenie oraz określenie dokładnej lokalizacji najistotniejszych artefaktów związanych z przebiegiem misji Apollo. Zaliczone tutaj zostały nie tylko miejsca lądowania, ale także sprzęt oraz inne urządzenia, które wykorzystywane były przez astronautów podczas badań na powierzchni ziemskiego satelity. Dokument ten nie ma jednak charakteru prawnie wiążącego i nie może stanowić podstawy do odpowiedzialności, czy to o charakterze cywilnym czy karnym, która mogłaby grozić za naruszenie wytycznych w niej zamieszczonych. Wiele wskazuje jednak na to, że w przyszłości możliwe jest przyjęcie aktu prawnego, którego celem byłaby ochrona miejsca, gdzie dokonano największego kroku w historii ludzkości. (...)

http://www.space24.pl/653245,czas-na-prawna-ochrone-kulturalnego-dziedzictwa-ludzkosci-w-kosmosie-komentarz

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Program Apollo (zbiorczo)
« Odpowiedź #71 dnia: Listopad 09, 2017, 08:02 »
50 lat temu 4 listopada 1967 NASA upubliczniła plan lotów w ramach programu Apollo.
Rzeczywistość przerosła założenia. Już Apollo 7 poleciał z załogą , a Apollo 8 z załogą dokonał oblotu Księżyca.
Wg tego planu dopiero misja Apollo 15 miała się  zakończyć lądowaniem ludzi na Księżycu.
To były czasy, kiedy tak wiele można było dokonać w tak krótkim okresie.

50 Years Ago: Six Apollo Flights
Nov. 6, 2017



On November 4, 1967, NASA Associate Administrator for Manned Space Flight George Mueller released the planned schedule for Apollo missions to be flown in 1968 and 1969, leading to a lunar landing.  The announcement came just five days before the launch of Apollo 4, the first flight since the Apollo fire in January 1967 and the first unmanned flight of the Saturn 5 rocket.  The timetable was highly dependent on Apollo 4 and the assumed success of all subsequent missions.  Critical components of the scheme were the timely completion and delivery of the Command and Service Module (CSM) and especially of the Lunar Module (LM), at the time significantly behind schedule.  The plan outlined six Apollo flights in 1968 and five in 1969, a combination of unmanned tests and manned flights on both the Saturn 1B and Saturn 5 rockets.  The flights in 1968 would consist of:

Apollo 5 - first unmanned test of the LM in earth orbit
Apollo 6 - second unmanned flight test of the Saturn 5 and CSM
Apollo 7 - third unmanned test of the Saturn 5 and CSM
Apollo 8 - second unmanned flight test of the LM in earth orbit
Apollo 9 - first manned Apollo flight, a 10-day mission to qualify the CSM
Apollo 10 - first manned flight on the Saturn 5. This mission would provide first manned operation in space with both the CSM and LM, including crew transfer from CSM to LM and rendezvous and docking

The five flights in 1969 were planned as manned Saturn 5 missions, Apollo 11 through 15, with the first four as lunar mission development flights or lunar mission simulations.  It was thought that a lunar landing could be attempted on Apollo 15, or on one of the subsequent missions.   Events in 1968 were to dramatically alter this plan to meet President Kennedy’s goal of landing a man on the Moon before the end of the decade.

https://www.nasa.gov/feature/50-years-ago-six-apollo-flights
« Ostatnia zmiana: Grudzień 17, 2017, 00:03 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Program Apollo (zbiorczo)
« Odpowiedź #72 dnia: Listopad 10, 2017, 18:38 »
Astronauci  programu Apollo w 50-lecie swoich treningów księżycowych na Islandii ponownie odwiedzili ten kraj.

Apollo astronauts revisit training area in Iceland and explore a new lava flow
BY ÖRLYGUR HNEFILL · JULY 21, 2015


The astronauts and Armstrong family traveled in an original Mercedes Benz bus from the company that took care of the transport in 1965 and 1967. The driver this time is the grandson of the driver on the original field excursions. (Photo: Völundur)

Fifty years ago this month, a group of Apollo astronauts arrived in Iceland for a week of geology training. A second field trip was made in 1967. For two weeks in July 2015, astronauts from these groups have again spent time in Iceland, revisiting the same training areas and other natural phenomena found on the island, located in the middle of the North Atlantic Ocean.

During this latest visit to Iceland, the astronauts also got the chance to explore the new lava flow at Holuhraun, the site of a volcanic eruption which began on 29 August 2014, lasted for some six months and produced a lava flow of more than 33 square miles, the largest in Iceland since 1783. (...)


Neil Armstrong’s grandchildren unveil the Astronaut Monument in Húsavík. (Photo: Gaukur)

http://www.explorationmuseum.com/2015/07/astronauts-revisit-training-area-and-explore-a-new-lava-flow/

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Program Apollo (zbiorczo)
« Odpowiedź #73 dnia: Grudzień 16, 2017, 10:54 »
Portrety astronautów - uczestników wszystkich dziewięciu wypraw księżycowych programu Apollo:



Portrety astronautów, którzy chodzili po Księżycu (zdjęcia tych którzy odeszli, są w odcieniu szarości.)


Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Program Apollo (zbiorczo)
« Odpowiedź #74 dnia: Grudzień 16, 2017, 23:55 »
Do sprzedaży trafiła limitowana edycja wina 'Moonwalker' sygnowana przez 3. pilotów LM.

'Spirit' of Apollo: Museum launches sale of astronaut-signed 'Moonwalker' wine


The Cosmosphere space museum in Kansas and Holman Cellars have introduced "Moonwalker" wine featuring bottles autographed by three Apollo astronauts who explored the moon. (Cosmosphere)

December 14, 2017 — A Kansas space museum is giving new meaning to the "spirit of Apollo" with the offer of a new boutique wine.

The Cosmosphere in Hutchinson, Kansas, a museum and education center dedicated to sharing the history of space exploration, has partnered with Holman Cellars, a family-run micro-winery in Napa Valley, to introduce Moonwalker wine. The 2015 Cabernet Sauvignon is available in labeled bottles with engraved, digitized or authentic autographs of Apollo astronauts who explored the moon almost 50 years ago.

"Wine commemorating three of the living astronauts who walked on the moon is available just in time for holiday gift giving to your favorite Apollo-era enthusiast!" the museum announced on Thursday (Dec. 14).

The limited edition Moonwalker wine has the signature of approval of Alan Bean, Charlie Duke and Harrison Schmitt, the fourth, tenth and twelfth humans to step foot onto the moon. Bean flew on Apollo 12 in November 1969, Duke on Apollo 16 in April 1972 and Schmitt landed on Apollo 17 in December 1972. All three were their Apollo mission's lunar module pilot.  (...)
http://www.collectspace.com//news/news-121417a-moonwalker-wine-cosmosphere.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Program Apollo (zbiorczo)
« Odpowiedź #74 dnia: Grudzień 16, 2017, 23:55 »