Autor Wątek: Mars Rover 2020 Perseverance  (Przeczytany 372437 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 06, 2012, 09:02 »
Obrazek cudny, tylko to co wygląda na MAV nie jest przypadkiem wiertłem  ;D Poza tym z jakiej stronki on pochodzi?

Cieszę się, że MSL2 ma być napędzany RTG (o ile znów plany się nie pozmieniają). Z drugiej strony szkoda, że nie jest planowany do pełnienia roli MAX-C. Jeśli rzeczywiście drugi MSL ma być prekursorem MSL to samą misję myślę wyznaczyłbym na 2030 rok  :P
MSL2 z RTG na pokładzie jak ulał pasuje do roli MAXA-C. RTG daje mi niezależność o jakiej marzyć może tylko łazik z panelami słonecznymi. Jest duże prawdopodobieństwo, że łazik z RTG wytrzyma nawet dekadę na powierzchni Marsa. Szkoda, że tej możliwości nie biorą (przynajmniej tego nie widzę) planiści z NASA przy planach z MSL.
MSL2 mógłby zbierać próbki i czekać na przybycie MSR LANDER nawet do 2030 roku..... Po co jeszcze raz wykładać koszty i budować jeszcze jednego łazika do misji MSR skoro MSL2 jest idealnym wyjściem?  :)


Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 733
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 06, 2012, 09:25 »
Szkoda, że tej możliwości nie biorą (przynajmniej tego nie widzę) planiści z NASA przy planach z MSL.
A skąd wiesz ze nie biorą, ja czytam pewnie to samo co ty i interpretuje to zupełnie inaczej, takie możliwości brane sa pod uwagę, pełna definicja tej misji bedzie dopiero gotowa w przyszłe lato. Tak jak to dobrze ujął Air Q, caching nie jest pewny ale nie znaczy ze został wykreślony na dobre.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 06, 2012, 10:24 »
Przy okazji ostatniej dyskusji o Zubrinie znalazłem taki rendering, uwagę zwraca oczywiście MAV:

Te panele baterii fotowoltaicznych wyglądają w tym przypadku co najmniej dziwacznie, przy tego typu wielkości łazikach powinno się odstępować od pomysłów z zasilaniem słoneczkiem. Tego typu rozwiązanie to co najwyżej klasa Phoenix itp. "Trabant 2020" to bedzie po prostu zmodyfikowany / zmodernizowany MSL, no i moze uzyja w koncu te zoom'y w kamerach.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 06, 2012, 10:59 »
Obrazek cudny, tylko to co wygląda na MAV nie jest przypadkiem wiertłem  ;D Poza tym z jakiej stronki on pochodzi?
Znalazłem na tym ciekawym (choć hiszpańskim) blogu:
http://danielmarin.blogspot.com.es/2012/12/un-curiosity-20-para-2020.html
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 06, 2012, 10:59 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 09, 2013, 21:06 »
Trwa właśnie konferencja audio dotycząca misji MSL 2.
Grafiki można zonbaczyć tutaj:
http://www.nasa.gov/mars/telecon20130709/
a dokument jest tutaj:
http://mars.nasa.gov/files/m2020/SDT_July2013.zip (dwa dokumenty, jeden ma 154 strony). :)

Scorus

  • Gość
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 10, 2013, 10:13 »
Widzę, że ma mieć RTG zamiast śmiesznych ultraflexów :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 17, 2014, 18:00 »
Czy już wiadomo , czy MSL2 zostanie wyposażony w sprzęt ( pojemnik ) na próbki , żeby go wykorzystać do późniejszego powrotnika z próbkami?  ( były takie pomysły podczas pierwszych wstępnych analiz co do sprzętu na ten łązik)

Na razie ma miejsce wybieranie instrumentów naukowych, jakie zabierze Mars Rover 2020 (MSL 2). Wiec poczekajmy do czasu rozstrzygnięcia tego etapu planowania tej misji  ;)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 17, 2014, 21:10 »
Prośba do Moderatora o zmianę postu na Mars Rover 2020, jak to brzmi na listach misji NASA:
http://www.jpl.nasa.gov/missions/mars-2020/
 :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 30, 2014, 22:38 »
Jutro NASA ogłosi selekcję instrumentów do tego łazika. Będzie ciekawie i na NASA TV!

http://www.nasa.gov/press/2014/july/nasa-to-announce-mars-2020-rover-instruments

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 01, 2014, 09:37 »
No i ogłosiła:
http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?release=2014-251

he selected payload proposals are:

- Mastcam-Z, an advanced camera system with panoramic and stereoscopic imaging capability with the ability to zoom. The instrument also will determine mineralogy of the Martian surface and assist with rover operations. The principal investigator is James Bell, Arizona State University in Tempe.

- SuperCam, an instrument that can provide imaging, chemical composition analysis, and mineralogy. The instrument will also be able to detect the presence of organic compounds in rocks and regolith from a distance. The principal investigator is Roger Wiens, Los Alamos National Laboratory, Los Alamos, New Mexico. This instrument also has a significant contribution from the Centre National d'Etudes Spatiales,Institut de Recherche en Astrophysique et Plane'tologie (CNES/IRAP) France.

- Planetary Instrument for X-ray Lithochemistry (PIXL), an X-ray fluorescence spectrometer that will also contain an imager with high resolution to determine the fine scale elemental composition of Martian surface materials. PIXL will provide capabilities that permit more detailed detection and analysis of chemical elements than ever before. The principal investigator is Abigail Allwood, NASA's Jet Propulsion Laboratory (JPL) in Pasadena, California.

- Scanning Habitable Environments with Raman & Luminescence for Organics and Chemicals (SHERLOC), a spectrometer that will provide fine-scale imaging and uses an ultraviolet (UV) laser to determine fine-scale mineralogy and detect organic compounds. SHERLOC will be the first UV Raman spectrometer to fly to the surface of Mars and will provide complementary measurements with other instruments in the payload. The principal investigator is Luther Beegle, JPL.

- The Mars Oxygen ISRU Experiment (MOXIE), an exploration technology investigation that will produce oxygen from Martian atmospheric carbon dioxide. The principal investigator is Michael Hecht, Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, Massachusetts.

- Mars Environmental Dynamics Analyzer (MEDA), a set of sensors that will provide measurements of temperature, wind speed and direction, pressure, relative humidity and dust size and shape. The principal investigator is Jose Rodriguez-Manfredi, Centro de Astrobiologia, Instituto Nacional de Tecnica Aeroespacial, Spain.

- The Radar Imager for Mars' Subsurface Exploration (RIMFAX), a ground-penetrating radar that will provide centimeter-scale resolution of the geologic structure of the subsurface. The principal investigator is Svein-Erik Hamran, Forsvarets Forskning Institute, Norway.


Ja cieszę się, że wreszcie leci eksperyment ISRU oraz sprzęt do pobierania i kolekcjonowania próbek :) No i , że na Marsa tym razem nie polec kwiatki  ;) ;)

Offline NilQ

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpień 01, 2014, 17:17 »
- The Mars Oxygen ISRU Experiment (MOXIE), an exploration technology investigation that will produce oxygen from Martian atmospheric carbon dioxide. The principal investigator is Michael Hecht, Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, Massachusetts.
To brzmi ciekawie :)

Mam też nadzieję, że Hiszpanie bardziej postarają się przy stacji pogodowej, bo aktualnie REMS od samego początku ma problemy z wiatrem i wilgotnością.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpień 01, 2014, 19:45 »
Naprawdę ciekawa selekcja instrumentów i eksperymentów. W załączniku jedna z grafik opublikowanych przez NASA razem z informacją o instrumentach. Co ciekawe, w 3 z 7 instrumentów jest mniejszy lub większy lub całkowity udział Europy!

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpień 02, 2014, 00:32 »
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline KonradL

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 627
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpień 02, 2014, 10:29 »
W jakiej technice takie cuda sie robi? Jakis zgrubszy odlew a pozniej frezowanie?

PS. ciekawe jakie kółka zamontuja w MR2020 ;)

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 02, 2014, 12:02 »
W jakiej technice takie cuda sie robi? Jakis zgrubszy odlew a pozniej frezowanie?

PS. ciekawe jakie kółka zamontuja w MR2020 ;)

No.. kółka to będzie zasadnicza sprawa, przynajmniej po tym jakie delikatniusie zamontowano w Curiosity. Ciekawe jak postarają się maksymalnie przedłużyć żywotność materiału. MSL ma już niezle "dziury " po jeździe w dość łatwym terenie, a na horyzoncie już teren o wiele trudniejszy do przebrniecia....
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 02, 2014, 12:02 »