Autor Wątek: Jowisz (zbiorczo)  (Przeczytany 97082 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Scorus

  • Gość
Jowisz (zbiorczo)
« dnia: Lipiec 15, 2010, 05:51 »
19 lipca 2009r na Jowiszu odkryty został ślad impaktu małej planetoidy lub kkomety. Pisał o tym Maquis na naszej stronie:
http://www.kosmonauta.net/index.php?option=com_content&view=article&id=611:jupiter-impact&catid=48:cat-jowisz&Itemid=65

Był on następnie badany za pomocą największych teleskopów, głównie w zakresie bliskiej podczerwieni.

Teleskop Keck II wykonał obserwacje tego utworu już 20 lipca. Zostały wtedy przerwane poszukiwania planety Fomalhaut b, okrążającej gwiazdę Fomalhaut położoną w odległości 25 lat świetlnych w gwiazdozbiorze Ryby Południowej. Obserwacje wykonane w podczerwieni pokazały, że plama jest bardzo wyraźna w tym zakresie widma. To wskazuje, że w jej obrębie, w bardzo wysokiej części atmosfery występują aerozole. Były one również obecne w śladach zderzenia fragmentów komety Shoemaker-Levy 9 15 lat temu. Dzięki temu nowa plama jest powszechnie uważana za ślad po zderzeniu.

Teleskop Gemini North obserwował Jowisza 22 lipca. Wykonał obserwacje bardzo szybko, już po 24 godzinach od złożenia propozycji. Dzięki wysokiej rozdzielczości kątowej obrazy uwidoczniły strukturę tej plamy. Okazała się ona podobna do większych miejsc zderzenia fragmentów komety Shoemaker-Levy 9. Obserwacje w podczerwieni pozwoliły na badania wpływu impaktu na górną atmosferę planety. Rejestrując promieniowanie o długości fali 18 mikronów mierzono temperaturę górnej części atmosfery. Miejsce zderzenia okazało się znacznie cieplejsze od otoczenia.

Gemini North wykonał badania za pomocą systemu obrazującego i spektrometru MICHELLE. Obrazy zostały uzyskane przy 7 długościach fali w zakresie 8 - 18 mikronów. Dwa z nich (8.7 i 9.7 mikrona) zostały złożone w obraz barwny.

Z użyciem obrazów z pozostałych kanałów możliwe będą badania wpływu impastu na temperaturę, koncentrację amoniaku i skład aerozoli w górnej części atmosfery.

http://www.gemini.edu/node/11300
http://keckobservatory.org/index.php/news/jupiters_adds_a_feature/
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 21, 2012, 20:17 wysłana przez Scorus »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Jowisz (zbiorczo)
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 03, 2010, 13:44 »
Informacja sprzed tygodnia, ale jednak niesamowita, czy to nasze metody obserwacyjne tak się polepszyły czy może jednak rzeczywiście częstotliwość tych zjawisk ostatnio wzrosła? ;)

Kolejne uderzenie w Jowisza!

Król planet ponownie został ugodzony! Błysk światła towarzyszący temu wydarzeniu został zarejestrowany niezależnie przez dwóch astronomów amatorów z Japonii. Jest to już trzecie tego typu zjawisko w przeciągu 13 miesięcy, co dodatkowo zmusza do refleksji nad częstotliwością ich występowania, ostatnio zdawać by się mogło - dużo większą.

Błysk światła wywołany impaktem nieznanego ciała w powierzchnię piątej planety naszego Układu Słonecznego, został zarejestrowany na materiale wideo przez japońskiego obserwatora Masayuki Tachikawa z Kumamoto (Japonia) o godzinie 18:22 UT 20 sierpnia 2010 roku. Uderzenie w Jowisza potwierdził później kolejny astronom obserwator - Aoki Kazuo z Tokio (także Japonia). Dystans dzielący oba miejsca obserwacji (800 km) pozwala wykluczyć zjawiska ze źródłem w atmosferze naszej planety.


Rejestracja opisywanego zjawiska - Masayuki Tachikawa.

Naukowcy potwierdzają, że ponownie - tak jak po ostatnim podobnym wydarzeniu z 3 czerwca w tym roku - nie ukazały się żadne widoczne ślady tego uderzenia. Za pewien wyznacznik dotychczas traktowano uderzenia fragmentów komety Shoemaker-Levy 9, która 'wpadła' na Jowisza w 1994 roku, pozostawiając na powierzchni przez dłuższy okres czasu pewne 'blizny', w postaci ciemnych obłoków chmur.

Poprzednie dwa zarejestrowane uderzenia miały miejsce 3 czerwca w tym roku oraz 19 lipca w 2009 roku.

O godzinie 22:31 CEST 3 czerwca 2010 roku australijski astronom-amator Anthony Wesley zarejestrował na materiale wideo nagranym za pomocą swojego teleskopu, dwu sekundowy błysk światła na tarczy Jowisza. Rejestrację tego samego zjawiska na wideo potwierdził także niedługo później obserwator Chris Go z Filipin. Wesley był tymczasem także odkrywcą znanego już na całym świecie impaktu na Jowiszu, który miał miejsce w lipcu zeszłego roku.

W przeszłości pojawiały się już w atmosferze Jowisza charakterystyczne ciemne smugi pouderzeniowe, chociażby w czasie gdy cała seria fragmentów komety Shoemaker-Levy 9 uderzyła w planetę w lipcu 1994 roku. Wtedy sonda agencji NASA - Galileo, obserwowała jak na każdym miejscu uderzenia pojawiają się ślady. Podobny fenomen miał miejsce także 19 lipca w 2009 roku, kiedy to - jak się podejrzewa - pewna asteroida wbiła się w Jowisza. Fragment ciała, który wpadł w atmosferę piątej planety naszego Układu Słonecznego 3 czerwca 2010 roku, wydawał się być dużo mniejszy od poprzednich, podobnych zjawisk i istnieją sugestie, że najprawdopodobniej był to meteor.

Jedno jest pewne - "Jowisz obrywa częściej niż przewidywaliśmy" mówi Don Yeomans, zwierzchnik programu NEO (Near-Earth Object) z JPL. Po pamiętnym uderzeniu komety Shoemaker-Levy 9 przeprowadzone analizy wykazały, że możemy być świadkami impaktu na Jowiszu raz na około 100 lat. Naukowcy uważali się za wyjątkowych szczęściarzy, że było im dane oglądać impakt i wydarzenia związane z kometą SL-9. Teraz jednak wszystko wywróciło się do góry nogami - obserwator Anthony Wesley zarejestrował dwa uderzenia w Jowisza w przeciągu 12 miesięcy. Teraz, parę miesięcy później, kolejne uderzenie zarejestrowało dwóch astronomów amatorów z Japonii. Czy może to oznaczać zwiększoną aktywność tego typu zjawisk w ostatnim czasie? Być może, chociaż mówi się o coraz lepszych możliwościach rejestrowania mniejszych zjawisk dzięki powiększającej się sieci obserwatorów amatorów. Faktem stała się także potrzeba odświeżenia i ponownego przejrzenia modeli symulujących impakty.

Zdjęcia błysku wykonane przez jednego z japońskich astronomów amatorów można także obejrzeć na tym blogu - link.

http://www.kosmonauta.net/index.php/Badania-kosmosu/Uklad-Sloneczny/kolejne-uderzenie-w-jowisza.html

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Jowisz (zbiorczo)
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 16, 2010, 15:27 »
Kontynuacja gorącego tematu tego lata. Zapewne brukowce jowiańskie się nie rozpisują o nich tak często i gęsto jak nasze ziemskie ;D

Uderzenia małych obiektów w Jowisza

Astronomowie amatorzy w ciągu ostatnich kilku miesięcy zaobserwowali dwa uderzenia małych obiektów w powierzchnię Jowisza.

Były to pierwsze wykrycia takich zdarzeń przez teleskopy naziemne dotyczące relatywnie małych obiektów. Dwa uderzenia wystąpiły 3 czerwca oraz 20 sierpnia.

Obiekt, który uderzył w powierzchnię piątej planety naszego Układu Słonecznego 3 czerwca, oceniany jest na 8 do 13 metrów średnicy. Gdyby uderzył w Ziemię, według ocen, nie powinien dotrzeć do jej powierzchni. Energia wyzwolona w czasie wydarzenia była od 5 do 10 razy mniejsza niż ta, wyzwolona w 1908 roku przez meteoryt Tunguski.

Nadal trwa analiza zdarzenia z 20 sierpnia, ale naukowcy są zdania, że był to obiekt porównywalnej wielkości do tego z 3 czerwca.

Jowisz, największa planeta Układu Słonecznego, za sprawą swej silnej grawitacji pełni rolę "czyściciela" okolicy z wszelkich obiektów. Wykrycie tych dwóch uderzeń dowodzi, że ciągle następuje regularne bombardowanie jego powierzchni małymi obiektami. Naukowcy nie wiedzą tylko jak często takie wydarzenia mają miejsce.


Więcej na kosmo - link.

Załącznik: dwa rozbłyski spowodowane uderzeniem w Jowisza małych obiektów. Po lewej zdjęcie uderzenia z 3 czerwca wykonane przez Anthonego Wesleya, po prawej zdjęcie z 20 sierpnia wykonane przez Masayuki Tachikawa.

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 451
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Jowisz (zbiorczo)
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 16, 2010, 19:13 »
A co z pasem Jowisza? Nadal go nie widać?
Nikon Action 10x50 CF :D

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Jowisz (zbiorczo)
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 16, 2010, 19:13 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Jowisz (zbiorczo)
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 16, 2010, 20:35 »
A co z pasem Jowisza? Nadal go nie widać?

Tak jest - nadal jest niewidoczny. Chyba jest skryty poniżej tych białawych chmur, tak?

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Jowisz (zbiorczo)
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 16, 2010, 21:58 »
Tak, zdaje się poniżej tych z amoniakiem. Sporo już go nie ma.. :P

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 451
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Jowisz (zbiorczo)
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 18, 2010, 11:10 »
Warto też chyba wspomnieć (chyba, że już wspomnieliście w innym wątku ;) ), że w nocy z poniedziałku na wtorek(20.09/21.09) Jowisz znajdzie się najbliżej Ziemi od 47 lat - będzie w odległości 558,8 mln km. Następne podobne zbliżenie będzie miało miejsce w 2022 roku.
Nikon Action 10x50 CF :D

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Jowisz (zbiorczo)
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 18, 2010, 12:16 »
Nie wspominaliśmy, tak blisko, a jednocześnie tak daleko ;)

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 451
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Jowisz (zbiorczo)
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 18, 2010, 13:56 »
Nie wspominaliśmy, tak blisko, a jednocześnie tak daleko ;)

Taaak, aż cisną się na usta słowa: "im więcej ciebie tym mniej", eheheheh
Nikon Action 10x50 CF :D

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 451
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Jowisz (zbiorczo)
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 20, 2010, 11:03 »
Nikon Action 10x50 CF :D

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Jowisz (zbiorczo)
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 20, 2010, 12:37 »
To już dzisiaj w nocy, jeśli dobrze łapie tekst :) Może uda mi się rzucić okiem na tarczę...

Podrzucam tutaj aplet, gdzie można sobie podejrzeć jaki będzie układ księżyców galileuszowych. Będą widoczne wszystkie cztery rozlokowane w różnych miejscach pola widzenia :)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Jowisz (zbiorczo)
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 12, 2010, 12:02 »
Powrót południowego, równikowego pasa Jowisza

Król planet ponownie został ugodzony! Błysk światła towarzyszący temu wydarzeniu został zarejestrowany niezależnie przez dwóch astronomów amatorów z Japonii. Jest to już trzecie tego typu zjawisko w przeciągu 13 miesięcy, co dodatkowo zmusza do refleksji nad częstotliwością ich występowania, ostatnio zdawać by się mogło - dużo większą.

Więcej na kosmo - link.

Załącznik: Widoczny obraz Jowisza jest wynikiem nałożenia trzech kolorowych zdjęć, wykonanych 18 listopada w 2010 roku przez teleskop z Gemini North na Hawajach. Zakreślony jest obszar, gdzie widoczny jest pojawiający się pas, do zasłonięcia którego doszło wiosną tego roku.

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Jowisz (zbiorczo)
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 10, 2011, 12:19 »
Myślicie, że ta wielka burza na Jowiszu jest pozostałością po jakimś większym zderzeniu? Że obiekt przebił się tak głęboko, że do dziś ze środka wydobywa się w tym miejscu energia?
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Jowisz (zbiorczo)
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 20, 2011, 09:50 »
I to jeszcze na głębokości około 30-50 km pod powierzchnią tego księżyca i grubości kolejnych 50 km... Działa na wyobraźnię... :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Jowisz (zbiorczo)
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 26, 2011, 22:12 »
Odświeżam wątek - czy zarejestrowano jakieś impakty w ostatnich miesiącach? Jakoś przycichło - a zeszłoroczne wydarzenia bardzo zadziałały na wyobraźnię... :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Jowisz (zbiorczo)
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 26, 2011, 22:12 »