Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1348727 razy)

0 użytkowników i 10 Gości przegląda ten wątek.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #975 dnia: Październik 17, 2012, 21:43 »
A propos wypowiedzi Matiasa:
Dla tych co chcą obstawiać MCT vs SLS pragnę przypomnieć, że SpaceX byłby dzisiaj w polu ze swoimi dokonaniami gdyby nie środki finansowe z NASA ;) Tutaj agencja ma większa możliwości, chociaż wiadomo, że jest także przez to podatna na polityczne animozje.

To odpowiem - tak, masz Matias rację. Bez pieniędzy rządowych do dziś Space X najwyżej zbudowałby Falcona 1.Tylko z drugiej strony co za sumę pieniędzy, za które SPACE X zbudowała Dragona i Falcona 9 potrafiłaby NASA zbudować? Myślę, że o wiele mniej by zrobiła niż Space X!!!

Oj, chyba nie doceniasz możliwości agencji. Owszem, jest to biurokratyczny twór, który wydaje więcej na prace, ale przy okazji rozwiązywane są problemy, budowane nowe technologie, itd., które później mogą być wykorzystywane przez firmy prywatne (chociaż proces ten nie należy do dynamicznych - oparte na podstawie moich domysłów!). Warto też przytoczyć wałkowany argument, że NASA to także miejsce pracy dla dziesiątków (setek) tysięcy ludzi. SpaceX zatrudnia w tej chwili około 2000. NASA nie ma w swoim credo budowanie nowych "zabawek" (jak rakiety) za minimalne ilości pieniędzy. Warto o tym pamiętać i mieć to na uwadze.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #976 dnia: Październik 18, 2012, 19:18 »
Oj, chyba nie doceniasz możliwości agencji. Owszem, jest to biurokratyczny twór, który wydaje więcej na prace, ale przy okazji rozwiązywane są problemy, budowane nowe technologie, itd., które później mogą być wykorzystywane przez firmy prywatne (chociaż proces ten nie należy do dynamicznych - oparte na podstawie moich domysłów!). Warto też przytoczyć wałkowany argument, że NASA to także miejsce pracy dla dziesiątków (setek) tysięcy ludzi. SpaceX zatrudnia w tej chwili około 2000. NASA nie ma w swoim credo budowanie nowych "zabawek" (jak rakiety) za minimalne ilości pieniędzy. Warto o tym pamiętać i mieć to na uwadze.

Doceniam NASA doceniam. Chodzi mi tylko, że za sumę np. 1 miliard dolarów SPACE X zbuduje więcej rzeczy, niż zrobi za tą samą sumę NASA  :)
Gdyby nie Wizja Busha i program COTS Space X męczyłaby się lataniem Falconem 1. A co ma Bush do tego. Otóż w jego przemówieniu jeśli dobrze pamiętam było o zaangażowaniu prywatnego kapitału w kosmosie. Jeśli coś przekręciłem, to proszę poprawcie mnie. Jeśli mam rację to jak dotąd to jedyne sensowne osiągnięcie przemówienia Busha oraz pieniędzy, które potem przekazano na program COTS.

Ale wracając do tematu. W artykule na Kosmonaucie:
http://www.kosmonauta.net/przyszlosc/menu-artykuly-przyszlosc/sektor-prywatny/4730-2012-10-18-spacex-mct
Znajduje się obrazek przedstawiający domniemaną wersję rakiety MTC. Ciekaw jestem, skąd taki obrazek może pochodzić? Czy stoi za nim Space X?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #977 dnia: Październik 18, 2012, 19:24 »
Ale wracając do tematu. W artykule na Kosmonaucie:
http://www.kosmonauta.net/przyszlosc/menu-artykuly-przyszlosc/sektor-prywatny/4730-2012-10-18-spacex-mct
Znajduje się obrazek przedstawiający domniemaną wersję rakiety MTC. Ciekaw jestem, skąd taki obrazek może pochodzić? Czy stoi za nim Space X?

Takich obrazków krąży po sieci wiele od lat. Ten chyba pierwszy raz w sieci się pojawił jeszcze zanim Falcon 1 pomyślnie dokonał swego lotu. :)

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #978 dnia: Październik 18, 2012, 19:37 »
Znajduje się obrazek przedstawiający domniemaną wersję rakiety MTC. Ciekaw jestem, skąd taki obrazek może pochodzić? Czy stoi za nim Space X?

Powyżej podesłałem linki do dwóch dokumentów SpaceX, zajrzyj do nich.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #978 dnia: Październik 18, 2012, 19:37 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #979 dnia: Październik 18, 2012, 19:55 »
Znajduje się obrazek przedstawiający domniemaną wersję rakiety MTC. Ciekaw jestem, skąd taki obrazek może pochodzić? Czy stoi za nim Space X?

Powyżej podesłałem linki do dwóch dokumentów SpaceX, zajrzyj do nich.

Noo ładne prezentacje  8)
Dzięki za linka!!!

Offline MaDeR Levap

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 147
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #980 dnia: Październik 19, 2012, 15:05 »
Wszyscy wiedzą, że te prezentacje (mocno nieaktualne), tak jak ten cały MCT, to takie tylko gadanie, prawda?

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #981 dnia: Październik 19, 2012, 15:11 »
Wszyscy wiedzą, że te prezentacje (mocno nieaktualne), tak jak ten cały MCT, to takie tylko gadanie, prawda?

Pożyjemy zobaczymy. Space X to nie Rosyjska Agencja Kosmiczna  ;)
Do tej pory jak coś powiedzieli to starali się to wykonać. Tak było z Falconem 9, Dragonem w tym i załogowym, Grasshoperem itp. Z drugiej strony robią to bo dostali na to pieniądze od rządu amerykańskiego  ;D

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #982 dnia: Październik 19, 2012, 17:39 »
Wszyscy wiedzą, że te prezentacje (mocno nieaktualne), tak jak ten cały MCT, to takie tylko gadanie, prawda?

Tak się zastanawiam. Z drugiej strony (co widziałem na IAC) ludzie ze SpaceX są w naprawdę dobrym kontakcie z ludźmi z NASA (czego o ATK nie dało się powiedzieć) i może po prostu wiedzą "co się może święcić" w perspektywie kilku najbliższych lat?

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #983 dnia: Październik 19, 2012, 23:47 »
Wszyscy wiedzą, że te prezentacje (mocno nieaktualne), tak jak ten cały MCT, to takie tylko gadanie, prawda?

Tak się zastanawiam. Z drugiej strony (co widziałem na IAC) ludzie ze SpaceX są w naprawdę dobrym kontakcie z ludźmi z NASA (czego o ATK nie dało się powiedzieć) i może po prostu wiedzą "co się może święcić" w perspektywie kilku najbliższych lat?

Mi się wydaje, że "przewidywanie trendów" to domena ludzi biznesu o naprawdę dobrym nosie do interesów. Musk czy Shotwell zdają się wpisywać w ten schemat naprawdę nieźle (miałem okazję czytać o dokonaniach tylko tych dwóch osób ze SpaceX, prawdopodobnie jest tam więcej takich ludzi na najwyższych stołkach).

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #984 dnia: Październik 20, 2012, 11:14 »
Wszyscy wiedzą, że te prezentacje (mocno nieaktualne), tak jak ten cały MCT, to takie tylko gadanie, prawda?

Wiedzieć nie wiedzą, chociaż przypuszczać mogą. Jeżeli masz jakąś informację pozwalającą nam przejść od przypuszczeń do pewników, to się nią podziel.

velo

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #985 dnia: Październik 22, 2012, 01:40 »
Nowy wywiad z Elonem w Wired Magazine:

http://www.wired.com/wiredscience/2012/10/ff-elon-musk-qa/

Elon znów stwierdził, że może ogłosić nową architekturę rakietową w przyszłym roku

velo

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #986 dnia: Październik 26, 2012, 00:45 »
FAA dało zezwolenie na wyższe loty Grasshoppera

Za NSF:

FAA's Office of Commercial Space Transportation issued an experimental permit to SpaceX on October 18th for flights of the Grasshopper reusable booster prototype at their McGregor, Texas facility: EP_12-008_Oct_18 (pdf). (The initial brief "hop" in September was perhaps done under the amateur rules.)

The permit allows for

(1) An unlimited number of flights of the Grasshopper Reusable Launch Vehicle within the operating area identified by permit order A; and

(2) Pre-flight and post-flight ground operations at McGregor Test Site associated with flight of the Grasshopper Reusable Launch Vehicle

The permit goes on to specify various conditions and limitations such as:

Altitude: SpaceX may operate the Grasshopper vehicle to an altitude that does not exceed 2500 feet AGL, in accordance with its application.

Thrust Termination Threshold: SpaceX must terminate Grasshopper's thrust if the vehicle's vacuum instantaneous impact point (IIP) exceeds 2100 feet from the launch point.

Testing Results: SpaceX must provide the FAA the results of SpaceX's hardware-in-the-loop (HITL) testing for analyzing the conditions of a proposed flight profile. SpaceX may proceed with a proposed flight profile after receiving written confirmation from the FAA that the HITL testing results are acceptable.

velo

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #987 dnia: Listopad 04, 2012, 02:19 »
Grasshopper podskoczył!

Elon dał linka do filmiku :)

http://twitter.yfrog.com/f362mloybjbosdefkdeoytqsz

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #988 dnia: Listopad 04, 2012, 09:51 »
ładnie poszło:)

Offline Trafiony

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 360
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #989 dnia: Listopad 04, 2012, 13:40 »
Grasshopper podskoczył!

Elon dał linka do filmiku :)

http://twitter.yfrog.com/f362mloybjbosdefkdeoytqsz

Bardzo ciekawy filmik. W czasie lotu on się przemieścił przynajmniej metr w lewo, jak też lekko zachwiał się przed i podczas lądowania. Ale system jak się zdaje poradził sobie z tym dobrze. Coś mi się zdaje że te jego nóżki reagują elastycznie i są sterowne, amortyzują przy lądowaniu jak u konika polnego  :).
« Ostatnia zmiana: Listopad 04, 2012, 13:43 wysłana przez Trafiony »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #989 dnia: Listopad 04, 2012, 13:40 »