Autor Wątek: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)  (Przeczytany 107363 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« dnia: Grudzień 16, 2016, 20:19 »
http://www.esa.int/Our_Activities/Human_Spaceflight/Proxima/Spacewalk_for_Thomas_Pesquet

Cytuj
SPACEWALK FOR Thomas Pesquet

16 December 2016

ESA astronaut Thomas Pesquet will be the 11th European to perform a spacewalk when he ventures outside the International Space Station next month.

Lasting up to seven hours on 13 January, its goal is to ensure the power supply of the International Space Station from the 2500 sq m of solar panels.

The Station commander, Shane Kimbrough, will lead the spacewalk, accompanied by Thomas.

At NASA’s mission control in Houston, ESA astronaut Luca Parmitano will direct the duo as lead communicator – a recognition of ESA’s expertise in Station operations.

Luca is an experienced spacewalker himself, undertaking two sorties during his six-month mission in 2013.

Luca will guide the pair in space through their complex tasks, offering radio support.

Two January spacewalks are needed as part of an upgrade to replace older-technology batteries with newer lithium-ion designs. Batteries store power for supplying the Station as it flies through Earth’s shadow.

Adapter plates that arrived on Japan’s HTV cargo ferry this week will be moved to an external platform by the Station’s robotic arm before the spacewalk.

When Shane and Thomas head outside, they will collect the adapters, install them, and reattach the batteries.

Preparations for these complex operations started well in advance, Thomas noted on his Facebook page: “We have started well in advance to prepare for the spacewalks of January. It is a lot of work to service the suits and get them ready, get familiar with the choreography and prepare the tools and equipment. Not even mentioning the thousands of hours of work for all the personnel on the ground.”

More detailed information about the spacewalk will be provided on the Proxima mission blog and in a NASA media conference on 4 January.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 16, 2016, 20:22 wysłana przez mss »
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 16, 2016, 20:46 »
Chyba już czas na stworzenie wątku o ISS w 2017 roku. Ta informacja o spacerze z pewnością będzie jedną z pierwszych! :)

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 17, 2016, 18:20 »
Bardzo dobry pomysł ;)

Pierwszy spacer ma się jednak odbyć tydzień wcześniej 6 stycznia 2017 i mają w nim wziąć udział astronauci amerykańscy Shane Kimbrough (3ci spacer) i Peggy Whitson (7my spacer).
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 21, 2016, 19:21 »
Oto najnowszy dostępny FPIP z 17.11.2016:

http://lk.astronautilus.pl/temp/neo/FPIP_11-16-2016.jpg  ;D
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 21, 2016, 19:21 »

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 22, 2016, 21:55 »
Wg informacji ze strony Roskosmosu: http://www.roscosmos.ru/23056/
następny rosyjski spacer kosmiczny WKD-43 mają odbyć w nowych skafandrach Orłan MKS Fiodor Jurczychin i Siergiej Riazanskij. Jest on zaplanowany na sierpień 2017 roku.
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 22, 2016, 22:02 »
Wg informacji ze strony Roskosmosu: http://www.roscosmos.ru/23056/
następny rosyjski spacer kosmiczny WKD-43 mają odbyć w nowych skafandrach Orłan MKS Fiodor Jurczychin i Siergiej Riazanskij. Jest on zaplanowany na sierpień 2017 roku.

Oczywiście skafandrów tych jeszcze nie ma na stacji, pierwszy egzemplarz "poległ" podczas ostatniego startu Progressa.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 22, 2016, 22:09 »
Na pokładzie zniszczonego statku transportowego Progress MS-04 wśród 2442kg ładunku znajdował się nowy rosyjski skafander Orłan MKS №0930003. Następny Progress MS powinien dostarczyć pierwszy skafander tego typu na MSK.

Jeden ma być dostarczony na MSK na pokładzie statku Progress MS-05, a drugi w kolejnym Progress MS-06.
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 22, 2016, 22:36 »
Wg informacji ze strony Roskosmosu: http://www.roscosmos.ru/23056/
następny rosyjski spacer kosmiczny WKD-43 mają odbyć w nowych skafandrach Orłan MKS Fiodor Jurczychin i Siergiej Riazanskij. Jest on zaplanowany na sierpień 2017 roku.

Oczywiście skafandrów tych jeszcze nie ma na stacji, pierwszy egzemplarz "poległ" podczas ostatniego startu Progressa.

Rozumiem, że w razie czego ten spacer może się odbyć w we wcześniejszej edycji Orłanów?

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 22, 2016, 22:44 »
Zrozumiałem z tego artykułu, że wersja MKS ma mieć lepsze sterowanie parametrami skafandra za pomocą wbudowanego komputerka. Ma też mieć większą żywotność niż poprzednik - do 20 EVA zamiast 15.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 22, 2016, 22:47 »

Rozumiem, że w razie czego ten spacer może się odbyć w we wcześniejszej edycji Orłanów?

Formalnie skafandry wersji MK są przygotowane na 15 sesji prac w próżni. Na ISS są trzy skafandry tego typu (numery seryjne 4, 5 i 6). Mają one na koncie odpowiednio 16, 13 i 15. Zatem bez naciągania procedur nie da rady.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2016, 22:51 wysłana przez astropl »
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 22, 2016, 22:50 »
Przy okazji aktualnie na pokładzie MSK znajdują się 3 skafandry typu Orłan MK o №1170004, №1080005 i №1080006, które były wykorzystane do odpowiednio 16, 13 i 15 wyjść poza stację.

Skafandry Orłan MK już są poza okresem gwarancyjnym!
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 22, 2016, 22:52 »
Zrozumiałem z tego artykułu, że wersja MKS ma mieć lepsze sterowanie parametrami skafandra za pomocą wbudowanego komputerka. Ma też mieć większą żywotność niż poprzednik - do 20 EVA zamiast 15.

Tak się składa, że w najbliższym LAI będzie mój artykuł na temat rosyjskich skafandrów :) MKS ma mieć warstwę hermetyczną z poliuretanu, zamiast gumy, co spowoduje, że będzie lżejsza (sama warstwa, bo skafandrowi przybędzie kilka kilogramów) i wytrzymalsza - 20 zamiast 15 wyjść.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 22, 2016, 23:01 »
Pytanie: co się stanie zatem, jeśli po rosyjskiej stronie stacji dojdzie do jakiejś awarii - ot zepsuje się jakiś wihajster, który może przeszkodzić w cumowaniu. Kto wówczas wyjdzie na naprawcze EVA? Z tego co czytam, to wynika, że w obecnej konfiguracji mogą to być Amerykanie...

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 22, 2016, 23:04 »
Pytanie: co się stanie zatem, jeśli po rosyjskiej stronie stacji dojdzie do jakiejś awarii - ot zepsuje się jakiś wihajster, który może przeszkodzić w cumowaniu. Kto wówczas wyjdzie na naprawcze EVA? Z tego co czytam, to wynika, że w obecnej konfiguracji mogą to być Amerykanie...

Prosta sprawa - wyjdą Rosjanie w pogwarancyjnych Orłanach-MK (no, jeden jest jeszcze na gwarancji).
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 01, 2017, 12:01 »