Ankieta

Kiedy pierwszy start orbitalny Starship?

Do końca stycznia 2020
2 (8.3%)
Do końca 2020
7 (29.2%)
Do końca 2021
7 (29.2%)
Do końca 2022
1 (4.2%)
2023-2024
5 (20.8%)
2025-2030
2 (8.3%)
po 2030
0 (0%)

Głosów w sumie: 24

Głosowanie skończone: Sierpień 06, 2019, 10:15

Autor Wątek: BFR / ITS / MCT / Starship  (Przeczytany 1136854 razy)

0 użytkowników i 20 Gości przegląda ten wątek.

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3761
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2760 dnia: Październik 23, 2020, 10:55 »
Fajny pomysł z makietą lądownika księżycowego oraz baru w Starshipie.

Bar nie będzie w Starshipie tylko na górze High Bay.

Offline eRKa

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 200
  • Windą do nieba :)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2761 dnia: Październik 23, 2020, 12:03 »
Właśnie nos wisi około 20 cm od podstawy na tle zachodzącego słońca

 wspaniały widok....
Wreszcie po roku mamy ten sam widok po MK1 :)

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2762 dnia: Październik 23, 2020, 14:53 »
Nie wspominajmy już lepiej tego pierwszego egzemplarza z tektury i sklejki powleczonego sreberkiem po czekoladkach :)  Tutaj mamy raczej pełnoprawną wersję, która powinna za niedługi czas pofrunąć na 15 km i - oby - w całości powrócić na Ziemię. Przede wszystkim interesować mnie będzie faza końcowa testu czyli moment podejścia do lądowania...czy to wogóle wypali, przynajmniej za pierwszym razem...
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Tantal

  • Kościoła Latających Bojlerów
  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 770
  • per aspera ad astra
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2763 dnia: Październik 23, 2020, 15:47 »
To zależy Station, co rozumiesz przez słowo "wypali" ;)

Wydawało mi się jak statek był w częściach, że po złożeniu nadal będzie wyglądał jak konserwa wojskowa. A tymczasem, no, dość imponująco.

Ciekawe czemu wymieniają silniki? Czyżby jednak coś poszło nie tak przy teście statycznym? Na NSFie były dyskusje o jakichś dziwnych hukach/dźwiękach pod koniec odpalenia silników przy teście. Może wydarzyło się jednak coś non-nominal i wolą spróbować z innymi egzemplarzami...

Teraz jeszcze trochę czasu na integrację kapelusza z rdzeniem - ciekawe ile im z tym zejdzie, ale patrząc na ich tempo to pewnie nie więcej jak kilka dni. Potem jeszcze raz odpalenie silników i ....


Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2763 dnia: Październik 23, 2020, 15:47 »

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2764 dnia: Październik 23, 2020, 16:07 »
Jeżeli lądowanie będzie miało taki profil jak przy schodzeniu z orbity to będzie najtrudniejszym elementem przy najbliższym skoku. Chciałbym bardzo żeby im wyszło za pierwszym razem ale realistycznie patrząc to szanse na to nie są zbyt duże chyba.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2765 dnia: Październik 26, 2020, 07:17 »
Podsumowanie ostatniego tygodnia


Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3761
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2766 dnia: Październik 27, 2020, 00:09 »
SN8 uwolniony od dźwigu.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2767 dnia: Październik 27, 2020, 08:02 »
Nie sprawdziłem, przyznaję, ale koledzy zapewne wiedzą, czy SpaceX planuje lądować "ósemką" w rejonie miejsca startu? Czy lądowisko  ma być tym samym, na którym swój skok kończyła 5-tka i 6-tka? Jeśli tak - to mocno to ryzykowne szczerze mówiąc. W razie wiecie - "jebut-nomalii" - może nieźle przecież ucierpieć cała infrastruktura kompleksu, a tam ostatnio kolejny namiot przy namiocie, silos przy silosie i mnóstwo różnej maści kontenerów, budyneczków.
« Ostatnia zmiana: Październik 27, 2020, 08:53 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2768 dnia: Październik 27, 2020, 08:58 »
Nie sprawdziłem, przyznaję, ale koledzy zapewne wiedzą, czy SpaceX planuje lądować "ósemką" w rejonie miejsca startu? Czy lądowisko  ma być tym samym, na którym swój skok kończyła 5-tka i 6-tka? Jeśli tak - to mocno to ryzykowne szczerze mówiąc. W razie wiecie - "jebut-nomalii" - może nieźle przecież ucierpieć cała infrastruktura kompleksu, a tam ostatnio kolejny namiot przy namiocie, silos przy silosie i mnóstwo różnej maście kontenerów.

Na ile się orientuje to tak. Chyba nie mają innego miejsca. Tam poza tym nowym namiotem nie mają żadnego innego. A on jest chyba tylko tymczasowym magazynem. W pobliżu stanowiska startowego są zbiorniki z tlenem i paliwem ale platforma do lądowania jest bardziej oddalona. Idealne to widać na nagraniu poniżej (polecam zobaczyć bo jest naprawdę świetnie cały kompleks pokazany i opisany) gdzieś koło 6:20. W ogóle to nagranie dopiero uświadamia jak duże jest to przedsięwzięcie.
Co do samego lotu, wydaje mi się, że będą się starali jak największą jego część spędzić nad wodą.




EDIT: Przy okazji, od środy planowane są zamknięcia dróg więc wtedy powinny się zacząć testy. Gdzieś widziałem plotkę, że jak wszystko pójdzie dobrze to lot może być nawet w przyszłym tygodniu.
« Ostatnia zmiana: Październik 27, 2020, 09:02 wysłana przez wini »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2769 dnia: Październik 27, 2020, 10:16 »
Wiesz, mnie już bardziej zastanawia czy mimo wszystko nie powinni (próbować) lądować w dużo większej odległości od kompleksu (wiem, kwestia miejsca), ale wystarczy sobie przecież wyobrazić taki, czarny scenariusz, że SN-8 schodzi z planowej ścieżki podejścia do lądowania i z całym impetem wlatuje w tę infrastrukturę ze zbiornikami tudzież pozostałymi elementami wyposażenia. Przecież po czymś takim może być niezłe pobojowisko... Podziwiam w tym momencie SpaceX za ....nie wiem...odwagę? poczucie pewności dobrze wykonanej roboty? ....
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3761
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2770 dnia: Październik 27, 2020, 11:46 »
Ciekawe kiedy ma się odbyć ta zapowiadana prezentacja Muska na temat Starshipa. Miał być październik, jest już końcówka a tu cisza... Ktoś coś wie?

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2771 dnia: Październik 27, 2020, 12:46 »
Ciekawe kiedy ma się odbyć ta zapowiadana prezentacja Muska na temat Starshipa. Miał być październik, jest już końcówka a tu cisza... Ktoś coś wie?

To jest z przed paru dni z twittera:
https://www.reddit.com/r/spacex/comments/jguuqc/elon_musk_on_twitter_regarding_starship/

wychodzi, że z prezentacji zostanie tylko update informacji na stronie internetowej, ale fajnie byłoby jakby Tim Dott faktycznie dał rade zrobić wywiad w Boca.

Wiesz, mnie już bardziej zastanawia czy mimo wszystko nie powinni (próbować) lądować w dużo większej odległości od kompleksu (wiem, kwestia miejsca), ale wystarczy sobie przecież wyobrazić taki, czarny scenariusz, że SN-8 schodzi z planowej ścieżki podejścia do lądowania i z całym impetem wlatuje w tę infrastrukturę ze zbiornikami tudzież pozostałymi elementami wyposażenia. Przecież po czymś takim może być niezłe pobojowisko... Podziwiam w tym momencie SpaceX za ....nie wiem...odwagę? poczucie pewności dobrze wykonanej roboty? ....
Tylko gdzie? Mają co mają i z tym pracują. Nowe miejsce to nowe prace i co gorsza nowe pozwolenia. Myślę że sam kompleks jest raczej bezpieczny, to jakieś 3km od stanowiska startowego, chyba w przeciwnym kierunku niż będzie lot. Ryzyko zawsze jakieś będzie, choćby przy startowaniu i wznoszeniu, można je tylko minimalizować ale nie da się go uniknąć. Co do lądowania to podejrzewam że w razie zejścia z trajektorii to albo będzie odskok w kierunku oceanu (tak jak to robi F9) albo dezintegracja. Tak naprawdę bardzo zależy od profilu lotu, nie wiemy co wymyślili więc ciężko oceniać.

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3761
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2772 dnia: Październik 27, 2020, 15:27 »
Zapewne po testach naziemnych, na parę dni przed planowanym lotem na stronie FAA pojawi się TFR, czyli informacja o zakazie lotów w rejonie lotu testowego.

Offline Tantal

  • Kościoła Latających Bojlerów
  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 770
  • per aspera ad astra
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2773 dnia: Październik 27, 2020, 16:10 »
Do skoku naprawdę nie zostało wiele. Jeszcze tylko static fire z ssaniem paliwa z dziobowych zbiorników (nie wiedziałem o tym elemencie szacując wcześniej start na ostatnią dekadę października). Pewnie kilka dni licząc jakieś scruby, np. do końca tego tygodnia i w przyszłym tygodniu lot.

Tak jak wini pisze - ryzyko zawsze jakieś będzie. Skoro przy SN5 i SN6 wyszło dobrze, to miejmy nadzieję i teraz. Najwyraźniej czują się na tyle pewnie, że nie chcą powtarzać prób lądowania nad oceanem jak z Falconami. W końcu system finalnie ma przewozić ludzi, którzy mają przeżyć ten szalony manewr podchodzenia do ziemi z balansowaniem jak przy spacerze na linie.

Czy na prezentację nie jest szykowana wersja pomalowanego na biało dzioba symulującego lądownik księżycowy?


Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3761
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2774 dnia: Październik 27, 2020, 16:28 »
Czy na prezentację nie jest szykowana wersja pomalowanego na biało dzioba symulującego lądownik księżycowy?

Wygląda na to, że prezentacja odwołana. Zamiast niej ma być raport na stronie.
« Ostatnia zmiana: Październik 27, 2020, 16:30 wysłana przez artpoz »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2774 dnia: Październik 27, 2020, 16:28 »